Jaarlijkse dagtochten r voor gepensioneerden "Dat balletje trappen nu wel in mijn vrije joenen voor opleidingen "Aan de ene kant vind ik het soms wel eens jammer dat de werknormering is ingevoerd, maar als je er goed over na denkt - en vooral ook door watje er in de praktik mee ervaart - kom je steeds weer tot de conclusie dat het toch een bijzonder goede zaak is, dat het gewoon niet anders kan en niet anders mag." Dat zegt de heer R. Kiburg (22), eerste verkoper in de AH Supermart Amers- foort/Leusderweg, als wij ook hem vra gen wat hij van het normen-program meringssysteem vindt. Waarom dat 'aan de ene kant jammer'? y Kiburg: "Nou, vroeger was je een stuk vrijer, ging het allemaal wat ongedwon- gener, kon je je binnen de werksituatie meer veroorloven. Ik mag graag een balletje trappen en dan zei je zo maar midden op de dag, als je met elkaar net een karwei geklaard had en er weinig klanten in de winkel waren: kom jonges, zullen we effe? Dan ging je op het par keerterrein even een kwartiertje lekker voetballen, kikkerde je lekker van op. Wel, zoiets kan nu in feite niet meer. Vanzelfsprekend eigenlijk, want als je dat soort dingen als werkgever niet een beetje in de hand houdt, is het einde zoek." na drie maanden ^—Kiburg is meteen met de werknormering begonnen toen hij uit militaire dienst kwam en als eerste verkoper enthousiast aan de slag ging (dat was in januari van dit jaar) en na drie maanden program meren en uitproberen was het systeem rvoor 90 pet 'waterdicht'. "Ik zet telkens een weekprogramma in elkaar, dat ik per dag of zelfs per halve dag of uur kan aanpassen aan onvoorziene omstandig heden: plotselkftte ziekte bijvoorbeeld of het later kome*van de voorraadauto. Het systeem bevalt uitstekend. De men sen weten nu precies waar ze aan toe zijn, voor welke taken ze staan en wan- neer ze eventueel elders moeten bij springen. Vroeger werd dat 'van uur tot uur' bekeken en dat was voor iedereen eigenlijk veel vervelender. Iedereen weet nu precies wie er een vrije dag heeft of 's morgens later begint en.als ik me eens verslaap, zit niemand met de handen in het haar." minder ergernis Vraag: "Het is natuurlijk vooral voor de bedrijfsleider en de sectorchefs van groot belang te weten dat de zaak goed mar cheert, maar hoe ervaren de andere per soneelsleden de werknormering nu?" Kiburg: "Naar mijn idee heel erg goed. Ach, natuurlijk, er is altijd wel eens wat, AHSM stel in het kader van het normen-programmeringssysteem niet alleen eisen aan de mensen, zij stelt de mensen ook in staat om - hetzij nu, hetzij op korte of langere termijn - aan die eisen te voldoen. Daarom wordt jaarlijks veel geld uitgetrokken voor de opleidingen. Dit jaar bijvoorbeeld wordt 2 mil joen gulden uitgegeven voor, in terne opleidingen door leidingge vende functionarissen exclusief de teletrips. Voor externe op leidingen van filiaalpersoneel is 1,2 miljoen gulden beschikbaar. Bovendien is bijna 300.000 beschikbaar gesteld aan het studiefonds (subsidies voor stu dies die door personeel worden begonnen op eigen initiatief). maar als er soms al eens wat weerstand of ergernis is, dan is dat in elk geval veel minder dan wat ik vroeger wel heb meegemaakt. Je vervelen en maar wat rondhangen in de 'stille uren' is in feite veel erger en frustrerender dan gewoon fijn de hele werktijd bezig zijn. Weet u wat ik eigenlijk het allerbelangrijkste vind? Dat er een goede, collegiale sfeer heerst, dat je beseft dat je 't met elkaar moet maken, dat je bijvoorbeeld een minder prettig karweitje niet opzettelijk laat liggen tot het - geprogrammeerde - moment dat er hulp uit een andere sec