Opening Spaanse supermarkt ontketent volksfeest Elke dag een goed begin met CadaDia Incentive tour naar Rome - Anzio - Marino oom FLITSEN pagina 5 Madrid. - De Madrileense voorstad Getafe organiseerde op 5 oktober een waar karnaval om de eerste Spaanse vestiging van Ahold te verwelkomen: de supermarkt CadaDia - Spaans voor 'elke dag'. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Ahold Espana S.A., de heer J. van Meer, reisde er uiteraard voor naar Spanje en het was het waard. Een moeizame voorbereiding van maanden was eindelijk met succes bekroond. De folkloristische reuzenpoppen die in de optocht rond het nieuwe pand meege- torst werden, waren in zekere zin symbolen. Binnen afzienbare tijd zal de winkel van ca 800 m2 verkoopopper vlakte uitgroeien tot een keten van supermarkten in het hele gebied rond de miljoenenstad Madrid. De directeur van de onderneming, de heer M. Vangeel, zei in perfect Spaans A.egen feestvierders en nieuwsgierigen: 'De officiële opening van deze eerste 'CadaDia' is voor al wie hieraan dag en nacht heèft meegewerkt, een groot mo ment, maar voor ons allemaal is morgen - de dag waarop de consument van deze supermarkt gebruik kaïi maken - van veel meer betekenis en hopelijk ook een veel grotere voldoening. stuwende kracht Zijn medewerkers noemen hem "de bull dozer". Niet alleen om zijn imponerende gestalte, maar meer nog omdat hij één bonk energie is. "Ik ben een bouwer," zegt deze uit het Belgische Hasselt afkomstige ondernemer zelf, bijna ver ontschuldigend. Met zijn 36 jaar heeft hij, vader van vijf kinderen, al meer werk verzet dan menigeen in een heel mensenleven hoopt te verstouwen. Hij is onderwijzer geweest, schoolhoofd, semi- beroepsacteur, hij heeft aan muziek gedaan, maar hij heeft het allemaal Marcel Vangeel, stuwende kracht achter CadaDia opgegeven om winkels te kunnen ves tigen. "Dat is momenteel mijn eni^e hobby", vertelt hij zonder een spoor van spijt. Marcel Vangeel werkt nu al vijf jaar achter de Pyreneeën om er de Europese verkoopkunst in de praktijk te brengen. Hij hielp in Madrid een groothandel met zelfbediening opzetten, de eerste reuzen- winkel van dat soort in de Spaanse hoofdstad. Vervolgens opende hij een hypermarkt. Het werden allemaal da verende successen, maar de veel van een bokskampioen weg hebbende Belg houdt er niet van om op zijn lauweren te rusten. Hij zag met Ahold veel interes sante mogelijkheden in de Spaanse markt, n.l. een keten van supermarkten vlak bij de consument met de filosofie van Ahold, consument-gericht, met het Ahold kwaliteitsprincipe, met de onvoor waardelijke kwaliteitsgarantie, met een eigentijds beleid, denken vanuit de klant. "Daarvanuit," zo zei Vangeel, "wil ik organiseren, nieuwe dingen doen, met mensen omgaan. Dat is het wat mij volledige voldoening geeft." kleine handel Het ziet er niet naar uit dat hij daar bij AholdNSspana gauw mee klaar zal zijn. Het gebied rond de Spaanse hoofdstad kent naar verhouding weinig moderne winkels op levensmiddelengebied. Madrid zelf telt 36 supermarkten, voor een stad van vier miljoen inwoners niet bepaald overdreven veel. Maar de slaap steden eromheen worden nog steeds voornamelijk voorzien van de noodzake lijke consumptiegoederen door een groot aantal kleine winkeltjes die het begrip service maar heel relatief opvatten. En dat ondanks het feit dat het bepaald fikse steden zijn, met meer inwoners dan menige grote stad in Nederland. Getafe bijvoorbeeld telt honderdduizend zielen, ongeveer 25.000 gezinnen, voor namelijk werkers uit de metaalindustrie in de buurt. De koopkracht van de bevolking is stijgende, maar in vergelijking met Nederland nog niet bijster groot. Het gemiddelde maandloon van de gezins hoofden ligt rond de achthonderd gulden. Maar Spanjaarden laten het geld wel gemakkelijk rollen. Ze eten er graag goed van en hun kinderen worden naar Nederlandse begrippen, erg ver wend. Naast een ruime