Gek dat het zo moeilijk onzekerheden weg te nemen Sociale vaardigheden van ZBBL onder de loep CURSUS EERSTE VERKOPER VERHOOGT INZETBAARHEID TERUGBLIK OP SANERING EINDHOVEN: IS pagina 10 FLITSEN "Het was niet leuk dat er tevoren zoveel wilde geruchten waren", zegt Myra van Hees uit Best, wier leeftijd men nog in lentes kan rekenen. "Die geruchten over sluitingen en ont slagen veroorzaakten een maand tevoren al tegenzin in ons werk," verzucht me vrouw Bijsterveld ("zeg maar Trees") achteraf nog. "Ik dacht onmiddellijk dat ik vanwege mijn 56 jaar nu wel afgewerkt zou zijn," herinnert mevrouw Loes van Sleuwen zich. "Zelfs tot 14 dagen voor de definitieve sluiting van de zaak waarin ik bedrijfs leider was, wist ik niet waar ik terecht zou komen," aldus de 30-jarige Johan Boeyen, de enige die de geschillen-com missie erbij riep om het eens te kunnen worden. het dal en de berg "Men moet eerst door het dal om een andere berg te beklimmen," luidt een Chinees gezegde, dat van toepassing is op de ervaring van deze club van zes als doorsnee van het getal van 160 betrok kenen in de saneringsprocedure, die op zichzelf natuurlijk nóóit prettig is. "Zo'n geruchtvorming is fnuikend en zou met alle middelen zoals dan maar een vroegtijdige waarheid, voorkomen moeten worden," is de unanieme me ning van het zestal, dat de somberste dagen in die periode plaatst. Dat was het dal, want daarna viel het best mee natuurlijk. Er waren immers geen ont slagen, de procedure van persoonlijk overleg met het aanbod van bestemming in een ander filiaal was grondig voorbe reid, en de begeleiding naar dat andere filiaal was ook prima. En om even op het verhaal vooruit te lopen, achteraf zou men niet meer terugwillen, iedereen in het gezelschap is terecht gekomen op een plaats die men niet wil inruilen voor die van vroeger. Maar laten we teruggaan naar de 28e augustus 1975. Wat schortte er toen aan? Myra: "Aan alle geruchten en onzeker heid zou nu een eind komen. Het hele personeel dus naar een zaal in een hotel. Met een paar honderd tegelijk hoor je dan in een vreemde omgeving wat er gaat gebeuren. Als eenling denk je: 'Laat ik maar niks vragen' en met alles wat in je opwelt ga je ontmoedigd naar huis. Ze zeggen wel dit en dat, maar zullen ze mij persoonlijk...? Dat denk je dan." onder elkaar is beter De opmerking van Myra blykt de toen malige gevoelens van allen te vertolken. Samengevat komt men tot de conclusie dat die officiële inlichtingen-avond een formele directie-bevoegdheid betrof. "Maar was het niet beter geweest dat wjj als betrokkenen dezelfde middag een vóór-informatie hadden gekregen?" "Ons eigen clubje van het te sluiten fi liaal bij elkaar, en onze bedrijfsleider die de zaken uit de doeken doet? We hadden ons onder elkaar kunnen afrea geren, we hadden al concreet kunnen horen wat onze persoonlijke bestemming zou zijn geweest bij de interne over plaatsingen, en we hadden met een be tere gemoedsstemming de officiële me dedeling kunnen aanhoren, met wellicht ook meer gefundeerde vragen," conclu deren de zes. Achteraf zien zij de vreemde omgeving van een hotelzaal en het machtsgetal der aanwezigen als een manifestatie waarin de enkeling niet aan bod komt. Terwijl het iedereen juist persoonlijk aangaat. Nu de tijd om weer de berg te gaan be klimmen, na het officiële nieuws dat ie dereen toch wel neerslachtig bleek te maken, ondanks alle geruststellingen. vluchtneigingen "Wat voor werk krtfg ik en hoever van huis zal ik dat aangeboden krijgen?," was de vraag waarmee iedereen zich een tyd nadien bezig hield, voordat daar in een persoonlijk onderhoud antwoord op werd gegeven. "Door al die geruchten had ik al gesolli citeerd by de Makro," onthult Myra. "We wilden allemaal veiligheidshalve elders solliciteren." "Ik had niks anders dan angst," zegt mevTouw Loes van Sleuwen, die gezien haar leeftijd in de intimiteit van het wei nige personeel in het kleine filiaal aan het Nederlandplein in Eindhoven de moeder van de winkel werd genoemd. "Ons filiaal aan de Gerritsonlaan zou eerst dicht gaan, bleef toen toch maar