I- „Personeelsuitbreiding dank zij het normensysteem99 ame tLo rn je Verken" Opleidingen zijn ruggesteun van normering en programmering r a. s. p. ZÖNEMANAGER G. M. C. VAN LANGEVELD: Personeelsfunctionaris H. Horselenberg Meer ruimte voor een goede behandeling van het vlees ;en pagina 7 nmering. Twee tijd in vrjjwei gesproken, itief, In de .over g negatief* elemaal op Steal is men Seren om de het ook zij, gewerkt. Tijd, Jti uitgebreide öF.I. .hlavist .-isatiedeskun- &ët normen- it een belangrijk w^Tp^der Putten k) an Langeveid nberg (per- dnèt&naris), D. ^en R. Kiburg werkanalyse en igen doen, geen drie kier lopen als het niets 'domweg' doen, maar \arder te werken. Dat geldt l|an de vakken bijvoor- x^'ls een bepaald artikel Heeft, ku je die prijs beter eken dan dat je in zoveel elk zoveel honderd a^^lakken). Ik wou maar tu minstens zo belangrijk x>r de mensen in het filiaal. •Wenken, dat we niet door ilpfi door vergroting van de f rkt uur 40 pet produk- Ooor een betere planning en te ^jstributie bijvoorbeeld, gJm door verbetering van ^ggen, dat als men dat id gelaten, dat er een grote p dit moment heel miserabel c3fclfs helemaal niet meer reek, Kflmige werknemers nogal l oering van betere werk- stemde taakverdelingen ebben. "Dat is ook wel d dan vroeger, men is M laar er staat iets veel Mg ond bedrijf, dat niet Mr» 1 te slaan, maar zijn - manier verzekert: ?edaan moet worden, op de de eenvoudigste en ple- "Tachtig procent van de filialen in mijn zóne voldoet aan de normen. De andere blyven er [nog] beneden en wy zyn nu bezig na te gaan wat de oorzaken daarvan kunnen zyn. Door middel van het normen-programmeringssysteem is aan te tonen op welke plaats uren worden gemist. In twee gevallen is dat al aangetoond en zal de personeelsuitbreiding er ook inderdaad komen." FLITSEN sprak ook met de heer G. M. C. van Langeveid (30), AHSM's zönemanager voor Rotterdam en het gebied boven de Maas tot Delft. En uit diens ervaring blijkt dat het normen-programmeringssysteem niet - zoals sommigen nog wel eens menen - is ingevoerd om met minder mensen meer werk te doen (hoewel dat zich in gevallen van overbezetting natuurlijk hier en daar wel heeft voorgedaan), maar echt alleen om te bereiken dat de taken die er zijn, door normale mensen in normale tijd op normale wijze worden uitgevoerd. En als blijkt, zoals in de twee gevallen in de zóne van Van Langeveid, dat er te weinig mensen zijn, wel dan wordt het personeel zonder meer uitgebreid. goed systeem Een zónemanager geeft (bege)leiding aan zo'n 8 a 12 super: martbedrijfsleiders, die elk gemiddeld eens per 14 dagen' worden bezocht om alle problemen die er zijn te bespreken. Uiteraard speelt het normen-programmeringssysteem daar bij een belangrijke rol, evenals in de groepsvergaderingen die eens per vier weken met alle bedrijfsleiders uit de zóne worden gehouden. Sommige problemen hebben een vrij algemeen karakter, andere zijn meer toegespitst op één bepaalde supermart. Het is de taak van de zónemanager om deze 'individuele' problemen zoveel mogelijk met de betrokken bedrijfsleider (en eventueel ook met diens sectorchefs) tot een oplossing te; brengen. Vaak gelukt dat ook. En zo niet, dan wordt de; moeilijkheid in breder verband besproken, hetzij in de groepsvergaderingen van bedrijfsleiders, hetzij in de be sprekingen met de areamanager en als het dan nóg niet gelukt, dan komt er een deskundige van het hoofdkantoor aan te pas. "Een goed systeem", vindt Van Langeveid. "Je kunt wel een prachtig normen-programmeringsprogramma uitdenken, maar een eerste voorwaarde is dat het in de praktijk van alle dag