"Je moet weten wat je met de computer kunt doen en hoe je het moet doen De computer dichter bij de mensen brengen Ste< mens krijg, steec inzie "Geen schroevendraaiei en oliespuiten99 EGV-DIRECTEUR E. DE ZOETE: M. VAN MARION HOOFD SYSTEEMONTWIKKELING: elee 9* ver R. KOERSE HOOFD SYSTEEMPI pagina 6 Het schrikbeeld van een toekomst waarin alles door compu ters wordt bestuurd en geregeld bestaat voor de heer E. de Zoete bepaald niet. Als directeur van de sector Elektronische Gegevens Verwerking |EGV] blyft hy opgewekt onder de opmars van de computer en alles wat daarmee samenhangt. Wij zullen er echter op den duur allemaal mee Ieren leven. "We krijgen steeds meer met de computer te maken," zegt de heer De Zoete, "Binnen een jaar of vijf zitten we in een situatie waarin veel meer mensen dan tot nu toe zelf infor matie uit de computer kunnen halen. Dat zal dan gebeuren via beeldschermen, die eenvoudig te bedienen zijn. Het begin is er al." Eén van de stelregels van de EGV-directeur is: "Informatie is geld waard, tijdige informatie is veel geld waard." Men is daarom steeds bezig met pogingen om het moment waarop informatie beschikbaar komt naar voren te verschuiven. De heer De Zoete: "De gegevens over de diverse sectoren van het bedrijf worden steeds belangrijker. De informatiestroom is als het ware een kapitaal, waar je wat mee doen kunt. Je hebt gegevens nodig om de juiste beslissingen te kunnen nemen. En hoe eerder je dat kunt doen hoe beter." De invoering van het 3660 systeem, de automatische kassa, zal, als de proef een bevredigend resultaat oplevert, tot gevolg hebben dat veel informatie over de verkopen per ar tikel van dag tot dag, zelfs van uur tot uur beschikbaar kan komen, hetgeen nu onmogelijk is! De heer De Zoete: "Het mmm "De mensen zouden zich moeten scholen in het toepassen van automatisering. Of ze weten hoe een computer werkt is niet zo belangrijk. Je moet ermee kunnen omgaan." De heer M. van Marion, hoofd van de afdeling Systeemont wikkeling, vergelijkt de automatisering graag met de televisie. Hij zegt dit: "Om profijt te hebben van een TV- toestel moetje weten waar de aan- en uitknop zit, je hebt een programmablad nodig en inzicht in de keuzemogelijkheden. Wat er binnen in dat toestel gebeurt om een programma op het scherm zichtbaar te maken is minder belangrijk." Naar zijn mening wordt er bij Ahold ook gewerkt in de gewenste richting: "We proberen de mensen een zodanige kennis bij te brengen, dat zij kunnen werken met de systemen, die op de computer worden uitgevoerd." Dan rijst de vraag, wat is een systeem? De heer Van Marion heeft deze formulering: "Een samenstel van op elkaar afge stemde maar overigens zelfstandige delen, die elk een functie hebben in het bereiken van een gemeenschappelijk doel." Wat doet nu de afdeling Systeemontwikkeling en voor wie? Bij de groep EGV houdt men zich bezig met de geauto matiseerde systemen, ontwikkeld volgens de door de organisatie en de gebruikers gestelde eisen en wensen. Belangrijk punt daarbij is dat men met deze ontwikkeling blijft binnen bepaalde kosten- en tijdschattingen. Niet altijd lukt dat, volgens de heer Van Marion veelal door het feit dat men te laat ergens mee kan beginnen. Er wordt aan gewerkt om ervoor te zorgen dat systeemontwikkelingen worden gerealiseerd op tijd en binnen de kostenschattingen. Uitgangspunten daartoe zijn onder meer: a. benoeming van een "contractant" voor een bepaald pro ject, dat is degene die namens de gebruiker samen met EGV-systeemontwerpers erop toeziet dat aan diens wensen wordt voldaan; b. reservering van voldoende tijd voor het opstellen van een betrouwbaarder beheersingssysteem binnen de afdeling. Dit systeem dient dan voor: het maken van de genoemde kosten- en tijdschattingen; het registreren van de bestede tijd en kosten; het aangeven van bijsturingsmaatregelen bij afwij kingen van werkelijkheid t.o.v. schattingen; c. versnelling van de programma-ontwikkeling door gebruik making van de moderne mogelijkheden van de computer, bijvoorbeeld door toepassing van het online-systeem (direct aan machine gekoppeld beeldscherm). Wat dit laatste betreft zegt Van Marion: "Je voert dan als het ware een gesprek met de computer