Gesprek met twee bedrijfsleiders AHSM over de cursus Lokale Marketing JAN BELIER VERZORGT ZIEKEN EN BEJAARDENOMROEP Inzicht in centraal beleid rrfi Toepassing stap voor stap TIJD Maatschappelijke functie naast dagtaak Jobby nu ook in Enschede en Delft FLITSEN pagina 3 Aan het woord: Twee AH- bedrijfsleiders. De heren P. Bulkmans van de SM in het Brabantse Roosendaal en C. J. van Maanen aan het Haagse De Stede. Samen met alle an dere BL's hebben zij de cen traal georganiseerde driedaag se cursus 'lokale marketing' gevolgd. Hoe kijken zij daarop terug? Heeft de cursus hen aan het denken gezet? Zien zij aan leiding om hun nieuw vergaar de kennis in hun eigen filialen te gaan gebruiken? "Deze cursus heeft er voor mij toe bijge dragen dat ik als BL meer inzicht heb gekregen in het commerciële centrale beleid en hoe ik dat kan aanpassen aan de lokale situatie." De heer C. J. van Maanen van het filiaal de Stede in Den Haag is blij dat hij de cursus 'lokale marketing' heeft gevolgd. "Je wordt je bewuster van de vraag welk beleid er nodig is in deze SM in deze plaats." "Als je dat legt naast het centrale beleid dan ontdek je misschien een paar ver schillen. Tijdens deze cursus hebben wij nu geleerd hoe je als BL moet onderzoe ken of je aan de zonemanager moet gaan voorstellen om een aan jouw filiaal aan gepast verantwoord beleid te gaan voe ren." "Als je na een grondig onderzoek inder daad voor zo'n aangepast plaatselijk beleid kiest dan ben je als BL ook veel meer betrokken en verantwoordelijk." "Vroeger was je natuurlijk ook wel ver antwoordelijk, maar iedere aanpassing kwam toen veel gevoelsmatiger, zonder onderzoek tot stand. Tijdens deze cursus hebben we de noodzaak van onderzoek leren inzien en er is een algemene indi catie gegeven hoe je zo'n onderzoek zou kunnen uitvoeren. Dat leerproces is nog niet afgerond; dat kan ook niet in die paar dagen. Er is een begin gemaakt en op grond daarvan kunnen we nu in de kring van bedrijfsleiders nader uitwer ken hoe we de details gaan invullen." De heer Van Maanen benadrukt dat hij van deze cursus beslist niet de indruk In de laatste zes maanden werden drie nieuwe lobby's geopend, te weten in Wageningen, Enschede en Delft. Voor de snelgroeiende doe-het-zelf-markt be- tekenen deze centra, elk met ongeveer 5000 artikelen op een vloeroppervlakte van 750 vierkante meter, een aanwinst. Men vindt er niet alleen de normale be nodigdheden voor 'de klus' in en rond het huis, maar ook van allerlei voor het onderhouden van auto's en tuinen. Naast een zeer uitgebreide hout- en houtproduktenafdeling is er in Enschede en Wageningen een complete keuken showroom. Deze zal in januari 1977 ook in Delft worden ingericht. Door het zelfbedieningssysteem hoeven de klanten over het algemeen niet lang te wachten. Niettemin krijgen zij, waar nodig, technische adviezen en worden board en hout gratis op maat mee naar huis heeft genomen dat iedere BL nu plotseling moet gaan afwijken van het centrale beleid. Want zo'n aanpas sing kost veel geld en moet dus commer cieel verantwoord zijn. "Als AH moetje bovendien landelijk een uniform gezicht houden. Maar ook al pas je je beleid niet aan, dan is het toch goed dat je er als BL zo nu en dan eens over nadenkt en de plaatselijke situatie waarin je werkt onder de loep neemt," aldus de heer Van Maanen. "We werden overstroomd met een vloedgolf van informatie. Eigenlijk veel te veel om het in zo korte tijd allemaal te kunnen