Het Volkomen Kookboek LOKALE MARKETING Een methodische verbetering van plaatselijk beleid s Pakkettenshow stimuleert omzet kerstpakketten FLITSEN pagina 3 Ruim 250 Supermart Bedrijfsleiders, operations en verkoop medewerkers van Albert Heijn SM hebben de laatste weken een driedaagse cursus voorgeschoteld gekregen over "lokale marketing". Plaats van handeling: het A.C. wegres taurant te Heverlee in België, dat over voldoende hotelaccomodatie beschikte om ongeveer 90 personen tegelijk te her bergen. In drie groepen kwamen alle BL's aan bod om aan de hand van een nieuw handboek 'Lokale marketing' de mogelijkheden van de lokale marketing te bestuderen en te bespreken. Het geheel stond onder supervisie van de heer R. L. H. Beijers, directeur Opera tions SM's, die met de mensen uit zijn sector verscheidene maanden aan de voorbereidingen van een en ander heeft gewerkt. "Plus nog de medewerkers van andere afdelingen," vult de heer H. M. Janssen, manager Lokale Marketing, mede-auteur en coördinator van het handboek aan. "In totaal hebben 20 af delingen aan het nieuwe handboek mee gewerkt. Daaruit valt wel af te leiden dat dit een activiteit is die in vele geledingen van het concern doorwerkt." geen groei, toch groei De gedachte die erachter zit is dat de groei van AH thans in hoofdzaak uit de bestaande filialen moet komen. Het aantal nieuwe filialen ligt op een lager niveau dan enkele jaren geleden. Albert Heijn wil er toch de groei inhouden en dit betekent een optimalisering van de mogelijkheden in de bestaande filialen. "Het centrale commerciële beleid is erop gericht om voor alle vestigingen de beste beslissingen te nemen," aldus de heer Janssen. "De ervaring is echter dat er verfijningen per filiaal aangebracht kun nen worden. Het is de opzet van de lokale marketing deze verfijningen te stimuleren. In feite kan je de lokale marketing zien als een uitdaging aan de kennis en de kunde van de leiding van een filiaal," stelt hij verder. Het handboek 'Lokale marketing' moet de bedrijfsleider meer dan tot nu toe in staat stellen gebruik te maken van de mogelijkheden tot aanpassingen van en toevoegingen aan het centrale beleid ten behoeve van zijn eigen filiaal. De heer Janssen: "Het is in feite het eer ste handboek voor een BL waarover men met elkaar van gedachten wisselt. Daar om zijn de cursussen tot maximaal 90 mensen beperkt. Men is dan nog verder onderverdeeld in kleinere groepen. Het gaat niet alleen om het inademen van (leer-)stof, maar ook om de sfeer. Per cursus komen de BL's uit verschillende zones, zo dat men elkaar ook in wat rui mer verband weer ontmoet." Enige jaren geleden stelde Albert Heijn een plan op in vijf fasen voor de oplei ding van supermart-bedrijfsleiders. Aan de fasen 4 en 5 was men nog niet toege komen. Fase 5 was een samenvatting van de vier voorafgaande onderdelen en het nagaan van de resultaten daarvan, fase 4 betrof de commerciële activitei ten." De BL was in dat plan eigenlek meer een beheerder van een filiaal dan een man die zich daadwerkelijk kon inzetten om door eigen inbreng een actieve bijdrage te leveren aan de groei. De fase 4 komt nu dan wel aan de orde, maar met een geheel andere inhoud dan in de oor spronkelijke opzet het geval was. De heer Janssen zegt er dit van: "Het hand boek is daarbij een fase 1 op weg naar meer commercieel denken en handelen. In 1977 komt er nog een driedaagse fol- low-up om de ervaringen over te dragen aan de BL's." De recente cursusdagen begonnen steeds met een inleiding van de heer Beijers over het doel van de lokale marketing. De heer K. Dorsman (directeur Ver koop) gaf uiteenzettingen over hoe het centrale beleid in elkaar zit en hoe het lokale beleid daarop geënt is. Op de eerste dag kwamen voorts ter sprake uittreksels van onderzoeken met betrekking tot Vlees (besproken door areamanager J. C. 