„De mensen willen dat je verder gaat dan wat er vandaag is Filialen bureau Simon teveel9 wat ons ontrege l i „Vergeet het verleden het gaat om verbetering SIMON FILIALEN-DIREKTEUR TH. VAN DULMEN SIMON, S EN VOLOP A BEDRIJFSLEIDER W. VAN SCHIJNDEL: pagina 6 FL C. DE GOEDE OVER BALANSONDERZOEK Evenals in elk ander levensmiddelenbedryf komen by Simon- en S-discountfilialen lekkages voor, die de netto- winstby dragen kunnen aantasten. Vanaf 1 januari j.l. is er een afdeling balansonderzoek die de vermeende lekkages opspoort en verhelpt. Wanneer de voor ieder filiaal vastgestelde balansfranchise wordt overschreden wordt er een onderzoek ingesteld. Hierbij is er naar gestreefd bij iedere DL één winkel "op te starten". De heer C. de .Goede, die is belast met de leiding van het balansonderzoek, zegt er om te beginnen dit over: "Het is een analyse die kritiek ten gevolge kan hebben. Maar ik stel met nadruk dat het verleden daarbij zo snel mogelijk moet worden vergeten. Want het gaat uiteindelijk om verbetering." "clusters" Het onderzoek is in drie stukken verdeeld - zogenaamde clusters - uitgaande van een leeg filiaal tot en met de (beoog de) winst. Van elke cluster wordt een rapportage gemaakt, die steeds wordt voorgelegd aan de "lijn". De eerste fase omvat een gesprek tussen de heer De Goede, de betrokken DL en de betrokken BL, die ten slotte de spil van het onderzoek vormt. Bij dit onderhoud moet men "op het zelfde spoor" zien te komen. Wanneer het zover is, wordt een soort actieprogramma opgesteld onder het motto: - wat gaan we nou precies doen? "Dat kan variëren van het aanbrengen van een bel bij de achterdeur tot vrij ingrijpende zaken," licht de heer De Goede toe. Als alle vraagtekens zijn weggenomen, volgt de tweede fase waarin de BL zijn team moet uitleggen wat de bedoeling is. De heer De Goede: "Het accent ligt bij de BL. Hy zal met zijn bezetting mogelijke veranderingen moeten waarmaken; het is geen kwestie van vrijblijvende informatie." observatie Op zijn beurt kan de heer De Goede - met gebruikmaking van steundiensten - intussen op twee manieren zijn bijdrage tot een oplossing proberen te leveren: via waarneming, met als achtergrond: - hoe wordt er ge werkt en hoe zou 't moeten? via interviews met medewerkers. De heer De Goede benadrukt in dit verband dat men niet het gevoel moet hebben dat het achter de rug van de mensen om gebeurt. Het gaat er juist om met de medewerkers over hun werkproblematiek te praten. De Goede: "Om even op die achterdeurbel terug te komen, dat is een kleinigheid. Maar wat gebeurt er wanneer er gebeld wordt? Wie moet er op reageren? Dat is een zaak waaraan niet licht moet worden getild. Men moet begrijpen dat er een strakke organisatie dient vast te zitten aan de ontvangst van goederen, die maar voor 60 procent van het DC komt en voor de rest van wille keurige leveranciers. Als daarop géén goede controle wordt uitgeoefend wordt het chaotisch. In de eerste plaats moeten binnenkomende goederen worden geteld op aantallen en specificaties. Daarnaast mag de retouremballage niet uit het oog worden verloren - met lege kratten kunnen kapitalen gemoeid zijn. Om de dingen in die zin te structureren moet begrip bij de mensen worden gekweekt. Vroeger stond de deur immers gewoon open...." mentaliteit Het heeft te maken met een verandering van mentaliteit. Volgens de heer De Goede kan dat alleen worden bereikt door de dingen diep door te praten om aldus onder één noemer te komen. Verder wijst hij er op, dat er ruimschoots tijd wordt genomen om de zaken in goede banen te leiden. Het gaat er vooral om de mensen bereid te maken tot een stukje zelfkritiek, via bewustwording, mentaliteitsverande ring, nauwgezette begeleiding ("en