FERVENT POLITICUS IN ZIJN VRIJE UREN Resultaat van een half jaar balansonderzoek in een Simon-filiaal RAADSLID COR SCHOON STEMMEN UIT DE PRAKTIJK pagina 10 FLITSEN "Toen ik tien, elf jaar oud was, liep ik al te sjouwen met borden van de Party van de Arbeid. Dat had natuuriyk nog weinig met politieke bewustwording te maken. Die is pas gekomen toen ik ging werken Cor Schoon, 33 jaar oud, onderhouds monteur bij de Centrale Slagerij in Zaandam, is in Zaanstad gemeente raadslid voor de Communistische Partij van Nederland. "Bij me thuis waren we geen CPN'ers," vertelt hij, maar wel vrij links PvdA. Dat heeft ook bij mij nog een aantal jaren doorgesukkeld. Ik ben PvdA-gericht gebleven tot mijn diensttijd. Toen werd ik met een aantal moeilijkheden geconfronteerd. Zo kwam ik al vrij jong voor een gezin te staan. En binnen de PvdA gebeurden dingen waardoor ik op een gegeven moment dacht: Nee, dat is niet mijn richting. Toen kwam er bij toeval iemand met De Waarheid aan de deur. Die kreeg ik veertien dagen op proef. En daarin vond ik wel aansluiting bij mijn denkbeel den." "Toen ben ik wat vergaderingen gaan bijwonen. Ik heb boekjes erover gelezen. En in november 1965 ben ik lid gewor den van de CPN." Wat vond hy in die CPN, wat hy in de PvdA miste? "In de CPN wordt een duidelijk en con creet standpunt geformuleerd. Men brengt dat standpunt als één man naar buiten, en daar knokt men ook voor. In de PvdA was door allerlei interne stro mingen geen daadkracht meer. Daar kwam toen bij dat de problematiek rond de huren actueel was. Ik zat met een jeugdloon in een vrij duur huis, dus dat sprak me wel aan." dissidenten Men verwyt de CPN vaak dat het een partij is waarbinnen voor afwykende geluiden geen plaats is. "Dat is gewoon niet waar. Ik heb op le denvergaderingen ervaren dat je net zo veel kunt opponeren als je wilt. Maar als er eenmaal een besluit genomen is, moet je je wel bij de meerderheid neer leggen. Ik weet dat het voor een buiten staander wel eens vreemd lijkt, maar als je er in zit, begrijp je hoe ze als zo'n een heid naar buiten kunnen komen. Ja, als je met een afwijkende mening naar bui ten gaat treden, dan wordt het anders. Maar dan nóg is er een hoop clemen tie. Je wordt echt niet gelijk geroyeerd. Daar gaan soms jaren van praten over heen. Alleen als het niet anders meer kan, kun je door een ledenvergadering geroyeerd worden. Niet door het be stuur, dat kan alleen schorsen. Eventu eel kan het congres als hoogste orgaan royeren, als de afdeling het niet doet." groeiproces Hij werd dus lid, maar daar bleef het niet bij: "Ik ben iemand die ook actief wil zijn als hij ergens aan begint. En het is overal zo dat ze altijd mensen tekort komen. Het eerste watje dan bij de CPN doet, is colporteren met De Waarheid. Dat doe ik tot op de huidige dag nog steeds. Ik zie dat als een vorm van ont spanning, om met de mensen aan de deur te discussiëren. En dan ben je acti vist geworden, dan ben je opgenomen binnen het collectief. Je gaat tot het ka der behoren. Dat intensiveert zich nog meer als je in een bestuur komt. Ik ben propagandasecretaris van de afdeling geweest, en afdelingssecretaris." Hoe is hy uiteindelijk in de gemeente raad gekomen? "Dat is een groeiproces. Eerst kom je in de districtsleiding. Vandaaruit worden de kandidatenlijsten samengesteld. In 1970 was dat nog de raad van Zaandam. Er zaten voor ons al wat oudere kamera den in, van zo rond de vijftig, en men wilde een beetje verjonging. We hebben toen een vrij redelijke verkiezingsover winning gehaald, en we kwamen met een aantal jongeren erin. Daar was ik ook bij." Hoe komt zo'n kandidatuur tot stand? "Je wordt beoordeeld op je capaciteiten. En je bekendheid bij de mensen speelt ook een rol." Een jaar of