UIT DE COR Belangrijke tussentijdse verkiezingen ondernemingsraad AHSM b.v. flitsen DO Alberto krijgt dit jaar eigen ondernemingsraad pagina 2 FLITSEN P//JS In de week van 14 tot 19 maart worden tussentijdse verkiezingen gehouden voor de ondernemingsraad Albert Heijn Su- permart B.V. Deze verkiezingen zjjn nodig omdat er van de 23 plaatsen thans 6 vacant zjjn. De OR-AHSM is in 1974 uit de start blokken gegaan, en volgens de officiële voorschriften zouden er pas dit jaar voor het eerste nieuwe verkiezingen zijn. Maar in september 1975 was al een aan vullende verkiezing nódig om open gevallen plaatsen op te vullen. Boven dien werden toen de hoofdkantoormede werkers in de OR opgenomen. In verband hiermee kreeg men vorig jaar toestemming om de nieuwe verkiezingen een jaar uit te stellen. Die worden nu dus in 1978 gehouden. Premieverhoging collectieve verzekering automobielen personeelsleden In verband met de algemene premiever hoging voor automobiel- en motorfiets verzekeringen hebben ook onze ver zekeraars de premies aangepast en wel met ingang van 1 januari 1977 voor nieuwe verzekeringen en voor mutaties op bestaande verzekeringen. Voor de overige posten gaat de verhoging in met het nieuwe verzekeringsjaar per 1 mei 1977. De verhoging bedraagt circa 4% per jaar voor All-Risk-verzekeringen en circa 10% per jaar voor WA-verzekeringen. De premie voor de Beperkte Casco-ver zekering blijft ongewijzigd: 1% van de dagwaarde van de auto, met een mini mum premie van 40,-- Het uitgewerkte premietarief is op ver zoek verkrijgbaar bij de afdeling Ver zekeringen bij het Hoofdkantoor (075- 592902). Personeelsblad Ahóld N V. Februari 1977 34e jaargang no. 2 verschijnt 10x per jaar. Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidpleiri 2, Kamer 1719 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: H. M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap P. Koster A. W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag D. N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J. J. F. Snepvangers M. D. A. Sneijder Redactie en vormgeving in samenwerking met Commas van Hulzen, Den Haag. De Centrale Ondernemingsraad (COR) werkte zich dinsdagmiddag 11 januari vlot door de agenda heen, hoewel er toch wel enkele interes sante punten ter sprake kwamen. Alberto Via de notulen van de voorgaande vergadering kwam de vertegenwoor diging van Alberto in de COR ter sprake. De heer A. Heijn kon meedelen, dat Alberto in de loop van het jaar een eigen Ondernemingsraad zal krijgen, welke uiteraard ook een vertegen woordiger naar de COR kan afvaar digen. Tot dat moment kan Alberto via de ai bestaande contactcommissie een "waarnemer" naar de COR-ver- gadering zenden om al enigszins op de hoogte te raken van de daar aan de orde komende onderwerpen. mededeling Een andere mededeling was, dat de "enveloppe met inhoud" bij een 12 Vs-jarig* dienstverband voortaan iets dikker zal zijn. De motivering van deze verhoging wekte enige hilariteit: Ahold gaat er toe over omdat ook het Personen fonds dit heeft gedaan! "Via het Personeelfonds is er dus wel waf te bereiken," zo werd er lachend opge merkt. 700 overlegorganen In het voorzittersoverleg (voorzitters van ondernemingsraden binnen Ahold) is gesproken over de advies aanvrage van de regering bij de Sociaal-Economische Raad over de instelling van overlegorganen in on dernemingen met 25-100 personeels leden. "Dat kan grote consequenties heb ben voor bedrijven met veel vesti gingen," aldus de heer Heijn. "Wij hebben er reeds op aangedrongen dat er een keuzemogelijkheid moet zijn. Een keuzemogelijkheid tussen het bestaande systeem (een onder nemingsraad voor concernonder delen met een overkoepelende cen trale ondernemingsraad) en even tueel het nieuwe. Anders zou de mogelijkheid bestaan, dat wij binnen Ahold met een 700 overlegorganen te maken zouden krijgen met daarbij ook nog eens de bestaande onder nemingsraden." De heer Heijn meende, dat men bij de wetsvoorstellen typisch industrieel denkt en minder oog heeft voor be drijven met veel vestigingen, zoals bankinstellingen, grootwinkelbedrij ven e.d. "Wij willen als Ahold graag de bestaande situatie voorzetten," benadrukte de COR-voorzitter. Dit standpunt is aan het VNO kenbaar gemaakt. zes kiesgroepen De medewerkers (-sters) van AHSM zijn verdeeld in 15 kiesgroepen, waarvan nu de volgende kiesgroepen in maart een