ACHTER ALLES SCHUILT EEN TRUC! '15 IJ IE TiJlD EHBO-er in hart en nieren: lohn de Roon de goochelaar zal 'm nooit prijsgeven aljn'uuerij.En zo'n John de Roon uit het blijmoedig en graag gezien kleine vierhonderd andere mensen in het land zijn het met hem. Ook uit liefnebberijal zijn ze dan allemaal wel doordrongen van de ernst en het nuttig effect van hun hobby. Met deze merkwaardige liefhebberij wordt bedoeld het schminken en voor slachtoffer spelen op lesavonden van EHBO, bij wedstrijden en bij demon straties van bijvoorbeeld de BB. Dat alles in het kader van de praktische EHBO-opleiding, waarbij net streven om zoveel mogelijk de realiteit te bena deren in de loop der jaren steeds sterker is geworden. John de Roon is 22 jaar, electronicus van beroep, maar ("ik ben nou eenmaal een gekke jongen") met plezier werkzaam als eerste assistent kruidenierswaren 'voor de Toko-exploitatie van Simon; 's zomers in winkels op campings, in koe ler tijden in filialen. Zijn grootste lief hebberijen zijn: ralleyrijden, vooral puz zel ritten, en het hierboven genoemde slachtoffer-spelen. Als veertienjarige kwam hij in zijn woonplaats bij de red dingsbrigade en voor dat werk was het nodig een EHBO-opleiding te hebben. Tijdens die cursus - het diploma daarvan heeft hij inmiddels - stuitte hij op het zgn. Lotus-gedeelte en dat behelst het schminken en spelen van gewonden. jekker griezelen De opleiding duurt vier jaar in totaal en John de Roon is vast van plan die te vol brengen. Trouw iedere veertien dagen gaat hij naar de cursus in Vierpolders of doet hij mee aan wedstrijden, waarbij wordt nagegaan welk team het beste is in de regio, provinciaal of landelijk. "Voor het publiek," vertelt hij, "zijn het aantrekkelijke zaken. Men geniet blijk baar van het ensceneren van ongelukken en ongelukjes, maar er vallen ook wel eens mensen flauw en het gebeurt ook wel dat ze niet geloven dat iemand alleen maar geschminkt is en alleen maar speelt dat-ie bewusteloos is." Terwijl John de Roon ernstig vertelt dat hij het een vereiste vindt zich te kunnen verplaatsen in een patiënt en dat hij het interessant vindt om zoveel mogelijk te weten te komen van het menselijk li chaam, brengt hij op zijn linkerhand een bijzonder fraaie, levensechte snij wond aan. Naast hem staat een soort monster koffer met potjes, tubetjes, flesjes en tal van andere naar farmacie neigende at tributen. "M'n grimeerkoffer," wijst hij en zoekend in die reusachtige toverdoos zegt hij tegen z'n moeder: "Heb jij soms m'n blanke nagellak gebruikt?" patiënt onder de invloed?' Mevrouw De Roon ontkent, weinig ver baasd, en zegt: "Wat ik allemaal mee maak met die jongen. Toen hij pas bezig was met Lotus heeft hij me laten schrik ken door een reusachtige wond op z'n hand aan te brengen en later vond ik in de diepvries PVC-pijp." Haar zoon glimlacht minzaam en verklaart: "Die pijp had ik nodig voor botsplinters; hij moest eerst goed hard worden om hem in stukken te kunnen slaan, dat van die wond is waar, ik heb er trouwens de arts in militaire dienst ook even mee om de tuin kunnen leiden. Ik heb ook wel eens iets uitgehaald in een filiaal, de mede werkers daar wilden het zelf. Ik maak er overigens geen gewoonte van en op de cursus ürukken ze ons op het hart om het niet te bont te maken, omdat At mensen zo kunnen schrikken." Een en ander bewijst wel dat wat de Lotus-cursisten doen bijzonder natuur getrouw is, maar dat is tenslotte de op zet. In de koffer bevinden zich de mid delen om het zo echt mogelijk na te bootsen en John de Roon geeft een kor te opsomming uit die bonte mengeling in de koffer: Bloed wordt verkregen uit pe- renrood dat is opgelost in alcohol en vervolgens aangelengd met het afwas- middel Lux. Voor het aanbrengen van kleuren worden allerlei schminkstiften en lippenstiften gebruikt. Een heus fles je cognac is er om voor dronkaard te kunnen spelen ("je hoeft niet dronken te zijn, maar je moet wel naar alcohol rui ken"). CoUodium is een mengsel van ether en schietkatoen en wordt gebruikt voor het nabootsen van brandblaren of van een wond bij een schijndode. Bij brandwonden wordt ook wel gebruik gemaakt van brillantine. Tal van crèmes voor baby- en dameshuidjes bewijzen hun dienst bij tal van verwondingen. Haarlak blijkt een uitstekend middel om een wond lang goed te houden. Een complete opsomming van de inhoud van de koffer zou te ver