tor komt. Een goede sfeer krijg en hou je als iedereen ervan overtuigd is dat je samen voor een gezamenlijke taak staat, dat je in principe dus bereid moet zijn elders in te springen als dat nodig is. Dat er pas dan normaal gewerkt kan wor den. En dat komt niet alleen het bedrijf, maar vooral ook de mensen zelf ten goe de. Want wat is mooier dan te weten waaraan je bezig bent en welke bijdrage je met je groep aan een goed resultaat hebt geleverd? Nee, dat balletje-trappen doe ik dan wel in m'n eigen tijd...." alles: het inspelen op deUélï wensen van de klant, ook op z'ri eigen aardigheden, z'n gewone, menselijke eigenschappen. Het gaat erom dat elke klant tevreden de deur uitgaat en dat iedereen -individueel zowel als gezame- lijk - zich inzet om dat te bereiken. Als dat bij het personeel maar goed duide lijk is, dan is er meteen een goede motivatie aanwezig: het besef waaraan en met welk doel je bezig bent. Dan zie je een bepaald karweitje niet meer 'op zichzelf', maar dan zie je je werk in het kader van een groter geheel, dan zie je ook beter de zin van je werk en dat geeft meer voldoening dan wanneer je alleen maar naar dat 'kleine stukje van jezelf' kijkt. En daaruit vloeit weer voort, dat je ook gemakkelijker op elkaar inspeelt, en gemakkelijker geneigd bent om - met een brok persoonlijke inzet pro blemen gezamenlijk op te lossen, in elk geval om erover na te denken en sug gesties voor verbetering te doen." Daardoor ook, zo voegt Horselenberg hieraan toe, gaan de mensen zich meer persoonlijk bij de hele gang van zaken betrokken voelen, zelfs als de uitvoering van een weloverwogen normen-program- meringssysteem op de 'eigen onderdelen' allerlei moeilijkheden meebrengt. "Mis schien kan ik beter zeggen: vooral in zo'n situatie." oorzaak kan ook by chef liggen Horselenberg: "Bij sommigen heerst nog wel eens de opvatting dat men vanachter een 'bureau op het hoofdkantoor de zaken maar 'even bedisselt' en dat er (daarom) onvoldoende rekening wordt gehouden met de mogelijkheden én moeilijkheden in uitgerekend hun filiaal. Dat is op zichzelf vaak wel begrijpelijk (het loopt ook nog niet overal zoals het zou moeten), maar hier is naar mijn mening vooral sprake van een kwalita tief probleem: het (nog) niet kunnen doorzien van waar het eigenlijk allemaal om gaat en van de onderlinge verbanden tussen alle soorten van activiteiten. En daarnaast het ontbreken van de juiste mentaliteit om met programmering als hulpmiddel dat geheel van werkzaam heden doorzichtiger te maken en daardoor beter te beheersen. Nou, juist hieraan kan via onze opleidingen bij zonder veel worden gedaan." Horselenberg meent dat, waar sprake is van een tekort aan kwaliteit, dat zeker niet in één bepaalde groep zit. Als ergens een goede programmering of de uitvoering ervan niet van de grond komt, dan kan dat net zo goed aan de bedrijfs leider of een sectorchef liggen als aan een deel van het andere personeel. De opleidingen richten zich dan ook naar alle niveaus. Zo is er bijvoorbeeld in de cursussen voor eerste verkopers dit seizoen voor het eerst een onderdeel 'programmeren' opgenomen. "Daaraan kan vooral bij het midden kader in de filialen nog heel wat gedaan worden, vooral als het gaat om de manier waarop de programma's (in overleg) met de betrokken mensen het best tot uitvoering kunnen worden ge bracht. Want als je het 'hoe en waarom' van je programmering niet voldoende duidelijk kunt maken, de mensen van de zin en het doel ervan niet kunt over tuigen, hoe kun je dan verwachten dat degenen die het moeten doen, er geheel en al achter zullen staan?" Horselenberg zegt nogmaals met