'Je kunt gewoon verder weg blazen J. Overmeer: ALS IK EEN BEPAALDE PLAATS INNEEM WIL IK DAT ZO GOED MOGELIJK DOEN ZENDAMATEUR W. A. PODT: pagina 10 FLITSEN "Totnogtoe bevalt het me prima. Ik vind het een eer dat ik het mag doen. Ik heb nooit de mentaliteit gehad om op de voor grond te willen treden, ze hebben me altijd gevraagd om het te doen. Daarom stel ik er zo 'n prijs op. Ik heb er niet naar toe dienend aspect gewerkt. aan dit werk te beginnen. Als ik een bepaalde plaats inneem, wil ik het ook zo goed mogelijk doen." WC De heer J. Overmeer is nu 57 jaar oud. In de Ahold-produktiebedrijven in Zaandam fungeert hij als chef van de repen-inpak-afdeling. Maar hij is ook voorzitter van het Ziekenfonds Zaanland En van de plaatselijke EHBO-afdeling. En, en dat vooral: vakbonder. Hij vertelt: "Toen ik veertien was, ben ik begonnen met werken, op een klein houtfabriekje. Daarna kwam ik op een cacaofabriek, en in de oorlog, in 1942, ben ik bij Albert Heijn gekomen. Ik ben van huis uit wel vakbonder, maar tot m'n dertigste heb ik me meer met sport beziggehouden. Worstelen, judo, voet bal, gymnastiek, acrobatiek." derde man Zit hier een voormalig circus-artist voor ons? "Nee, niet in een circus. Maar op de worstelclub zaten twee acrobaten, en die hadden een derde man nodig. Zo hebben we wel een jaar of zes opge treden, onder meer in Krasnapolsky in Amsterdam. En veel voor buurtvereni gingen." "Toen ik dertig was, overleed mijn vader bij een verkeersongeval. Daar heb ik wel een klap van gehad toen. In die tijd ben ik een beetje uit de sport gegaan, en in het vakbondswerk. Bij Albert Heijn kwam ik als personeelsvertegenwoor- diger in de fabriekskem. Dat heb ik twintig jaar gedaan. Dat is eigenlijk de basis geweest van het andere werk dat ik ben gaan doen." kennis bijspijkeren Het is alweer een jaar of drie geleden dat de heer Overmeer zijn veertigjarig ju bileum als lid van de Vakbond voor Voedings- en Genotmiddelen vierde. Al een kleine twintig jaar is hij afdelings voorzitter. Via die bond kwam hij terecht in de centrale van het NKV, vandaaruit in de algemene vergadering van het Ziekenfonds Zaanland, in de le denraad daarvan, in het algemeen be stuur en ten slotte in het dagelijks be stuur. Vijf jaar geleden koos men hem als voorzitter, en veertien jaar zit hij nu in het ziekenfondswezen. De materie is ingewikkeld, zijn ge sprekspartners zijn voor een belangrijk deel medici. Aanvankelijk stapte de heer Overmeer met alleen lagere school de maatschappij in. Hoe redde hij dat? "Ik merkte al gauw dat ik ten opzichte van een hoop mensen kennis te kort kwam. cursussen Daarom ben ik cursussen gaan volgen. Eerst via de bond een 3-jarige sociale cursus. Daarna een middenstandscur sus en spreken in het openbaar. Je moet zorgen dat je bij blijft. Om 't waar te kunnen maken, om mee te kunnen praten, heb je een bepaalde algemene ontwikkeling nodig. Je moet een bepaal de basis hebben om je te kunnen presenteren, anders is het zinloos om Als je alle functies van de heer Overmeer op een rijtje ziet - hij was bijvoorbeeld ook nog zes jaar gemeenteraadslid - komt daaruit duidelijk het dienende aspect naar voren. "Het is belangrijk dat je in de gelegen heid bent tussen de mensen in te staan, en dat de mensen vertrouwen in je hebben. Vertrouwen dat er ook iets ge daan wordt, als ze wat komen vragen. Ik heb er een gloeiende hekel aan als men ze maar laat slabakken, als men niets meer van zich laat horen. Er leeft echt wel een stuk waardering bij de mensen als je iets voor ze doet. Dat heb je ook nodig, om het nut van je werk in te zien." Ook