drie later werd de nieuwe ge meente Zaanstad gevormd, met nieuwe raadsverkiezingen als consequentie. Cor: "Ik stond oorspronkelijk niet direct verkiesbaar. Ik had al genoeg werk als propaganda-secretaris. Ik stond negen de. Er kwamen er acht in. Maar num mer acht was ook Gedeputeerde voor de provincie, en dat gaat niet samen met een raadslidmaatschap. Hij moest .be danken, en zo kwam ik er toch weer in." politiek bedrijven Wat houdt dat raadswerk nou in? "Je gaat binnen zo'n fractie bekijken wie welk onderdeel van het werk gaat doen. In de vorige raad zat ik al in de commis sie financiën, en daar kwam ik nu weer in. Nu zat daar gelijk economische za ken bij. Verder kwam ik in de commissie bestuurszaken. Die was nieuw. Ik ben eigenlijk steeds meer belangstelling voor het financiële aspect gaan krijgen. Het is ontzettend ingewikkeld, en het lijkt droog, maar alles draait er om. Er komt alleen weinig van in de openbaarheid. Wel als het om de begroting gaat. of bij belastingen. We zitten nu in deze ge meente met een tekort, dus wordt het plussen en minnen om daar uit te komen." Het is specialistenwerk. Hoe doet hy dat met een opleiding ambachtsschool plus bemetel? "Door luisteren en vragen. Als ik iets niet begrijp of niet weet. schaam ik me er echt niet voor om het te vragen. Ik ben niet bang om voor dom uitgemaakt te worden. En vergeleken bij de ambte naren weet je er in wezen niets van. Als je soms hoort hoe zo'n ambtenaar hele stukken van de begroting uit z'n hoofd kent..." "Economische zaken ligt meer in de lijn van mijn visie. Dat gaat om werkgele genheid, om uitgifte van nieuwe objec ten. De hele materie van de economie van Zaanstad. Daarmee kom je wat meer naar buiten, daarmee kun je poli tiek bedrijven. Nu ligt het werk hier vrij eenvoudig, omdat we een links pro gramcollege hebben. Samen met PvdA en PPR, en gesteund door de PSP. Als de voorstellen in de raad komen, zijn ze meestal al erg uitgekauwd. Je kunt al leen nog wat aan de rand knabbelen. In de raad komt alleen nog de afronding van het spel. Hoewel we toch ook nog wel eens voorstellen veranderen. Het is niet altijd koek en ei." binnen de onderneming Merkt hy er tydens z'n werk nog iets van dat men hem als gemeenteraadslid ziet? "Nou, ik loop niet met een bord op mijn borst: Ik ben raadslid, ik ben zo'n goeie jongen. Ik doe gewoon mijn werk hier. De meeste mensen die hier werken, komen trouwens uit Amsterdam, dus die lezen geen Zaanse kranten. Maar lang zamerhand schemert het wel door. Ze snijden wel eens bepaalde problemen aan." Zit hij in de ondernemingsraad? "Ik heb veel belangstelling voor het vak bondswerk. In de ondernemingsraad kon ik nog niet, omdat ik bij de laatste verkiezing daarvoor nog geen jaar hier werkte. Maar straks wil ik me er wel kandidaat voor stellen, in overleg met de bond en met m'n collega's hier." Hoe functioneert de OR in de Centrale Slagery in Zaandam? "Als ik daar iets over zeg, dan praat ik wel als buitenstaander. Maar over dat functioneren is net een discussie op gang gekomen. Het ging niet goed. Er liggen binnen het bedrijf wel problemen. Met name het ploegensysteem, het dag-nacht draaien voor de produktie. Dat is bij de mensen op grote tegenstand gestuit. Men was er unaniem tegen. Aan de leden van de ondernemingsraad is een zwijgplicht opgelegd. Men zadelt deze mensen met een aantal dingen op waar ze over moeten zwijgen. Maar de chefs worden wel ingelicht. Dat geeft een ze kere wanverhouding. Het wakkert de onvrede bij de mensen nog aan. Zwijg plicht is bij belangrijke zaken wel eens nodig, maar dan moet je het alleen de OR-leden laten weten." "Dat de OR nog niet functioneert zoals het zou moeten, ligt ook aan de mensen in het bedryf. Men kent de leden van de OR