Kerstinkoopavond voor gehandicapten Centrale Slagerij Maarssen sleept 10 mille in de wacht Grootste beloning voor idee binnen Vers Vlees Groep AHSM TEGELEN NU OOK "TOEGANKELIJK" Toegankelijk heidsnormen Bovendien: voor het eerst een idee van alle werknemers gezamenlijk FLITSEN pagina 11 Het eerste en meest waardevolle idee was, dat de zgn. ontzwoerdmachine door middel van een vrij eenvoudige in greep ook geschikt bleek te kunnen worden gemaakt voor het ontvliezen van vlees. Tot voor kort moest dat laatste met de hand gebeuren. Wel, deze vondst bleek niet alleen ongeveer 5 a 10 procent aan manuren te besparen, maar boven dien nog eens ongeveer tweederde min der "afval" op te leveren, waardoor er dus van het eigenlijke, verder te bewer ken vlees meer overblijft. Een bijko mend voordeel is nog, Öat de ruimte die de CS Maarssen ter beschikking staat, nu beter benut kan worden. Dit idee, zo deelde de heer Rommertz mee, leverde een bedrag van 8.200 gulden op. È)e tweede verbetering die de werkne mers in Maarssen ter tafel brachten, betreft het toevoegen aan de zgn. ver- malser van de mogelijkheid om met deze machine ook de biefstukken van "ruit jes" te voorzien, hetgeen voorheen even eens met de hand gebeurde, elk streepje van de ruit moest met een hakmes in het vlees worden geslagen. Simpel, zou je zeggen, dat men daar niet eerder op ge komen is. Ja, zo is het vaak met ideeën: achteraf lijkt het allemaal erg gemakke lijk. maar het idee moet je toch maar te binnen schieten. En als het er - heel vaag soms nog - eenmaal is, dan is er dikwijls nog geruime tijd gemoeid met experi menteren en telkens opnieuw proberen, net zo lang tot het in de praktijk ook in derdaad werkt. Dit idee was de Ideeën buscommissie 1.450 waard. Samen dus een kleine 10.000 gulden (netto) en dat was, zo vlak voor Kerst, toch wel fijn "even" de moeite waard! De heer Rommertz overhandigde de beloningen aan de heer R. L. Venema, die als contactman van de groep de ont wikkeling van beide ideeën tot bruik baarheid in de praktijk nauwgezet heeft begeleid, uiteraard in nauwe samenwer king met de andere werknemers. De heer Rommertz deelde ons na deze fees telijke gebeurtenis, die ook werd bijge woond door de heer L. C. van Mechelen, secretaris van de Centrale Ideeënbus commissie, mee, dat het in de bedoeling ligt beide verbeteringen ook te gaan toe passen in de andere drie centrale slage rijen. Eén van de jonge slagers in Maarssen, de heer F. Vallen, demonstreert hoe je met de ontzwoerdmachine nu ook het vlees kunt ontvliezen. Bedrijfsleider Smolders kijkt belangstellend toe. Speciaal voor invaliden hield de Tegelse AH Supermart de dinsdag-kerstinkoop- avond vry. Zo'n 150 gehandicapten maakten hiervan eén dankbaar gebruik. Allen leden van de Invalidenbond St. Liduina, die alleen al in Tegelen 350 le den telt. Voor veel van deze mensen was het de eerste keer dat zy zelf eens kerst inkopen konden doen, zelf hun keus bepalen. Zy werden bygestaan door Rode Kruis-helpers en niet te vergeten 13 personeelsleden van de supermart. Bedrijfsleider C. Houtermans (36 jaar) had hiervoor zijn zaak laten aanpassen. Hij heeft op eigen initiatief de nodige stappen ondernomen om het toeganke lijkheidsvignet voor invaliden te mogen voeren. Dit symbool werd voorafgaande aan de koopavond door mevrouw J. Woldringh-Becker, zelf invalide, ont huld. Speciaal voor deze gelegenheid wapperde de vlag in top van de Neder landse Vereniging Voor Revalidatie, waarop het symbool staat afgebeeld. 