verwerken." Dat zegt bedrijfs leider P. Buikmans uit Roosendaal, net terug van zijn driedaagse cursus 'lokale marketing'. Die drie dagen vond hij veel te kort. "Ik voel me overdonderd met informatie. Ik heb nu eerst tijd nodig om alles in me te laten bezinken, het meegenomen lesma teriaal nog eens te bestuderen. Ik denk dat ik dan pas kan zeggen of ik voor mijn filiaal hier in Roosendaal iets aan die cursus heb gehad." "Ik geef mezelf 'n paar jaar. Binnen een paar jaar moeten de eventuele nieuwe ideeën die ik tijdens de cursus heb opge daan al of niet stap voor stap t.a.v. mijn SM worden gerealiseerd. Het is eigenlijk een toekomstprogramma, waarmee ik de komende jaren bezig zal zijn." Eén ding staat nu al voor de heer Buik mans vast: Door deze cursus is hij het beleid dat hij in zijn Roosendaalse SM voert ook van andere gezichtspunten uit gaan bezien. inventariseren Niet dat hij alle leerstof nou zó nieuw vond. "In feite was er niets nieuws onder de zon," zegt hij. "Die drie dagen lever den geen nieuwe informatie op. Maar als BL kon je alles wat je misschien onbe wust toch al wel wist voor jezelf eens op een rijtje zetten. Misschien maakte dit het allemaal nogal interessant." "Bovendien voel ik me nu wat meer ge stimuleerd om met mijn SM meer in te haken op de plaatselijke gebeurtenissen, om de plaatselijke situatie hier eens te gaan inventariseren, om het klantenbe stand eens te gaan analyseren en lid te worden van de plaatselijke winkeliers vereniging. We hebben weer eens op nieuw te horen gekregen hoe belangrijk dat soort dingen is." Een groot voordeel van de cursus was volgens de heer Buikmans dat je de plaatselijke situatie systematischer leert analyseren. Je gaat al die dingen die je vroeger ook al wel intuïtief wist nu in een bruikbaar overzicht onderbrengen. Daartoe geeft de cursus onder meer een check-list (het zgn. groeiformulier), waarop een groot aantal mogelijke vra gen zijn samengebracht. Zoiets is een nuttig hulpmiddel om je gegevens syste matisch te verzamelen. Die gegevens heb je ook nodig als argumenten, als je loka le beleidslijnen wilt voorstellen die op bepaalde punten van het centrale beleid afwijken. Maar zoals gezegd, de toepas sing van wat we geleerd hebben gaat geleidelijk in de loop der jaren. Regelmatig wordt in Flitsen aandacht besteed aan personeelsleden met een bepaalde hobby. Er zijn echter ook hobbyisten die met hun bezigheden naast hun dagtaak een maatschappelijke functie vervullen. Zo bijvoorbeeld Jan Belier, die per 1 januari afzwaait als redacteur handboeken en handleidingen op het Filialenbureau en per die datum overgaat naar de afdeling Opleidin gen. Hij besteedt een groot gedeelte van zijn vrije tijd aan de Stichting Zaan- se Zieken- en Bejaardenomroep, die radioprogramma's uitzendt in de beide Zaanse ziekenhuizen en in enige bejaardencentra. Hij zegt: "Ik heb eens enige tijd wel bewust naar een andere vorm van vrijetijdsbesteding gezocht, maar dat viel toch niet mee. Ik was blij dat ik weer bij de ZZBO aan de slag kon." De ZZBO is de Stichting Zaanse Zieken- en Bejaardenomroep. Jan Belier stond in 1965 aan de wieg van deze organisatie. In enkele andere plaatsen van ons land waren ook mensen in actie gekomen om zieken en bejaarden van speciale radiopro gramma's te voorzien. Hij vond dat geen gekke gedachte en hij nam het initiatief om zoiets ook in de Zaan streek van de grond te krijgen. Waarom? Jan Belier: "Niet in de eerste