n'elt „Na balansonderzoek zijn de lekkages aan het licht gekomen Wij vormen het centrum dat elk filiaal-probleem doorspeelt" X De mens staat bij ons altijd centraal S COUNT KO /EGING L S-DISCOUNT-BL C. A. VAN GOETHEM: HOOFD FILIALENBUREAU TH. P. M. VAN DER LEE: HOOFD PERSONEELSZAKEN FILIALEN SIMON F. TILROE: J pagina 7 I idere dingen it op heden •erop blijft men count als bij t :h aanpassen iwoonten. Op dit le volgende ver- -j£&i wat fouten worden 99 De heer C. A. van Goethem, BL van de S-Discount in Zoeter- meer, is een van die BL's geweest die uit zichzelf hebben verzocht hun zaak aan een balansonderzoek te onderwerpen. Het werd eind september na zes maanden afgesloten. S-Discount Zoetermeer was daarmee de eerste winkel van dit type in de bestaande twee districten die werd onderzocht. In het Brabantse Uden is nu de tweede S-Discount aan de beurt. De heer Van Goethem vertelt dat zijn zaak sinds de opening twee jaar geleden "eerst z»ten we hier in een noodwinkel" T- met lekkages is gecoi ,—^eerd. Hij zegt, gesteund door alle medewerkers, het balansonder zoek te hebben aangegrepen om te proberen die lekkages op te sporen. "Nu het onderzoek is afgelopen, kun je inderdaad zeggen dat dit is gelukt. Het is echter niet zo dat je moet veronderstellen: De Goede komt, ziet en overwint, als een superman. Of: dat je nu een resultaat behaalt dat vóór het onderzoek je stoutste verwachtingen te boven zou zijn gegaan. Maar het is wel zo dat er een proces op gang is gebracht dat niet meer stopt". complex Volgens de heer Van Goethem worden de lekkages veroor- tin drie jaar geleden j, Die eenvoud is zover 'n. uêen resultaten en geen gen zyn zo ingewikkeld dat jen stalen in bijvoorbeeld en Jaal," zo luidt de wens L„' vindt ook dat de een iet de ingewikkeldheid van g wel een verklarend hy *want ons hele bedryf sU V' tie-niveaus, alles werkt a la 5 tv TS avonds. Wat meer ns« |ke relatie, zo ligt het >t 'ilialenbureau." estelüng ja s «ber of ouderwets man m».. meer lach en glimlach Sten. lg 't komt binnen en vindt iding zo leuk, dat hij ewu'opvrolijken. Een paar liet. Wacht, Zaandam even idi '•iet in een mum van tijd boi uter? Die weigert mijn iet ..xjfmale patroon. Wat nu jij te springen? Vroeger kon t je dan toch pijn als nei {ge handen de winkel zaakt door een onaanwijsbaar complex van factoren. "Je kunt niet zeggen: het zit daar of daar in. Alleen is nu bereikt dat we in het filiaal bezig zijn een andere manier van werken op te bouwen. Langs strakke lijnen voor wat betreft de voorschriften uit de handboeken en via gezamenlijke afspraken". De heer Van Goethem verder: "Alle medewerkers moeten goed weten waarom bepaalde dingen op een bepaalde manier moeten worden gedaan. Wij proberen voortaan opbouwende kritiek te leveren op andermans werk en wekelijks na te gaan of alles nog wel goed wordt aangepakt. Want zulke zaken dreigen snel te verslappen". derden De heer Van Goethem is zich bewust dat er in zijn geval nog andere factoren meespelen die het bemoeilijken om in het gareel te blijven. Hij zegt: "Wij hebben hier een Etos, een Alberto en een concessional in kaas. Die hebben vaak totaal andere opvattingen over bedrijfsvoering. Als BL van de S-Discount ben ik daarvoor verantwoordelijk, omdat er wel gebruik wordt gemaakt van bepaalde faciliteiten in mijn filiaal, zoals de koffiekamer en het magazijn. Dat geeft wel eens wrijving". big brother is watching Nabeschouwend ovef het balansonderzoek, moet de heer Van Goethem bekennen dat het in het begin wel wennen was. "Als De Goede er was had je toch zo'n gevoel van er staat een vreemde kerel te kijken hoe we het doen; wat heeft hij er eigenlijk mee te maken? En je wist nooit wanneer hij kwam. Maar hij of de mensen van de afdeling Organisatie hebben in elk geval dingen aangevoerd waarmee wij iets konden gaan doen. 