GROOTVERBRUIK KAN TEVREDEN ZIJN iedereen meewerkt kan t lukken Als SYSTEEM TEGEN VERLIES VAN PALLETS Tweede druk verschenen van Het Volkomen Kookboek Dankzij geweldige inzet medewerkers en gewijzigde aanpak 150 nieuwe klanten NIEUW FLITSEN pagina 5 De benaming .kerstpakket' is wel onge veer terecht, meent bedrijfsdirecteur J. Pieters van Grootverbruik. Mej. J. C. M. van Ruiten, die een belangrijk deel van haar tijd besteedt aan de pakketten- sector, is het daarmee volledig eens. Zij zegt: "Ongeveer 80 procent van de pak ketten wordt met Kerstmis uitgereikt. Waarschijnlijk staat dat in verband met het feit dat er dan meestal enkele extra vrije dagen zijn. Dat was nu weliswaar niet het geval, maar uiteraard was dat geen reden voor bedrijven om geen pak ketten uit te delen. Volgens de heer Pieters is het verzorgen van pakketten al een heel oude activiteit van Albert Heijn, die haar ontstaan vond op de reclame-afdeling. Vanuit de filialen kwam vraag naar pakketten en als onderdeel van de totale 'promotie' van Albert Heijn werd aan de wensen voldaan. De heer Pieters: "Langzamer hand kwam men tot een meer commer ciële opzet. Via de filialen leveren we echter weinig meer af. In de tijd van bedieningszaken had de chef een per soonlijk contact met de klant. Een actieve chef kwam dan wel eens aan de weet of er misschien kerstpakketten ge leverd zouden kunnen worden. Nu is bijna geen enkele klant meer met name bekend, althans niet in de grotere filialen. Daarom zijn we op een andere manier bezig om mogelijke afnemers te benaderen." Dat is vooral het werk van Joke van Ruiten geweest. Zij heeft een zeer uitgebreide mailing-list opgesteld en de daarop voorkomende bedrijven en in stellingen ontvingen al in een vroegtijdig stadium een folder waarin de diverse pakket-mogelijkheden op aanschouwe lijke wijze werden voorgesteld. showroom stimulans "Het is niet gemakkelijk om de inhoud van een pakket te bepalen," vertelt mej. Van Ruiten. "Al omstreeks februari komen de eerste offertes van leveran ciers. We bezoeken zelf ook diverse beurzen. Zo langzamerhand bouwen we de inhoud van de pakketten op, in diverse prijsklassen. De inhoud moet een soort 'grootste gemene deler' zijn voor een breed publiek. Dat is echt wel moeilijk." Bedrijven kunnen echter ook nog spe ciale wensen hebben: verschillende pak ketten voor verschillende groepen perso neel, geen vis-in-blik voor personeel van een visfabriek, geen bonbons in de doos van de mensen van de chocoladefabriek e.d. Een belangrijke stimulans voor de afzet is geweest de showroom in het Hoofd kantoor, waarover wy al schreven op pagina 3 van het novembernummer van Flitsen. Daar zyn vele mensen op bezoek geweest om de voorbeeld-pakketten te bekyken. Mede daardoor zyn diverse nieuwe relaties aangeknoopt. "De hele organisatie is gericht op aflevering in november en december," aldus de heer Pieters. "Gelukkig kun nen de mensen van de sociale werkplaats 'De Hoef' in Alkmaar het werk goed aan. Daar wordt alles verpakt en dat gebeurt heel nauwkeurig. Wij zijn daar erg tevreden over." niet alleen met Kerstmis Op de afdeling Grootverbruik ziet men wel enige neiging om 'het pakket' niet alleen met Kerstmis te geven, maar soms als relatiegeschenk bij een bijzondere gebeurtenis (bijvoorbeeld een bedrijfs- jubileum) of met de vakantie. Het hoogtepunt valt echter nog altijd rond Kerstmis en dat zal vermoedelijk wel zo blijven. Niet aan alle wensen van afnemers kan soms worden voldaan. Mej. Van Ruiten: "Men vraagt soms om dingen die beslist niet kunnen, zoals diepvriesartikelen. Men denkt er dan niet aan dat alles De laatste jaren verdwynen van de drie distributiecentra per jaar een behoorlyk aantal pallets. De kostprys van één zo'n ding ligt rond de dertig gulden, dus tel uit je verlies. Elk jaar worden er 30.000 