bruikbaar is, de mensen, van hoog tot laag, moeten erachter staan, het moet wérken. Dat gelukt alleen maar als de vinger voortdurend aan de pols wordt gehouden, als het systeem goed wordt bewaakt, zodat we in staat zijn correcties aan te brengen waar dat nodig is." zierigste manier. Niet 'in het wilde weg', maar weloverwogen en dat betekent: eerst nadenken en dan doen, soms een uur, soms een dag, soms een week of nog langer vooruit dénken. Hoe beter men het werk kan overzien, hoe groter ook de promotiekansen (de directie in Zaandam moet jaren vooruit denken). Degenen onder het uitvoerend personeel die dat het beste kunnen, bemannen het middenkader van de toekomst. En degenen onder het middenkader die dat het beste kunnen, bemannen het topkader van de toekomst. Er liggen volop kansen voor iedereen, want er is een tekort aan kaderpersoneel!! Door allerlei oorzaken (ook door de hogere eisen aan het 'denkraam') hebben we nog lang niet overal de juiste medewerkers op de juiste plaats. Het normen-programmeringssysteem èn de daaraan verbonden opleidingsprogramma's zijn evenwel uiterst belangrijke hulpmiddelen om ook dat doel te bereiken". te weinig of te veel uren Dat kan van alles zijn. Blijkt dat er voor de in een bepaalde supermart verrichte taken-te weinig uren beschikbaar zijn, dan kan dit ten koste gaan van de service (de klant kan niet optimaal geholpen worden), van de opleiding (er wordt te weinig tijd aan besteed, hetgeen ook nadelig kan zijn voor het carrièreverloop van de betrokken mensen), maar ook van de privétijd (te weinig pauze, te veel overuren enz.). Van Langeveid: "Een tekort aan oren [of een oiyuiste verdeling van de uren] leidt vaak tot spanningen en geprik keldheid met als gevolg: geringere arbeidsprestatie, styging van het ziekteverzuim enzovoorts, een soort sneeuwbal met vrywel altyd een slechter economisch resultaat op de mid dellange termyn. Ook teveel uren kunnen tot een ongewenste afwyking van de normen leiden. De oorzaak kan namelyk liggen in inefficiënt werken, elkaar 'voor de voeten lopen', verkeerde taakverdeling, allemaal situaties waarin al even zeer spanningen en irritaties kunnen ontstaan." Al die dingen, daar kom je alleen ma"- ""hter als je weet hoe het in een supermart, alle bijzondere omstandigheden in aanmerking genomen, normaal behoort te reilen en zeilen. "Zonder normen kan je de oorzaken van dingen die fout gaan, niet of nauwelijks vinden," aldus de zónemanager. "De opleiding van het personeel speelt een zeer belangryke rol by een goede uitvoering van het systeem van normering en programmering. Tot op zekere hoogte kan je zelfs zeggen dat het systeem ermee staat of valt." Dat is de onomwonden mening van de heer H. Horselenberg (27), afkomstig van Simon en sinds ruim een half jaar zone- personeels- en opleidingsfunctionaris bij AH Supermarts (voor de zones Amsterdam-Stad en Zuid-Holland tot Den Haag/Rotterdam). En daarmee doelt hij dan vooral op de mogelijkheden voor het personeel om zich - naast de uiteraard noodzakelijke vakbekwaamheid - ook een aantal vaardigheden eigen te maken en de mentaliteit te ont wikkelen die van belang zijn om samen met de andere medewerk(st)ers de taken uit te voeren die voorhanden liggen. "Een belangrijke rol daarbij spelen bijvoorbeeld de zgn. teletrips die in elk filiaal beschikbaar zijn. Deze geven de mensen ook een inzicht in wat er allemaal in het bedrijf omgaat en in de onderlinge samenhang van de diverse soorten activiteiten, niet alleen binnen één filiaal, maar binnen het geheel van het supermart-gebeuren, zoals het bestelsysteem, de distributie, de administratie