dan zeg ik: haak daar nou op in, Operations") om aldus te komen tot de zo gewenste discipline. uitwisseling Incidenteel contact tussen de diverse BL's kan volgens de heer De Goede trouwens eveneens een stap in de juiste richting betekenen. "Men kan dan eikaars problemen eens toetsen of overleggen welke oplossingen er liggen." Tot besluit zegt hij er van overtuigd te zijn. "goed met elkaar aan de gang te zijn". "Als je k(jkt naar Simon van vandaag, ontkom je er niet aan terug te kyken naar de Simon de Wit van drie jaar geleden. Als ik nu praat over Simon heb ik het over Simon ZB's en SM's, maar ook over S-Discount en over Toko", aldus Simon filialen-direkteur Th. v. Duimen. Toen Simon de Wit in 1972 onderdeel werd van het Ahold- concem, is de gedachte ontwikkeld om tot een andere formule te komen. Niet alleen qua type winkel, maar ook qua assortiment, entourage en ambiance; kortom qua sfeer. De heer Van Duimen: "Wat we gedaan hebben, was dus hoe kunnen we ons het best onderscheiden?" Te beginnen met de Simon ZB's en SM's. "Daarbij zijn we er van uit gegaan dat alles wat geld kost aan banden moest worden gelegd, om het zo maar eens uit te drukken". Dat betekende een andere opzet van het tot dan toe door de vroegere Simon de Wit-winkels gevoerde assortiment in de eerste plaats. Er werd gekozen voor een kleiner aantal kruidenierswaren (zo'n 1200 artikelen); in de SM's aange vuld met groenten en vlees. Terwijl een punt werd gezet achter de verkoop van non-food, zoals textiel en huishou delijke artikelen. Ter beperking van de kostensfeer werden ook de bezorgdiensten gestaakt en er werden niet langer spaarzegels verkocht. Ten slotte kwamen de gebruikelijke weekaanbiedingen met bepaalde artikelen "in de reclame" te vervallen. Aldus werd de voormalige Simon de Wit-winkel binnen drie maanden "omgebouwd" tot wat tegenwoordig Simon is. presentatie Wat ook kenmerkend was voor de nieuwe stijl van Simon, was de wijze van presentatie. De heer Van Duimen: "We gingen werken met een aggressieve, harde kleurstelling. Er kwamen forse displays en er werden voortaan ook goederen in manden gestort. Nóg een verandering van de toestand van voorheen was de invoering van het zogenaamde pre-selec- tion-systeem op de groenteafdeling in de diverse SM's. waarbij de klant dus zelf zijn keuze bepaalt, afweegt enzovoort. Kortom, de hele winkel kwam in een discount achtige sfeer, wat vandaag trouwens nog steeds het geval is". Toch bracht dit alles Simon niet onmiddellijk het verwachte succes. Dat was dus een fikse teleurstelling die, volgens de heer Van Duimen, achteraf best verklaarbaar is. "Er moest natuurlijk een verschuiving van klanten komen. De één miste iets van het vertrouwde Simon de Wit-karakter en bleef daarom weg en de ander wist ons nog niet te vinden. Dat heeft een maand of drie geduurd, maar toen gingen we ook ineens fors de lucht in. Daar waren verschillende oorzaken voor aan te wijzen. Èr werd stevig aan getrokken om ons nieuwe image te bestempelen, bijvoorbeeld via doelgerichte advertentiecampagnes. Maar ook aan de medewerkers in de filialen is wat dat betreft erg veel te danken. Mét het opkomende succes kwam by hen ook het enthousiasme weer terug. Men ging er in geloven. En. ik moet zeggen dat de BL's in die dagen beslist karakter hebben getoond. Niemand is weggelopen, toen we nog niet in de lift zaten en dat heeft uiteindelyk natuurlijk een positieve uitwerking gehad op de instelling van de overige mede werkers", aldus de heer Van Duimen. S-Discount Terwijl de Simon-winkels alweer drie jaar een eigen leven leiden, is in '73 eveneens een 9tart gemaakt met nóg een nieuw winkeltype: de S-Discount. Uitgangspunt hiervoor was dat het naar Duits voorbeeld mogelijk