aangeschaft. Er gaan er natuurlyk een aantal wegens slytage de open haard in. De gemiddel de levensduur van een pallet is bekend, en wordt gesteld op 2Vi jaar. Hoe kan dat verlies van pallets ontstaan, en wat gaan we er aan doen? Twee vragen, waarop een antwoord wordt ge geven door twee heren: de heer N. J. Visser, directeur distributie, en de heer A. J. J. Engelbregt, groepscoördinator Organisatie-afdeling. "De pallets gaan het land in, en zijn dan vogelvrij verklaard," geeft de heer Visser een korte kenschets van de situatie zoals die de laatste jaren was. "In 1970 zijn we begonnen de filialen met pallets te gaan beleveren." Hij maakt een klein rekensommetje: "Er zijn ongeveer 700 Ahold-filiaalpunten die zo bevoorraad worden. Als nou elk filiaal eenmaal per week één pallet teveel aan een andere leverancier teruggeeft, zitje al aan de 35.000 pallets per jaar." Daarmee is dan tevens het aspect genoemd dat dit probleem extra inge wikkeld maakt: de andere leveranciers die de filialen beleveren, de bedrijven dus die groente, melk, frisdrank komen ontdooid is voordat men het pakket krijgt." Soms moet voor enkele pakket ten rekening worden gehouden met uit reiking aan vegetariërs of geheelonthou ders. De inhoud van de dozen bestaat in hoofdzaak uit voedings- en genotmidde len van een genre "dat de mensen niet elke week kopen." Excentrieke zaken zitten er meestal niet bij, tenzij op verzoek. Soms gaan er ook nonfoods bij, zoals handdoeken e.d. computer De afgelopen campagne is voor het eerst via de computer afgewerkt, hetgeen bijzonder goed is verlopen, aldus mej. Van Ruiten. Zij is al weer bezig met de eerste gedachten aan de kerstpakketten 1977, waarbij zij hoopt van onverwachte voorvallen verschoond te blijven. "Alsje blieft geen stakingen in Italië, waardoor de perzikschijven vertraging oplopen. Toen dat een keer gebeurde zaten we hier wel in de zenuwen. Want een kerst pakket moet wel op tijd klaar zijn!" zegt zij. Dit verhaal gaat over de in-, voering van een pallet-beheer systeem. Een goed Neder lands woord voor pallet moet nog uitgevonden worden. De letterlijke vertaling is "palet", waarmee onze pallet slechts de draagfunctie gemeen heeft. Voor de enkeling onder onze lezers die niet weet wat zo'n pallet is: het is het vlon dertje, meestal van houten latten gemaakt, dat gebruikt wordt voor horizontaal en vertikaal transport van meer dere eenheden, dozen meest al, tegelijk. Daar komen dan bijvoorbeeld vorkheftrucks aan te pas, of pallet-trucks, die alleen horizontaal kunnen vervoeren. brengen, om maar een greep te doen. Ook deze bedrijven werken met pallets. In sommige gevallen wordt hiervoor statiegeld berekend. En komt men ze weer halen, dan krijgt het filiaal dat statiegeld terug. Daarom maakt het filiaal er geen probleem van om bij te houden of die leverancier er wel evenveel mee terugneemt als dat er afgeleverd waren. Als het er meer zijn, verdwijnen op die manier wat Ahold-pallets. Maar het filiaal krijgt er geld voor, en de leverancier weet ook van de prins geen kwaad: hij heeft er toch voor betaald Ernstiger is de situatie voor Ahold wan neer de RZ-leverancier geen statiegeld regeling heeft. Ahold pallets die ten onrechte bij deze leverancier terecht komen, keren vaak niet terug en Ahold ontvangt er geen vergoeding voor. Dat de naam "Ahold" er op staat, maakt verder weinig uit. Ze worden niet gere gistreerd en gevolgd, zoals bijvoorbeeld wel gebeurt met kisten van frisdrank. Zo kan het trouwens ook gebeuren dat een distributiecentrum op een gegeven moment krap zit in de pallets, en er van een leverancier in gebruik neemt. dit werd te gek Alle gekheid op een pallet, het feit staat vast dat we elk jaar voor een groot bedrag aan pallets kwijt raakten. Daar kwam verder nog een half miljoen bij die als schadevergoeding