Piazza Gorkums Center vol Indische en gerechten klanken I 1 NEDERLANDS TEAM WINT WISSELBEKER f I I I l I t Internationale vakcompetitie slagersjeugd I I t De cupwinnaars op een plaatje FLITSEN pagina 11 t 9 - *tï ■tir Zijn vriendje had een vader die slager was. Als jochie van een jaar of vier, vijf zwierf Mari van Hoogdalem daarom al hele dagen tus sen de worsten, biefstukken en andere vleesprodukten. Of dit voorland hem zo'n vijftien jaar later naar de top van Europa's slagers jeugd bracht, valt moeilijk te zeggen. Zeker is wel dat het zijn keuze voor het sla gersvak sterk heeft beïn vloed. Op 6 en 7 september heeft men dat in het Zuidduitse Freiburg geweten. Tijdens de zesde internationale vak competitie voor de slagersjeugd, met deelnemers uit Zwitserland, Luxem burg, Denemarken en West-Duits- land, maakte hij deel uit van de drie man sterke Nederlandse ploeg die met de Europa Cup naar huis ging. En dan te bedenken dat Mari, woonachtig in Leerdam en werkzaam bij Albert Heijn in het Gorcumse Piazza Center, slechts invaller in de vaderlandse ploeg was! Aan de strijd om het nationale kampioenschap had hij niet meegedaan. Zover was hij nog niet... overwinning op punten De strijd op Europees niveau toonde aan hoe ver Mari in werkelijkheid was. Deze competitie bestond uit verschillende onderdelen, zoals het vervaardigen van een rollade en een pastei, het uitbenen van een achter voet, het uitsnijden, splitsen en af- vliezen (winkel-klaar maken), het maken van keukenklare gerechten en het garneren van verse vleesschotels. Toen de punten voor al deze onder delen door de jury waren toegekend en opgeteld, behaalden de Neder landse deelnemers in het individuele klassement een eerste (Marcel van Lent uit Doesburg), vijfde (Adri Clement uit Middelburg) en zevende plaats. Die zevende plaats was dus voor Mari, die met name bij het uit snijden, splitsen en afvliezen van zich had doen spreken door met 167 punten eerste te worden. En gezamenlijk gingen zij strijken met de wisselbokaal, beschikbaar gesteld door de firma Coppens Spece rijen Specialiteiten te Rotterdam. goede vooruitzichten Ter gelegenheid van de lancering van de Indische week had Albert Heijn-chef Van de Veen de succesvolle Europacup winnaars van de Zesde Internationale Vakcompetitie voor de Slagersjeugd naar Gorcum laten komen. Eén van hen was immers zijn eigen personeelslid Mari van Hoogdalem. Begin september ein digden zij in het Zuidduitse Freiburg als team vóór de ploegen van Zwitserland, de Duitse Bondsrepubliek, Oostenrijk, Denemarken en Luxemburg. Mari staat op de foto helemaal rechts. Links staat Adri Clement uit Middelburg en in het midden Marcel van Lent uit Doesburg, die alsbeste individuele deelnemer uit de bus kwam. maar je staat wel zeventig, tachtig uur in de week te werken." Aldus Leerdammer Man van Hoog dalem, in zijn momenteel schaarse vrije tijd enthousiast visser, maar eerst en vooral en vakkundig leerling slager, aan tyie Albert Heijn èn de klanten van Albert Heijn nog een hoop plezier kunnen beleven. Op dinsdagavond 5 oktober klinken de zwoele, melancholieke tonen van Indische muziek over het binnenplein van Gorcums Piazza Center. Meisjes in kleurrijke gewaden doen hun mystieke dansen op een plankier. De pittige geur van Oosterse gerechten completeert het voor dit winkelcentrum niet alledaagse tafereel. Meer dan 600 mensen zün er getuige van: Albert Heijn, gevestigd in het Piazza Center met zijn moderne overdekte wandelplein, luidt een Indische week in. Het is niet de eerste keer dat Albert Heijn het plein benut om tamtam te maken, maar nu is het toch anders. Bedrijfsleider B.H.J. v.d. Veen: "Het is nu meer een stuk voorlichting en infor matie. Zo willen we dat bij Albert Heijn, we willen consument-gericht zijn." wordt verzorgd door het echtpaar Mary en Ron Loing uit Rotterdam. Ze zijn net terug van een reis naar Indonesië en hebben daar de nodige ideeën opge daan èn kleurige kledingstukken ge kocht. Zes meisjes laten zien wat de klassieke èn de moderne mode van hun geboorteland is. Eén van hen is Annelies Pest, geboren in Soerabaja, nu Gorcumse en moeder van twee kinderen. Vijf jaar geleden, toen Albert Heijn in het Piazza Center van start ging, is zij er gaan werken. Ze doet dat halve dagen, omdat ook het gezin tijd vergt. Normaal werkt ze in de af deling drogisterij en cosmetica. Nu staat ze een week lang lekkernijen te be reiden. Lekkernijen naar Indisch recept, maar... aangepast aan de Hollandse smaak. Sinds mei werkt Mari bij de Gor cumse A.H.