Vlees-ZBs tonen steeds meer een mini-"King of Food"-gezicht Waarom flitst Flitsen niet flitsender AAN DE REDACTIE CONCURRENTIE IN DROGE KRUIDENIERSWAREN VRAAGT EROM Uit de COR Open dag distributiecentrum pagina 4 FLITSEN (Vervolg van pag. 2) het bijwonen van vergaderingen mee brengt. Er gaat ook veel tijd zitten in het bestuderen van de stukken, het contact met de 'achterban', het beantwoorden van telefoontjes enz. Met name bij functies waarbij men een leidinggevende taak heeft kan afwezigheid problemen geven. Voor het normale werk kan men wel een vervanger verkrijgen, maar dit sy steem werkt veelal niet ten aanzien van het onderdeel 'leiding geven'. Tenzij men zeer bekwame mensen als vervangers achter de hand heeft. De heer Heijn erkende, dat de ver antwoording voor het werk dat be paalde functionarissen hebben niet met tijd is goed te maken. Dat speelt niet alleen bij bedrijfsleiders van filialen, maar bijvoorbeeld ook voor staffunctionarissen op het hoofdkan toor, die soms in allerlei branche- en vakcommissies zitten. De tijd die daarmee gemoeid is gaat in feite af van de tijd die men voor de eigenlijke AH-taak beschikbaar heeft. Dit geeft wel eens problemen met collega's, die dan soms een deel van de taken van zo'n functionaris toegeschoven krijgen. Deze collega's moeten wel beseffen dat betrokkenen in deze commissies zitting hebben om hun belangen en die van AH te behar tigen. De heer Heijn stelde, dat het pro bleem in feite voor elke categorie functionarissen anders ligt. In de Raad van Bestuur wil men trachten een principiële oplossing te formu leren, waarvan de toepassing per persoon zal moeten worden bekeken. Met name voor de COR achtte hij dit van groot belang wil men leden krijgen en houden die én als ver tegenwoordiger én als medewerker kwalitatief een goede afspiegeling zijn van het gehele personeel. In afwachting van de verdere be handeling van het probleem heeft het betreffende COR-lid besloten zijn lidmaatschap vooralsnog te hand haven. De opmars van de vlees-ZB's ligt helemaal in de lyn van de gedachte van de heer H. de Roode, verkoopleider by AHZB. Als oud-districtsleider kent hy terdege het klappen van de zweep en hij weet evenzeer waarover h[j spreekt als hy toe licht: "Waarom willen wy die VZB's zo graag? Wel, het wordt steeds moeilijker om alleen in droge kruidenierswaren te concurreren. Daarnaast is er de handicap dat een reclame pakket onmogelyk massaal in een kleine winkel kan worden gepousseerd, terwyl de klant meer en meer belangstelling krygt voor 'vers'." Kortom: aan alle kanten past de formule van de VZB in de ontwikkeling van vandaag. Dit blijkt ook uit de resultaten. Tot en met heden boekten de VZB's een omzetstijging van 15,7 procent ten opzichte van '75, waartegenover een omzetstijging van 10,8 procent in de geijkte ZB-winkels stond, gerekend over dezelfde periode. De brutowinst in de VZB-sector lag bovendien hoger dan die in de ZB-gelederen. plannen Geen wonder dat alle plannen gericht zijn op expansie van deze aan de tijd aangepaste winkelvorm. In de loop van dit jaar zijn er weer vijf filialen vlees- verkopend geworden (vorig jaar kwamen er 10 VZB's bij): in Boxtel. Zwijndrecht, Breda, Zierikzee en Spekholzerheide, terwijl een zesde aan de Kempenaer- straat in Oegstgeest voor 1976 het klinkende sluitstuk vormde. Dit filiaal, dat 4 november jl. heropende, kon door uitbreiding naar de achterzijde met ruim 100 m1 worden verruimd tot een totale oppervlakte van 215 m2. Dit opende de mogelijkheid om naast vers vlees, óók kip, delicatessen en warm brood in het assortiment op te nemen. Met deze toe voegingen naast een uitgekiend kruide- nierswarenassortiment voert ook deze het volledige levensmiddelenpakket en kan met recht een mini "King of food" worden genoemd. Naar dit (ideaal) voorbeeld zal in 1977 de bestaande ZB in Steenwijk volgen, terwijl een negental andere zaken vol gendjaar op de nominatie staan om een zo volledig 'mogelijk assortiment in houdbaar en vers te krijgen. Vlees