moest worden betaald aan leveranciers die pallets kwijt raakten. Reden genoeg om de afdeling organisatie te Vragen hier een oplossing voor te creëren. -En daar komt de heer Engelbregt aan het woord: "We hebben een systeem ontworpen waarmee we de zaak onder controle denken te krijgen zonder dat we de pallets nog gaan registreren. Werkt het niet, dan gaan we ze in de toekomst eventueel registreren. Maar nu gaan we in feite terug naar het oude systeem: de pallets van de leveranciers blijven in het distributiecentrum. En naar de filialen gaan herkenbare Ahold-pallets." Hoe zijn ze herkenbaar? "Ten eerste door het AH-vignet, dat er overigens al op stond. Verder worden ze voor ons in een speciale uitvoering ge maakt, met schuin gezaagde hoekklos- sen. Dat is vrij kostbaar, maar daardoor zijn we wel de enige met zulke klossen. En ten slotte worden nu die hoekklossen blauw gekleurd." In het vice-versa-verkeer tussen de dis tributiecentra en de filialen wordt dus een gesloten systeem gehanteerd. Eind november is men hier al mee begonnen in de filialen van Simon, Miro en de Nettomarkten. Medio januari werden ook de AH-filialen erbij betrokken. En zo zal de "blauwe vlek" langzamerhand uitgespreid worden over het hele con cern. "De oplossing is eigenlijk ontzettend simpel," zegt de heer Engelbert. "Het is gewoon gebaseerd op het gescheiden houden van de pallets van AH en die van de leveranciers." als iedereen meewerkt Dat wil nog niet zeggen dat succes ver zekerd is: "Het probleem blijft het grote aantal filialen. We zijn afhankelijk van de betrokkenheid van de mensen bij dit gebeuren. Als ze eraan willen meewer ken, kan het systeem draaien. Maar als een aantal het wel gelooft, dat kun je nog zo'n mooi systeem bedenken, het levert niets op." Men heeft nog overwogen om, als stok achter de deur, de filialen statiegeld voor de pallets te laten betalen aan de DC's, maar men wil eerst eens aanzien of het zonder ook gaat. Wij willen onze lezers nog even laten zien hoe op 11 november j.l. de overhandiging plaatsvond van de eerste exemplaren van Het Vol komen Kookboek door de heer J. J. Woudt, directeur van Meijer Pers B. V. rechtsaan de heren G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur van AholdN. V. [links] en J. Legerstee, oud-directeur van AH en geestelijke vader van de Volkomenserie [midden]. De plechtigheid, waarbij alle mede werkers en ook de oud-medewer kers aan de serie aanwezig waren, verliep in een intieme en heel genoeglijke sfeer. De inhoud van de speeches stemde in grote trek ken overeen met wat wij in onze novembereditie over deze buiten gewoon geslaagde serie hebben geschreven. Er werden vanzelf sprekend woorden van dank en tevredenheid geuit, en daar was ook alle reden voor. Na een eerste druk van Het Volkomen Kookboek van 50.000 exemplaren is inmiddels alweer een tweede druk van 25.000 exemplaren verschenen. Dat deze tweede druk nauwelijks twee maanden na het verschijnen van de eerste druk reeds nodig was, vindt zijn oorzaak onder meer daarin dat Het Volkomen Kook boek is opgenomen in het pakket van de Felicitas-bruidenservice. Ten aanzien van de leveranciers is in de Distributiecentra de volgende maatregel getroffen: per 1 januari is men hun pallets gaan registreren. Voorheen wa ren de DC's afhankelijk van de registra tie van de leveranciers zelf. Controle was wel mogelijk, via de bonnen, maar erg omslachtig. "We hopen daardoor te kunnen garanderen dat ze ze terug krijgen," aldus de heer Engelbert." en we hopen dat we dan ook geen rekenin gen meer krijgen." Voor de uitvoering van deze maatregelen is een palletcoördinator aangesteld. Die onderhoudt de contacten met de filialen en met de leveranciers. Hij heeft het beheer van de pallets als taak gekregen.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 5