't Zijn dan wel geen heiligen, maar ze spraken uit een stuk ervaring en dat betekende wel een steun". Mede door het feit dar ze met elkaar konden praten kon er volgens de heer Van Goethem worden gesproken van een goede inzet van zijn medewerkers. "Anders hadden we het niet gered. Want het waren toch wel moeilijke momenten als de zoveelste verandering moest worden gestart". uitwisseling De heer Van Goethem vertelt ten slotte dat hij door veel collega's is benaderd met de vraag hoe het nou eigenlijk liep met dat balansonderzoek. Volgens hem hebben verscheide- nen er hun voordeel mee gedaan, bijvoorbeeld met het idee van een emballagekassa. "Op die manier is het eigenlijk zo van— ikpakeréënmethet balansonderzoek, maar ik sleep tegelijk vijf anderen mee. Dat is toch wel meegenomen", aldus de heer Van Goethem. .en dat ik met mijn instelling hb fau inschakel," vertelt er. 3at is als de goederen- bepaaide problemen zelf niet podzaak functioneert het fi ks 'an lof daarvoor. Maar I w ig bevoegdheden. Wat et- antwoord krijg op mijn :n komen te dikwijls als het rot i geleid tot afbraak van it niet meer mogelyk die uit len die by deze schaalver- likwyls afhankelijk van eau allerlei zaken rege- ndam mensen die erva- 'ykt my een voorwaarde itten die de praktische ;(j de finesses kennen," an het Simon-filiaal te Wie het hoofd van het Simon Filialenbureau, de heer Th. P. M. van der Lee, vraagt naar de functie van zijn afdeling krijgt steevast te horen: "Wij zijn in principe het centrum waar alle problemen uit de ca. 135 Simon-en S-Discount filialen terecht komen en wij zorgen dat ze worden doorgespeeld via schriftelijke of mondelinge communicatie." Dat betekent allereerst de begeleiding van de totale goederenstroom en ten tweede de administratieve afwik keling van het communicatiegebeuren of daarmee samen hangende nieuwe procedures. berichtgeving Een voorbeeld: "Wij ontvangen van de diverse afdelingen een stuk berichtgeving. Om te beginnen proberen wij te beoordelen of die informatie acceptabel is voor de filialen. Wij fungeren als het ware als een zeef. Vaak tussen de filialen en de verkoop leiding, die voor 80 tot 90 procent van de berichtgeving zorgt. Zo kan het voorkomen dat je de filialen op een bepaald artikel laat bestellen. Zo'n bestelling blijkt tegen te vallen, terwijl er al een paar duizend stuks zijn gekocht. Dat leidt tot frustratie en dat moeten we zien te voorkomen. Anderzijds is het in het goederengebeuren mogelijk dat er een speciale aanbieding is aangekondigd maar dat de leverancier niet tijdig heeft geleverd. Het filialenbureau schakelt dan onmid- delijk "verkoop" in en daarna de verschillende BL's om ze te adviseren wat ze te doen staat. Wij treden op als buffer in het hele goederengebeuren." problematiek De Heer Van der Lee schetst hoe alle problematieken uit de filialen ook op het filialenbureau spelen: de goederenstroom, het geldtransport, opening en/of sluiting van filialen, ver bouwing van filialen, contacten met de Keuringsdienst van Waren of met de diverse Kamers van Koophandel. "Wij zitten midden in het web dat wordt gevormd door het filialenapparaat en het administratieve kantoorapparaat en zorgen in die positie dat de zaken hier in de juiste koker terecht komen." Daarnaast is het filialenbureau behulpzaam met het opzetten van bepaalde procedures. Zo is men mede verant woordelijk voor de inhoud van de acht in omloop zijnde handboeken. Mutaties moeten worden gesignaleerd en door gespeeld. De heer Van der Lee: "Wij ventileren ook van hieruit nood procedures. De computer heeft bijvoorbeeld geweigerd-, terwijl er ergens in Nederland een BL met tien jongens vergeefs op een grote bestelling staat te wachten. Dan zijn wij er om het op te vangen." Tot de neventaken van het filialenbureau behoort ook de dienstverlening aan de diverse DL's. "Er komen soms ver zoeken die we even mee pakken, zoals het versturen van uit nodigingen of het uitwerken van rapporten en het distri bueren ervan." flexibel Het behoeft geen betoog dat een apparaat als het filialen bureau zich flexibel moet opstellen. De heer Van der Lee zegt daarover: "Wij zijn er om de BL's waar nodig verlichting te geven. Het gaat om de belangenbehartiging naar twee kanten. We doen als het moet zelfs aan klachtenbehandeling van klanten. Mét elkaar