c IE c c Kleintje Carnaval SCHIETWEDSTRIJD SUCCES VOOR AHOLD PORTRETTEERT ZOMAAR WAT JONGEREN IN P B. TILBURG 3 fe pagina 12 ni Ook ditmaal op de Eigenwijs-pagina een portret van zomaar wat jongeren uit één van de bedrijven van het Ahold-concern. Ze hebben niets bijzonders gedaan of te zeggen, ze staan gewoon model voor een groot aantal leeftijdgenoten die onopvallend dag in dag uit hun rol spelen in het grote geheel. Ditmaal trokken we ervoor naar Tilburg, waar op het industrieterrein Noord het produktiebedryf gevestigd is dat zich bezighoudt met de vervaardiging van banket en gebak. Het Tilburgse PB is daar in 1972 neergestreken. In Zaandam werd het gebouw te klein. Daarin werden koeken, koekjes en biscuit gebakken, ontbijtkoek en beschuit. De beschuitfabriek is opgeheven, de ontbijtkoek komt nog steeds uit Zaandam en de koekjes etc! verhuisden naar de bakkerij in Tilburg. En daar ging men er toen ook gebak bij maken. Koeken, koekjes en biscuit maakt men in Tilburg voor alle Ahold-vestigingen in Nederland. Het verse gebak is alleen voor Zuid-Nederland bestemd. Het diepvriesgebak gaat het hele land door, naar alle zaken die het in hun assortiment hebben. Hoewel ze op zich voor een leek weinig zeggen, zijn de produktiecijfers van dit bedrijf indrukwekkend genoeg om er een paar globaal aan te halen: er gaan per jaar zo'n 4,5 miljoen kilogram koeken, koekjes, etc. de deur uit, miljoenen kilo's cake, seizoenbanket en gebak. Dat wordt geproduceerd door zo'n 175 mensen, een aantal waar er in de seizoenpiek van september tot en met december nog eens 100 bij komen. Het PB in Tilburg heeft twee produktie-units, nl. de bandoven-groep (koeken, koekjes, etc.) en de groep banket-gebak. Er wordt met ploegendiensten gewerkt, oorzaak van het probleem waar we op stuitten: er werken in dit bedrijf weinig jongeren, omdat die geen ploegendienst mogen draaien. De inpak-afdeling maakt echter een "gewone" dag, die werkt van aqht uur 's morgens tot half vijf. Daar vonden we dan ook de vier meisjes die ditmaal in Eigenwijs figureren. Maar ditmaal willen we alle etiquette een keer opzij schuiven, en beginnen met de enige mannelijke jongere die we in Tilburg spraken, de 18-jarige Roy Gagliardi (hij werd op Nieuw Guinea geboren, en zal onder zijn verre voorouders wel Italianen hebben). taartjesmonteur Roy werkt sinds april vorig jaar in het Tilburgse PB, en houdt zich voornamelijk bezig met tompoezen (of moeten we "tompouces" schrijven?). Hij doet daar room op, en ook nog andere zaken, en snijdt ze op het juiste formaat. "Ik doe het best graag," zegt hij in ieder geval, "het is beter dan aan de band staan. Het is gezellig werk. We doen het met z'n tweeën." Vast staat wel dat Roy voor dit werk niet voorbestemd was: hij heeft het diploma automonteur! "Toen ik dat diploma had, kon ik nergens werk vinden. Ik kreeg een RWW-uitkering. Het gaat slecht in de autpbranche. Trouwens, je verdient er ook een stuk minder dan hier. Ik had wel eerder van die autoschool af gewild, maar iedereen zei steeds: haal nou dat diploma, dan kun je zo aan het werk. Nou, ik heb anderhalfjaar thuis gezeten. Daar baalde ik van. Ook al omdat die uitkering erg laag was. Toen ik zestien was, kreeg ik 36 gulden per week." Roy zag een personeelsadvertentie van Albert Heijn in de krant, kende trouwens het bedrijf al van vakantiewerk en verwisselde soepel de auto's voor het gebak. Gaf dat technisch geen probleem? "Ik werk hier nou een halfjaar, en ik kan al bijna alles, taartjes vullen, tramperen, dat is likeur op de taartjes doen, slagroom