moest zijn om een winkelvorm te creëren waarbij het uit circa 600 artikelen opgebouwde assortiment kruide nierswaren zou worden aangeboden uit de oververpakkingen van leveranciers, dat wil zeggen in opengesneden dozen, zonder dat de artikelen afzonderlijk werden beprijsd. Ofwel met zo laag mogelijke "handling-kosten", wat uiteraard voor de klant prijsvoordeel oplevert. Volgens de heer Van Duimen heeft de komst van Etos binnen de Ahold-gelederen de kans geboden om de aldus opgezette S-Discounts in de praktijk te ontwikkelen. Etos bezat in de regio Groot-Eindhoven een aantal winkelpanden die niet geschikt waren voor nieuwe AH-filialen, maar wél voor de geplande S-Discounts. Inmiddels kent Nederland er 26 en dat aantal zal zeker de komende jaren nog toenemen. Het assortiment is niet "breed" [geen verschillende merken] en niet "diep" [geen verschillende soorten]. Toko Het derde winkeltype, de Toko of kampwinkel, stamt uit de Simon de Wit-tjjd: in 1972 waren er al 18 in exploitatie. Twee jaar geleden gaf de Raad van Bestuur van Ahold toestemming om er mee door te gaan en wel in die zin dat het aantal mocht worden uitgebreid. Inmiddels telt Toko 38 vestigingen en de verwachting is dat het er in de loop van volgend jaar 50 zullen zyn. De heer Van Duimen zegt: "De mensen willen datje vérder gaat dan wat er vandaag is en dan doel ik op al onze activitei ten. Ik geloof bovendien dat de mensen zich alleen daardoor al positiever tegenover de dingen opstellen". Wat Tóko betreft wijst hij in dit verband op de enkele grote objecten van zo'n 1500 m2 oppervlakte waar, naast een kampwinkel, ook een restaurant wordt beheerd, zoals op het Eurostrand. De heer Van Duimen: "Die horeca-zijde schenkt grote bevrediging. In het besturen van voeding is Toko toonaangevend. De sleutel tot welslagen in de horeca sfeer ligt dan ook in het consequent doorvoeren van de kruideniersgedachte: wij werken met een hoge omzetsnel- heid, nemen geringe marges en houden de kosten zo laag mogelijk". Toko vormt overigens een aparte organisatie naast het overige Simon-gebeuren. Het is een typisch seizoen-bedrijf: slechts vier objecten zijn het gehele jaar geopend, de andere 34 slechts van april tot oktober. Dat heeft het voordeel dat de vaste medewerkers in de wintermaanden kunnen worden ingezet in de Simon-organisatie een Toko-beheerder kan bijvoorbeeld gemakkelijk een BL vervangen als dat nodig is. slotsom Al met al kan met voldoening worden teruggezien op de afgelopen drie jaar. De cyfers zyn er naar: Sinds 1973 is de omzet by Simon meer dan verdubbeld en zowel by S-Dis count als by Toko bedraagt de omzetgroei 200 procent. Klinkende resultaten die met vereende krachten in een goede werksfeer zijn geboekt. Dat beaamt de heer Van Duimen volmondig. "Maar ik vind dat je elkaar juist in die goede sfeer moet kunnen blijven aanvallen om het zo te houden". Vraagt de klar J 01 dan alleen d worden geboden zowel bij Sim p, Toko attent. I\ ;n aan veranderde kc moment kent Sin schijningsvorr 'rn "Wy geven cyfers en horen geen conclusies. Het is onmogelyk een bedryf goed te leiden als je geen gegeven hebt en geen inzicht in cyfers van de boekhouding," zegt bedryfsleider Wim van Schyndel [39] van het Simon-filiaal in het Limburgse Hoensbroek. "Nu we onder Ahold zoveel groter zyn geworden, is er veel veranderd," zegt de heer Van Schyndel. "Wy zyn minder zelfstandig geworden, en dat heeft ook zyn slechte kanten. Zoals het beheer van de boekhouding byvoorbeeld. Een stuk daarvan zou by ons moeten terugkomen, want nu hebben nauwelyks inzicht in ons eigen filiaal." Het gesprek gaat over de verhouding van het filiaal tot het filialenbureau en de werkrelatie tussen beide. Het verhaal zou erg lang worden