U meer meer Geen financiële geschiedschrijving maar actuele informatieverstrekking Elke stroomstoring - hoe klein ook - kan grote gevolgen hebben SRAMMERING: J. BURGGRAAF HOOFD ADMINISTRATIE ORGANISATIE: Nieuwe samenstelling bestuur Pensioenfonds G. M. VAN DER VEN HOOFD INFORMATIEVERWERKING: pagina 7 jten of dat goed is. Je moet iystemen kan doen en hoe je schakelingen bij de mensen, iel bent gaat dat wel. De »t gemakkelijker, je moet zelf thet werk aardiger en moti- (aan gebruiken." ïizo'n snelle plaatsing van de «weken. tons geweest, maar nu zijn we fomen. De produktie loopt nu iat de systeemgroep nog wel ilie de aandacht vragen. Zo tmet andere instellingen, als: fcomputergebruiker te maken opleidingen binnen de EGV- twaarbij onder meer gebruik forsussen. Tevens volgt men *>p het gebied van computers, Jetc. ft minicomputers een intrede ^hold-concern. Een punt van jde vraag hoe je deze mini- i de grote computer, tbij de systeemgroep ook zijn fo beveiliging van de computer- 1 ook tegen calamiteiten be- i dusdanige maatregelen ge- pinnen enkele uren in de lucht maar een computersysteem frammeurs is vrijwel niet te "Het begint altyd ergens met een probleem. Er loopt iets in de administratie niet zoals het zou moeten. Dan komen wy erby om te kyken of er voor het probleem een oplossing is te vinden. Meestal lukt dit wel." Dit vertelt de heer J. Burggraaf over de afdeling Admini stratieve Organisatie, waarvan hij het hoofd is. Het is een kleine afdeling: naast hem vier man, stuk voor stuk economisch geschoold. "Wij bemoeien ons met alles wat er voor en na de in schakeling van de computer komt kijken," zegt de heer Burggraaf. "Kort gezegd: wij bekijken of alle gegevens op de organisatorisch juiste en meest efficiënte manier de com puter ingaan (input) en of na verwerking de gegevens geleverd worden die de mensen nodig hebben (de output)." De taak van de afdeling Administratieve Organisatie valt in drie aktiviteiten te verdelen: 1. Het "doorlichten" van bestaande administratieve proce dures. Daarbij worden alle werkzaamheden kritisch onder de loep genomen en wordt bekeken of er nieuwe hulpmiddelen ingezet kunnen worden. Een voorbeeld daarvan is het invoeren van micro-film, waardoor op een kaartje van 10 X 15 cm ca. 200 bladzijden computertekst bewaard kunnen worden. 2. Het - meestal samen met anderen - ontwikkelen van ad ministratieve procedures voor nieuwe computersystemen of voor nieuwe Ahold aktiviteiten. Ook hierbij worden nieuwe mogelijkheden onderzocht. Zo worden nu proeven genomen met het optisch lezen van handschrift, waaruit blijkt dat 97% van de handgeschreven cijfers feilloos door de machine gelezen wordt. 3. Het assisteren van de lijnorganisatie bij de invoering van nieuwe systemen, voornamelijk op het gebied van opleiden, instrueren en begeleiden van administratieve medewerkers. De heer Burggraaf en de mensen van zijn team gaan niet "op zoek" naar problemen: men komt wel bij hen aankloppen. vraagstuk RZ Soms is de oplossing, vooral wanneer deze in het zuiver administratieve vlak ligt, niet zo moeilijk te vinden. Met enkele gesprekken komt men er dan wel uit. Soms echter moet er meer gebeuren. Kort geleden is de laatste hand gelegd aan een rapport van bijna 100 bladzijden, waarin een probleem duidelijk is gesteld en geanalyseerd. De oplossing van dit vraagstuk is uiteraard niet eenvoudig (anders had men niet zo'n lijvig rapport geschreven) en daarvoor is dan ook een zgn. project team gevormd. Het gaat hier om het probleem van RZ (Rechtstreekse Zendingen) waar de administratie al vele jaren mee worstelt. De heer Burggraaf: "De administratieve verwerking van de rechtstreekse zendingen is niet gemakkelijk. Daarom is de opzet al enige jaren dat de leverancier een nota stuurt die rechtstreeks de computer in kan. In die opzet zijn we aardig geslaagd, want inmiddels wordt ruim 60% van alle geleverde RZ-artikelen op deze wijze gefactureerd. Soms gebeurt dit nog met ponskaarten, maar meestal met magnetische tapes. Je blijft echter afhankelijk van de leverancier. Ahold boekt RZ-leveringen in bij ontvangst van de fractuur, maar die komt niet altijd tijdig binnen. Toch wil je in de administratie de juiste gegevens van elk filiaal. In onderzoek is nu of je een