JONGE FRIEZEN OPPEREN IDEE STAGE LOPEN c c c Diploma geen garantie voor ideale job c Bent u muzikant of wilt u het worden pagina 12 FLITSEN Telkenjare omstreeks juni examineert "de ene helft van Nederland de andere". Ook dit jaar weer behaalden velen het fel begeerde diploma. Er is vaak lang geknokt om dit te bereiken, maar helaas is dat papiertje eventueel verguld met achten en negens tegen woordig geen garantie voor een goede baan. De jeugdwerk loosheid is groot. De ideale job blijft voor velen een onvervulde wens. Zij zullen dan iets in een heel andere sector moeten aan pakken. Flitsen stuurde voor de pagina Eigen Wijs een verslaggever naar het nieuwe AC-wegrestaurant in Zurich. Vijf jonge Friezen spraken daar onbelemmerd over hun problemen, dus ook over het vinden van een leuke baan. Een leerling-kok gaf toe dat hiji meer in tel- en rekenmachines zag dan in het bakken van uit-! smijters. Maar ze blijven niet bij de pakken neerzitten en doen; zo goed mogelijk hun werk, die Friezen. De anderen, die wèl dit vak 'voor het leven' gekozen hebben, willen hun werk nog beter doen. Tijdens het interview uitten zij de wens stage te lopen bij andere AC-restaurants. Eigen Wijs tracht zo goed mogelijk te verklaren waarom die jonge Friezen wel eens over de Afsluitdijk willen kijken, en wie de extra kosten zou moeten betalen van een dergelijke stage, die toch zeker twee maanden in beslag zou nemen. "Ga met jongelui van het nieuwe AC-restaurant in Zurich babbelen", luidt de opdracht. "Pas op: Zurich Friesland, niet Zwitserland". Op een herfstige middag rij je dan de Afsluitdijk over. Links de meters hoge kruin van de dijk. Rechts het IJsselmeer. Vissersschepen deinem op het zilveren water. Het is zonnig, maar er staat een stevige bries. Netten worden gelicht. Andere scheepjes liggen voor anker. Mannen in oranje pakken varen met een roei bootje - dat fel tekeer gaat - naar de fuiken. Al die bedrijvigheid breekt de eentonigheid van de lange rit over de dijk. Kort voor de afslag Harlingen-Zurich maken wegwijzers ons er op atent dat we een wegrestaurant naderen. De ANWB brengt ons feilloos naar AC- restaurant Zurich, de jongste schakel uit de keten van AC-wegrestaurants. De officiële opening vond medio oktober plaats. De jonge mensen die hun zegje willen doen zitten al te wachten. Twee koks, Mark Boersma (22) en Leendert de Ruiter (18). Part-timer Piet Tadema (20) en leerling kelner Riemer Haagsma(19). In hun midden zit blonde Foekje Roosjen van de self-service. Foekje (28) is geen tiener meer, maar wil graag haar mening geven. Wanneer Markus de koffie heeft gehaald - "Riemer," zegt hij grijzend tegen de leerling-kelner, "een kok kan óók koffie serveren" - zitten we te zitten. Aanvankelijk lijkt het of ze weinig te vertellen hebben, die tieners en twennies daar aan de Afsluitdijk. rotjurk Markus moppert dat zijn kleren niet worden gewassen. Foekje pulkt aan haar groene jurk (bedrijfskleding). "Het is net een tent. Er zit geen kraak of smaak aan. Nee, geef mij die oude jurkjes maar." Dan zitten we weer massaal in de koffie te roeren, zfjn er dan geen problemen of dingen die deze jongelui bezig houden? Zijn ze bang dat manager Wouwenaar, die erbij zit, later vermanend het vingertje in de lucht zal steken? Helemaal niet. Maar ze hebben al zó vaak met elkaar gepraat over die dingen die hen werkelijk bezighouden. Foekje zou veel liever receptioniste-telefoniste zijn geworden. Daarom reageerde ze pas op de tweede advertentie van het AC-wegrestaurant. Ze belandde in de self-service. In Friesland krijg je niet zo makkelijk een baantje. Zeker niet, wanneer je kilometers-overal vandaan zit. werkloosheidprobleem Leendert de Ruiter "met u-i en niet zoals de admiraal" kan over die werkloosheid helemaal meepraten. Hij heeft een koksmuts op, maar verruilt die liever vandaag nog dan morgen voor een schrijfmachine. Hij heeft Mavo, type-diploma en nog andere vaardigheden. Toch staat hij als leerling-kok in de keuken bij AC-wegrestaurant Zurich, "Wat moet je. Hier verdien ik nog een paar centen, anders krijg ik een habbe- krats als jeugd-werkloze." Riemer Haagsma: "Je moet tegenwoordig pakken wat je kan Manager Wouwenaar waardeert Leendert om zijn prestaties in de keuken. Hij weet dat De Ruiter liever vandaag dan morgen weg zou zijn. Maar er is nergens plaats. Ondanks het feit dat Leendert liever achter een schrijfbureau zit dan achter het fornuis staat, doet de knaap geweldig zijn best. "Per slot van rekening doe je een brok ervaring op", zegt Leendert met een zucht. ervaring "Ervaring!" Markus Boersma komt los. Markus is een echte kok. Niet alleen van professie. Nee, in alle op zichten. Op zijn tweeëntwintigste jaar is hij al kogelrond. "Je moet weten watje de mensen voorzet. Dus ook wel eens een keertje proeven," zegt hij met een knipoog. Markus brengt de discussie in volle gang. "Ik zou graag willen dat we in ver schillende restaurants van AC stage konden lopen." stage lopen Met elan verdedigt hij zijn standpunt. "Voor jonge mensen is het een "must" om eens verder te kijken. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Zo zal elk bedrijf binnen de AC-policy een eigen aanpak hebben. Ik weet zeker dat ze in Stroe tal van andere dingen brengen dan wij in Zurich, of dat ze de schotels anders presenteren. Denk eens aan de wildkeuken." Riemer heeft nog een leer overeenkomst, maar is er ook meteen voor. "Dat zou moeten kunnen." Er gaat een homerisch gelach op wanneer hij bepleit datje dan met z'n tweeën op pad moeten gaan. "En dan lekker stappen zeker," gekscheert manager Wouwenaar. "Ik zie dat al zitten met jullie," Riemer dient van repliek. "Nee meneer, maar het is onmogelijk een zaak in je eentje te verkennen. Ook al ben je twee maanden in dat bedrijf te gast. Verder heb je in den vreemde een beetje steun aan elkaar. Per slot van rekening zul je de meeste keren ver van huis zitten." De anderen vullen het tweetal aan. Foekje: "Ik ga met vakantie of met een of ander uitstapje ook wel eens een AC-wegrestaurant binnen. Gewoon om eens te kijken hoe die andere mensen hun werk doen." samen betalen Markus vergeet ook de financiële kanten niet: "Natuurlek zal het bedrijf over de brug moeten komen. Denk eens aan je reiskosten, om maar te zwijgen over de verblijf kosten. Je kan nu wel stellen dat de ervaring die je daar opdoet, alleen maar je eigen belang is, maar dat is niet waar. De kennis die je in een ander restaurant opdoet, zul je later weer kunnen gebruiken in het eigen bedrijf. Er is dus wel degelijk ook een AC-belang mee gemoeid." Markus en Riemer vinden een fifty-fifty basis dan ook het minste wat de baas kan aanbieden. Want snel zullen ze met hun opgedane kennis niet vertrekken. Ze zeggen het beiden - trouwens de anderen ook - uitstekend naar de zin te hebben in Zurich. Wouwenaar: "Zou je niet eens in een ander bedrijf dan AC je kennis willen verrijken?" Markus pulkt aan de haartjes, die een snor moeten voor stellen en zegt: "ik heb het hier naar mijn zin. Waarom zou ik verkassen? Wanneer je hier wat op je lever hebt, kun je je zegje doen. Er zal niet altijd naar je worden geluisterd, maar vooruit maar." Piet Tadema: "Naar part-timers wordt helemaal niet geluisterd. Het vaste personeel (20 man bediening en 5 in de keuken, red!) voelt zich daar te superieur voor. De bedrijfsleiding niet gelukkig." De kok is nauwelijks uit het veld geslagen. "Julie pikken de fijnste dienstjes. "Na die onderbreking gaat de kok verder: "Het is fijn dat wij in de keuken onze mond kunnen opendoen. Dat we zo op gezette tijden om de tafel kunnen gaan zitten en kijken wat er allemaal verkeerd is gegaan. "Foekje vindt het maar verdrietig dat dat bij de overige afdelingen nog niet het geval is. Maar Zurich draait ook nog maar pas... Er wordt nog een koffie ingeschonken. Dan komen er nog wat kleine probleempjes ter tafel. chauffeurspasje Wat doe je nu precies met een chauf feurspasje? Waarom is daar geen uniforme regel voor? Het schijnt dat in het ene restaurant de bijrijder niet en bij het andere wél gebruik van die kaart mag maken. In sommige gevallen eet zelfs de vrouw van de chauffeur op die kaart. Foekje vindt het allemaal verwarrend. Drie stampvolle bussen met school kinderen rijden de parkeerplaats op. Het is werken geblazen. Hard aanpakken, blijkt weldra. Ook manager Wouwenaar laat flink de handen wapperen. Hij behoort tot de categorie jonge en dynamische managers. Mensen waarmee je gemakkelijk kunt communiceren, vinden de jongsten van zijn bedrijf. Markus haast zich naar de keuken. Bij de deur draait hij zich nog eens om: "Denk erom datje er in zet dat we nodig eens bij de collega's moeten kijken." Het komt in orde, Markus. Foekje laat haar witte tanden zien: "tot ziens mijneer." Zij is gastvrouw tot en met en vindt het dan ook treurig dat er zoveel wég- restaurants zijn die er bij de test van Autovisie slecht zijn afgekomen. "Treurig, het minste watje geven kunt is toch wel een beetje service. Waarom zou je met een grimmig gezicht rondlopen. Lach een beetje en het gaat allemaal vanzelf beter. Geef die man een vuurtje, strijk dat kind eens door net haar. Kortom, wees een zonnetje." Ze maken er wat van, die Friezen. Bij Albert Heijn's muziekcorps is plaats voor bariton blazers en bariton saxen. Ook een slagwerker is welkom. In de drumband is plaats voor hoorn blazers. Kom eens praten op vrijdagavond tussen 20 en 21 uur, in het Ontspannings gebouw van Albert He(jn, Klamper straat 6 te Zaandam.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 12