Groot gebrek aan donornieren Hoornvliezen Wat te doen om donor te worden In Nederland nog alleen nier- en hoornvlies - transplantaties Bloed- transfusie- dienst FLITSEN pagina 5 In Nederland worden behalve nieren alleen de comeae [hoorn vlies] als routine getransplan teerd. Beenmergtransplantaties zyn in een klein aantal gevallen uitgevoerd. Het wetenschappelijk onderzoek naar de mogelijkheden om hart-, long, lever- en pancreas [alvleesklier] transplantaties uit te voeren is in volle gang. Dit is erop gericht dat transplantatie van deze of andere organen of lichaamsdelen in de toekomst als routine zal worden uitgevoerd. De oudste en meest verbreide vorm van transplantatie is de bloedtransfusie. Voor deze ih- greep is zoals iedereen weet over eenstemming nodig tussen de bloedgroep van de donor en van de ontvanger. Dit geldt ook voor transplantatie van organen, maar bovendien is hierbij overeenstem ming vereist in bepaalde eigen schappen van witte bloedcellen en weefselcellen. Is deze onvoldoen de aanwezig dan wordt het ge transplanteerde orgaan door het organisme van de ontvanger "af gestoten". Over de gehele wereld werden in de jaren 1963-1970 de volgende orgaantransplantaties verricht (exclusief nieren): jaar lever long pan- hart creas 1963 6 2-- 1964 4 - - - 1965 7 3 1966 3 1 2 - 1967 8 4 1 2 1968 39 6 6 101 1969 46 7 7 47 1970 20 2 6 17 totaal 133 25 22 167 Hiervan op 1 jan. 1971 in leven 12 - 2 10 De bloedtransfusie (de oudste vorm van transplantatie) is onder auspiciën van het Rode Kruis centraal georganiseerd in de Bloedtransfusiedienst te Amster dam. Donors mogen per jaar maximaal tweemaal 0,4 tot 0,5 liter bloed afstaan. De donors worden gekeurd in de medische centra van de dienst, waar zij worden ingeschreven om te kun nen worden opgeroepen. In 1973 vonden er in Nederland 361.334 bloedtransfusies plaats door in totaal 271.206 donors. Het aantal afnames voor bloed- plasma bedroeg in dat jaar 98.983. Plasma afnames vinden doorgaans plaats in gemeenten waar het Rode Kruis niet met een transfusiedienst vertegenwoor digd is. Over het algemeen zijn er in Nederland voldoende mensen die bereid zijn bloed af te staan. In grote steden met universiteiten is er enig tekort, zoals in Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam. In kleinere plaatsen beschikt het Rode Kruis meestal wel over vol doende donors. Inl. bij de Centrale Medische Bloedtransfusie Commissie, Ples- manlaan 125, Amsterdam. Tel. 020-150797. Wij vormen een opvallend, hulpvaardig volk als het gaat om een financiële bijdrage voor een zgn. goed doel. Opvallend minder offervaardig zijn we blijkbaar, als ons wordt gevraagd om na onze dood organen af te staan, opdat andere mensen geholpen kunnen worden. Sprekend voorbeeld: ondanks indringende campagnes van o.m. de Nier Stichting Nederland blijft er een schrijnend gebrek aan donornieren. En dat terwijl er beslist geen tekort is aan potentiële donors. Want per jaar overlijden in Nederland helaas meer dan drieduizend mensen aan de gevolgen van een verkeersongeval, van wie bijna duizend met een goede nierfunktie. Toch werden er in 1972 slechts 86 donors aangemeld en in de eerste maanden van 1973 85. Door gebrek aan donornieren konden er in 1972 in Nederland slechts 92 nieren worden ingeplant en in 1973120; het hadden er in elk jaar driehonderd a vierhonderd moeten zijn. behoefte In de Nederlandse dialysecentra worden op het ogenblik 800 mensen behan deld; hun nierfunctie is tot 5 procent of minder van de normale capaciteit terug gelopen en zij moeten tweemaal soms driemaal per week acht a twaalf uur aan een kunstnier doorbrengen opdat hun bloed buiten het lichaam kan worden gezuiverd. Ieder jaar komen er 400 patiënten bij en driehonderd van hen zouden een bijna normaal leven kunnen leiden als hun zieke nieren konden worden vervangen door één gezonde nier. Dit betekent driehonderd donornieren per jaar. Hierby moet bedacht worden, dat met de beide nieren van een overleden donor twee patiënten gehol pen kunnen worden, want by transplan tatie wordt slechts één nier ingeplant. Toch is het niet zo, dat voor 300 transplantaties slechts 150 donors nodig z(jn, want niet iedere nier past by een op transplantatie wachtende patiënt; als weefsel- en bloedkenmerken niet onge veer gelyk zyn stoot het lichaam de nieuwe nier af. Eurotransplant Om het schaarse donoraanbod zo effi ciënt mogelijk te gebruiken is in 1967 de Stichting Eurotransplant opgericht, waarin Nederland, West-Duitsland, Bel gië, Oostenrijk en Zwitserland samen werken en waarbij de Skandinavische landen, Engeland en Frankrijk door zuster-organisaties betrokken zijn. De nierpatiënten uit de aangesloten landen staan met hun gegevens bij "Eurotransplant" in de computer