plaats omdat ik zo sociaal voelend zou zijn. Natuurlijk komt dat er wel een beetje bij, maar de hoofdzaak was dat ik het leuk vond om iets dergelijks te gaan doen." Inmiddels is dat zo'n 12 jaar geleden. Jan Belier bezette in de loop der jaren vrijwel alle functies die er in de ZZBO waren. Vrijwel alle vrije tijd ging er mee heen en dat leidde tot zijn reeds genoemde beslissing om eens naar een andere vrijetijdsbeste ding uit te kijken. maar doorgehakt en ben ik gebleven. Voorlopig ga ik maar weer door, want ik heb er nog steeds ontzettend veel plezier in." Jan Belier: "Dat ging niet zo best. Ik bleef met mijn gedachten toch steeds bij de ZZBO. Toen heb ik de knoop nuttige ervaring De hoofdtaken van de heer Belier liggen momenteel op het gebied van het op gezette tijden produceren, sa menstellen en presenteren van regio nale actualiteiten- en sportprogram ma's, terwijl hij tevens fungeert als hoofd van de Sectie Opleiding en Werving. Deze sectie heeft tot taak nieuwe medewerkers aan te trekken en vertrouwd te maken met het ZZBO-werk. Jan Belier: "Dit laatste vind ik erg boeiend. We nemen de mensen geen test af, maar geven ze een proeftijd van 2 maanden, waarin we hun opleiding verzorgen. Het geeft je toch wel voldoening wanneer je ziet hoe sommige mensen na een zwakke start "uitgroeien" tot goede omroep(st)ers en technici." Hij voegt daar aan toe: "Voor mijzelf is dit eigenlijk ook een soort oplei ding. Ik geloof, dat ik in totaliteit ook veel profijt heb van mijn werk bij de ZZBO. Zo heb ik bijvoorbeeld er varing opgedaan in het voorzitten van een vergadering, in het leiden van een discussie, in het afnemen van vraaggesprekken, in het samenstel len, produceren en presenteren van programma's. Dat zijn allemaal din gen die je in het dagelijkse werk goed van pas komen, zeker nu ik naar de afdeling Opleidingen ga." Vergaderen, nieuws vergaren, oplei dingen ontwikkelen, programma's samenstellen en presenteren. Jan Belier heeft het na zijn dagtaak druk met de ZZBO. Zijn echtgenote is zelf ook bij soortgelijke activiteiten be trokken, want samen hebben zij nog een maandelijks speciaal programma voor het Zaandamse Erasmushuis. zo actueel mogelijk Volledigheidshalve zij vermeld, dat de ZZBO zich tegenwoordig niet al leen meer met radio, maar ook met televisie bezighoudt. Jan Belier: "Ook daarbij staat het regionale as pect voorop. Het is opvallend hoe groot de belangstelling is voor het streekgebeuren, met name voor sport. De luisterdichtheid op zon dagmiddag is dan ook bijzonder groot." Dat mag geen verwondering wekken wanneer men weet, dat de ZZBO al binnen een uur na afloop van de laatste wedstrijd met verslagen en nabeschouwingen komt van alle duels waar Zaanse clubs bij betrok ken zijn plus de uitslagen brengt van Jan Belier tijdens de presentatie van het zondagmiddagprogramma 'ZZBO-Sport'. de afdelingen waarin zij spelen. Dat is een hele organisatie, maar het loopt prima. Jan Belier: "Met deze actualiteit hebben wij een stukje bestaansrecht verworven. Men waardeert ons werk en dat is toch wel plezierig." Directe reacties komen er niet zo veel, maar heel vaak komen de ZZBO-ers op sportvelden en op andere plaatsen mensen tegen die eerder in een ziekenhuis de activitei ten van deze omroep hebben beluis terd. "Men reageert dan altijd posi tief en dat is dan voor ons het bewijs, dat men ons werk waardeert," aldus Jan Belier.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3