selectie levens middelen heeft de nieuwe supermarkt dan ook een uitgebieide afdeling speel goed en - met het oog op dat deel van de klandizie - veel boeken en grammofoon platen voor de opgroeiende jeugd. Winkelchef José de Pablo, die Getafe al jaren van binnen en van buiten kent, schat dat er wekelijks zo'n negenduizend inwoners de zeven kassa's zullen pas seren. De Pablo werkte voorheen bij een van de twee kleinere supermarkten in Getafe, toen hij door Marcel Vangeel ontdekt werd. De meeste van de 28 andere personeelsleden verdienden tot nu toe eveneens hun brood in een plaatselijke winkel. De slagers en visver- kopers hadden tot voor kort hun eigen nerinkje in Getafe. "Ze zagen in, dat ze bij ons niet alleen meer konden ver dienen, maar dat ze er ook een grote, nuttige ervaring op kunnen doen. Een scholing in moderne verkooptechniek," zegt Vangeel. persoonlijk contact De nieuwe Ahold supermarkt profiteert van zijn kant van de contacten die deze voormalige plaatselijke detaillisten heb ben met hun vroegere clientèle. Klanten binding is erg belangrijk in dit soort uit de kluiten gegroeide dorpen, waar de meeste mensen - samengestroomd uit alle delen van Spanje - elkaar vaak niet kennen en eigenlijk alleen maar regel matig contact hebben met de man achter de toonbank. Dat bindingsele ment heeft Vangeel bewust willen uit buiten. "Sommige buitenlandse groot winkelbedrijven, Franse bijvoorbeeld, hebben als systeem om personeel uit eigen land mee naar Spanje te nemen. Ik ben daar op tegen. Het is veel effectiever om personeel uit het land van vestiging een tijdje naar Nederland te sturen voor het opdoen van kennis en om het bedrijf helemaal van binnen te leren kennen en ze dan op het publiek los te laten. Het lijkt in eerste aanleg misschien wat kost baar, maar op de lange duur komt die investering er dubbel en dwars weer uit." Er wordt veel aan gedaan om het persoonlijke contact met de klant te behouden. Spanjaarden, en wie trou wens niet, zijn daar bijzonder gevoelig voor. Dat betekent dat grote aandacht wordt besteed aan de selectie van personeel. goed inkoopbeleid "Door een rationeel inkoopbeleid en door zoveel mogelijk onnodige tussen handelaren uit te schakelen, zullen we goedkoper kunnen zijn dan de concur rentie," verwacht Marcel Vangeel. "En niet slechts incidenteel, door een re- clameprodukt te pousseren, maar over de hele linie. Bovendien zullen de klanten vanaf het begin kunnen merken dat ze bij ons kunnen rekenen op kwaliteit, op waar voor hun geld. De fabrikant die geen eerste klas produkt levert, komt er bij ons niet in. De klanten zullen ook op grote borden kunnen lezen dat ze hun geld tot de laatste peseta terug kunnen krijgen, als ze niet tevreden zijn over Agustin Morena [rechts], in gesprek met enkele medewerkers hun aankoop. We zijn vastbesloten om dat in de praktijk te brengen. Dat is iets volkomen nieuws voor Spanje." Dat het inderdaad geen al te wijd ver breid gebruik is in dit land, maakte ik in de afgelopen zomer zelf mee bij de melkboer om de hoek in Madrid. Een dametje verscheen er met een kan vol geschifte melk en probeerde er een nieuwe fles voor terug te krijgen. "Ga maar naar de fabriek, daar heb ik niks mee te maken," snauwde de winkelier. vertrouwen winnen "Nee, bij ons is de klant koning, dat zullen ze wel merken. We zijn van plan om het devies van Ahold hoog te houden. We zijn er zelfs op uit om de mensen kwaliteitsbesef bij te brengen," belooft Agustin Morena, de Spaanse onderdirecteur. Hij werkt al jaren samen met Vangeel, evenals twee andere medewerkers, "een geweldig team," zegt de Belg. Vooral op het gebied van vlees van CadaDia zal het publiek van Getafe merken dat het streven naar hoge kwaliteit en zorg voor het produkt een zeer belangrijke plaats bij ons inneemt. "Wie bij ons biefstuk van de haas, lappen of gehakt koopt, krijgt datgene wat van een le klas vakman mag worden verwacht. Om