enzovoorts." [voor vervolg zie pag. 9] SECTORCHEF SLAGERIJ D.J. TIMMER Nog maar nauwelijks zitten we in het kantoortje van AH Supermart Rotterdam-groot Usselmonde te praten met sectorchef slagerij D. J. Timmer [30] of er wordt op het raam getikt. Een vrouw van middelbare leeftijd richt zich vriende lijk tot de man in het wit: "Mag ik u wat vragen?" -- "Ja hoor, komt u maar even binnen." Mevrouw: "Kijk eens, ik heb dit stuk vlees gekocht en daarvoor deze prijs betaald. Maar dat is toch te veel? In de reclame...." Timmer: "Mag ik eens zien, mevrouw? -- Ja, u heeft gelijk. Dit stuk vlees is niet goed geprijsd omdat het bij het wegen en voorverpakken per ongeluk in de verkeerde prijsklasse terecht is gekomen. Excuses, mevrouw. Als u nu naar de slagerij terugloopt, dan geef ik intussen even een telefoontje." Dankbaar verdwijnt zij weer tussen de honderden dames die op het drukste moment van de dag hun inkopen doen. "'t Scheelt maar 45 cent op dat grote stuk vlees," zegt slager- vakman Timmer, "maar 't is natuurlijk toch de moeite waard. Die klant heeft volkomen gelijk: er is bij het afwegen een fout gemaakt. Een bewijs dat de klanten wel degelijk prijsbewust zijn, want als je eens een foutje maakt, dan is er altijd wel iemand die het ontdekt." nauwkeurig werken Zo hebben we meteen een goed aanknopingspunt als we de heer Timmer naar zijn mening vragen over het normen-pro grammeringssysteem. Hij heeft altijd al met een zekere normering gewerkt. "Daar kom je in feite nooit onderuit, want anders wordt het een bende. Maar we zitten nu ruim een maand op de nieuwe-normen-toer en dat bevalt erg goed, daar heeft de heer Van Trotsenburg van het hoofdkantoor een prachtig stuk werk mee gedaan. We hebben op de slagerij weliswaar nog maar kort ervaring, maar nu al is er een groot verschil met vroeger merkbaar. Ik kon bijvoorbeeld aan de hand van de nieuwe normen aantonen, dat ik een mannetje te weinig had en die is er nu bijgekomen. Als dat niet gebeurd was, zouden we de varkensvleesactie die een enorme drukte heeft opgeleverd, niet zo goed hebben kunnen 33 opvangen als we nu hebben kunnen doen. Dat wil niet zeggen dat we er al helemaal zijn, nee, we zijn nog volop bezig om op allerlei kleine onderdelen de gang van zaken verder te vervolmaken." Timmer wijst in dit verband met name op de verwerking en het voorverpakken van het vlees (dat gebeurt allemaal in de eigen SM-slagerij): "Dat moet ontzettend goed, want door een verkeerde behandeling kan je een goed stuk vlees "voor het oog' helemaal 'vernielen', 'n kwestie van goed vakman schap. Ook het voorverpakken en beprijzen is om dezelfde reden uiterst belangrijk: daarbij moet heel nauwkeurig gewerkt worden, dat hebben we met die dame zojuist nog weer eens ervaren. Wel, ik vind, dat het nieuwe normen- programmeringssysteem daarvoor ook de ruimte biedt en dat je - als 't er op aankomt - met een voldoende bezetting méér tijd hebt dan voorheen om aan de behandeling en de presen tatie van het vlees de aandacht te schenken die nodig is." Ook de heer Timmer vindt het overleg met en de betrok kenheid van de mensen waarmee hij z'n slagerij runt, van het allergrootste belang. "Zo kwam er vanmorgen een van de meisjes de slagerij binnen rennen met de kreet: 'maak als de bliksem wat schouderkarbonades, ze vliegen de vitrine uit'. Zoiets doetje goed. Datje er mét elkaar tegenaan gaat en dat je daardoor zeker weet, dat de klanten tevreden naar huis gaan." Dat weet je natuurlijk nooit helemaal zeker. Maar van die vrouw die 45 cent te veel had betaald, weten we het wél...

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7