tijdens het ontwikkelen van programma's. Hij wijst er wel op dat men niet alles in normen kan vangen bij de systeemontwikkeling: "Er komt ook nog zoiets als creativiteit bij kijken en die is eigenlijk niet te meten." Voorts zijn er veel contacten met de systeemge bruikers nodig om zo goed mogelijk aan de wensen te kunnen voldoen. Aladin De systeemontwikkeling valt in drie delen uiteen: nieuwe systemen, bestaande systemen en programmering. Hier komt het sprookjeswoord "Aladin" om de hoek kijken. Aladin poetste in Duizend en één nacht op de lamp om een geest te voorschijn te roepen, die hem kwam helpen bij de oplossing van zijn probleem. Aladin is de hulp voor het ver schaffen van zinvolle informatie uit de computer. Het woord is een afkorting vanAholds LAngere termijn Detailshandels INformatiesysteem De heer Van Marion: "Dit moet het raamwerk worden voor de ontwikkeling van toekomstige systemen, die in onderlinge samenhang moeten kunnen werken. Met enkele mensen zijn wij daar concreet mee bezig. Midden 1977 hopen we een toe komstplan op papier te hebben." Daarbij zal men tevens moeten inhaken op de recente ont wikkelingen in de apparatuur en de toepassingsmogelijk heden. Het streven is er verder op gericht de computer dichter bij de mensen te brengen, waardoor het effect van het gebruik groter wordt. Het is eveneens noodzakelijk dat men niet meer krijgt van de computer dan de informatie die men nodig heeft. Het systeembeheer, waarmee de afdeling van de heer Van Marion zich ook bezighoudt, heeft betrekking op de werking van de computer op bepaalde gebieden zoals: food- distributie, non-fooddistributie, dagartikelen, rechtstreekse zendingen, boekhoudingen, crediteuren, loonadministratie policy board Van Marion: "Deze systemen moeten efficiënt door de com puter worden verwerkt en de gewenste gegevens opleveren. Er is nu in overleg met de policy board (waarin de "eigenaren van systemen" contact onderhouden) een lijst opgesteld van de eisen waaraan elk systeem moet voldoen. Niet zelden zijn aanpassingen nodig, want nog altijd is een bedrijf een dynamisch geheel. Via een checklist probeert men te komen tot een planmatige systeemrevisie, "waardoor we het tevre denheidsniveau van de gebruikers van de systemen hopen te verhogen." In 1977 wordt hiermee gestart. Van de overige projecten waarmee men op de afdeling bezig is noemt de heer Van Marion de Operationele Research Technieken: wiskundige methodieken om via de computer tot betere beslissingen te komen. Van Marion: "Onze analisten en systeemontwerpers zijn voortdurend bezig met gebruikers hun informatiewensen om te zetten in systemen die via de computer kunnen worden verwerkt en dan de gewenste informatie opleveren en aange past aan de veranderde omstandigheden (maatschappij, bedrijfsorganisatie) continu blijven opleveren." systeem van automatische kassa's leidt tot verbetering- van andere systemen, zoals de bestelprocedure." Verder merkt hij dit op: Steeds meer mensen zullen steeds meer met de computer in aanraking komen. Wanneer de voorraadgege- vens, om eens iets te noemen, in een filiaalcomputer zijn op genomen. zal men daarmee in het filiaal ook moeten kunnen werken. Een toekomstbeeld zou kunnen zijn een centraal computer systeem met kleinere computers of apparatuur op andere afdelingen, die gegevens leveren aan een centrale computer, althans voor zover die bepaalde gegevens nodig heeft. "Alles hoeft die centrale niet te weten." meent de heer De Zoete. De nieuwe technieken maken het mogelijk de bestaande informatiesystemen te verbeteren en zelf uit te breiden, zoals het 3660 met de gedetailleerde verkoopinformatie, het recht streekse zendingensysteem, voorraadbeheersingssystemen in winkels en DC's. Veel aandacht zal daarbij moeten worden gegeven aan de samenhang tussen de diverse systemen voor winkels, DC's en andere sectoren van het bedrijf. Er zullen Data Bases nodig zijn, gegevensbanken. Wanneer er een wijziging komt (bijvoorbeeld een prijsverandering) zal deze overal waar het nodig is moeten worden ingevoerd. "De mogelijkheden gaan geweldig ver," constateert de heer De Zoete, "want de techniek laat toe dat mensen direct in deze gegevensbanken komen 'kijken' en de benodigde infor matie zelf opvragen." Volgend jaar zal bij EGV de eerste beeldbuis worden binnen gebracht. Deze zal worden gebruikt voor het programmeren. Die programma's worden dan ingebracht in de computer door de programmeur. De computer controleert de juist heid van het programma. Indien er fouten zijn gemaakt kan de programmeur deze achter de beeldbuis direct herstellen. Het positieve van het "rekentuig" ziet de heer De Zoete ook in het feit dat de mensen "dichter" bij de informatie komen, waardoor men slagvaardiger kan reageren. 