nieuwe vertegenwoordiger (-ster) voor de ondernemingsraad gaan aanwijzen: de sectorchefs (landelijk), de supermart-bedrijfsleiders (landelijk), de overige medewerkers in Noord-Hol land, Noord-Brabant Limburg, Zuid-Holland en Zeeland 4- westelijk Brabant. Om deze verkiezingen te organiseren is een verkiezingscommissie aangewezen. Daarin zitten de dames G. M. van der Wijgerten W. J. Wijt, beiden lid van de OR en resp. administratrice van de ZB in Sassenheim en kantoorbediende van het filialenbureau in Zaandam. De com missie bestaat verder uit de heren J. Belier (Opleidingen) en B. H. den Boer (Personeelsdienst Detailhandelsgroep). De commissie is op 16 november vorig jaar voor het eerste bijeen geweest, en heeft toen de taakverdeling en de procedure vastgesteld. de gang van zaken Zeven weken vóór de verkiezingen moes ten de kandidatenlijsten vastgesteld wor den, aan de hand van de door de filialen ingediende kandidaten. De kandidaten krijgen schriftelijk bericht, en de lijsten Links mejuffrouw W. J. Wijt en mevrouw G. M. van der Wijgert worden openbaar gemaakt. De bedrijfs leiders hebben bij deze verkiezingen een "bewakende" taak, wat wil zeggen dat zij moeten zorgen voor de goede gang van zaken in hun filiaal. In ieder filiaal komt een stembureau, wat meestal de kantine zal zijn. De stemcommissie bestaat uit de bedrijfsleider en een eerste verkoper. Stemmen bij volmacht is ook mogelijk, en dat is te regelen via de bedrijfsleider. Men mag stemmen en zich verkiesbaar stellen als men: een werktijd heeft van 32 uur of meer per week, en ten minste één jaar bij de onderneming in dienst is; een werktijd heeft van tussen de 15 en 32 uur, en ten minste drie jaar bij de onderneming in dienst is. Het stemmen gebeurt schriftelijk en is geheim. Op 23 maart worden de stem men geteld. het belang van deze verkiezingen Voorzitter van de OR-AHSM is de heer F. I. Ahlqvist, die zich als directeur schriftelijk tot de betreffende bedrijfs leiders heeft gewend om aan te dringen op goed verlopende verkiezingen. Als extra stimulans gaat drie dagen vóór de verkiezingen nog een pamflet de deur uit. "Deze OR-verkiezingen zijn geen wassen neus. Het is geen kinderspelletje." Dat willen de dames v. d. Wijgert en Wijt nog eens met nadruk stellen. "Men moet zeer bewust kiezen op capaciteiten. En niet op Pietje stemmen omdat hij zo'n leuke jongen is. Anders zitten we over een halfjaar weer met vacatures." Daarbij willen ze ook duidelijk maken dat het lidmaatschap van een OR geen gemakkelijk baantje is: "Vooral de eerste maanden valt het niet mee. Je moet bereid zijn er voor honderd procent achter te staan. Zo'n eerste jaar is eigen lijk een proefjaar. Het bestaat niet datje je direkt helemaal thuis voelt." Om nog eens te onderstrepen hoe be langrijk een goed functionerende OR is, hierbij de omschrijving van de twee taken waar dit orgaan voor staat: het bijdragen tot het goed funtio- neren van het bedrijf in al haar doel stellingen; het zo goed mogelijk behartigen van de belangen van de in het bedrijf werkzame werknemers. Opleidingen is een onderwerp waaraan in iedere vergadering veel aandacht wordt besteed. vergaderen in werktijd In het voorzittersoverleg is ook ge sproken over het probleem van het vergaderen buiten werktijd. Het algemene standpunt is: bij voor keur vergaderen in werktijd; wanneer dat niet geheel lukt, dan compen satie in vrije tijd. Slechts bij hoge uitzondering zal men hiervan kunnen afwijken. Dit geldt voor QR-, COR- en commissievergaderingen medische keuring Twee leden van de COR hadden als agendapunt ingediend de vraag of het mogelijk zou zijn de medewerkers van Ahold boven 45 jaar elk jaar te keuren en beneden die leeftijd om de drie jaar. De heer Heijn kon daar door het ont breken van verdere gegevens niet direct ja of neen op zeggen. Wel wees hij op de naar verwachting hoge kosten, terwijl een principiële kant van de zaak is, dat de normale zorg voor de gezondheid via de huisarts verloopt. Aan de andere kant meen de hij, dat er bij de mensen wel eens "drempelvrees" is om "zo maar" voor een keuring naar de huisarts te gaan. Besloten werd, dat een commissie uit de COR over dit onderwerp nadere gegevgns zal verzamelen, waarna men er op terug zal komen. In deze commissie werden opgenomen de heren Van Casteren, Pieters, Verhoef en Ipenburg.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 2