open, maar moest definitief weer dicht," vertelt mevrouw Annie Perez, die het in die dagen met veel bekende klanten eens was dat er maar wat gesold werd. "Ons werden voorstellen gedaan om te gaan werken in de grotere filialen," vertellen de dames, want uiteraard waren de kleinste filialen niet rendabel in het hele marktpatroon. "Een vreemde omgeving met meer drukte en personeel. We zagen ons daarin een nummer worden, terwijl we gewend waren elkaar bij onze voornamen aan te spreken. Maar wat viel dat allemaal reuze mee. Eerlijk gezegd waren wij gewend wegens gebrek aan klanten dikwijls te gaan zitten wachten tot de dag om was. Nou in één keer waren we constant bezig. De dagen vliegen nu om, en daarom alleen al zou ik niet terugwillen naar die oude toestand," zeggen de vier dames in koor. Er blijken onder de lezers van Flitsen nog velen de mening toegedaan dat kleine advertenties in Flitsen een massa geld kosten. Niets is minder waar. Alle medewerkers kunnen in Flitsen gratis adverteren. overplaatsen vooruitplaatsen De twee heren in het gezelschap zijn solisten, die weliswaar met de dames instemmen maar daarnaast hun eigen geluid laten horen. Huub de Graaff (23): "Ik ging van de supermarkt naar een zelfbedienings filiaal. Daar kun je creatiever zijn, omdat in de supermarkt met meer voor schriften een professioneler aanpak be staat. Ik kan me nu dus meer creatief uitleven, en dat bevalt me best. Over plaatsing was voor mij dus geen achter uitgang." Op dat thema aangeland, blijkt nie mand zich teruggeplaatst te hebben gevoeld. Voormalig filiaalchef Johan Boeyen is daar, als een van de 'moeilijke gevallen' een typisch voorbeeld van. "Ik kreeg het aanbod van een filiaal in Renkum, maar dat lukte privé niet van wege vrouw, kinderen, noodgewongen verhuizing enzovoort," vertelt de hui dige sector-chef, "Er was voor mij dood gewoon geen plaats in de regio, en het alternatief dat mij werd geboden be tekende een stap terug. We hebben, tot en met de geschillen-commissie, steeds positief met elkaar kunnen praten, en het uiteindelijke resultaat is geworden dat ook ik nu dik tevreden ben." weg met onzekerheden Iedereen tevreden dus? "Achteraf wel, ja. Maar het was geen pretje om het mee te maken. Gek eigen- lyk, dat het zo moeilyk is om onzeker heden weg te nemen. Achteraf gezien hebben we ons veel onnodige zorgen ge- Op 28 augustus 1975 werd be kend dat van de 49 AH-filialen in de regio Eindhoven er negen moesten worden gesloten. Twee jaar eerder had Ahold alle levensmiddelenbedrijven van de coöperatieve Etos in de regio overgenomen. Enige sanering in het nieuwe winkelpatroon bleek onafwendbaar. Met de sluitings maatregel van de negen filialen bleken 160 arbeidsplaatsen ge moeid, waarvan 90 part-timers. Dit personeel werd collectief in gelicht over de juiste feiten, nadat eerder geruchten circuleer den. Slechts negen personeels leden kwamen na een zorgvuldig beleid en goed overleg in de af vloeiingsregeling. De overige 150 konden worden herplaatst in de 40 resterende filialen in de regio Eindhoven. Hoe kijkt men een jaar na deze ingrijpende operatie terug op die spannende dagen? In een open hartig rondetafel-gesprek zien zes betrokkenen achterom, con stateren een bevredigende af loop, maar laten ook kritische ge luiden horen. In Papendal wordt thans weer iedere week een cursus voor de ZBBL gegeven. Het onderwerp is sociale vaardigheden. Het doel van deze opleiding is de ZBBL een aantal ervaringsgebieden bewust te maken die leiden tot een zelfstandiger meedenken en meebepalen in het eigen filiaal, zowel als in de ZB-organisatie. maakt. Als het elders mocht gebeuren, dan lykt ons de enige remedie duide- Iykheid en informatie op elk tydstip dat onduidelykheid en wilde geruchten de kop opsteken. Onzekerheid frustreert meer dan waarheid," aldus de mening van onze zegslieden. Wat is het beste onder de gegeven omstandigheden, als veel andere be langen meespelen om een zich aan dienend feit op het juiste moment te lanceren? Waren daar ook niet de bedrijfsleiders in de regio Eindhoven die zich onder