nog te weinig waarde toe. Er wordt nog te weinig materiaal aangedragen." Een ander onderwerp dat Cor na aan het hart ligt: "Ahold is in wezen één con cern, maar binnen dat concern wordt met verschillende CAO's gewerkt. Dat is een beetje raar. Die situatie is zo ge groeid. Je begint als kruidenier en je groeit uit tot concern. Ik heb dit in de vakbeweging al eens ter discussie ge steld." persoonlijke inzet Kost het raadswerk hem veel tyd? "Er gaat menige zondag in zitten. Door de week ben ik meestal bezig met partij- werk, als afdelingssecretaris. Maar je moet ook nog tijd voor ontspanning hebben, vind ik. Ik ben een liefhebber van opera. Dat is wel te combineren: ik kan me erg goed concentreren als ik naar een opera-plaat luister. Dat moet meestal in de late uurtjes gebeuren. En verder zijn we echte wandelaars, het hele gezin, mijn vrouw en mijn drie dochters. Zoiets moet je erbij doen, anders ga je er onderdoor." Een netelige slotvraag: communisten worden nogal eens afgeschilderd als oproerkraaiers. Hoe zit dat? "Ik vind, als je iets doet, moet je het constructief doen. Het is een koud kunstje om te zeggen: Albert Heijn is een grote kapitalist, aan de paal met 'm. Maar dat is niet ter zake. Als er dingen gebeuren die strijdig zijn met de belan gen van de arbeiders, dan treed je daar tegen op. Maar er moeten geen hetzen gevoerd worden. Je moet de mensen alleen voorhouden: wees een eenheid, dan ben je op je sterkst. Word lid van de vakbeweging, want alleen die wordt er kend als onderhandelingspartner." Het Simon-filiaal aan de Spoorstraat te Den Helder heeft in de afgelopen maanden op eigen verzoek een balans- onderzoek ondergaan. "We hadden er om twee redenen belangstelling voor, vertelt bedrijfsleider P. J. Weer- kamp. In de eerste plaats bleken de resultaten wel voor enige verbetering vatbaar, terwijl wij het daarnaast een leerzame ervaring achtten zo 'n onderzoek mee te maken. Het filiaal werd in al zijn facetten doorgelicht door de heer C. de Goede en zijn mensen, uiteraard in nauwe samen werking met DL M. de Ruyter en de mensen van het filiaal zelf. Het onderzoek is nu zo'n beetje achter de rug. Hoe kijkt men er nu tegenaan? De heer Weerkamp zegt in de eerste plaats dit: "Het laatste onderdeel was de communicatie, maar daar had men volgens mij mee moeten beginnen. Goede verbin dingslijnen in een filiaal zijn de basis om op voort te borduren. Je kunt wel signaleren, maar dat moet worden doorgegeven. Door communicatie kun je een betere motivatie van het personeel bewerkstelligen, die weer een basis vormt voor een goede sa menwerking." Naar zijn mening speelt er ook een stuk bewustwording mee. Het na denken over waar men eigenlijk mee bezig is en of men er op de juiste ma nier mee bezig is. Het brengen van de juiste mensen op de juiste plaats. Het scheppen van lijn in het werk, het vaststellen van regels, taken, verant woordelijkheden, bevoegdheden, het werk structureren. duidelijkheid De heer Weerkamp: "Je krygt meteen een mentaliteitsverbetering wanneer men beter weet waar men aan toe is. Het invoeren van veranderingen is overigens niet iets dat van de ene op de andere dag tot stand kan komen. Het is een langzaam proces. Daarom wordt het balansonderzoek ook in drie onderdelen, clusters, aangepakt en uitgespit." In de communicatie in het filiaal bleken de part-timers wel een pro bleem te vormen. Door hun afwij kende werktijden was het moeilijk hen goed te informeren. De heer Weerkamp vond dat toch wel een noodzakelijkheid, want anders was het gehele balansonderzoek de mist ingegaan, zo vreest hij, want ook de part-timers zijn een onmisbare scha kel in het geheel. Omdat hij zelf tot de jongeren be hoort, had hij er niet veel moeite mee dat op sommige punten