RZ-levering al kunt inboeken bij de bestelling of bij de ontvangst in het filiaal." volop werk Bij de niet geautomatiseerde procedures ontwerpt de afdeling Administratieve Organisatie de te volgen werkwijze tot in detail. Wanneer het gaat om geautomatiseerde procedures wordt, veelal d.m.v. een projectteam, samen gewerkt met de automatiseringsafdelingen. Is de Administratieve Organisatie ooit klaar? De heer Burggraaf, beslist: "Nooit. In elk geval niet zo lang Ahold (gelukkig) nooit klaar is met nieuwe ontwikkelingen. Bovendien lopen we bijna altijd achter de feiten aan, zodat we te maken krijgen met dingen die al jaren op een bepaalde wijze verlopen. Overigens is onze afdeling maar met betrek kelijk weinig mensen bezet. Je kunt niet alles tegelijk doen." Het beginsel waarvan men uitgaat is, dat de administratie geen boekhouding van financiële geschiedenis is, maar dat zij "beheersinformatie" moet opleveren waarmee anderen iets kunnen doen. De heer Burggraaf meent dat zijn afdeling zich eigenlijk een steunafdeling kan noemen, zowel voor de administratie als voor de automatiseringsafdeling. goedkoper en sneller Hoe de administratieve procedures in de toekomst zouden kunnen verlopen, daar heeft de heer Burggraaf wel bepaalde gedachten over. Bijvoorbeeld deze: "Het is denkbaar dat er binnen een redelijke termijn een landelijk werkende instelling komt, die voor het factureren een technische brug slaat tussen de leveranciers en de detaillisten in de levens middelenbranche, zoals de bankgirocentrale dat doet voor het geldverkeer. Zo zou Ahold dan eens per dag bijv. via een telefoonlijn met deze centrale de factuurgegevens van vele leveranciers direct in de computer kunnen opnemen en ver werken." Het gaat bij dit soort zaken om grote aantallen. Bij Ahold heeft men wekelijks alleen al 200.000 artikelregels voor rechtstreekse zendingen! Wanneer men de verwerking van dergelijke hoeveelheden soepeler kan laten verlopen, geeft dit niet alleen besparingen maar vaak ook snellere infor matie. Een extra probleem vormen voorlopig nog de veelal kleine plaatselijke leveranciers van de filialen. Ook daar werkt men echter aan het bereiken van een goede administratieve organisatie. De heer Burggraaf: "Bij de bakkers hebben we bereikt dat zij allen gebruik maken van een standaard factuur met standaard-artikelnamen. Anders mogen zij niet leveren. Waarschijnlijk zullen in de wat verdere toekomst meer regels gaan gelden voor leveranciers.". Tenslotte ziet de heer Burggraaf nog een andere toekomstontwikkeling: dat Ahold sommige administratieve taken van de leverancier overneemt. Zo zou het denkbaar zijn dat de leverancier geen facturen meer stuurt, maar dat Ahold de afrekening zelf verzorgt. Per 1 november vorig jaar is het nieuwe bestuur van het Pensioenfonds benoemd. Volgens de reglemen taire voorschriften werden voor 14 zetels leden benoemd uit de voordrachten van de Centrale Onder nemingsraad en voor 7 zetels uit de voordrachten op gemaakt door de Raad van Bestuur van Ahold N.V. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: Benoemd uit de voordracht van Centrale Raad van Ondernemings- Bestuur van raad van Ahold N.V. Ahold N.V. Dagelijks Bestuur G. Hoorn, voorzitter mr. Th. Baljon, secr. J M. O vermeer mr. P. Reeling Brouwer Leden A. J. Bakhuizen drs. E. J de Bouter J. A. van Brakel E. van Bijsteren-Reekers H. Bosscher E. de Haan J. Holtman B. van der Knaap H. F. Moll R.J. Polak D. Roolvink W. A. Scholte A. J. Smout drs. J. van Stijgeren W. Volgers O. Wagenaar J. L. Zomer Adviserende Leden F Róttger namens Sterovita/NMU J. Ph Meester namens de gepensioneerden Drie printers, ieder met een capaciteit van 1000 regels per minuut, staan een flink aantal uren van de dag ingeschakeld om de in de computer gestopte gegevens weer in enigszins leesbare taal - voor ingewyden althans - om te zetten. Gelukkig zijn ze geen 24 uur per dag in werking," verzucht de heer G.M. van der Ven, hoofd informatieverwerking, "het is evengoed al een enorme papierlawine die we produceren. Gigantische hoeveelheden. Per maand ver werken wij 7 ton papier (7000 kg)." De afdeling heeft het dit jaar moeilijk gehad door een tekort aan capaciteit. Sinds enige tijd is er een tweede grote computer IBM 370/145 