't zyn maar van die kleinigheden Tijdens de koopavond werden demon straties verzorgd in het kader van de kerst. Zo stonden er standjes met fondue, paté en buitenlandse kazen. De bezoekers kregen koffie aangeboden en een feestelijk pakketje met sierkaarsen. Het ligt in de bedoeling van de heer Houtermans meer van dergelijke koop avonden te realiseren: "Men heeft in In totaal 88 Ahold-vestigingen, waarvan 73 AH-filialen voeren momenteel het internationale toegankelijkheidssymbool voor invaliden. Dit wordt aangegeven door een blauw vignet op de gevel, waarop in het wit een figuur in rolstoel is gesymboli seerd. Bij de plannen voor nieuwe filialen worden de benodigde aanpassingen ingecalculeerd. Te vens wordt bij verbouwing reke ning gehouden met de normen van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie. Tot die normen behoren: een kassadoorgang van tenminste 80 90 cm, geen drempels, een brede ingang met zo mogelijk automatische deu ren, een invalidenparkeerplaats bij het filiaal en een wegneem- bare' tourniquette in de winkel, zodat men in een rolstoel pro bleemloos kan doorrijden. Tegelen bijvoorbeeld geen warenhuis dat zoiets kan organiseren, dus zo'n koop avond is uniek voor deze mensen. Het was overigens erg gemakkelijk om de zaak aan te passen. Slechts een paar kleine veranderingen waren noodzake lijk. Zo werden twee kassapartijen opge schoven en het klaphekje verbreed. De toegangsdeur beantwoordt nog niet aan de gestelde eisen, maar zal bij de eerst komende verbouwing worden aange past." 'geen medelijden maar begrip' Voor de invalide mevrouw J. Woldringh- Becker uit Schinnen betekende 20 de cember weer een mijlpaal in haar solo- strijd voor de belangen van de gehandi capte mens. Vol trots verrichtte zij de onthulling van het officiële bordje van de Nederlandse Vereniging Voor Revali datie bij Albert Heijn in Tegelen. Al jarenlang voert deze 47-jarige vrouw een eenmansactie onder het motto 'geen medelijden maar begrip'. Zij wordt hierin gesteund door haar man, die zich uitsluitend per rolstoel kan voortbewe gen. De AH Supermart in Tegelen is de eerste winkel in die plaats die thans toeganke lijk is gemaakt voor invaliden. Inmid dels hebben andere winkels dit voorbeeld gevolgd. Op de foto een kleine plechtig-' heid waarbij mevrouw J. Woldringh- Becker namens de Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie het bekende sym bool op de gevel aanbrengt waarmee zij de winkel officieel heropent voor inva liden. Achter haar de bedrijfsleider C. Houtermans. geboden toegang Mevrouw Woldringh heeft wat noten op haar zang als het er om gaat de invalide mens ter wille te zijn. Eenmaal op haar praatstoel weet zij praktisch van geen ophouden. Haar ervaring is namelijk dat praten over deze problemen vaak ten gunste werkt van de invalide mens: "Men is zich er meestal niet van bewust dat onze grote minderheidsgroep vaak met eenvoudige middelen te helpen is," aldus mevrouw Woldringh. Zij kan het dan ook niet nalaten ieder een die het maar horen wil tips te geven die er toe kunnen leiden de situatie voor de gehandicapten te verbeteren. "Ik heb altijd het boekje GEBODEN TOE GANG bij me. Hierin staan alle maten en eisen aangegeven voor het toegan kelijk maken van openbare gebouwen voor gehandicapten. Zelfs als ik met va kantie ga heb ik dit boekje in de koffer," aldus de actievoerster. Zij heeft de heer Houtermans van de Tegelse supermart met raad en daad bijgestaan toen het er om ging ook deze zaak voor gehandi capten toegankelijk te maken. ervaring nodig Een belangrijk aspect vindt Mevrouw Woldringh de behulpzaamheid van het winkelpersoneel. "Helaas schort het nog wel eens aan bereidwilligheid," vindt zij. "Natuurlijk de goeden niet te na gespro ken zou