het ook? Overeenkomst voor deel van personeel gesloten iiiiEiiGiiniiif personeelsblad ahold n.v. U verder in dezeFlitsen Hoe zit het nu per 15 februari De loonproblematiek 1977 flitsen DO SAH002000392 Flitsen Landelijk februari 1977 34-ste jaargang no. 2 - februari 1977 99 Kort geleden hebben w(j in sommige kranten kunnen lezen over de ge dachten van prof. D. J. Tigert over de Nederlandse detailhandel in het algemeen en over Albert Heyn in het bijzonder. Prof. Tigert is een canadese profes sor, die gedurende een jaar aan de interfaculteit bedrijfskunde te Delft het vak marketing doceert. Een van de gedachten die naar buiten bekend zijn geworden is bijv. dat supermark ten met grote winkeloppervlakten, lage prijzen en grote parkeerruimtes de toekomst zullen hebben, de klei nere zullen duchtig in de knel ko men. Ook stelt hij onder meer dat de meeste supermarktketens in ons land hun marktpositie zullen zien ver slechteren of zelfs ten dode zyn op geschreven. Het lijkt wat verontrustend, maar dat is het zeker niet. In het desbetreffende werkdocument van prof. Tigert worden namelijk be paalde conclusies getrokken en zelfs voorspellingen gedaan die wy geheel voor zyn rekening laten. Hy heeft op basis van een experimenteel onder zoek in Den Haag gemeend iets te kunnen poneren ten aanzien van het gehele land. Daarbij gaan wy dan nog niet eens in op het feit dat op zijn Haagse telefonische enquête veel kritiek van onderzoektechnische aard kan worden geleverd. Zo is bijv. Den Haag bekeken alsof het een Amerikaanse stad met Amerikaanse omstandigheden is. De dichtheid van telefoons en auto's is wezenlijk an ders. Bovendien is er nauwelijks rekening gehouden met de situatie in Nederland, noch in het algemeen [bijv. stadsplanningaspecten], noch met de specifieke detailhandels situatie. Wel hebben wij afgesproken om eenzelfde soort onderzoek nog eens te doen, maar dan wel met het ver mijden van alle bezwaren die aan de voorbereiding en verwerking van het eerste rapport kleefden. REAKTIE MEDEWERKERS OP PRUSVERLAGING Reportage uitgesteld De loonproblematiek 1977 en de stand van zaken bij de onderhandelingen vroegen op het laatste moment, vlak voor het verschijnen van Flitsen de volle aandacht. Vandaar dat de op pagina één opgenomen reportage over de reaktie van de medewerkers in de filialen plaats moest maken voor een uitvoerige uiteen zetting over de overeenkomst betref fende de arbeidsvoorwaarden 1977. Op het onderwerp prijsverlagingen komen wij in het volgende nummer terug. OR- en COR-nieuws vindt u op pag. 2 Kijft het verre paradijs altijd een vreemde wereld? pag. 4 Grote kleurwedstrfid voor meisjes en jongens van 6t/m 11 jaar. pag. S Over vlees gesproken. 22e de pagina's 6,7 en 9 Personalia op pag. 8 Mensen en hon vrijetijdsbesteding ziepag. 10 De overeenkomst is geheel of gedeeltelijk van toepassing op drie groepen van werknemers van Ahold, nl. het admini stratief, het distributie- en transportper- soneel en de bedrijfsleiders van de filialen. In totaal ca. 2.500 man. De nu afgesloten overeenkomst is met ingang van 1 januari 1977 volledig van toepassing voor de personeelsleden die op het hoofdkantoor werkzaam zijn. Het distributie- en transportpersoneel heeft een aparte CAO, beter bekend bij U als de "collectieve arbeidsvoorwaar denregeling", die loopt van 1 april tot 1 april. In deze regeling is echter een clausule opgenomen waarin staat dat dit personeel per 1 januari recht heeft op dezelfde prijscompensatie als die welke de werknemers op het hoofdkantoor op 1 januari krijgen. Voor het distributie- en transportpersoneel is dus alleen de prijscompensatie (zie A) met ingang van 1 januari 1977 aan de orde. Dit geldt ook voor de bedrijfsleiders (hun CAO loopt eveneens van 1 april tot 1 april) maar voor hen speelt er nog iets mee. Naast de prijscompensatie krijgen zij ook de initiële (lees werkelijke) salaris- Hieronder de letterlijke tekst van de overeenkomst, protocol genaamd, zoals die door de Raad van Bestuur van Ahold N.V. en de Decom is ondertekend. P R O T O C O L Uit de dagbladen en voor radio en televisie heeft U kunnen lezen en horen dat Ahold N. V. een over eenkomst heeft gesloten met de vakbonden betreffende de arbeidsvoorwaarden 1977. Hier en daar is voor radio en televisie gezegd dat deze overeenkomst voor het gehele personeel van Ahold zou gelden. Uit het hier onder afgedrukte interview met de Directeur Personeelszaken Ahold N.V., de heer P.J. van Dun, blijkt dat de recentelijk afgesloten overeenkomst voor een deel voor- het Aholdpersoneel geldt. verhoging, zoals die nu is vastgelegd voor het hoofdkantoorpersoneel (zie B, eerste zin), per 1-1-1977. wat betekent dat nu? Zeer in het kort gezegd, met ingang van 1 januari 1977 zijn de alinea's A en B van het protocol van toepassing op het hoofdkantoorpersoneel. Op het distri butie- en transportpersoneel is alinea A en voor de bedrijfsleiders de alinea's A en B van toepassing. Alvorens we ingaan op de alinea's C, D en E van het protocol, waarbij U zich wel moet realiseren dat het een „prin cipe overeenkomst" is moeten wij U even De Raad van Bestuur Ahold N.V. en de in