bijgekomen en nu is alle achterstand ingehaald. voer voor de hongerige wolf De informatieverwerking begint met het vastleggen van de gegevens die in de computer moeten worden ingevoerd. Dat gebeurt in de 'ponskamer' en in de 'bestelcentrale'. In beide afdelingen werken circa 100 mensen. De naam 'ponskamer' is in feite achterhaald. De ponskaart is nu een magneetband of -schijf. We spreken nu van data room en data-typiste; data is het engelse woord voor gegevens. De data-typiste neemt de gegevens over van het document door ze aan te slaan op een toetsenbord, 32 van deze toetsenborden zijn gekoppeld aan 2 kleine computers. Op een kleine beeldbuis kan zij zien wat zij doet. Toch kunnen er foutjes worden gemaakt. Elk document gaat daarom twee keer door de molen en wanneer de tweede keer niet hetzelfde wordt aangeslagen, wordt de zaak automatisch geblokkeerd. Dan moet worden uitgezocht wat er niet klopt. Een speciale groep dames werkt in de avonduren om de dan binnenkomende gegevens te verwerken. In de bestelcentrale wordt telefonisch contact onderhouden met de man in het filiaal die een bestelling opgeeft. Via streepkaarten (mark-sensingkaarten) gaat de bestelling de computer in. De data-room en bestelcentrale zijn de 'toeleveringsbe drijven' voor de computer. De verwerkte gegevens gaan naar de 'afnemers', diverse afdelingen. "Sommige daarvan hebben we de eerste acht maanden wat in de kou moeten laten staan," vertelt de heer Van der Ven. "We kwamen er gewoon niet aan toe om alles op tijd rond te krijgen. De crediteuren en salarissen lieten we buiten de deur doen. Zelf zorgden we in de eerste plaats voor de uitvoering van die werkzaamheden, die eventueel gevolgen voor de klant in het filiaal zouden kunnen hebben. Dus de bestel lingen, de goederenstroom enz. kregen voorrang boven alle andere werkzaamheden. Door een tweede grotere computer aan te schaffen is alle narigheid nu voorbij en zijn wij in staat onze afnemers zonder vertraging de noodzakelijke infor matie te verstrekken. Ook salarissen en crediteuren worden nu weer binnenshuis verwerkt." De capaciteit van deze tweede computer is nog niet vol bezet, maar de heer Van der Ven gelooft dat dit een kwestie van tijd is. De plaatsing en ingebruikneming is een vrij ingrijpende operatie geweest, maar mede dank zij de technische dienst van de IBM zijn er weinig problemen geweest. teleprocessing Met de DC's in Zaandam en Tilburg heeft men een bij zondere verbinding, 'teleprocessing'. De op het hoofdkan toor voor deze DC's ontvangen gegevens worden niet op papier "geprint", maar per speciale telefoonlijn overge bracht naar de desbetreffende DC's en daar afgedrukt. Met Meester Wijhe is een soortgelijke procedure tot stand gekomen. De heer Van der Ven legt er de nadruk op, dat snel werken op de afdeling Informatieverwerking een eerste vereiste is. Een filiaal wordt 's middags gebeld en kan de volgende morgen het bestelde in huis hebben. Elke stagnatie is nadelig. De heer Van der Ven: "Onze computer-afdeling is bezet van zondagavond 12 uur tot vrijdagavond 12 uur, alsmede zater dagmiddag van 12 tot 4 uur". beveiligingen "Een van de beveiligingsmaatregelen is dat alleen die mensen die werken op de computerafdelmg d.m.v. speciale pasjes toegang hebben. Nu we over 2 computers beschikken kunnen we bij storing op de ene computer met onze meest urgente werkzaamheden onmiddellijk overschakelen naar de andere computer." Een wat moeilijker beveiligingsprobleem is dat ten aanzien van de onderbreking van de stroomvoorziening. Men werkt met micro- en nanoseconden (een miljoenste en een mil jardste deel van een seconde) en zelfs een wegvallen van de netspanning voor zo'n korte tijd kan al grote moeilijkheden veroorzaken. "Daarom hebben we in studie of we moeten overgaan tot het plaatsen van een no-break-installatie, die al bij de kleinste hapering in de elektriciteitsvoorziening in werking treedt. Banken, ziekenhuizen en de KLM werken daar ook al mee. Bij Ahold zullen we die kant ook wel op moeten, want elke storing kan een stagnatie veroorzaken, die ver in het bedrijf doorwerkt wanneer bepaalde gegevens niet op tijd zijn. Dat moeten we voorkomen," aldus de heer Van der Ven.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7