wordt, evenals in andere gevallen, voor verpakt geleverd door de Centrale Sla gerij in Zaandam. Nóg verder in de toekomst staan geheel nieuwe objecten nog slechts op papier: te bouwen VZB's ter grootte van 300-350 m2 in Kampen, Breukelen en Rotter- dam-Crooswijk. Plannen én feiten te óver dus op dit gebied en de heer De Roode zal de laat ste zijn om hiervoor geen waardering op te brengen. Toch blijkt hij terreinverkenner als hij altijd al geweest is in zijn ruim twin tigjarige loopbaan bij AH er een visie op na te houden die nog vérder reikt. De Roode: "Op het moment gaan wij er bij de exploitatie-gedachte voor een VZB van uit dat deze minimaal 200 m2 moet meten". Niettemin is hij van mening dat van een ZB van 150 m2 al een hele leuke winkel zou kunnen worden gemaakt om een totaal vers gezicht te laten zien: "Mits het pakket droge kruidenierswaren maar uitgekiend is opgebouwd, zónder dou blures. Trouwens met een kleine winkel behoef je nog niet eens alle vlees soorten te voeren om toch voor een totale "food" winkel te worden aangezien", aldus de heer De Roode. Maar ook ten aanzien van het vestigings beleid houdt hij er zo zijn eigen stand punten op na: "Ik zou graag in de moderne winkelcentra in al die kleinere gemeentes-in-ontwikkeling, zoals Cuyk, Eibergen en Papendrecht, een AH-vesti ging willen hebben". Na de uitbreiding in Oegstgeest ontstond de mogelijkheid een bijzonder smaak volle warm broodvitrine te installeren. Dank aan al degenen die deze dag voor bereid hebben en aan allen die hun vrije zaterdag beschikbaar hebben gesteld voor het doen slagen van dit evenement. Op alle afdelingen waren medewerkers aanwezig om, indien nodig, tekst en uitleg te geven over de werkzaamheden die er verricht worden. Het was prettig dat deze eerste kennismaking met het DC op een rustige zaterdagochtend plaatsvond. Iedere bezoeker kon daar door zijn eigen tempo bepalen en meer of minder aandacht besteden aan dat gene waar zijn of haar belangstelling naar uitging. Wat we deze dag hebben gemist is de sfeer waarin al deze werkzaamheden normaal verricht worden. Mijn verzoek is om nog eens een bezichtiging te orga niseren op een middag of avond als het DC in vol bedrijf is. Na de theorie moet de praktijk volgen. Hoeveel dames hier voor belangstelling hebben zou men via de D.O.-vergaderingen kunnen peilen. Mevrouw R. J. C. Koster, Blokker. Waarom, bijvoorbeeld, verschijnt er een artikel over Oktober Wijnmaand in het novembernummer? Een vraag waarop we toch wel even serieus willen ingaan, de produktietijd van Flitsen vanaf de eerste redactievergadering tot de ver zending bedraagt zes weken. Zo vindt de redactievergadering voor het januari nummer al plaats als het december nummer nog moet verschijnen. Kan dat niet vlugger? Jawel, maar dat zou ten koste van de zorgvuldigheid gaan. Het is gewoonte dat artikelen over bepaalde afdelingen eerst door de betref fende mensen worden beoordeeld. Daar mee alleen al gaat een week heen. De artikelen die door free-lance journalisten zijn geschreven zij krijgen er veertien dagen de tijd voor worden door de redactie persklaar gemaakt. Nadat de kopij is goedgekeurd gaat die naar de zetterij. De gezette tekst, dat is de eerste proef, wordt weer door ons gecorrigeerd. Tege lijkertijd komt de opmaakredacteur in actie. Hij maakt een zgn. plakproef, een .model van de krant zoals die er moet gaan uitzien. - Ten slotte gaan plakproef en correctie proef samen naar de drukkerij, die er een tweede, gecorrigeerde en opgemaak te proef van maakt. Als daar nog de laatste fouten zijn uitgehaald, worden er platen van gemaakt en kan het drukken beginnen. Bij een dagblad speelt dit proces zich elke dag opnieuw af, uitgezonderd op zondag. Maar we moeten niet vergeten dat daaraan veel meer mensen werken en dat een dagblad dus ook veel meer kost. Geen enkel personeelsblad kan zich die kosten veroorloven. Hieronder volgen nogmaals de namen van de Ahold redactieleden en de be drijfsonderdelen waar u ze kunt berei ken. Zij