vaak moeilijke omstandigheden hielden aan een personeelsstop met als doel straks het personeel van de te sluiten filialen te kunnen opvangen, te bege leiden en te laten integreren? "In een proces met zoveel facetten is het een goede uitkomst als alle betrokkenen na een jaar kunnen vaststellen dat zij zich verder kunnen ontplooien", zegt tot slot de heer H. Malag, die als Zone Per soneels Opleidings Functionaris in deze regio ten nauwste bij de ingrijpende operatie was betrokken. Voor de meeste ZBBL's is het de tweede maal dat zij een training in so ciale vaardigheden ondergaan. In het najaar van 1975 vond namelijk reeds een dergelijke cursus plaats. Hoofdthema was toen het voeren van gesprekken, met name het waarderingsgesprek en het sollicitatiegesprek. De huidige cursus duurt 3 dagen. Op dinsdagmorgen komen de deelnemers naar Papendal, waarna men meteen van start gaat met een aantal discussies. Zo wel overdag als 's avonds zijn de deelne mers in touw om zoveel mogelijk op te steken van de leerstof. Op donderdag middag wordt de cursus besloten met een evaluatie van de verworven kennis in de afgelopen dagen. Per week volgen gemiddeld 15 ZBBL's deze training. Het is de bedoeling dat zij een aantal handgrepen meekrijgen, waarmee zij in de praktijk wat kunnen doen. De opleiding is vooral praktisch gericht. De zelfwerkzaamheid van de groep staat tijdens de opleiding centraal. Als technische hulpmiddelen worden video- en geluidsapparatuur gebruikt. De cursus staat onder leiding van een personeels- en een opleidingsfunctiona ris. Deze inleiders bewaken voorname lijk de voortgang van de oefeningen. Het is de bedoeling dat de deelnemers de praktische ervaringen analyseren. Zij nemen tevens kennis van de achtergron den en leggen verbanden tussen de erva ringen en de achtergronden. Over het algemeen zijn de ZBBL's en thousiast over de cursus. Dit menen niet alleen de personeelchef H. Heeroma en een van de regionale personeels- en op leidingsfunctionarissen mej. C. H. M. Zwueste, maar dit is ook komen vast te staan uit de enquête die na het eerste deel van de opleiding 'sociale vaardighe den' werd gehouden. Enkele persoonlij ke reacties van een tweetal ZBBL's getuigen van het zelfde. leren van elkaar Zo ging de heer F. Groen (56 jaar) - die ZBBL is van filiaal 5505 aan de Diezer- promenade te Zwolle - eigenlijk met wat tegenzin naar de eerste cursus. Niet zo zeer omdat hij meende dat het geen zin had om nog iets te leren, maar meer omdat gesprekstechniek nu eenmaal geen hobby van hem is. Zijn mening over de cursus is nu erg positief. Vol enthou siasme vertelt hij dat vooral de wijze van opleiden hem erg aanspreekt. "Je kunt byvoorbeeld dagenlang naar voordrachten luisteren over een dergelyk onderwerp en desondanks niet het ge voel hebben er veel wyzer van te worden. Je denkt in zo'n geval al gauw dat de aangehaalde voorbeelden niet direct op jezelf slaan. Alles is niet zo indringend en gaat gauwer langs je heen. Nu wordt je betrokken by een bepaalde situatie en ligt de zaak heel anders. Je ziet boven dien je eigen reacties terug op de video. Daarnaast worden door je collega's be paalde kritiekpunten naar voren ge bracht. Zo is het heel gewoon dat een collega zegt 'Frits, jongen, dat doe je verkeerd.' Je accepteert dat ook en denkt over de dingen na. Je hebt daarna geen wraakgevoelens om hem eens even terug te pakken. Je leert tenslotte van elkaar en het is juist een voordeel dat niemand een blad voor zijn mond neemt. Het maakt voor mij geen enkel verschil of zo iemand ouder of jonger is dan ik zelf. Toch komt het soms hard aan wat er over je verteld wordt, maar voor zover ik kan beoordelen is niemand haatdragend. Er vloeit gelukkig geen bloed. De onderlinge sfeer is trouwens erg goed." Volgens de heer Groen is het van geen belang dat de meeste deelnemers elkaar vooraf niet kenden. "Negentig procent van de mensen heb je nog nooit gezien, maar het was gelijk jij en jou. Er heerst saamhorigheid en de inzet van de deel nemers is bijzonder groot." Zelf voelt hij zich door de cursus vrijer om