binnen zijn bedrijf ontplooit de heer Overmeer zijn sociale instelling: "Ik heb een afdeling met veel jeugd, vooral veel jonge meisjes. Ik voel me er helemaal thuis, ik merk dat ik door ze geaccepteerd word. En ze weten ook, als er wat georganiseerd moet worden, dat het al heel gek moet zijn als ik niet mee doe." Terloops vertelt hij daarnaast ak- tief te zijn in het begeleiden van buiten landse werknemers. De heer Overmeer heeft een zoon en een dochter, beiden getrouwd. "Ik heb met allebei een prima verhouding. O.a. proberen we een paar keer per jaar met elkaar op stap te gaan. Ik blijf dit sti muleren zolang we er nog allen plezier van ondervinden. Van mijn vrouw en mij mag dat wel zo blijven. Daar hebben we een speciaal potje voor. Met kerst heb ben we met z'n allen een diner. Het is een band die ik niet graag kwijt zou zijn. Volgend jaar hopen mijn vrouw en ik 35 jaar getrouwd te zijn, en we hebben nu al gepland dat we dan met z'n zessen een weekje naar Parijs gaan. Ik vind het gezin erg belangrijk, ook al zijn de kin deren dan het huis uit. Ook in een gezin moet een goed samenspel zijn, moet je iets voor elkaar over hebben. Ik voel me ontzettend gelukkig dat dat bij ons alle maal zo goed klikt." Hy is eigenlyk zend amateur geworden uit protest. De heer W. A. Podt, ad ministrateur op het PB in Zaandam, legt uit: "Ik las in de krant dat drie mensen gevangenisstraf kregen omdat ze illegaal uitgezonden hadden. Ik ben gaan informeren of er geen vereniging was die de belangen van deze mensen behartigde, en zo hoorde ik dat er in Amsterdam één was." Om een lang verhaal kort te maken: de heer Podt ging naar een vergade ring van die vereniging, werd lid, kwam al gauw in het bestuur en zat vervolgens tot z'n nek in de strijd te gen staatssecretaris Van Hul ten, of eigenlijk tegen de PTT. Die PTT wilde een eind maken aan het onbe perkt en ongecontroleerd uitzenden op de 27 MC-band. In andere landen wordt die vrijheid niet aangetast, maar in Nederland waren zoveel klachten over storingen op radio en TV, dat de overheid moest ingrijpen. De heer Podt: "Ik ben in 1969 lid ge worden, en toen is het grote gevecht tegen de regering begonnen. Ik vond het een krankzinnig idee dat je iets vrij in de winkel kunt kopen, maar dat je het niet mag gebruiken. Daar wilde ik het mijne van weten. Dat is ontaard in een wijd vertakt pro gramma van 7'/j jaar dag en nacht vechten tegen de PTT. Het is in ons dicht bevolkte land natuurlijk on mogelijk om maar raak te storen. Daar moest paal en perk aan gesteld worden. Maar we vroegen ons af of er geen andere mogelijkheden waren. In andere landen gaat het toch ook zonder storingen, en dan niet op het platteland, maar gewoon in de grote stad. En toen bleek ons dat een gloeilampenfabriek in het zuiden des lands het vertikt om z'n apparaten te ontstoren. Ik heb hun econoom voorgerekend hoe weinig dat kost, maar je krijgt nooit response." etherisch amateurisme Het probleem voor de zendamateurs was dat ze slechts legaal in de ether konden na het afleggen van een exa men. De heer Podt: "Als ik morgen geld heb, kan niemand me beletten om een auto te kopen. En wil ik die zelf besturen, dan moet ik een rijbe wijs halen. Maar er staat nergens in de wet dat ik daarvoor chef-monteur moet zijn. Maar als je deze radio apparatuur wilt gebruiken, moet je een halve technicus zijn. Als je voor dat examen slaagt, ben je een hele Piet op elektronisch gebied." Op 1 juli 1975 werd de 27 MC defini tief verboden gebied. Er loopt overi gens nog een beroep bij de Kroon tegen dat verbod. Als alternatief bood staatssecretaris