ontvangen graag uw suggesties: De heer D. van Dijk CS Zaandam, afd. Personeeldienst 075-178256 De heer W. Haeser PB Zaandam, 075-592369 Mej. T. Harder Ahold Hoofdkantoor, 075-592726 De heer B. v. d. Knaap fil. AH, De Kooermolen, Leiden 071-131531 De heer J. Kragten Ahold Hoofdkantoor, Dummy 075-592068 De heer Th. v. d. Lee Ahold Hoofdkan toor, fil. bureau Simon 075-592766 De heer H. Malag ZPOF, via filialen- bureau AHSM, 075-592113 Mevr. T. Plooijer Ahold Hoofdkantoor, afd. Public Relations, 075-593026 De heer D. N. Rövekamp Ahold Hoofd kantoor, afd. Centrale Inkoop, 075- 592989 De heer M. de Ruyter, Districtleider Simon, via filialenbureau Simon, 075- 592107 De heer F. van Rijk, Ahold Hoofdkan toor, afd. Marketing AHSM, 075- 592736 De heer J. J. F. Snepvangers Groeps leider AHBZ, via filialenbureau AHSM, 075-592113 De heer M. D. A. Sneijder Ahold Hoofd kantoor, afd. filialenbureau Miro, O75-502218 NOGMAALS HET FLESSENHOK Naar aanleiding van het artikel "Onthullingen in dichtvorm" over het flessenhok op pagina 9 van Flitsen nummer 8 enige opmerkin gen. Om te beginnen moet het ons van het hart dat het verband tussen gedicht en emballagehok onduidelijk is. Het gedicht is daar geschreven in een tijd dat het niet druk was en had tot doel zich af te zetten tegen enige personen zoals de heren Jansen en Van de Berg. Het komt dan ook over als tijd verdrijf en lijkt niet direct geschreven uit ergernis over het flessen aan nemen. Misschien wordt het als hinderlijk ervaren om tussen het flessen aan nemen door rekken te moeten gaan vullen, maar dat bezwaar kan onder vangen worden door twee werkzaam heden op één plaats, het emballage- hok, samen te brengen. Zo zouden Rode-B and-artikelen in het embal lagehok geprijsd kunnen worden, omdat dit grote hoeveelheden kleine artikelen zijn, die met weinig ruimte- verlies lang werk geven. Wat betreft het contact tussen klant en personeel, dit is juist bij het emballagehok het duidelijkst aan wezig. Met een beetje vriendelijkheid valt de eerste kennismaking van de klant met het personeel, die gewoon lijk bij het emballagehok plaatsvindt, algauw positief uit. Na een paar keer begin je zelfs te merken dat de klanten een praatje met je willen maken als ze aan de beurt zijn. denkwerk De heer Heldoom zal het wat dat betreft wat moeilijker hebben, aan gezien hij wegens zijn lengte door het luik alleen onderste helften van klanten ziet. Maar in nader overleg kan een -chef daar misschien reke ning mee houden en het werk aan passen aan de persoon [ergonomie]. Waarom dit werk geestdodend zou zijn_ is niet duidelijk, want tellen vergt denkwerk en dat activeert de geest. De uitslag van een enquête is vaak moeilijk te beoordelen. Als klanten bijvoorbeeld klagen dat ze zo lang bij het emballagehok moeten wachten en je rekent dan aan de hand van het aantal klanten dat per uur wordt verwerkt hoe lang iedere klant nu in feite heeft moeten wachten, dan blijkt het allemaal best mee te vallen. Men dient echter niet te vergeten dat de mensen onderweg naar de AH- winkel nog van alles meegemaakt kunnen hebben. Ze hebben lang moeten wachten bij stoplichten, mis schien wel een bekeuring gekregen wegens een verkeersovertreding, lang moeten zoeken naar een parkeer- plaatsje. En dan is tien seconden wachten bij het emballagehok nu net de druppel die de emmer doet over lopen. collegialiteit Als het personeel van de winkel de emballageman daadwerkelijk bij staat, door voldoende aanvoer van kratten, door het verlenen van hulp bij grote drukte, dan blijkt pas dui delijk dat hij niet alleen staat, dat hij op zijn collega's kan vertrouwen. G. Krekel en B. Lammers, part-timers, filiaal 1145 te Eindhoven. OPENING ETOS DISCOUNT DROGISTERIJ TE HEERLEN Op woensdag 20 oktober j.l. werd een Etos discount drogisterij geopend op de Bongerd 4 te Heerlen. Bedrijfsleider in deze Etos discount dro gisterij is de heer J. Wagemans, die wordt bijgestaan door drie personeels leden.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 4