Decom samenwerkende werknemersorganisaties zijn met betrekking tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden 1977, voor wat betreft de diverse rechtspositieregelingen waarover gebruikelijk tussen partijen rechtstreeks onderhandelingen plaatsvinden, in principe het navolgende overeengekomen. Per 1 januari 1977 verwerking van de toeslag van bruto 30,per maand in de salarissen; prijskompensatie van 2,36% over de tweede helft 1976, op basis van het gezuiverde prijsindexcijfer, met een vloer van 192,50 per procent stijging, op jaarbasis. aanvang van de kontraktsperiode in 1977 een reële salarisverhoging van 0,14% (Bedrijfsleiders per 1-1-1977) het invoeren van een aantal regelingen waarover al eerder overeenstemming was bereikt, maar die door de loonmaatregel niet uitgevoerd konden worden. Het betreft hier voornamelijk herstrukturering van salarisschalen en extra pensioenvoor zieningen. Afhankelijk van. de rechtspositieregeling wordt deze verbetering getaxeerd op 2,1% tot 3,5%. 1 juli 1977 Bil Van boven naar beneden: F.A.B. Gottmer van de Decom en P.J. van Dun tekenen het protocol. de extra editie van Flitsen van 2 februari jl. in herinnering brengen. Daarin werd uitgelegd wat een "geschoond of gezui verd prijsindexcijfer" is: Het prijsindex cijfer zonder belasting verhogende in vloeden, zoals de B.T.W. en bepaalde medische kosten. Terug naar het protocol. Het hoofdkan toorpersoneel en de bedrijfsleiders krijgen per 1 januari: de prijscompensatie van 2,36 pet. de verwerking van toeslag de toeslag bruto 30, een werkelijke salarisverhoging van 0,14 pet. Het distributie- en transportpersoneel krijgt: de verwerking van de 30, de prijscompensatie van 2,36 pet. Hun werkelijke salarisverbetering gaat in op 1 april, de begindatum van hun CAO. volledige prijskompensatie op basis van het gezuiverde prijs- indexcijfer over de gebruikelijke referentieperioden met een vloer van 195,per procent stijging, op jaarbasis; een reële salarisverhoging van 0,5% (voor DC-personeel per 1-10-1977) Per 31 december 1977 volledige prijskompensatie op basis van het gezuiverde prijs- d indexcijfer over de gebruikelijke referentieperioden, met een vloer van 195,per procent stijging, op jaarbasis. Algemeen Partijen verklaren zich bereid, op basis van het tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers overeengekomen protocol, in 1977 te overleggen over de nadere uitwerking van het onder III van bovengenoemde protocol gestelde. Aldus overeengekomen te Zaandam, d.d. 15 februari 1977. Namens de Raad van Bestuur Ahold N.v£ voor iedereen Het tweede deel van alinea B is met in gang van 1 januari 1977 van toepassing op IEDERE WERKNEMER van Ahold. Waaruit bestaan nu die regelingen? Vanaf 1 januari geldt voor het gehele Ahold -personeel Part-timers (meer dan 1/3 werktijd) worden opgenomen in het pensioen fonds, Ongehuwden krijgen een toeslag op het pensioen, De rente-toeslag van het Spaarfonds wordt verhoogd, Part-timers krijgen cadeaubonnen, De Jubileumcadeaus worden ver hoogd. Bij de herstructurering van de salaris schalen moet een kanttekening worden gezet. Over deze schalen is afgesproken, dat bij die onderdelen van Ahold, waar de herstructurering van de salaris schalen reeds vorig jaar met de bonden aan de orde zijn geweest, deze in de loop van 1977 gehonoreerd zullen worden. referentieperioden De attente lezer, tevens radio-beluister- aar en televisiekijker, kan nu de vraag stellen, Hoe komt Ahold aan een prijs compensatie van 2,36 pet?" (zie A), in de (overvloedige) publiciteit wordt toch steeds gesproken en geschreven over 2,5 pet? Het verschil zit in de referentieperioden (de maanden waarover de prijscompen satie wordt vastgesteld). Ahold gaat uit van de referentieperiode mei/november, terwijl vele anderen uitgaan van de periode april/oktober. In de periode die Ahold als uitgangspunt neemt, zijn de prijzen minder sterk gestegen dan in die andere periode. Zie daar het verschil tussen de 2,36 pet en de 2,5 pet. werkelijke salarisverbetering Nu we toch aan het rekenen zijn. Hoe is die werkelijke salarisverhoging van 0,14 pet (2,5 pet - 2,36 pet 0,14 pet) tot stand gekomen? Het antwoord op deze vraag is al gegeven in de extra editie van Flitsen. Weet U het nog? In de onder handelingen met de Decom heeft Ahold van meet af aan volgehouden dat er met ingang van 1 januari 1977 ruimte was voor een salarisverhoging van 2,5 pet. Welnu, de eerste verhoging is de prijs compensatie (2,36 pet). Als U dit per centage nu aftrekt van de vaak ge noemde 2,5 pet, dan heeft U Uw werkelijke salarisverbetering. Op 1 juli van dit jaar zal er naast een prijscompensatie nog een werkelijke salarisverhoging door Ahold worden betaald, en wel van 0,5 pet (zie C). Voor alle duidelijkheid, deze reële verhoging gaat op 1 juli in voor het hoofdkantoor en bedrijfsleiders en op 1 oktober voor distributie- en transportpersoneel. overeenkomst Van Veen/Kok In de overeenkomst wordt onder het kopje Algemeen (zie E) gesproken over het protocol van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Vervolg op pag. 3

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 1