Van Hul ten de zendlustigen de 2 meter-band aan. Daar kon men dan op terecht na het afleggen van een vereenvoudigd exa men. Duizenden hebben daar al ge bruik van gemaakt. iedereen weer blij De heer Podt is wel tevreden met die 2 meter: "We zijn er eigenlijk beter mee af. Je kunt er bij nacht en ontij mee werken zonder buren te storen. En het gaat gedisciplineerder toe doordat men aan een bepaalde code gebonden is. Als je soms hoorde wat men op de 27 MC voor taal gebruik te... Nee, het biedt veel voordelen om gelegaliseerd op de band te zitten." De heer Podt, inmiddels vice-voor- zitter van de Vereniging Radio Ama teurs Nederlandse Citizen Band Hobby Club, moet in maart op voor de "grote jachtakte". Dat wil zeggen dat hij het moeilijkste examen gaat afleggen. Het eenvoudigste examen is dat voor de D-machtiging, voor de wil, weet ik niet. Ik doe m'n best, maar ik heb erg weinig tijd. De elek tronica hebben de laatste jaren zo'n enorme vlucht genomen." Hoe dan ook, na vele jaren geharre war is een voor alle partyen aan vaardbaar compromis gevonden. Het vrijgevochten amateurisme van wel eer heeft plaats gemaakt voor een eerbiedwaardige hobby met een reeks diploma's in opklimmende graad van moeilijkheid. het betrekkelijke inzien huis-tuin-en-Keuken-hobbyisten. Dan volgt de C-machtiging, vervol gens het examen waarvoor de morse- sleutel beheerst moet worden, en ten slotte heeft men de keuze uit A en B, waarbij A het hoogste zendvermogen toestaat. "Dan kun je verder weg blazen," vertaalt de heer Podt het, "je bent gewoon sterker." Hij laat een indrukwekkend dik boekwerk zien: "Dat moet je allemaal beheer sen voor het examen. Of het lukken Terwijl hij dit allemaal vertelt, beseft hij dat er misschien iets opschepperigs in zijn verhaal doorklinkt. Hij relativeert dat onmiddellijk: "Ik wil niet zeggen dat ik het allemaal zo goed doe. Ik ben ge woon in de gelegenheid om het te doen. Anderen zouden het ook best willen, maar missen die gelegenheid. Het is iets wat van jongsafaan gekweekt moet worden. Een inhaalprogramma is er niet." "Ik ben blij met m'n lot totnutoe. Het is niet allemaal even gemakkelijk gegaan. Ik heb ook wel eens voor moeilijke din gen gestaan. Ik heb ook wel eens kritiek gekregen. Maar dat hoort erbij, dat hoort bij het leven. Ik ga ervanuit dat ik met iedereen, in welke positie ook, ge woon mens tussen de mensen ben. Nie mand heeft het recht om zich meer of minder te voelen dan een ander. Ik ben ook echt niet bang om met iemand in de clinch te gaan. Maar dan wil ik wel dat we langs een reële weg tot elkaar komen. Ik ben tegen polarisatie. Overigens heb ik niet gauw ruzie met iemand. Ik kan me namelijk zo levendig voorstellen dat iemand uit een ander milieu, met een andere opvoedmg, andere opvattingen heeft dan ik." Zoals gezegd is de heer Overmeer 57. Hij bekent dat hij er langzamerhand naar toe werkt om wat functies kwijt te raken. Het zal 'm overigens niet meevallen. De vergaderingen en oefenavonden van de EHBO zijn hem wel eens wat te veel, maar omdat zijn vader één van de op richters was, kan hij er toch niet zo ge makkelijk afstand van doen. "En het is ook dankbaar werk, .als er eens iets aan de hand is." Niettemin: "Je moet je niet interessant gaan voelen. Daar is het leven te betrek kelijk voor. Ik ben er niet bang voor om straks een stapje terug te doen. Ik wil niet dat ze gaan zeggen: Daar heb je die ouwe zak ook weer. Net als een sport man. Je moet niet doorgaan tot je erby neerzakt, je moet ophouden als je nog op je hoogtepunt bent."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 10