GEEN VLEIENDE GEDACHTEN OVER HET FLESSENHOK Van een kwartje 35 cent maken en weinig personeelsproblemen Onthullingen in dichtvorm: OUD RESERVE-WINKELIER RIJVORDT: FLITSEN pagina 9 rjraw Ronnie, vierdejaars mts-er, die vrijdags, zaterdags en in de vakanties in het filiaal werkt, spreekt niet voor zichzelf alleen, als hij uitlegt waarom hij het werk in het flessenhok verafschuwt. "In volledige afzondering van de rest van de winkel, sta je tussen enge muren in een ongezel lig hok. Achter het luikje zie je van de klanten, die flessen inleveren, alleen het middenstukje van hun lichaam. Het is geestdodend werk". Als er geen klant is die flessen inlevert, ga je intussen in de winkel vakken vullen. Dat betekent heen en weer dra ven tussen winkel en hok, zodra het belletje gaat. Door dat belletje wordt het juist irritanter. Zoals dat bij elke parti culier thuis ook gaat, ben je geneigd te gaan mopperen als je onderweg bent, en de ongeduldige klant belt al voor de tweede keer. Werken in het flessenhok geeft frustraties", meent Ronnie. "Je ondergaat het als een soort straf". "Juist omdat iedereen er zo'n hartgron dige hekel aan heeft, wordt het hier door het personeel bij toerbeurt gedaan", zegt filiaalchef Esters. "Als het kan, is er el ke halve dag aflossing van de wacht. Het is een van de minst leuke, doch meest op betrouwbaarheid steunende werkjes. Het personeel ziet het als het minste werk, dat het meest geestdodend is". mini-winkel "Als vroeger een 15-jarige begon in het winkel werk, startte hij of zij in het em- ballagehok. In die paar vierkante meter ruimte moest je blijk kunnen geven van vriendelijkheid, eerlijkheid en verant woordelijkheid. Een winkelgedrag in miniatuur. Door de aard en de ligging van het hok, wordt het vandaag de dag ervaren als een soort strafcel", zegt de heer Esters. "Het is niet persé dat werk in het hok, maar de nevenwerkzaamheden die er mee gecombineerd worden, die het juist extra irritant maken", zegt Ronnie Hei- doorn, die met zijn 1,98 meter lengte nog extra nadeel heeft bij het onper soonlijke, minimaal zichtbare contact met de klanten. klanten-enquête "By een klanten-enquête is gebleken dat men het emballage-hok als het meest onpersoonlijke en minst aantrekkelijke van de hele winkel ervaart", aldus fili aalchef Esters. Het personeel drukt zich nog in duidelijker bewoordingen uit. Vanwege de kleine ruimte is het werk daar ook niet te combineren met enige andere, leukere bezigheid. Het verdient wellicht overweging dat luikje op ander halve meter hoogte te vervangen door een open balie als onderdeel van de win kelruimte. Een wat ruimtelij ker flessen hok kan als aangenamer worden erva ren, en biedt ruimte voor wellicht ander nevenwerk. Je hoort er nooit over pra ten, maar het is wel een dagelijks pro bleem. Wat dat betreft, heeft Ronnie namens velen zijn gedicht gemaakt", zegt de heer Esters. "Door de aard en de ligging van het hok, wordt het vandaag de dag ervaren als een soort strafcel", aldus filiaalchef Esters. Foto rechts: Ronnie Heldoom in zijn miniwinkel: "Het is niet persé dat werk in het hok, maar de nevenwerkzaamheden die ermee gecombineerd worden, die het juist extra irritant maken". "Ik loop nog wel eens met plezier door de zaak van Albert Heijn hier in Bergen", vertelt de heer J. H. Rijvordt (68). "Er zijn soms dingen die ik anders zou doen, maar we leven in een andere tijd. Ik ben wel blij, dat ik niet meer hoef". De heer Rijvordt is nog maar enkele jaren AOW-er, maar hij staat al een tiental jaren op de lijst van gepen sioneerden. Als filiaalchef had hij vanuit zijn tijd bij Van Amerongen een contract, waarbij hij op 60-jarige leeftijd met pensioen mocht. Enkele jaren voordat dat moment aanbrak opende Albert Heijn - waarvan Van Amerongen toen al een groot aantal jaren deel uit maakte - een groter fi liaal in Bergen en gezien de staat van dienst van de heer Rijvordt werd het niet onredelijk geacht, wanneer hij dat "nieuwe begin" aan een opvolger zou overlaten. Hij zegt daarover: "Eerst had ik het er wel wat moeilijk mee, maar dat duurde niet zo lang. Het was echt wel welletjes na bijna een halve eeuw hard werken". de oudste en de beste Als jongetje van een jaar of 14 begon Rijvordt zijn loopbaan bij "de oudste en de beste" comestibleszaak in de Oude Spieghelstraat te Amsterdam. Later trad hij in dienst bij Van Ame- "Van dat hoge gebouw zijn zeker een paar steentjes van mij afkomstig rongen in de Leidsekruisstraat. Bij Van Amerongen verhuisde hij enkele malen van filiaal en hij bracht