gere gistreerd. Komt ergens een nier "vrij" dan is binnen enkele uren bekend welke patiënt het best bij de donomier past. Zelfs is het eens voorgekomen dat bij een Nederlandse patiënt een nier werd ge transplanteerd van een donor uit Cali- fomië. Losse nieren kunnen 16 tot 50 uren bewaard blijven; bij het vervoer ervan wordt gebruik gemaakt van rijks- en gemeentepolitie, taxi's, ambulances, Rode Kruis, Marine Luchtvaartdienst en indien nodig ook van burger-lucht vaartmaatschappijen. leven of dood In de Westeuropese niercentra circuleert een lijst met de namen van tien patiën ten voor wie een nier binnen veertien dagen een kwestie is van leven of dood. Deze mensen hebben altijd voorrang. Een niertransplantatie is een operatie met grote kansen op sukses. Bovendien is in geval van afstoting van de nieuwe nier herplaatsing aan de kunstnier ge waarborgd. De kosten van niertrans plantatie zijn lager dan die van kunst- nierbehandeling; overplanting met kos ten van nazorg bedragen zo'n vijftigdui zend gulden, tweemaal per week naar een dialysecentrum vergt jaarlijks een zelfde bedrag. Hoewel de medische problemen bij de niertransplantatie nog niet volledig zijn opgelost, is het experimentele stadium achter de rug. In 1954 werd in Boston de eerste geslaagde niertransplantatie ver richt op een ééneiige tweeling, in Ne derland werd in 1966 de eerste verricht en thans worden er in 38 centra over plantingen Dialyse of zuivering van het bloed buiten het lichaam Het vignet van de in 1966 opgerichte Nier Stichting Nederland Wat moet er worden gedaan om donor te worden. Voor wat betreft het afstaan van organen na de dood moet u een "codicil" [een met de hand geschreven verklaring] opmaken, dateren en onder tekenen en steeds by u dragen. In bijvoorbeeld portefeuille, agenda of by het rybewys. Het verdient aanbeveling om familie en huisarts van het bestaan van het codicil op de hoogte te stellen. Een voorbeeld van zo'n codocil: "Ondergetekende, X, Hoormrliestransplantatre wordt toegepast indien de ogen niet meer functione ren als gevolg van uitgebreide troebelingen van het hoornvlies door ontstekin gen en letsels. Hel troebele hoornvlies wordt vervangen door een stukje helder hoornvlies, afkomstig van iemand die zeer kort tevoren is overleden. Deze transplantatie heeft dikwjjis sukses omdat bet hoornvlies kan worden overge- bracht zonder daarna te gronde te gaan. Ia het algemeen kan alleen gébruik gemaakt worden van de ogen van iemand die in een ziekenhuis is overleden, omdat transplantatie meteen moet plaats vinden. Het aantal transplantaties is relatief klein; een nijpend gebrek aan mensen die na overlijden hnn hoornvliezen ter beschikking stellen is er niet. verklaart dat hij/zij na de dood zijn/ haar nieren beschikbaar stelt voor trans plantatie-doeleinden. Datum, handte kening". Eventueel kan het woord "nie ren" worden vervangen door "organen en/of lichaamsdelen", waarin dan te vens de andere in Nederland toegepaste transplantatie is begrepen, nl. die van hoornvliezen. Minderjarigen moeten bij het codicil de schriftelijke toestemming van ouders of voogden toevoegen. nieren Om medische redenen kunnen voor transplantatie alleen de nieren worden gebruikt van donors die jonger zijn dan ongeveer 50 jaar. Hierdoor en doordat alleen de nieren van volkomen gezonde mensen (die overlijden aan de gevolgen van b.v. een verkeersongeval) voor trans plantatie geschikt zijn, is de kans dat er van de bereidheid van de donor gebruik wordt gemaakt erg klein. Na het uitne men van de organen wordt het lichaam ter beschikking gesteld aan de nabe staanden, die op normale wijze voor de begrafenis of crematie kunnen zorgen. Nadere informaties kunnen worden in gewonnen bij de Stichting Eurotrans plant in Leiden (tel. 071-147222) of bij de Nier Stichting Nederland in Amsterdam (tel. 020-121343). Beide instanties zijn graag bereid een voorgedrukte kaart te zenden. Een gedeelte van deze kaart moet worden teruggestuurd om te wor den geregistreerd, het zelf in te vullen codicil past in een bijbehorend plastic mapje dat u steeds bij u moet hoornvliezen Bij het Nederlandse Rode Kruis (Cen trale Commissie voor de Hoornvliesin stanties) in Den Haag, tel. 070- 469595 kan een kaartje worden opgevraagd waarop men kan vermelden, dat men na overlijden bereid is de hoornvliezen ter beschikking te stellen voor transplan tatie. Ook dit kaartje moet men steeds bij zich dragen. bloedtransfusie Wie bloeddonor wil worden kan zich opgeven bij het plaatselijke Rode Kruis. Men is altijd welkom als donor, hoewel er in vele (vooral kleinere) plaatsen geen gebrek aan donors is. Wie donor is., wordt doorgaans tweemaal per jaar op geroepen.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5