Afscheidsbrief aan vijf vrienden „Melkverkoop in ZB"s bracht ruimtenood in zuivelkoeling „Uitvoering van BKS-projekt is een kwestie van passen en meten TIJDELIJK PROJEKTLEIDER A. H. VLAAR: D.T.P.-MANAGER A. BRUINSMA FLITSEN pagina 9 Van begin augustus af is de heer A. H. Viaar weer gewoon op zyn Haagse "stek": als BL van de Simon SM aan de Frederik Hendriklaan. De zomervakan tie in juli niet meegerekend, was hy de dikke drie maanden voordien druk met verre van daagse bezigheden - als tydelijk projektleider toegevoegd aan Opbouw beveiligde kantoren bij een SM van Simon Sinds week 37 loopt in de Simon-filialen het zogeheten BKS-projekt. De "B" staat voor: beveiliging van de kantoren en geldtelruimten; de "K" voor: vervanging van koeleenheden en de "S" voor: stellingen, inbrengen van plinten en manddraagbal- ken. Eind november moet alles rond zijn. In tussen is medio oktober het beveili gingsaspect ook bij de S-Discounts onder de loep genomen. De andere pun ten werden daar al afgelopen voorjaar afgewerkt. Verantwoordelijke man voor dit alles is de heer A. Bruinsma, mana ger Technische Projekten, kortweg MTP. Hij zegt: "De voorbereiding van derge lijke karweien kost meer tijd dan de uit voering. Allereerst moet de materiaal keuze worden gemaakt; de hoeveelheden moeten dan worden vastgesteld en ver volgens is men afhankelijk van de lever tijd. Afgezien daarvan is het BKS-projekt erg arbeidsintensief. Het vereist goed team werk tussen de DTP en het filiaal om het werk - variërend van een halve dag tot vijf dagen per filiaal - binnen de gestelde tien weken in alle Simon-filialen uit te kunnen voeren. Deze zijn daartoe in drie typen ingedeeld, te weten 'standaard- projekten', 'gecompliceerde preekten' en ZB-winkels. Bij de laatste categorie wordt zoveel mogelijk de vrije morgen of middag benut, terwijl in de SM's ook wel de sluitingsmorgen wordt gebruikt, maar de rest moet toch tussen het win kelen door gebeuren." Met het totale projekt is een investering van 1,5 miljoen gemoeid. lay-out Afhankelijk van de mogelijkheden wordt er naar gestreefd om in de kantoren een standaard-interieur aan te brengen. Door toepassing van de daarvoor gel dende normen zullen verschillende kan toren meer ruimte gaan beslaan dan tot nogtoe het geval was, waarbij situering vóór het kassapark ideaal wordt geacht. Volgens de heer Bruinsma vaak een kwestie van passen en meten, wat in een enkel geval zover gaat dat de totale lay-out van de winkel moet worden aan gepast. Het is duidelijk dat per karwei een draaiboek moet worden samenge steld. Om de veertien dagen heeft bo vendien een voortgangsbespreking plaats tussen de betrokken Technische projekt-coördinatoren en Operationele projekt-coördinatoren om tot afstem ming van de uit te voeren plannen te ko men. De* heer Bruinsma: "Na enkele "start"-filialen moet het programma van uitvoering lopen als een dienstrege ling." beveiliging De belangrijkste aspecten van de bevei liging bestaan uit het aanbrengen van stoot- en slagvrij, gelaagd glas rondom i de kantoren en het aanbrengen van een zelfsluitende deur met alleen aan de binnenzijde een deurkruk en aan de buitenkant te openen met een sleutel. Zo wordt het onmogelijk om het kantoor te betreden als er geldhandelingen plaats vinden. Over het koelingsgedeelte van het pro jekt valt weinig meer te vertellen dan dat moet worden nagegaan of er koel- en vriesmeubels aan vervanging toe zijn en of daardoor machinekamers moeten worden aangepast. Uiteraard met alle ruimtelijke problemen die daaraan ver bonden kunnen zijn. Over het stellingen-aspect vertelt de heer Bruinsma ten slotte: "Door de presenta tiewijze bij Simon is in een aantal geval len een dusdanige belasting van de on derplank ontstaan dat deze moest wor den vervangen door manddraagbalken. Daarnaast is uit hygiënische overwegin gen besloten om een ander type plint in de winkels toe te passen. Doordat deze is voorzien van een rubber strip kan er voortaan bij het schoonmaken geen schrobwater meer onder de stellingen komen." Simons DTP in Zaandam. Om orde te scheppen in de zuivelhoek. De heer Vlaar: "Ongeveer twee jaar te rug is bij Simon melk in het assortiment gekomen. Door de snelle omzetstijging van dat produkt kampten met name de ZB-winkels de laatste tijd met een groot tekort aan koelcapaciteit. Dat leidde ertoe dat afgelopen vooijaar een projekt op stapel moest worden gezet om de ruimtenood in de zuivelhoek nog vóór de zomer te helpen lenigen. Maar de DTP kampte in die tijd met een tekort aan mankracht. Zo viel ten slotte de beslissing om de heer Vlaar aan te trekken die toevalligerwijs in zijn oplei dingsperiode bij de DTP was betrokken bij de omschakeling van Simon de Wit - naar Simon-winkels. planning Het ging om veertig filialen die, als ze voor meer koelcapaciteit in aanmerking wilden komen, een bepaalde omzet moesten scoren. De heer Vlaar: "Een tiental gevallen viel zonder meer af, doordat bijvoorbeeld bleek dat de koel ruimte werd benut voor margarine, die er best buiten kan. De rest moest of een melkhuisje plus een koelcel of alleen een cel hebben, afhankelijk van de norm dat de hoogste dagaflevering per filiaal mi nimaal geborgen moest kunnen worden. Afgezien natuurlijk van eventuele res tanten van de vorige dag." De heer Vlaar moest natuurlijk rekening houden met de plaatsingsmogelijkhe den. "Soms moest een deel van de win- kel-lay-out ervoor worden herzien." organisatieproblemen De uiteindelijke uitvoering van de diver se projekten bracht nogal wat proble men mee, weet de heer Vlaar zich te herinneren: "Problemen met afleve ringstijdstippen en organisatie. Het is drie tot vier keer voorgekomen, dat de levering van series koelmeubels die uit Frankrijk moesten komen, werd uitge steld. Het betreffende bericht kwam een keer toen het hele team al paraat stond: Een loodgieter voor de Condensafvoer, een elektricien, vaak een aannemer en in het ergste geval een glaszetter die de ruit al had verwijderd, omdat anders het meubel de winkel niet in kon. Dat bete kende dat een hele organisatie moest worden omgegooid en dat kostte van zelfsprekend veel tijd en geld." kritiek Persoonlijk is de heer Vlaar van mening dat het bedrijf in zulke gevallen zou moeten zeggen tegen de afdeling Inkoop dat ze maar bij een ander moesten be stellen. Maar dat bleek onmogelijk doordat Ahold omgekeerd ook de leve rancier wel om aanpassing vraagt, bij voorbeeld als het om versnelde leverin gen bij de inrichting van een nieuwe ves tiging gaat. Niettemin voelde de heer Vlaar zich in zijn moeilijke uren gesteund door het plezierige contact met technische men sen en specialisten, op wie hij altijd mocht terugvallen. Als BL heeft hij bo vendien begrip gekregen voor de proble men waarmee DTP van tijd tot tijd te kampen heeft. Hij heeft de zaak nu ten slotte van twee kanten leren bekijken. Lieve Elly, lieve Rosie, beste René, Erik en Bert, Op zaterdag, 18 september is het jarenlange strijdtoneel van heel wat gemeenschappelijke inspanningen, maar ook met een fijne geest van kameraadschap en volop Amster damse sfeer en gein - ons dierbaar filiaal Rozengracht 3 - definitief ge sloten. 't Is gebeurd met de koopman! En al was het dan ook juist om redenen van verantwoord koopmanschap dat Ro zengracht 3 dicht moest - hoe beter de zaak liep, hoe fnuikender de moeilijkheden - leuk vindt dat nie mand van ons zessen. Ik weet dat jullie allen de sluiting aan het hart gaat - evengoed als mijzelf. Want een boeiend stuk zelfstandig leven is hiermee voor ons afgesloten en het is nog maar de vraag of zoiets ooit in die vorm weer terug komt. Filialen met een sfeer als Rozen gracht 3 zijn praktisch uitgestorven, zij bestaan gewoon niet meer. Al moet ik er aan toevoegen, er zijn ook geen filialen meer met zulke ver keersopstoppingen vlak voor de deur. "Mokum, wat maak je me nou!" moest ik soms denken, als er weer een verbolgen verkeersagent onver hoeds voor mijn neus stond. Want al geschiedde het laden en lossen zoveel mogelijk voor dag en dauw - nooit was jullie een uur te vroeg - vaak was dat natuurlijk onmogelijk. En wan neer er bij ons overdag op een druk uur gelost werd, dan stond niet zelden de hele mikmak vast tot in de Kinkerstraat. Er was constant