het er tot "reservewinkelier". De heer Rijvordt over Van Ame rongen: "Een beste baas, eigenlijk te goed. Daar werd gebruik en mis bruik van gemaakt. Het was wel goed gezien van de toenmalige directeur Dijkstra om de zaak in 1950 aan Al- bert Heijn over te doen. Aan mensen als de heren Govers en Nolte hadden we toen een geweldige steun. Zij ver zekerden ons, dat wij er niet slechter op zouden worden en dat was ook zo. Het pensioenfonds werd ook beter". Promotiemogelijkheden waren er bij Albert Heijn ook, maar er was wel een belangrijk punt. De heer Rij vordt: "Je moest je voor 150 procent geven. Vrouw en kinderen werkten ook hard mee. Je moest zien van een kwartje 35 cent te maken. We maakten hier in Bergen, waar we een klein winkeltje aan de Stationsstraat hadden, een verschrikkelijke omzet. Wanneer er omzetprestatiewedstrij- den waren zaten we .altijd in de prijzen. Kijk, hier staat nog een be ker van een koffiewedstrijd. We wa ren kampioen van Nederland". Mevr. Rijvordt vult aan: "Als vrouw moest je je ook volledig inzetten. Koffiemalen, niet te kort. Toen de zaak van de Stationsstraat naar het Plein was verhuisd begonnen we met gebraden kip, zo uit de grill. Er gingen er 3000 in de maand door, dat was een enorm aantal, 's Nachts om 1 uur stond ik dan de grill-apparaten schoon te maken. Dat was toen alle maal nodig. Ik geloof, dat de be drijfsleidersvrouw het nu wat ge makkelijker heeft". De heer Rijvordt is er nog steeds wel wat trots op, dat hij weinig perso neelsproblemen kende. Wanneer er een vacature was, dan kwamen er via het personeel wel weer sollicitanten naar de open plaats. Toen ook het filiaal aan het Plein te klein werd om de groeiende omzet op te vangen kwam' er weer een nieuwe AH-zaak in Bergen, nu tien jaar ge leden. De heer Rijvordt was wel bij de opening betrokken, maar daarna mocht hij het voor gezien houden. Over zijn belevenissen in de kruide niersbranche zou de heer Rijvordt een boek kunnen schrijven. Over zijn contacten met de heren Legerstee en Gerrit Heijn. Over de bezorgwijken, waarbij men 's winters met de slee naar Bergen aan Zee ging om acht klanten te bedienen. "Dat was het behoud van de zaak," vindt hij. De heer Rijvordt was echter niet alleen door zijn actief zakelijk beleid een bekend man in Bergen, dat kwam mede door zijn werk in de toneel- en in de zangvereniging. Hij heeft vele herinneringen, ook aan zijn Amsterdamse tijd. Van de Fer dinand Bolstraat heeft hij nog een foto met een voor deze tijd merk waardige reclame in de ruit: "Kof fieprijs weer lager". In de Ferdinand Bolstraat - dat was nog in de tijd van Van Amerongen - liep hij tegen een buurman op, die in Amerika had gezien hoe men daar etalages maakte, waarbij de moge lijkheden ook van binnenuit werden benut. "Het zogenaamde spiegelen," aldus Rijvordt. Hij had er zo'n succes mee, dat alle bedrijfsleiders van Van Amerongen een keertje moesten ko men kijken. Daarna maakte de fam. Rijvordt (mevrouw hielp uiteraard weer mee!) regelmatig een voor beeldetalage, die via foto's werd doorgegeven aan de andere filialen. De heer Rijvordt komt in Bergen nog veel van zijn vroegere klanten tegen. "Ik kan wel gedag blijven zeggen", merkt hij op. Want Albert Heijn had en heeft veel klanten in Bergen. Op grond daar van durft de heer Rijvordt dan ook wel te zeggen: "Van dat hoge gebouw in Zaandam zijn zeker een paar steentjes van mij afkomstig!" KIEREWIET Veel meer schrijven doe ik niet Want a/s Jansen me zo ziet Wordt hij helemaal kierewiet En stuurt hij me met een kluitje in het riet Want hier is hij de Piet. Achter de hierbij afgedrukte "Gedachten van iemand in het flessenhok" staat de 22- jarige Ronnie Heidoorn, die in het A.H.-filiaal aan de Orionstraat in Eindhoven al vier jaar als part-timer werkzaam is. "Met zyn gedicht, dat hjj in een opwelling van afkeer in het emballagehok heeft geschreven, slaat hjj de spijker op zyn kop. Voor zover my bekend, heeft al het A.H.-winkelpersoneel een gruwelijke hekel om in het flessenhok te werken", zegt filiaalchef Esters. ER VAN TUSSEN Jansen neemt me er weer van tussen Voor ons heeft hij altijd van die leuke klussen Zulk werk gun ik niet eens aan Russen, Turken, Marokkanen en andere vreemde mussen De hele middag lege flessen, of stapelen van bussen De woede van Van de Berg sussen Want die zouden ze allang moeten hebben lussen Maar zo lang hij gaat met één van die zussen Van de kassa, waarmee hij langdurig kan kussen Kunnen wij rustig er van tussen.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 9