't Hart en verkoop leider C. van der Broek) en Groente (toelichting door areamanager J. Ma nuel en verkoopleider J. Huizer). De tweede dag was gewijd aan de toelichting op het handboek Lokale Marketing, gesplitst in de Marketing Mix P's: Produkt, Presentatie en Prijs (C. van Dongen en W. Huinder), Publi citeit, Promotions, Public Relations (A. Albers, G. Kortleve, H. van Petten), met ten slotte analyses en "tools of manage ment" (A. van der Putten en H. M. Janssen). Beide dagen waren druk bezet: men ging tot 9 uur in de avond door. case study De derde dag was gewijd aan een case lokale marketing. De gegevens hiervoor kregen de deelnemers al vooraf thuis, evenals het handboek. In werkgroepen van 15 mensen werd een en ander be sproken en moest men tot oplossingen voor de gestelde problemen zien te ko men. Deze werden ten slotte in een pa neldiscussie besproken met de inleiders, gevolgd door een schriftelijke evaluatie en de afsluiting van het geheel door de HANDBOEK LOKALE MARKETING zonemanagers, die de werkgroepen be geleidden. "De cursus is er op gericht de BL's te brengen tot meer commercieel denken en handelen," licht de heer Janssen ver der toe, "Daarbij moet voorop staan dat het met de uitvoering van het centrale beleid goed loopt. Wanneer dat het geval is kunnen langzamerhand de lo kale mogelijkheden worden ingevoerd." In de 'case' is het filiaal IJmuiden het voorbeeld. Aan de hand van een aantal gegevens moet men komen tot de invul ling van een 'groeiformulier', waarbij het filiaal zelf, de consumenten en de concurrentie de belangrijkste factoren vormen. Vooral uit een 'klantenher- komstenonderzoek' zal men bepaalde conclusies moeten kunnen trekken. vlekkenplan Voorts zal men zich bezig houden met een 'vlekkenplan', dat de indeling van de winkel omvat. Door vergelijking van de filiaalomzet met de landelijke resul taten ontstaat er een beeld van artikel- groepen die boven of onder het gemid delde zitten. Voorts kan men denken aan een klantengroepsgesprek voor de bepaling van de plaats die men met een filiaal inneemt. De heer Janssen merkt daarover op: "Uiteindelijk komt men dan tot een be paalde analyse van hoe een bepaalde SM er zou moeten uitzien. Dit kan leiden tot bijsturing van de centrale richtlijnen en dan komt men terecht in de lokale marketing. Deze kan betrekking hebben op indeling, assortiment, produktpre- sentatie, versgroepen (brood, banket, groente, vlees) enz. Er zijn bepaalde procedures voor de lokale marketing. In het handboek zijn de formulieren opge nomen. Wij geven daardoor aan wat er vandaag de dag al op dit gebied mogelijk is. Het gaat om een stukje decentralisa tie van bevoegdheden." De heer Janssen zou zich kunnen voor stellen, dat er uit de lokale marketing bepaalde suggesties voortkomen, die zo goed aanslaan dat zij ingepast worden in het centrale beleid. meer voldoening Hy besluit met te zeggen dat AHSM een centraal geleid bedrijf blijft, maar dat voor een verdere optimalisering lokale aanpassingen op dit centrale beleid ge wenst zijn. Het gaat er om de bedrijfs leiders meer bewust te maken van de mogelijkheden. Dat zal er stellig toe bij dragen - de heer F. I. Ahlqvist, directeur van AHSM, wijst er ook op in de brief die het handboek inleidt - dat de BL nog meer voldoening zal kunnen putten uit zijn werk. [vervolg van pag. 1] produkt, zoals dat bij de andere vol komen-boeken het geval is." vroeger en nu Het