na druk, dat volgens hem de opleidingen de ruggesteun van het normen-program meringssysteem zjjn, omdat men zich via de cursussen bewust wordt van het geen waaraan we met elkaar - ieder op z'n eigen plaats - bezig z(jn- Is die bewustheid er, wel, dan wordt er vanzelf nagedacht, wordt er beter, efficiënter, met minder fouten en dus met meer plezier èn met een beter resultaat gewerkt. concemregt wordt eeif ties". Hoewel, in verband met "grootte" en "samenstelling" van de groep, niet alles te realiseren is, hebben w\j uw in breng zeer gewaardeerd. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de tochten in 1977 in een vergevorderd stadium en wij hopen dan ook u weer "een plezierig dagje uit" te kunnen be zorgen. Voor eventuele nadere inlichtingen kunt u bellen en schrijven aan: de heer J. Keijzer (tel. 075-592857), kamer W.608. Het ligt in de bedoeling om ook in 1977 onze gepensioneerden weer in de. pp.Ip- Él genheid te stellen deel te nemen aan één van de jaarlijkse dagtochten. Hiervoor zult u zoals gebruikelijk t.z.t. een uitno diging ontvangen. Wij geven u hierbij alvast de data der tochten, zodat u bij het maken van andere afspraken hiermee rekening kunt ft houden. Dinsdag 10 mei 1977: gepensioneerden Produktiebedrijven Zaandam, Distribu tiecentrum Zaandam en Hoofdkantoor. Dinsdag 17 mei 1977: gepensioneerden Restaurants, Sterovita, Produktiebe drijven Zwanenburg, Simon en overige. Dinsdag 24 mei 1977: gepensioneerden - -jüialen AH. Mocht u van een andere datum gebruik willen maken dan bovenstaande inde ling aangeeft, dan zullen wij dit gaarne tijdig van u vernemen. Tevens stellen wij het zeer op prijs u te "kunnen mededelen dat de Raad van Be- sttur van Ahold N.V. thans ook gele genheid wil geven aan "alleenstaande gepensiöïserden" zich op de dagtocht te doen vergezellen van een introducé. Ge zien het karakter van de gepensioneer- dentochten willen wij de minimum-leef- 'voor een introducé op ongeveer 25 stellen. De gehouden "enquête" na de dagtoch ten Man dit jaar beeft ons een duidelijke motivatie gegeven om op de ingeslagen weg voort te gaan. W(j noteerden hierbij ook Asn groot aantal "tips" en "sugges- Een van de vele activiteiten van Ahead Advertising b. v. is het inkopen van kerstversieringen voor al onze winkels, een activiteit die dit jaar al in februari is begonnen met het ver zamelen van monsters en prijzen uit binnen- en buitenland, waaronder de Oostaziatische landen. De pakketten voor de verschillende filialen worden zorgvuldig afgestemd op de grootte en het type van de winkel, zodat In de COR heeft men in de vergadering van 26 oktober een standpunt ingeno men over de viering van jubilea. Er waren de laatste tijd enkele vraagpunten opgekomen. De standpunten waren: viering van een 5-jarig jubileum door dames moet gehandhaafd dit moet een bij alle jubileum gevierd volgens dezelfde (Ahold-)procedure; de viering van huwelijksjubilea moet niet worden afgeschaft en bij gezins uitbreiding zal een attentie worden aangeboden; eventueel zal niet alleen aan de echt genote van de jubilaris een attentie worden aangeboden maar ook aan degene die op andere wijze als ver zorger van het thuisfront is te be schouwen. iedere winkel "familie" van dè detail- handelsgroep zijn eigen versiering krijgt. Het DC Zaandam regelt de verpakking en verzending zó dat alle filialen op 4 december over hun kerstversiering kunnen beschikken. Van de beide heren die namens .Ahead voor de inkoop verantwoorde lijk waren, J. C. van Ederen en M. Wielaart, ziet u de laatste hier op de foto bij een kerstdecor. L

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 9