als daarbij alle positieve kanten, met schouderklopjes over en weer, breedvoerig opgesomd zouden worden. Laten we ons daarom op deze plaats beperken tot de kritische kanttekeningen die Van Schijndel plaatst, uiteraard geheel en al ter wille van de positieve gerichtheid die ook hij voorstaat. De bedrijfsleider uit Hoensbroek, 15 jaaf werkzaam bij Simon (de Wit) zit dan ook helemaal op zijn eigen stoel als hij zegt: "Ik heb van de baas die funktie gekregen met alle verantwoordelijkheden van dien. Het filialenbureau is ons daarbij tot steun en verstrekt de middelen ter bevordering van het hele verkoopapparaat. Ik ben van mening dat de bedrijfsleider een mate van zelfstandigheid moet bewaren en zelf initiatieven moet kunnen ontplooien. Bij klachten en gebreken en ter wille van ons recht zou de bedrijfsleider zich tot het filialenbureau moeten wenden. Maar ik heb de indruk dat men in Zaandam overbelast is door alleen al allerlei kleine dingen. Het lijkt daar meer een klachten bureau, en dat dient het in zijn opzet niet te zijn," meent de heer Van Schijndel. van wieg tot graf "Ik heb er bezwaar tegen dat alles volgens de preciese richt lijnen moet gaan," betoogt de bedryfsleider uit Hoensbroek, wiens filiaal dit voorjaar tot het beste in den lande werd uitgeroepen, by de wedstryd waarin vier keer het Gouden en eenmaal het Super Gouden Hart naar Hoensbroek ging. Recht van spreken heeft hij derhalve als hij zegt: "Het gaat ten koste van eigen initiatieven ter plaatse als een boek met richtlijnen van de wieg tot het graf strikt moet worden ge hanteerd. Daar zit dan bijvoorbeeld ook die boekhouding in. Als de week voorbij is, wil ik voor mezelf de cijfers hebben die mij kunnen vertellen of het allemaal 'loon naar werken' is geweest. Ik kan kijken waar wat aan mankeert, en zoeken naar het waarom. Je interpreteert je eigen cijfers toch anders en met andere maatstaven dan Zaandam dat zal doen in het grote geheel. In dat verband denk je al gauw: 'Als je niks hoort, gaat het wel goed.' Nee juist omdat ik niks hoor, hou ik zelf bijvoorbeeld wel de cijfers van groente en vlees bij", aldus de heer Van Schijndel, en hij voegt er aan toe: ,,Als ik dan later mijn eigen cijfers vergelijk met de veel te ingewik kelde A- en B-biilagen uit Zaandam, blijkt maar al te dikwijls dat er op het f:n gemaakt." ingewikkelde eenvoi ïenvoi j dc ch "Simon is zonder i overgestapt op de een ud doorgevoerd dat wy diks n concrete cyfers. Die A- en 1 Zaandam die voor or, zoi een periodieke uitslag >or van de bedryfsleider u.. Li^, voud van Simon moeilik r funktie-benamingen. woordenboek verscha n,'l lykt nu wel uit afkort gei We zitten nu in de sfeer va minute maar geen mi ut bureaucratie en wat no - ongeveer met onze ve...ou« computer weigert ft Denk niet dat Van S> jjn is. Zyn betoog ondervee dan in woorden valt uit te "Neem nou dit bijvooi el die bekertjes limonat in volgende week zijn feestje honderd stuks, nee die he bellen. Daar staat een >m kan regelen. Maar wa loe bestelling, want dat va., bu i gedaan? Een collega beller dat wel maar nu niet mee verkoopman als je zc k. moet uitsturen." "U moet dus wel begrepeni alleen bij noodzaak T j deze ervaren bedrijfsl ler- stroom niet goed loopt, of r kan oplossen. In die uiter- lialenbureau geweldip ue mijns inziens heeft m d;_ heb ik eraan als ik da0_n t probleemstelling? De oplo, kwaad al is geschied." In wezen heeft onze b< Ijf onze functie. Het is ons nu te oefenen zonder de hulp' groting horen en die z ir de personen die nu op *?t F* Ien. Maar gelukkig zitten ring hebben in het filiaalbe^ dat daar inderdaad fu ti< gang van zaken in d< ili; aldus bedryfsleider Van S Hoensbroek.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 6