het vertrouwen in onze produkten te winnen zullen wij starten met vlees in bediening en zullen wij op beperkte schaal onze eigen worst maken." hindernissen Het zal heel wat voeten in de aarde hebben voordat het plan om de Albert Heijn-stijl in Spanje in de praktijk te brengen, verwezenlijkt kan worden. Ook in Spanje heb je vergunningen nodig. Voor de eerste SM waren dat 65 stuks, later kwamen er nog 35 bij. Stel je voor: honderd vergunningen nodig, om een winkelbedrijf op te zetten. Een week voor de opening van CadaDia barstte plotseling een dagenlange wolk breuk los over Getafe. Het regende aan alle kanten in, in het nog niet voltooide pand. Tot op het laatste moment voor de officiële opening leek het onzeker of de supermarkt op tijd kant en klaar zou zijn. Spanjaarden zijn niet sterk in het aanhouden van een tijdschema. Ook wat de levertijden betreft, beloven ze dikwijls meer dan ze kunnen nakomen. "Dat zal ons nog heel wat hoofdbrekens kosten", voorspelt Marcel Vangeel. Maar hij heeft al een plan gereed om daar iets aan te doen. In de naaste toekomst, als het aantal Ahold supermarkten wat meer is uitgebreid, wil hij een eigen centraal magazijn oprichten, waardoor de Spaanse fabrikanten voor een belangrijk deel ontheven worden van de transoort- functie. De nieuwe stijl, die Ahold in Spanje hoopt te verbreiden, zal niet alleen het eigen bedrijf ten goede komen, het zal er op zijn manier misschien toe bijdragen dat het land wat meer en sneller in de richting schuift van de Europese Ge meenschap, waar het zo graag deel van wil uitmaken. In de vroege ochtend van 2 oktober werden uit alle delen van Nederland niet minder dan 400 medewerkers van de afdelingen aardappelen, groenten en fruit van Albert Heyn SM met auto bussen naar Schiphol gebracht voor een tocht van 3000 kilometer heen en terug naar Rome. Dat was een welverdiende beloning voor de sterk gestegen omzet in Italiaans zomerfruit. Wat er dat weekend allemaal op het programma stond is gewoon te veel om op te noemen. De deelnemers hadden achteraf het gevoel dat ze een week op stap waren, geweest, hoewel toch heus iedereen die derde oktober om 23 uur weer op Schiphol stond. Een verbazend knappe organisatie die tot in de finesses klopte. We kunnen niet nalaten ze alle maal even te noemen, de organisatoren van deze reis. Het waren J. Huizer, (verkoopmanager AHSM), J. P. Mans handen (assistent verkoopmanager), F. van Rijk (marketing service AHSM), P. Haagsma (importmanager), J. P. T. Vet (assistent importmanager), G. van der Meulen (reisbureau De Magneet), T. van Gielen (Alitalia), E. A. Tomaghi en H. van Roijen (ENIT), Guido Varlese (assessor district Lazio) en Dr. E. Silvestri (directeur VVV in Anzio). De wijnspuitende en met druiven versierde fontein van Marino Op de luchthaven te Rome [temperatuur 26werd het gezelschap verwelkomd met "Italia's", die in de afgelopen weken op grote schaal waren verkocht in de AH-supers en ZB's. Op de foto in het midden [met een kist van deze druiven verkoopmanager J. Huizer. Anzio Na een bustocht langs de vóórnaamste Romeinse bezienswaardigheden vertrok men op zaterdagavond om half zeven met tien bussen naar Anzio aan de kust. Hier werden de 400 deelnemers in vijf hotels ondergebracht. Na het diner een grandioos wijnfeest in de Salone pompeiana. Marino De volgende dag reisde het hele gezel schap naar Marino, een oud stadje in een wijnstreek ten zuiden van Rome, om er "de eerste zondag van oktober" mee te maken, een traditioneel wijnfeest met een historische achtergrond. In 1571 versloegen de christenen het Turkse leger bij Lepanto. De bisschop van Lazio bepaalde toen dat de fontein van Marino voortaan op de eerste zondag in oktober wijn zou spuiten in plaats van water. En waarachtig, het gebeurdé nog ook. Vraag het maar aan de AHSM-mede- werkers die het hebben gezien (en geproefd).

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5