bepaalde dingen naar voren te brengen. Voor namelijk omdat je wordt geleerd bewus ter te denken. Je overweegt wat je gaat zeggen alvorens een bepaald onderwerp aan te snijden. Je leert eerst te denken en dan pas te praten, vooral niet onberede neerd er zo maar iets uit te gooien. Je ziet ook duidelijk verschillen in de manier van benadering bij bepaalde oefeningen. Een van de jonge deelnemers is de heer W. Schmidt. Hij is 30 jaar en ZBBL van filiaal 5524 in de Theresiastraat te Den Haag. Voor hem is het de eerste keer dat hij aan de cursus deelneemt. Het eerste deel heeft hij niet gevolgd. Zelf heeft hij het gevoel bewuster aan de gesprekken deel te nemen dan hij voor mogelijk had gehouden. Vooral de gesprekstechnie ken die geleerd worden spreken hem aan. Wat deze ZBBL's betreft is de cursus bijzonder geslaagd. Zij zouden graag zien dat men doorgaat met deze manier van opleiden. Een eerste verkoper is iemand die een deel van het assortiment beheert. Hy assisteert zyn chef by de omzetbevorde- ring voor het deel-assortiment dat hy be heert. In het verleden moest zo iemand vanuit de praktyk in een dergelyke func tie "rollen". Nu echter is er een oplei ding tot eerste verkoper. Medewerkers die in de functie van verkoper C hun ge schiktheid hebben getoond, kunnen worden uitgenodigd voor een driedaagse opleiding. Daarin komen alle aspecten van hun [toekomstige] taak en verant- woordelykheid aan de orde. De functie van eerste assistent bestaat nu niet meer. De nieuwe cursus voor (aspirant)-eerste verkopers is samenge steld door de afdelingen Verkoop en Personeelszaken van AH. De opleiding omvat de taakbeschrijving en -opvat ting, de samenwerking en het leiding geven, de administratie en uiteraard de commerciële activiteiten. De eerste cur sus is inmiddels achter de rug, en is door de cursisten als zeer waardevol ervaren. Algemene conclusie na drie dagen: "we hebben nu meer visie gekregen op ons werk en het samenwerkingsverband in een Supermarkt." Personeelsfunctionaris de heer Malag ziet het in een nog wijder perspectief: "Op het Mavo-niveau van deze cursus werkt deze als een betere sluis voor een verdere carrière. Deze opleiding biedt inzicht in en schept verantwoordelijk heid voor datgene wat tot de werkelijke verantwoordelijkheid behoort van de eerste verkoper. In de werksituatie krijgt de bedrijfsleider te maken met een nieuwe inzetbaarheid van zo'n geslaagde cursist(e)," zegt de heer Malag. "Voor heen stond zo iemand zonder taakom schrijving in de praktijk, waar men niet goed de juiste plaats kende." denkstof Paul Smeets [22], werkzaam in de Supermart in Heerlen heeft een verslag gemaakt van de eerste cursus, waarvoor hy slaagde, en die drie dagen met de cursusgroep afgezonderd in het Bel gische Achel werd gehouden. De avonden vooral blijken steeds hoog tepunten te zijn, omdat dan in een in formeel samenzijn de boeiendste onder werpen worden behandeld. Zoals het leiding geven. Paul Smeets daarover: "Iedereen kreeg een vragenlijst, en als men die had ingevuld, kon men zelf concluderen wat voor soort leider men is. De meesten hadden een democrati sche stijl, hoewel men op sommige mo menten toch autoritair moet zijn." Over het beheer zoals dat in de cursus werd behandeld: "In theorie is dat niet zo moeilijk, maar met praktijkvoor beelden bleek dat het meer vergt dat theorie alleen..." Met de meeste andere cursisten is Paul Smeets van mening dat behalve de exac te leerstof vooral die onderwerpen nuttig zijn die aanleiding geven er persoonlijk dieper over te gaan filosoferen. Dat zijn thema's als: hoe moet men communice ren, hoe staat men tegenover de mede werkers, welke middelen zijn er om tot een optimaal teamverband te komen? Commerciële, organisatorische en de zo belangryke menseiyke aspecten in het groter geworden geheel van het Ahold- concern zyn factoren die dan extra gaan gelden. De cursus eerste verkoper is ervoor om die taak met alle mogeiykheden die erin zitten, duideiyk te omiysten voor dege nen die ermee worden belast.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10