voeren, evenals trouwens het van a tot z verklaren van zo'n cursus-avond, want ook die is uiterst variabel. "Vaststaat," zegt John de Roon, "dat we beseffen dat het om ernstige zaken gaat, maar vaststaat ook dat we enorm veel lachen. Want niet iedereen kan zichzelf toetakelen om een bepaalde rol te gaan spelen en dan moeten anderen daarbij helpen. Telkens ook blijkt dat de een wat beter kan acteren dan de ander. Excessen zijn er nooit. Het is wel eens voorgekomen dat iemand die gedurende een aantal uren moest doen alsof hij een shock had, ten slotte bijna geloofde dat hij er een had." breek eens een been De Lotus-'slachtoffers' krijgen door gaans op wat ze zogenaamd gebroken hebben of welke verwonding ze moeten nabootsen. "Het gaat," zegt John de Roon, "om het uitbeelden van slachtof fers en dus ook het weergeven van de reacties van de slachtoffers op de hulp verlening. Dat laatste is niet eenvoudig maar wel erg belangrijk. Een cursist moet namelijk onmiddellijk weten of hij zijn 'patiënt' de juiste behandeling geeft. Ik vind het 't moeilijkste om een be wusteloze te spelen, want al je spieren moeten daarbij los zijn en die moet je maar los zien te houden terwijl je 'be handeld' wordt. Al pratend heeft hij in tussen weer een pracht van een brand blaar op zijn eigen huid aangebracht en gekscherend zegt hij: "Ik wil nog wel even m'n been breken, dat is een kwesiie van een bobbel aanbrengen. Of ik kan ook wel een stukje van neus of oor weg- boetseren, we gebruiken daar speciale klei voor". Dan weer serieus: "Ik ben mee geweest in de avondvierdaagse, ik doe dat om het sportieve element maar tevens als EHBO-er, om blaren te behandelen." Hij is EHBO-er in hart en nieren, even als trouwens zijn vader. En de mensen in de straat weten dat maar al te goed. Als er een kind gevallen is, komt de moeder vaak naar huize De Roon gerend, want daar is doorgaans wel iemand om eerste hulp te verlenen of om te zeggen wat er het beste gedaan kan worden. "Op m'n twaalfde jaar ben ik met goochelen begonnen. Ik leerde het op kostschool, van pater Mettrop. Enige tüd later kon ik in Tiel enkele trucs overnemen van een andere gooche laar, die ermee ophield. Toen werd goochelen echt een hobby van me." Aan het woord is de heer W. Tonk (bedrijfsleider AHSM) uit Weert, die in zijn knusse huis een hele kamer op de bovenverdieping heeft vrijgehou den voor zijn hobby. op kamers "Toen ik achttien was, moest ik to verstaf en hoge hoed voor zes jaar aan de kapstok hangen, omdat Chico - zo noemde ik mezelf in die tijd - voor Simon waar ik toen werkzaam was, door het land trok en ik altijd weer ergens anders op kamers zat. Pas het laatste halve jaar ben ik weer begonnen, en ik treed alleen op voor scholen of op verjaarsfeestjes van mijn vrienden." geraffineerd "Je moet erg veel oefenen om goed te leren goochelen, want het is reuze geraffineerd: overal schuilt immers een truc achter. Pas wanneer je een truc voor de volle honderd procent beheerst, mag een goochelaar hem voor publiek ten uitvoer brengen. Want de mensen zijn erop uit om achter de clou te komen, vandaar dat je een truc maar één keer voor het zelfde publiek doet." kinderen "Goochelen spreekt vooral kinderen aan. Wanneer ze eenmaal bij een goochelaar zijn geweest, laten ze hun fantasie helemaal de vrije loop en kunnen ze soms uren bezig zijn met hokus-pokus-pas. Hierdoor komen ze soms gauwer achter een truc, dik wijls zitten ze althans dicht in de buurt van de waarheid. Des te meer reden om een truc maar één keer te doen voor dezelfde mensen." dealers "Elke truc moet een goochelaar aan schaffen bij dealers, die in binnen- en buitenland gevestigd zijn, zoals bijvoorbeeld Holland Magie House in Amsterdam. De prijzen van deze trucs variëren van 5,- tot bijna 'f 1.000,-; maar meestal heb je al een goeie truc voor vijf tientjes. Met mijn materiaal kan ik nu zo ongeveer een half uur optreden, dus ik kan nog vooruit!" Na afloop van ons gesprek gsf de heer Tonk uw verslaggever èt^Lstaal- tje van vingervlugheid te zien. Maar waar de zes guldens die Tonk uit het niets tevoorschijn en wegtoverde, gebleven zyn, is schryver dezes tot op heden een compleet raadsel. De heer! Tonk, lakoniek: "Tja, we hebben ni eenmaal een erecode: de clou van eci goocheltruc mag nooit worden prysj gegeven. Daar houd ik mjj dus aan|'~

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10