veranderin gen in werkwijze moesten worden aangebracht. De heer Weerkamp kan zich echter voorstellen dat het voor ouderen moeilijker is om his torisch gegroeide situaties los te la ten. volledige inspraak Het resultaat van een half jaar ba lansonderzoek is naar zyn oordeel dat men thans over een beter lopend filiaal beschikt dan voorheen. De communicatie- en organisatielynen lopen goed, iedereen weet wat hem of haar te 'doen staat en knelpunten en onduidelijkheden zyn opgeruimd. Men weet wat er van hem of haar verwacht wordt in de werksituatie. Daarbij zijn de gedachten wel eens tegengesteld geweest, zo stelt hij, maar dank zij een volledige inspraak van de betrokkenen en het doel steeds goed voor ogen houdend is men er in goede harmonie uitgeko men. "Het is plezierig en nuttig, dat we nu beter weten hoe het bedrijf wil dat het management en de medewer kers moeten functioneren," merkt hij nog op. "Het is opvallend dat nu ook van de mensen in het filiaal ideeën loskomen om de gang van zaken verder te verbeteren." Chef kruidenierswaren J. N. Wenker geeft kort en bondig zijn mening: "We zijn nu bewuster met allerlei dingen bezig. Sommige punten ston den wel al in de instructies, maar omdat we eigenlijk soms niet wisten waarom iets op een bepaalde manier moest gebeuren werd er ook niet de hand aan gehouden. Dat doen we nu wel en niet zonder succes. Daarbij is de sfeer in ons filiaal altijd goed ge bleven, wat natuurlijk ook een plus punt is." beter geregeld Mej. Lenneke van Veen is caissière. Zij zegt er dit van: "We werken nu meer volgens de regels en daardoor loopt het beter en gemakkelijker. Vroeger gaven we het niet altijd di rect door wanneer bepaalde artikelen niet geprijsd waren. Nu gebeurt dat meteen en we weten precies aan wie we zoiets moeten opgeven. Je hoeft niet elke keer te vragen wie je voor dit of voor dat moet hebben. Ieder een weet wie zijn baas is en wat hem te doen staat en dat is erg plezierig." De heer Weerkamp merkt terzijde op: "We hebben wel eens de indruk dat centrales en hoofdkantoor op sommige onderdelen niet snel genoeg reageren ten aanzien van problemen in de filialen. Men moet zich er steeds terdege van bewust zijn dat men een steundienst is ten dienste van het 'front', dat goede en snelle informatie nodig heeft, om optimaal te kunnen functioneren." Assistent Ton Hoffmann stelt het volgende: "Er zijn diverse dingen Medewerkers Simon-filiaal Den Hel der van links naar rechtsP. J. Weerkamp, Lenneke van Veen, J. N. Wenker, Annelies Mul en Ton Hoff mann. veranderd, bijvoorbeeld bij de goe derenontvangst en de controle daar op. Dat ging eerst wel eens op zijn 'jan-boerefluitjes', maar nu niet meer. Een hele verbetering. Ook het werken met de emballagekassa (wel eens de geldmachine genoemd) is nu beter geregeld." Part-timer Annelies Mul (winkel werkzaamheden): "We hebben toch wel vrij veel van het onderzoek gemerkt. Een voorbeeld daarvan is de prijsverandering. Het kwam voor dat voor en achter in een schap met verschillende prijzen voor één artikel werd gewerkt. Dat kan nu niet meer voorkomen. Ook wordt "breuk" niet meer direct weggegooid. Dat wordt nu genoteerd. Er is dus een betere bewaking van de verliezen." oob part-timers willen informatie Annelies vindt het prettig wanneer part-timers op een vast moment (bijvoorbeeld 's morgens bij het begin van de werktijd) in het kort even ingelicht worden over wat er aan de hand is. Zij zegt: "Dat moet kunnen en het is ook nodig. De per soneelsvergadering is hier op maan dag en dan zijn de meeste part-ti mers er niet. Maar ze moeten toch van alles op de hoogte zijn. Als daar 10 minuten voor worden uitgetrok ken dan zijn die goed besteed."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 10