tl Automatische kassa op proef te Heemskerk SUPERVERPAKKING NIET ALLEEN VOOR HYPERMARKT Displaycontainer en -box veraangenaamt en bespaart werk EERSTE MIJLPAAL IN OPERATIE SIGMA BEREIKT pagina 4 FLITSEN Dozen uitpakken geeft in winkels nogal wat rompslomp. Het kost tijd en geld. Maar omdat ook de zelfbediening daarmee begonnen is en men er gewoonlijk niet buiten kan, is dit werk als noodzakelijk geaccepteerd. Toch is er nu een uitweg. In steeds meer gevallen biedt een grote transportverpakking, die tevens winkelverpakking is, mogelijkheden om het werk te veraangenamen en werk te besparen. We doelen hier op displayboxen en -containers, die gebaseerd zijn op palletmaten. Een displaybox is een verpakkingseenheid, waardoor artikelen, met de minst mogelijke kosten, van de producent via de winkel bij de consument komen. Vervoer van de produkten in het alge meen en levensmiddelen in het bijzonder vereist een beschermende, hygiënische verpakking. Maar verpakking vormt een belangrijke kostenfactor. Bovendien zijn inpakken en uitpakken routinehande lingen. die niet goedkoop zijn. Om deze reden zijn dan ook steeds meer fabri kanten hun inpaklijnen gaan automati seren. Maar uitpakmachines bestaan niet en levensmiddelenbedrijven blijven dus met een lastig karwei zitten, dat met de hand moet worden gedaan. Zo is het tenminste tot nu toe in grote trekken geweest. Maar er is een nieuwe ontwikkeling gaande, waarin detail handelsbedrijven, produktiebedrijven en de organisatie-afdeling van Ahold ieder een belangrijk aandeel hebben gehad. De oplossing van het uitpakprobleem, lijkt nu het ei van Columbus. Want wat lijkt eenvoudiger dan de verzendverpak- king in de winkel neer te zetten? Dan hoeft er immers vanzelf niet meer uitge pakt te worden? Als het zo simpel was geweest, zou dit al lang gebeurd zijn. Maar er zitten veel haken en ogen aan, zodanig dat nu nog lang niet ieder produkt in aanmerking komt voor een dergelijke displayverpak king. die vanwege de omvang ook dis playcontainer of displaybox wordt ge noemd. gevolg "Dat we nu met die displaycontainers en -boxen kunnen werken, is een logisch gevolg van de veranderingen in de le vensmiddelenhandel," verklaart de heer E. de Groote, directeur verkoop Simon/ Miro levensmiddelen, "We zijn gegaan naar steeds grotere winkels. Een kern punt daarbij is de stijging van de loon kosten geweest. Daarmee hebben we trouwens nog steeds te maken. We moe ten dus scherp op onze efficiency letten. Belangrijke kostenposten zijn het voor- prijzen van de artikelen en het vullen van de schappen. Behoeven we alleen maar een displaybox met voorgeprijsde artikelen in de winkel te zetten, dan scheelt dat viervijfde van de handelings- kosten. We besparen dan het prijzen en rond tweederde op het vullen." Maar het is duidelijk dat je niet zomaar alle winkels vol kunt zetten met metalen draadcontainers, houten pallets of box pallets van golfkarton. Zo'n display container of -box vraagt flink wat ruim te. "In Nederland zijn circa tachtig tot honderdenveertig artikelen geschikt voor verzending op pallets. Wil je in je assortiment vrij volledig zijn en toch zo veel mogelijk pallettiseren, dan zou je dus zo'n tachtig pallets moeten plaatsen. Maar dan heb je alleen daarvoor al meer oppervlakte nodig dan waarover de ge middelde Nederlandse levensmiddelen winkel beschikt." zegt de heer De Groo te. De tien Miro's, met gemiddeld ruim tweehonderd palletplaatsen, lenen zich uiteraard het gemakkelijkst voor dis playboxen. Hier neemt deze ontwikke ling dan ook de grootste vlucht. Dit jaar wordt meer dan een kwart van alle te leveren goederen op pallets of in dis playboxen in de Miro's geplaatst. Dat is anderhalf keer zoveel als in 1976 en drie keer zoveel als in 1975. Volgens de heer De Groote kan het aantal nog wel ver dubbelen ook: tot 50 procent van de goederenstroom. Voor de S-discount, met een assortiment van 600 artikelen, biedt de displaybox ook goede mogelijkheden. Maar moei lijker wordt het als er meer artikelen per vierkante meter verkocht moeten wor den. De AH-Supermart heeft evenveel "droge kruidenierswaren" te presente ren als de Miro - rond 2500 - maar op minder dan de helft van de ruimte: 700 m2 tegen 1.500 m3. In een aantal Simon SM's met eveneens een oppervlak van 700 m3, maar met een assortiment van zo'n 1100 artikelen, is de displaybox ge makkelijker toe te passen. Op de vraag, welke artikelen voor deze superverpakking de voorkeur verdienen antwoordt de heer De Groote: "In de eerste plaats natuurlijk volume-artike len. die toch al veel plaats vragen, en ten tweede artikelen met een hoge omzet- snelheid. Aardappelen, melk die er elke dag vers in en uit moet, zijn voorbeel den, maar ook voor aktie-artikelen geldt dat. Dan gaan de hoge omzetsnelheid en speciale presentatie hand-in-hand." onderzoek Maar een onderzoek dat Ahold's pro duktiebedrijven en de organisatie-afde ling gezamenlijk instelden, heeft de mo gelijkheden voor de displaybox verder verruimd. Het resultaat is de kwart dis playbox van 50 x 60 cm, met een hoogte van 75 cm, vervaardigd van zeer stevig golfkarton, met een aantrekkelijk uiter lijk en volledig afgestemd op de behoef ten van het vervoer per vrachtauto en op de plaatsruimte en presentatie in de winkel. Voor een produktiebedrijf is het tegen woordig belangrijk mee te denken met het winkelbedrijf," meent ir. W. Wach ter, directeur van de operationele een heid kruidenierswaren te Zaandam: "Het probleem van de handlingskosten speelt daar al lang en in eerste instantie is een oplossing gezocht door middel van draadcontainers en rolcontainers. Maar daaraan kleven nogal wat nadelen. Ze zijn duur qua investering en vervoer: de beladingsgraad van de vrachtwagens is maar 65 procent en je zit met het retour transport. Bovendien heb je kans op breuk van de kleinverpakkingen: je kunt er bijvoorbeeld nooit koffie in vervoe ren." Dus moest, gedacht vanuit het moderne winkelbedrijf, er een betere oplossing ko men voor dit facet van het kostenvraag- stuk. De marge daarvoor was smal, want een kostenstijging bij de produktie zat er wel in en die moest natuurlijk duidelijk beneden de kostenverlaging voor het de- De eerste palletboxen op kwart-formaat in dg-Miro te Purmerend. In februari begint de toepassing hiervan op grote pc haal. Het plaatsen van de displaybox in de winkel met het hefwagentje, het zgn. "Olifantje". tailhandelsbedrijf blijven. Deze afwe ging lag dan ook als voornaamste punt ten grondslag aan het onderzoek. "Dat dit, ondanks allerlei detailhandelspro blemen die aan de orde kwamen, binnen negen maanden gerealiseerd werd, is in belangrijke mate te danken aan de in spanning van onze organisatie-afdeling en aan de medewerking die we voor tests hebben gekregen van de Miro in Pur merend," aldus de heer Wachter. De eerste beslissing die genomen moest worden, was om welke pallet het zou gaan. Ook op dit gebied - zoals op het. gehele terrein van verpakking en vervoer - is het gebrek aan standaardisatie ter gend. "Je begint al meteen met drie ma ten: 80 x 100, 80 x 120 en 100 x 120 cm. Die eerste pallet is in de handling 50 procent duurder dan de laatste; de tweede is 25 procent duurder. Daarom hebben we gekozen voor de Europallet van 100 x 120 cm," licht de heer W. Haeser, hoofd van de organisatie-afde ling toe. "De volgende stap," vervolgt hij, "was te onderzoeken of we een displaybox op hele, halve of een kwart maat moesten Zoals al in Flitsen werd aangekondigd is Ahold een proef aan het nemen met het IBM volautomatische afrekensysteem, de zgn. IBM 3660 met scanning. Scan ning wil zeggen dat de van een code voorziene artikelen aan de kassa alleen nog maar over een lees venster geschoven hoeven te worden, - en de kassa doet de rest: omschrijving en prijs verschijnen op een schermpje en worden meteen af gedrukt op de kassastrook. De computer houdt tegelijk de voorraadadministratie en de geldbeweging in het filiaal bij. De uiterst gecompliceerde systeemana lyse is inmiddels zo ver gevorderd dat op 10 januari 1977 het eerste automatische kasregister in gebruik kon worden geno men in de AHSM te Heemskerk. De proef verloopt in twee fasen: de eerste fase (met intoetsen van de artikelen) duurt tot half april; de tweede fase (met scanning) duurt tot circa 11 november 1977. Voor de scanning is nodig dat de artikelen vooraf zijn voorzien van een nummercode in de vorm van een streep jessymbool dat door de computer gele zen kan worden, onverschillig in welke stand dit symbool over het leesvenster passeert. De computer haalt de bij deze code behorende artikelbenaming en prijs uit zijn geheugen en drukt ze af op de kassastrook. Voordeel voor de klant is dat hij niet alleen prijzen maar ook omschrijvingen van de artikelen op zijn kassabon vindt. Dit proefproject van Ahold staat bekend als de operatie Sigma (dat is de griekse letter! -, in de wiskunde het symbool voor som). De code die op de artikelen gebruikt wordt is gebaseerd op het Amerikaanse