'En hij voegt er aan toe: "Er komt steeds meer informatie die kritisch moet worden bekeken. De routine-arbeid verdwynt naar de computer. We hebben nu meer mensen nodig met kennis voor steeds verantwoordelyker werk. Men komt in de sfeer van de planning, soms met wiskundige methodes. Computers maken bijvoorbeeld een inkoopplan, maar je moet heel kritisch kuni weten wat je met de con het moet doen. Dat ven Maar als je een beetji computer maakt je het l< kritisch blyven. Toch verender: je moet je ven Buiten de afdeling EGV is misschien nauwelijks bekend dat er een systeemgroep bestaat, waarover de heer R. Koerse als "hoofd systeem programmering" de scepter zwaait. De groep bestaat verder uit nog drie mensen, de heren J.S. Beernink, R. Honing en J. van Urk. "We treden weinig naar buiten," vertelt de heer Koerse. "Wij hebben een functie in EGV-verband, ondersteuning van produktie en systeemontwikkeling. Als hoofdtaak hebben wij het onderhoud van de 'computer-besturings systemen' (operating-systemen) en het aansluiten van nieuwe en gewijzigde toepassingen daarop." Deze besturingssystemen zijn het "hart" van de computers. De kleinste fout hierin kan tot gevolg hebben dat een com puter niet meer werkt, wat voor AH rampzalige gevolgen kan hebben. "We zijn met het aanbrengen van wijzigingen overigens erg voorzichtig", zegt de heer Koerse, "want elk foutje dat er tegelijk met die verandering zou binnensluipen zou storing in de produktie geven. We staan dan ook wel eens met het zweet in onze handen bij het aanbrengen van noodzakelijke wijzigingen." Bij de systeemgroep loopt men overigens niet met schroeven draaiers en oliespuit rond om de weerbarstige rekentuigen weer op gang te brengen. Koerse: "Dat is het werk van de technicus van onze computerleverancier. Daar blijven wij ver van. Wel vindt er veel overleg plaats over de aard en oplos sing van de storing met de technici van de leverancier. Maar het gaat ons eerst om het oplossen van de storingen in de ver werking als gevolg van een niet goed lopend besturings systeem of een onjuiste toepassing. Daar hebben we het overigens druk genoeg mee." Belangrijk is de efficiency van het computersysteem. Deze bepaalt of het eindprodukt op tijd komt. "Begin dit jaar hebben wij het erg druk gehad met het versnellen van de verwerkingstijden. Onze computer was dusdanig uit zijn capaciteiten gegroeid dat wij de noodzakelijke service niet meer konden bieden. We hebben toen veel systemen 'door gemeten' op efficiency. Veel programma's namen te veel tijd in beslag. Naar de feitelijke inhoud van de programma's kijken we niet: dat is het 'pakkie-an" van anderen," alsdus de heer Koerse. Na deze 'doormeting' bleef er maar één mogelijkheid over: een tweede computer aanschaffen. De systeemgroep heeft nu een drukke periode achter de rug als gevolg van de installatie van de tweede computer in een tijdsbestek van drie maanden. De mensen van EGV en IBM hebben daarbij een voortreffelijk stuk werk verricht. In vak kringen is de verbazing machine nog niet helenv Het zijn spannende wekq in wat rustiger vaarwate beter dan ooit." De heer Koerse wijst d enkele andere taken h< onderhoudt men de com banken, waarmee AhoM heeft. Voorts verzorgt mi groep op technisch nivt wordt gemaakt van vi| nauwgezet de ontwikkelil teleprocessing, minicomj De kans bestaat namelj zullen gaan doen binneD) belang is daarbij met ii computers kunt aansluit Het beveiligingsaspect s rol. De heer Koerse: "Bul ruimte zelf moeten syst schermd worden. We lt nomen dat we het geheelI kunnen hebben. Je kunt echter alles bevtl beveiligen tegen systeeij doen."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 6