idee voor de kookboeken van hoge kwaliteit is destijds in de zestiger jaren geboren, nadat Albert Heijn veel succes had met een Nederlandse vertaling van een Time-Life-kookboek. De heer Woudt: "Vroeger ging de huisvrouw naar de slagerswinkel op de hoek van de straat en daar kon de man in de witte jas haar exact vertellen wat ze moest doen om haar sukadelapje zo lekker mogelijk te bereiden. De groenteman zat een eindje verderop en daar hoorde moeder de vrouw hoe ze een smakelijk sausje bij de bloemkool kon klaarmaken en welke kaas ze er eventueel bij kon gebruiken. Tegenwoordig is dat allemaal wel even anders. Nu stapt het hele gezin zater dagmorgen in de auto en vertrekt naar een supermarkt, waar de produkten tegen aantrekkelijke prijzen en in grote hoeveelheden worden aangeboden, maar waar niet overal iemand staat die nog eens iets vertelt over de bereidingswijze van een bepaald produkt. AH heeft nu zo geredeneerd, dat die boeken een brugfunctie hadden naar de klant toe, zij vervingen als het ware de man in de witte jas. In 1969 verscheen als eerste Het Volkomen Vleesboek met die toch wel unieke mixture van waren kennis en receptuur, een formule die destijds na uitvoerig overleg tot stand is gekomen. De opbouw is geleidelijk en altijd wordt uitgegaan van het verse produkt. volkomen informatie De filosofie van AH: het kookboek als overbrenger van produktinformatie, bleek vanaf het allereerste begin een voltreffer. De allereerste uitgave viel direct op door de uitstekende vormge ving, de goede druk en de vele schit terende kleurenfoto's. De eerste druk van 75.000 exemplaren tegen een spe ciale aanbiedingsprys was dan ook al snel uitverkocht, maar de vraag naar het boek hield aan. Dat is zo gebleven b(j al die andere Volkomenboeken. Vanuit de boekhandel kwam zelfs de vraag of de veel geraadpleegde kookboeken ook via dat "kanaal" in de handel mochten worden gebracht. Nu worden de zeer uitvoerige boekwerken gebruikt op huis houdscholen en krjjgen de leerlingen van de slagersvakscholen bijvoorbeeld Het Volkomen Vleesboek voor hun neus. Het woord "volkomen" valt in de ry van kookboeken direct op, een conclusie waarmee directeur Woudt het eens is. Hij weet nog hoe dat woord destijds op het eerste kookboek terecht is gekomen. "Ja, je zit natuurlijk te zoeken naar een woord waarmee je wilt aan geven datje alles zeer uitgebreid en zorg vuldig wilt behandelen. We waren in die tijd bij Meijer Pers bezig met een boek dat het "Groot volkomen molenboek" heette en zo is dat woord" volkomen uiteindelijk op de AH-kookboeken ge komen. Ik vind: het is een woord dat het publiek nieuwsgierig maakt." het volmaakte einde Enkele jaren geleden werd op het hoofd kantoor van Albert Heijn al besloten dat er als afsluiting van de geroemde serie een Volkomen Kookboek zou moeten komen. De heer Woudt: "ik heb op een gegeven moment ook gezegd; er moet een einde aan de serie komen. Besloten is toen dat er een boek zou moeten komen dat werkelijk het einde op kook- boekengebied zou moeten betekenen." Medio november zal het dus in de AH- winkels liggen voor 29,50 en dat is volgens alle kenners niets meer en niets minder dan een weggeefprys. Ook de vele klanten die net naast de eerste druk van 50.000 exemplaren vissen, zullen mogelyk nog in de gelegenheid worden gesteld om het boek tegen de aantrek kelijke begin pry's in hun bezit te krijgen. Nu al wordt er over gesproken om dit Volkomen Kookboek, waarvoor de be langstelling volgens de peilingen enorm groot zal zyn langdurig in de AH-filialen aan te bieden. Dit in tegenstelling tot de vorige boeken. redactioneel meesterwerk Voordat dit