gebrek aan opslag ruimte. Af en toe stonden er meer goederen op straat dan in de winkel. Tot op straat stonden op den duur ook vaak de klanten. Het draaide gewoon te goed op de Rozengracht,- de klanlenstroom was haast niet meer te verwerken. Maar zij stonden er zonder te mopperen of te morren, zij toonden begrip voor de situatie. Wij voelden ons eigenlijk onderling als één grote familie, en ook de klanten maakten daar in zekere zin deel van uit. Kapsones waren er niet bij. Die klanten - jong en oud, van alles door elkaar - waren voor een groot deel geboren en getogen Jor- danezen voor wie Appie op de Ro zengracht" een soort van traditioneel begrip was. Er waren ook veql beken de artiesten onder, acteurs en musici, kortom, dat deel van "hét wereldje" dat in onze tijd de Jordaan als woning en toevlucht kiest. Ook zij beseften de moeilijkheden van ons ruimtegebrek en ook de noodzaak van het wachten voor de kassa, waar achter jij, onverstoorbare Rosie, troonde als een stuurman van de zee sleepvaart, wie geen branding te hoog ging, altijd vriendelijk bleef glimlachen en nooit de kluts kwijt raakte. Werkelijk een filiaal met een apart stempel en bovendien met een assortiment dat vooreen kruideniers zaak nogal buitensporig was: 'n grote verscheidenheid van specialiteiten, in- en uitheemse delicatessen, paté 's, kazen en niet te vergeten de wijnen. Je stelde je inkoop af op je publiek en er was een wisselwerking tussen je inkoop en dat publiek. Juist door de exclusiviteit van dat assortiment steeg de omzet hoe lan ger hoe meer. Herinneren jullie je nog dat op zaterdagmiddag geregeld klanten na hun bezoek aan de super- mart naar ons toekwamen voor hun weekend-specialiteiten? Advies en persoonlijke bediening waren bij ons dan ook belangrijker dan dat in doorsnee het geval is. De service van ons allen hielp wel een handje mee. Met die service had ook de inkoop te maken, want je leerde je klanten kennen en dat bracht je op ideeën, zoals bijvoorbeeld het creëren van een indrukwekkend uitgebreid assortiment voor de talrijke huis dieren van de vele kamerbewoners in de buurt. Afgezien van de opslagmoeilijkheden vereiste dit alles natuurlijk veel extra inspanning en improvisatietalent de gehele week door - op worp werken was er niet bij, geregeld switchen daarentegen wel. Wat had ik zonder jou, Elly, moeten beginnen? Je was veel meer dan een rechter hand, je was mijn steun en toever laat, die doorging zolang het nodig was, met intelligentie en initiatief. Je hebt je kwaliteiten nog eens extra onderstreept door de laatste maan den, terwijl ik al stage liep voor mijn nieuwe cheffunktie in Hilversum, de zaak van me over te nemen en zelf standig te leiden. In die drie jaren op de Rozengracht heb ik me voorman van een fijn team van hardwerkende medewerkers mo gen voelen, in vrij samenspel dat altijd probleem- en wrijvingsloos in een fijne sfeer verliep. Er was veel gein en veel humor, soms wel een beetje speciaal soort humor, maar de klanten deelden er vaak in mee en hadden er doorgaans schik in. Ons Rozengrachtse Rariteitenkabi net' met de 'duikbootkantine' onder de grond, het koffiedrinken in het flessenhok en ten slotte de legen darische koffiepot op het toilet, wie van ons zal dat vergeten? Vele klanten hadden 'n brok in de keel toen we sloten, gaven kadootjes, planten en soms geld om er zelf iets voor te kiezen En veelbetekenend is de sombere vraag van die 83-jarige Jordaanse 'opa': Waar moet ik nu mijn sigaren halen? Wij bestelden ze jarenlang speciaal voor hem, terwijl er twee huizen verder een goedgesor- teerde sigarenspeciaalzaak is! Nu zijn wij allen verspreid. Zéker, ik héb promotie gemaakt en ik zou huichelen als ik ontkende dat ik dat prettig vind. En ik heb ook een grotere en bovendien betaalbaardere woning in Hilversum boven de zaak dan in Amsterdam. In welke woning jullie trouwens met z 'n allen nog een afscheidsfeest wacht. Maar ik heb af scheid moeten nemen van een perio de in mijn leven welke ik node zal missen. Evenals jullie allemaal. jullie Rob Groeneveld

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 9