spuiten." Voelt hij iets voor omscholing tot bakker? "Nee, niet omscholen. Ik doe niets meer aan school, nou tenminste niet. Misschien later. Maar ik heb voorlopig de pest aan leren gekregen." disk-jockey Roy heeft andere dingen aan z'n hoofd: hij is enthousiast voetballer, op dit moment alleen nog in het bedrijfselftal, en hij is disk-jockey. "Dat is wel mijn grootste hobby," vertelt hij over dat laatste. Hij is er al vroeg mee begonnen: "Ik was vijftien jaar, en één van de jongste disk-jockeys van Tilburg. Het is eigenlijk meer als een grap begonnen. Ik was een keer in zo'n zaak waar ze het deden, en ik zei tegen m'n vriend dat ik dat ook best zou willen doen. Toen ik er later weer kwam, kwam de baas van die zaak naar me toe, en hij zei: Ga er maar aan staan." "In het begin was het wel moeilijk, maar ik ben steeds hogerop gekomen.^Ik ben er pas mee gestopt, omdat de dancing waar ik werkte, failliet ging. Nu start ik in januari in een drive-in-discotheek. Daar gaan we het hele land mee door, in de weekends en op woensdagavond." Zou hij daar z'n beroep niet van willen maken? "Ja, ik zou daar best m'n brood in willen verdienen. Ik vind het leuk werk. Je leprt erg veel mensen kennen." Het spreekt bijna vanzelf dat Roy erg veel grammofoonplaten heeft. Zijn persoonlijke smaak laat hij overigens niet meespreken als hij als disk-jockey optreedt: "Dat mag niet. Je moet met iedereen rekening houden. Op het ogenblik wordt in de discothelen veel soul gedraaid. Mijn eigen favorieten zijn de Rolling Stones en de Temptations." meer leuke avonden Corinna Middelhof (20) werkt de volgende maand vier jaar in dit bedrijf. Daarvóór was ze stopster op een Tilburgse textielfabriek: "Ik ben van de lagere school naar de stopsterschool gegaan. Dat hoorde bij de LTS. Je kreeg er ook huishoudelijke vakken. Op die fabriek heb ik een jaar of twee gewerkt. Maar op een gegeven moment kon ik het niet meer aan. Het ging me allemaal te vlug. Ik kon maar niet boven de minimumproduktie komen. Ik heb het nog op een andere afdeling geprobeerd, maar daar ging het nóg vlugger. Het werkte op m'n zenuwen. Daarom ben ik ander werk gaan zoeken." Heeft ze datzelfde probleem nu bij het inpakken niet? "De eerste keer lijkt het wel of het allemaal heel vlug moet. De eerste dag baalde ik als een stier. We moesten koekjes tellen omdat de machine het niet deed. Ik dacht, wat ben ik begonnen! Maar als je er eenmaal aan gewend bent, valt het wel mee." Corinna is een paar maanden geleden getrouwd, en weet op het ogenblik niet hoe lang ze nog zal blijven werken. Totdat er een kindje komt, veronderstellen we, en ze beaamt dat lachend: "Ja, zo gaat dat meestal." Als ze thuis is, houdt ze zich naast het huishouden voornamelijk bezig met lezen: "Het liefst romannekes, en dan liefst kleintjes. Ze moeten gauw uit zijn. Grote hou ik niet van, ik lees langzaam." Eén wens heeft Corinna voor wat betreft het bedrijf: een gezelligheid en ontspanning biedende personeelsvereniging. Er wordt momenteel wel iets aan carnaval gedaan, maar ze vindt dat er meer leuke avonden voor het personeel moeten komen: "Dan zie je mekaar ook eens zonder het petje op de kop Hier ligt wellicht een schone taak weggelegd voor disk-jockey Roy Gagliardi. Peggy Duykers (17) werkt pas een paar maanden op het Tilburgse PB en heeft over dat werk weinig meer te melden dan dat ze het "wel leuk" vindt. Na een paar jaar Mavo wilde ze aan de arbeid, en kwam in het bedrijf terecht waar ook haar broer werkte. In haar vrije tijd gaat ze vaak kijken naar schaatsen en ijshockey (de Tilburg Trappers