Volkomen Kookboek met zijn kleine 500 pagina's informatie in de winkels ligt is er al jarenlang aan ge werkt. Enkele jaren geleden werd de in dringende kleurenplaat al gemaakt die het omslag siert. De heer Woudt, die zelf het concept voor dit boek maakte en de eindredactie voerde, heeft er ook heel wat energie in gestoken. Voor het maken van het concept door kruiste hij de belangrijkste acht kook boeken ter wereld op hun onderwerpen. Hij kwam zo tot 3000 trefwoorden, die allemaal over de vele hoofdstukken moeten worden verdeeld. Bovendien rustte op hem de taak de zwaarte van de divere hoofdstukken te bepalen, dus het aantal pagina's tekst, illustraties enz. De eindredacteur zelf: "ik kan daar uren over vertellen. Er zit werkelijk een hele grote hoeveelheid werk in. Neem nu bijvoorbeeld het vermelden van de be reidingswijzen van verschillende soorten vis. Dat is toch maar een ondergeschikt puntje. Toch kom je daar al met pro blemen als: hoe verdeel ik de recepten over de vissoorten: welke vissen moet ik in ieder geval noemen, rekening houdend met het feit dat de ene vis in ons land populairder is dan de andere; onder welke bereidingswijze moet ik een bepaalde vis brengen, onder gebakken vis bijvoorbeeld of onder gestoofde vis enzovoort, enzovoort.". Na al die puzzelarijen begon men met het opstellen van een draaiboek voor de auteurs. Een strak werkschema, een soort van spoorboekje eigenlijk voor de groep van schrijvers en schrijfsters. "Men moet bijvoorbeeld weten of het on derwerp "gevulde paprika's met gehakt' nu onder groente of vlees valt", zegt de eindredacteur. Om helemaal volledig te zijn werden tal van onderwerpen en woorden die niet in het boek voorkomen, samengebracht in een register van tachtig pagina's, die achter in Het Volkomen Kookboek een kook woordenboek vormen. Librah krijgt het druk Naast deze grote kookboeken heeft Meijer Pers nog een serie paperbacks voor AH ontwikkeld, die "50 culinaire avonturen" heet. Daarin wordt infor matie gegeven op deelgebieden van de kookkunst, zoals het gebruik van grill en frituurpan en het toepassen van de internationale receptuur. Tot dusver produceerde het Amsterdamse bedrijf voor Albert Heijn al zo'n twee miljoen kookboeken en kookboekjes, die altijd weer grif van de hand gingen. Zo'n 25.000 boeken worden per jaar verkocht via de Librah, de Albert Heijn- boekenservice. Librah is te beschouwen als het verzendhuis van Meijer Pers. Daar zyn de AH-boeken blijvend ver krijgbaar en tal van klanten bestellen daar dan ook hun exemplaren. Zij bestellen via folders die zij in andere boeken aantroffen. De belangstellende krygen hun bestelling franco thuisge stuurd en zy betalen pas na ontvangst van de boeken. De meeste belangstelling gaat uit naar de Volkomenserie en wat dat betreft staat ook voor de mensen van Librah, na het uitkomen van Het Vol komen Kookboek, vast wel weer het nodige werk voor de deur. Een belangrijke activiteit van de afdeling Grootverbruik is telkenjare de verkoop en verzending van honderden kerstpakketten. De afnemers zijn kantoren en bedrijven die deze pakketten aan hun personeel en relaties aanbieden. In het kantoor aan de Westzijde te Zaandam heeft de afdeling Grootverbruik nu een expositie ingericht van diverse combinaties van delicatessen die in de kerstpakketten kunnen voorkomen. De klanten worden door mej. J. C. M. van Ruiten \fototer zijde gestaan bij de bepaling van hun keuze. De verpakking en verzending van de gekozen combinaties geschiedt zo laat mogelijk, om de inhoud van de pakketten vers bij de ontvangers te krijgen.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3