UPC-system (Universal Product Code), dat ook als uitgangspunt zal dienen voor de uniforme artikelco dering in Europa, die thans in voorbe reiding is. onze EGV Op pagina 6 7 van dit blad hebben wij speciale aandacht gewijd aan de huidige stand van zaken in onze elek tronische gegevensverwerking. De re dactie is zich bewust dat dit nu een maal een onvermijdelijk onderwerp is in onze tijd; zij heeft haar uiterste best gedaan de artikelen zodanig lees baar te maken dat iedereen, van hoog tot laag, er iets aan heeft. hebben. Qua levensduur en voorraad bleek de kwart palletbox het meest ge schikt. Als materiaal was golfkarton het beste, omdat dit er mooi blijft uitzien, je er met stickers eealeuke presentatie mee kan maken en omdat je geen probleem van retourvracht hebt. Maar karton mag niet nat worden bij schoonmaken van de vloeren in de winkels en daarom zijn we aan een kunststofpalletje gaan werken." prototypen Al deze aktiviteiten hebben een hele showroom vol met prototypen opgele verd. Eerst ook nog met grote dozen op palletformaat, die echter onhanteerbaar bleken. Het hanteren van de kwart dis playbox is trouwens al een zaak apart, want daarbij gaat het - afhankelijk van de verpakte artikelen - om gewichten van 40 tot 160 kg. Samen met Buiskar te Apeldoorn is hiervoor een speciaal hef wagentje ontwikkeld, dat al gauw "het Olifantje" werd gedoopt. Voor de displaybox zelf werd ten slotte een ontwerp van Lona Verpakking uit Loenen gekozen. Dit werd gezamenlijk met deze fabrikant geperfectioneerd tot een uiterlijk fraai geheel, dat bovendien met het oog op de kosten en stevigheid aantrekkelijk bleek. "De voorkant van de displaybox wordt voor het vullen in het produktiebedrijf losgetrokken, maar kan er later weer ingeklemd worden zo dat men de doos kan verplaatsen zonder dat er iets uit valt en deze voorkant is er met één beweging in de winkel weer uit te nemen," zegt de heer Haeser, "Daar bij is de voorkant zo ver te .openen, dat ook pakjes van de bodem er gemakkelijk uitgehaald kunnen worden, terwijl er toch nog ruimte overblijft om een sticker op te plakken." Het mini-palletje onder de palletbox is vervaardigd door Lekaplast. Het mate riaal is een donkerblauwe kunststof, die goed kleurt bij het wit gemarmerd golf karton (de displaybox is van binnen helder wit ook na vele kleurenproeven). De mini-palletjes, die wèl voor herge bruik in aanmerking komen, vergen weinig opslagruimte, omdat ze nestbaar zijn. Zo ontstond, nadat een weg gevonden was door een doolhof van afmetingen, kartonkwaliteiten en mogelijke oplos singen om de displaybox op een voet te plaatsen, een in alle opzichten bruik baar ontwerp. De hoogte werd gekozen met het oog op zowel het autovervoer als de schapmaat in de winkels, waar de displaybox enkele centimeters onder moet blijven. In grote winkels kan men twee displayboxen achter elkaar plaat sen en de achterste naar voren schuiven als de voorste leeg is. In kleine winkels kan met één displaybox voor een be paald artikel worden volstaan. "Op dit moment worden in de displaybox verpakt" somt de heer Wachter op: "Banket, speculaas, biscuits, chocola- de-hagelslag, koffie, macaroni, ontbijt koek, pindakaas, vermicelli en wijn. Er gaan 126 wijnflessen in: twee lagen staand en één laag liggend. Of 285 pondszakjes chocolade hagelslag. Of 294 potten pindakaas van 350 gram dan wel 140 potten van 700 gram. Of 210 doosjes Zaanse koeken." toekomst "Het kost inderdaad wel wat meer aan kleine investeringen in de produktie, aan verpakkingsmateriaal en aan ver voerskosten," voegt hij eraan toe," maar de displaybox loont en is, uitgaande van de voordelen in het winkelbedrijf, con currerend ten opzichte van de traditio nele verpakkingsvormen. Voor de toe komst valt daarom een groot succes met deze kleinere displayboxen te verwach ten." Een voordeel dat moeilijk te becijferen valt. is het feit dat het werken ermee in de winkels niet alleen goedkoper is, maar ook leuker "uitpakt". Bij de tests is al gebleken, dat het voor de medewer kers in de winkels prettiger werk is met het hefwagentje te rijden dan doosjes en pakjes in schappen te stapelen. De hele industrie is er nu dan ook aktief mee bezig. Maar door het samengaan van produktie en verkoop binnen de or ganisatie van Ahold is op dit gebied een stuk pionierswerk mogelijk gebleken, dat het concern nu tot koploper in Ne derland in de ontwikkeling van display boxen gemaakt heeft.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4