natuurlijk), terwijl ook het voetballen haar belangstelling heeft. "Zelf doe ik het ook wel eens," zegt ze, "niet in een club, maar met de jongens uit de buurt." Helma van Pelt (20) voetbalt wél in een club, namelijk in de voetbalvereniging SET (Strijdt En Triomfeert). SET brengt twee dameselftallen op de been. Helma speelde ooit in het eerste, maar is nu stopper in het tweede. "Ik train nooit," verklaart ze dat, ..ik heb een hekel aan oefeningen." Ze voetbalt elke zondag, en dat gaat bij de dames even hard als bij de mannen, verzekert ze ons. "Ik ga er tegenaan," weet ze van zichzelf, "en niet zo zuinig ook." Ze is nog nooit het veld uitgestuurd, "al scheelde het wel eens weinig." In het Tilburgse bedrijf "speelt" ze al een jaar of drie mee. Ze kwam er na de huishoudschool afgemaakt te hebben en nadat ze thuis in de kruidenierswinkel had gestaan. Als ze niet werkt en niet voetbalt, helpt ze haar moeder in de huishouding. Of ze leest romannetjes. "En ik ga elk weekend uit in Tilburg." 1 Uitgaan is er voor Paulien v. d. Elzen (18) niet bij: "In m'n vrije tijd werk ik ook. In de friteszaak van m'n vriend. We gaan wel eens naar de film of naar een bingo-avond, maar verder sparen we. Als alles goed gaat, gaan we over anderhalfjaar trouwen. We zijn al volop met de uitzet bezig." Paulien kwam een paar maanden geleden koekjes inpakken na de huishoudschool en na een jaar thuis gezeten te hebben. Over haar werk zegt ze: "Het is soms leuk, soms niet. Als ze op me mopperen, vind ik het niet leuk. Maar ze hebben wel eens gelijk Wy hebben deze meisjes natuurlyk ook de vraag gesteld of zy nog bepaalde wensen hadden ten aanzien van het bedryf. Dit bleek niet het geval te ztfn. Ze vonden het allemaal best gezellig zo. In het kader van de opening van het camavalseizoen [11/11] organiseerde het AH-filiaal in Geleen op deze dag een "Kleintje Carnaval". In het filiaal werd een grote hoek vrij gemaakt en compleet in de carnavals sfeer gebracht. De gehele dag werden er camavalsplaten gedraaid door Bert Salden, de componist van de zo juist uitverkoren Limburgse Carna valsschlager. Tevens was de prins carnaval van Geleen de gehele dag in de superman. Als klap op de vuurpijl was Pierre Cnoops, Nederlands bekendste buutnereedner gecontracteerd. Met zijn moppen en grappen oogste hij bijzonder veel succes. Al bij al een zeer geslaagde dag, waar men in Geleen nog lang over sprak. 20 november j.l. werden de traditionele schietwedstrijden gehouden en georgani seerd door Euro Metaal, v/h Artillerie Inrichting (A.I.) Hembrug. Traditioneel omdat omstreeks die datum vele jaren terug de A.I. werd opgericht. Ahold was ook dit jaar weer aanwezig met 2 ploegen om de strijd op te nemen en de wisselprijs, die vorig jaar veroverd was, te verdedigen. Geschoten werd met 4 mm buksen, uiteraard met een lichte lading omdat e.e.a. in een zaal plaats vindt. Succes bleef niet uit. Ahold wist wéér de wisselprijs in de wacht te slepen. 1. Ahold 2. Euro Metaal 1 3. Euro Metaal burgerploeg 1 293 punten 287 282 Korpsuitslag: Ook voor de AH'ers persoonlijk waren er leuke resultaten. De heren Besse en Van Urk haalden elk 60 punten, (maximaal 60 punten haalbaar): de heer Taag 59 punten: de heren Pauer en Hek elk 58 punten: de heren Glazenburg en van Klaveren elk 57 punten. Er zat slechts één dame in onze ploeg: mevrouw Tiny Pauer, die het presteerde om voor haar ploeg liefst 59 punten te behalen, terwijl zij persoonlijk 'slechts' 54 punten haalde. Niettemin een uit stekend resultaat.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 12