men veel attenter kunnen zijn. Alles wat wij zelf kunnen doen willen wij ook zelf doen. Maar ja, niet alles is mogelijk en wat gedienstigheid zou heel wat problemen uit de weg kunnen ruimen." Vol strijdlust zegt mevrouw Woldringh: "Voor de invaliden worden veel dingen gedaan, maar nog meer dingen niet. Op mijn manier probeer ik hier wat aan te doen." Om te weten wat een invalide niet en wat hij wèl zelf kan en wil doen, heeft men enige ervaring met invaliden nodig. Veel mensen komen nooit zo ver; om de een of andere reden schrikken zij er voor terug om die ervaring met ge handicapten op te doen. Zij zijn in de meest letterlijke zin bang om een inva lide te benaderen, om in zijn wereld binnen te treden. En toch is het allemaal zo eenvoudig, (die Tegelse BL kan ervan getuigen), 't Zijn echt maar kleinigheden waarmee je deze mensen toch zielsblij Kunt maken. De hoogste beloning, ooit voor een idee binnen de Vers Vlees Groep van Ahold uitgekeerd. Deze bijzondere eer viel de Cen trale Slagerij in Maarssen te beurt. Maar dat was niet het enige, want deze Aholders zorgden nog voor een primeur ook: voor het eerst namelijk werd het idee niet ingediend door één of enkele personen, maar door alle werknemers gezamenlijk, zo 'n vijftig medewerk[st]ers in totaal. De heer Rommertz overhandigt de enve loppe met de grootste inhoud, ooit voor een idee binnen de Vers Vlees Groep uitgekeerd, aan de heer Venema, con tactman van de Centrale Slagerij Maars sen. zo. Maar het aardige is nou. dat men besloot de part-timers ('n stuk of tien) voor het volle pond in de beloning te laten delen en dus niet te letten op het aantal werkuren of iets dergelijks. Kijk, dat vind ik nou hartstikke fijn." De kantine waarin het personeel van de Centrale Slagerij enkele dagen voor Kerst bijeen kwam om de uitreiking van de beloning bij te wonen, was geheel in kerstsfeer gebracht: een grote kerst boom en kersistukjes met kaarsen op de feestelijk aangeklede tafels. De heer J. Rommertz. bedrijfsleider van de Vers Vlees Groep, was ervoor uit Zaandam overgekomen. "Ik voel me een beetje als een verlate Sinterklaas," zei hij. Na even heel in het kort omschreven te hebben waaraan een idee moet voldoen om voor een beloning in aan merking te komen (1. origineel en nog niet eerder toegepast; 2. goed toepas baar; 3. besparend, hetzij door produk- tieverhoging. hetzij door verkrijging van minder afval o.i.d., hetzij door beide), gaf hij bedrijfsleider en medewerk(st)ers van de Centrale Slagerij Maarssen een mooi compliment: "De produktie van deze groep is bijzonder hoog (misschien wel tè hoog....), het hoogst van alle cen trale slagerijen. En bovendien, er is vrijwel geen verloop van personeel, een bewijs, dat de zaken hier goed marche ren en dat er sprake is van een goede on derlinge verstandhouding. Daarmee wil ik vooral de heer Smolders feliciteren." Eigenlijk moet er nog een bijzonderheid worden toegevoegd aan hetgeen wij in het begin van dit verslag al gemeld heb ben: de CS Maarssen heeft zelfs twee ideeën ingediend, die naar het oordeel van de Centrale Ideeënbuscommissie beide voor een beloning in aanmerking kwamen. Solidariteit in optima forma dus, een saamhorigheid die bovendien nog uit iets anders bleek, zoals bedrijfsleider L. J. A. M. Smolders ons met een brede grijnslach op het gelaat vertelde. "Toen we met elkaar overlegden waarvoor de beloning bestemd zou moeten worden gaven de meesten de voorkeur aan een uitkering in contanten (tenslotte is de cember een dure maand, nietwaar?) bo ven bijvoorbeeld een reisje naar Parijs of

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 11