proberen wij goed werk te doen. Binnen het hele scala kunnen aan beide kanten fouten worden gemaakt. Als het aan ons ligt, dan vind ik dat je dat moet toegeven. Je moet te allen tijde geloofwaardig zijn. Er mag geen drempel zijn, voor welke BL dan ook. Wij moeten een vertrouwens basis zijn voor alle filialen." "Het doel van een personeelsbeleid is de mens te brengen tot een zo hoog mogelijke graad van werk- en situatie-bevredi ging." Zó ligt dat bij Simon. Al jaren, trouwens. En het zou dan ook niks nieuws zijn, als deze beproefde visie op het personeelsbeleid niet een poosje danig op de tocht had gestaan. Dat het wat dit betreft bij-het-oude is gebleven, is onmiskenbaar te danken aan de vasthoudendheid van het hoofd personeelszaken filialen F. Tilroe. Dat mag - zeker binnen het bestek van deze pagina's - niet onvermeld blijven. Al was het alleen al omdat deze "vechtjas" op het personele vlak altijd pal staat als het om de belangen van de mede werkers gaat. historie Eigenlijk is dat zo gegroeid. In 1932 reeds werd bij Simon de Wit een afdeling personeelszaken opgericht, als één van de eerste bedrijven in Nederland. Volgens de heer Tilroe was het de toenmalige directeur Maarten de Wit die de stuwende kracht is geweest achter de ontwikkeling van het personeelsbeleid bij Simon de Wit. Hij ging van het stdndpunt uit: Wil ik dat mijn klanten goed behandeld worden, dan zal ik mijn mensen ook goed moeten behandelen." Dat principe heeft de directie steeds aangehouden, waarbij de gedachte voorop stond dat alles wat met de medewerkers te maken had - van beloningen tot promoties en van benoemings- tot ontslagprocedures - centraal via personeels zaken werd geregeld. De heer Tilroe, die in 1934 bij het bedrijf in dienst kwam als magazijnbediende, in filiaal Hoefkade 770 te Den Haag is als het ware met het systeem vergroeid. Vandaar ook dat hij de oorspronkelijke beleidslijn getrouw volgde toen hij op 1 januari 1948 (na een loopbaan bij Simon de Wit als magazijnbediende- verkoper 2e verkoper- le verkoper- waarnemer BL- medewerker filialenbureau en district personeelschef) zelf werd benoemd als hoofd vap de afdeling personeelszaken. Aanvankelijk was deze afdeling alleen voor het filialenapparaat werkzaam. Later werd dat uitgebreid tot 'hoofd centrale personeelsdienst', wat betekende dat niet alleen de winkels maar ook de kantoren. Het DC, de expeditie, de voorverpakcentrales en uiteraard de afdelingen ontwikkeling personeelsbeleid en -opleidingen onder zijn supervisie stonden. Na de fusie is deze taak sedert 1973 grotendeels ingepast in de overkoepelende Detailhandels- groep Ahold-organisatie, zodat de taak van de heer Tilroe zich nu weer bepaalt tot de filialen van Simon, S-Discount en Toko. ontworteld Dit laatste is overigens niet zonder slag of stoot in stand gebleven. De heer Tilroe: "Aanvankelijk zou ook dat stuk onder het - gedecentraliseerde - systeem van Ahold komen te vallen, wat trouwens de eerste tien maanden na de fusie ook het geval is geweest. Ik voelde niet alleen mijzelfmaar ook het bij de Simon-mensen passende personeelsbeleid van de wortels ontdaan en heb dan ook alles in het werk gesteld om althans de belangenbehartiging van het personeel in de filialen volgens de Simon de Wit-principes te handhaven. Twee jaar geleden werden mijn voorstellen geaccepteerd". wensen Toch heeft de heer Tilroe nog vele wensen. Bijvoorbeeld een opnieuw goed functionerend beoordelingssysteem voor de respectievelijke functies. Wat dit betreft hebben we nu voor de BL's en de caissières een begin gemaakt. Verder streven we naar een herstel van het opslag- en promotiesysteem en ten slotte naar een betere begeleiding van vooral de jeugd in de filialen. De meisjes en jongens vormen vaak een naar hun beleving en die van hun BI vergeten groep, doordat hun DL maar ook vaak de districtspersoneelsfunctionarissen on voldoende tijd hebben om zich in hun problemen te ver diepen. Wat meer mankracht op dit gebied zou daarom een welkome oplossing zijn."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7