-vestiging. Daarvóór was hij VA jaar in dienst bij Keurslagerij Kok in zijn woonplaats Leerdam. "Daar heb ik het fijne werk geleerd, het worst maken, uitvliezen, uit benen en zo," vertelt hij. "En hier bij Albért Heijn heb ik de gelegenheid om verder in het vak door te gaan." Eén dag per week volgt hij de op leiding van het Slagers Vakonder wijs, een opleiding die zes jaar duurt. Mari: "Ik ben nu voor het chef-di ploma bezig. En dan komt daar nog een jaar detailhandel achteraan." Wat is zijn ideaal, een eigen slagerij of chef worden in de zaak van een grootbedrijf? Mari: "Je weet natuur lijk nooit waar je tegenaan loopt, maar dat chef worden trekt me wel aan. Een eigen zaak is wel aardig, De show wordt mede verzorgd door Conimex. Aan de hand van diabeelden wordt duidelijk gemaakt wat de ge neugten van het Indisch eten kunnen zijn. Daarnaast wordt het publiek ver gast op een klederdrachtenshow. Die Opening S-discount Gemert Op 25 augustus j.l. werd in Gemert een S-discount geopend. De heer H, Donkers, bedrijfsleider, met medewer kers en echtgenote en kinderen, klaar voor de start. Zoals gezegd zijn zeshonderd mensen er getuige van. Meer konder er niet in. Van de Veen: "Ik had wel duizend kaarten kunnen verkopen. Dit trekt meer publiek dat het Gorcumse muziekfestival." Als het pauze is, trekken al die mensen de A.H.-winkel in. "Open huis" heet dat. In een authentieke toko staat een rijke schakering aan Indische artikelen uitgestald. In de week daarop zijn al die zaken te koop. Echt Indisch, maar wel een beetje Chinees In diezelfde week worden in de winkel ook gerechten uit de keuken van Indo nesië klaargemaakt. Nasi, bami, een satétje. Het eigen personeel leverde daarvoor echte Indonesische keuken prinsessen. "Het zijn niet de echte Indische ge rechten," legt ze uit, "daar hoef je niet mee te komen. Ten eerste vergt de be reiding daarvan veel te veel tijd. Er Ron Loing poseert in de Indische toko komen veel kruiden aan te pas en zo. Er zijn wel mensen die van deze vorm van kokkerellen houden, maar bij de meesten moet het gauw klaar zijn. Niet te veel werk, niet te veel rommel. Bovendien vinden de meeste Hollanders de originele gerechten te scherp van smaak". Dat is ook de reden waarom de Indische gerechten in onze Chinese restaurants een Chinees smaakje meekrijgen. Anne lies hoeft bij haar kinderen ook niet met de echte Indische keuken aan te komen: "Ik doe het wel eens, maar ze willen het niet. Mij moeder kookt altijd Indisch, maar de kleinkinderen eten dan Hol lands." Annelies vindt het "hardstikke leuk" dat ze nu een week lang haar kooklusten kan botvieren in de winkel: "Je wilt het dan zo goed mogelijk doen." iedereen vindt het leuk Dat enthousiasme vind je vóór en tijdens zo'n speciale activiteit terug bij alle per soneelsleden. De avond voor de show hebben ze tot middernacht geploeterd om het plein ingericht te krijgen. Op de avond zelf werd het ook geen vroegertje. Annelies: "Iedereen vindt het leuk als er zoiets moet gebeuren. Dan zjn we allemaal één. Vooral de oude garde." Dat enthousiasme komt oorspronkelijk ongetwijfeld van de heer v.d. Veen zelf vandaan. Tijdens de show zien we hem voortdurend driftig van hot naar her draven. Annelies: "We zeggen wel eens dat hij met Albert Heijn getrouwd is. Hij was dit al een tijdje van plan. Toen werden we bij elkaar geroepen. We konden ook adviezen geven, vooral over de gerechten. We mochten ook de kleding die we dragen, in Gouda zelf gaan uitzoeken. Hij wou eerst zelf ook zo'n pak gaan uitzoeken, maar dat is niet doorgegaan." Hoe ontstaat nou zo'n idee vragen we tot slot aan de heer v.d Veen zelf: "Op een gegeven moment gaat er iets borrelen bij me. Ineens komt het op. Ik haal m'n ideeën uit de gekste dingen, van de TV, uit de krant, ineens zie ik er handel in. Zoiets hoeft dan niets met m'n vak te maken te hebben. Het liefst had ik hier een echte pasar malam gehad, een avondmarkt. Een continue eet-, dans en koopshow. Maar je bent te klein om zoiets alleen te doen. En toen is het dit geworden."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11