Vakantie in Israël "Je kunt niet spreken van dé ZBBL" Bij remodeling kijken de medewerkers niet op een uurtje" H. HEEROMA, PERSONEELSFUNCTIONARIS AHZB: W. J. DE JONG, MARKETING PROJEKTLEIDER AHZB N pagina 7 Israel is voor Daniëlle Trager niet in alle opzichten het Beloofde Land. Voorbije winter heeft ze een paar maanden door gebracht in de Joodse staat. Interessante ervaringen. Vooral, wanneer je zuster er woont. "Het is een heerlijk land. De natuur is er prachtig. Er is ontzettend veel te zien, maar om er voorgoed te blijven wonen voorlopig niet". De charmante donkerogige inkoop-assistente van de confectie weet waar ze over praat. Toen wij dus volop schaatsen reden, vertoefde zij bij haar oudste zus. Eerst een paar weekjes helpen met de pas geboren baby. Later lekker vakantie vieren. Zon overgoten foto's in haar album laten duidelijk zien, dat Daniëlle het uitstekend naar de zin heeft gehad. Natuurlijk zijn er vragen op haar afgevuurd van "meid blijf toch hier". Ze heeft opnieuw voor de Zaan gekozen. "Waarom Het ligt daar allemaal heel anders dan hier. Er zyn veel betere voorzieningen in Holland. Je moet daar kei en keihard werken. Dat op zich is niet zo erg, maar daar staat bijzonder weinig geld tegenover. En alles is er belachelijk duur. Een andere handicap voor een leuke job is, dat je de taal moet spreken. Met je Engels kom je niet overal terecht. Nou, toen die leuke baan bij AHOLD in het verschiet lag, was de keus niet erg moeilijk". Iets waar Daniëlle maar moeilijk aan kon wennen is, dat de Israeli's weinig discipline kennen. Ze dringen zich in een supermarkt als het ware naar de kassa toe. Netjes op je beurt wachten betekent, dat je nooit aan afrekenen toekomt. Dat is de mentaliteit daar. Maar je moet niet denken, dat de Israeli's niets voor elkaar over hebben. "Alles is bijvoorbeeld van iedereen". Wanneer je een haarföhn bezit, leent de buurvrouw die vanzelf sprekend. Maar ook de vriendin van die buurvrouw droogt haar haren met jouw apparaat. Dat vindt iedereen een logische zaak. Haar oudste zuster - getrouwd met een gids - heeft het uitstekend naar de zin. Ze heeft ook de Israëlische nationaliteit. Een jongere zus tekende na 3 jaar voor gezien en reisde terug naar Holland. Daniëlle blijft voorlopig de toren van AHOLD trouw. De komende herfstregens, eventueel wat sneeuw en ijs neemt ze graag op de koop toe. Maar wanneer de porte- monnaie het toelaat, wipt ze snel weer eens over naar het land aan de overkant van de Middellandse Zee. (Zie ook pagina Eigen Wijs) hei „p-nieuw aanpassen van van de veranderende koop- bedrijfsvoering en het 'in zijn naar het inzicht ;w( t dat de ZB zich thans ing" mag verheugen. Hij wil medewerkers te prijzen, die wa oor zomer het geweest gs n negen tot negen klaar goed mogelijk behulpzaam •«en apprecieert is de door- n v 7 elkaar te doen en ook dnde mensen niet op maar een uitdrukking uit :s I te heeft Van de Water enj m Van 15 vaste medewerkers er met 15 a 20 part-timers 2T(' terk afhankelijk van de ;en v, in de zomer vier maal t vooral veel mankracht voor al 'pwoners in het zomerse »er ;n, heeft het AH-assor- zi elprodukten, non-food- rd en doen toenemen, maar trots nog even zeggen dat hij ter ;rs Duits brood in zijn i b :hikbaar heeft, jrtiment en het voortdurend van je klanten maakt dat de ju ïeeft. Dit attent zijn, dit ;oe getraind personeel moet rden in het AHZB-bestel ook V -i de Water vindt die et belangrijk. :rs< oen is erg moeilijk. Om aiswxi deze periode van over- is een kwestie van eerste klas prc^-emen oplossen. Juist in |k\* Sbaar en kun je "handen at. lor terug te ontvangen", nog toe hebben wij het nog Issortiment voor een winter- shop, uit te zoeken, dat t kan worden voor onze In de acht maanden dat de heer Heeroma de taak vervult van personeelsfunctionaris in de ZB-organisatie, is hem opge vallen dat men niet kan spreken van de ZBBL. "Dat loopt uiteen van de kruideniers-van-huis-uit tot wat je een moder ne manager zou mogen noemen. Daar ligt een wereld tus sen". De heer Heeroma: "Toch wil de onderneming dat iedere ZBBL die de organisatie op het ogenblik heeft, voldoet of tenminste gaat voldoen aan de eisen van deze tijd. Dit stuit op problemen. Wij hebben in 70 van de 189 huidige ZB's te maken met BL's van 45 jaar en ouder. Van hen worden nu commerciële prestaties verwacht op een manier waarmee ze moeite hebben. Voor deze groep getrouwen zou wat meer begrip moeten bestaan". historisch belast De heer Heeroma motiveert zijn standpunt door te stellen dat men wat dit betreft te maken heeft met een "gevormde ca tegorie" mensen, die feitelijk historisch zijn belast. "Daar aan is weinig bij te schaven. De ZB was indertijd een moderne winkelvorm die is ontstaan na de bedieningswinkel. De volgende explosie was de op komst van de SM's, waardoor de ZB's min of meer op een zijspoor kwamen. Alle aandacht richtte zich immers op de SM. Er ging een sfeer heersen van: wij tellen niet meer mee. En nu, met de "wedergeboorte" van de ZB moeten juist die ZBBL's zich maar in een versneld tempo zien aan te passen onder dwang van de resultatendruk" toekomst Dit alles neemt niet weg dat de heer Heeroma open oog heeft voor de toekomst: "Ik denk dat we in staat zijn om jónge mensen een goede carrière te bieden in deze tak van het win kelbedrijf. Er komt tenslotte tegenwoordig heel wat voor kijken om een zaak te runnen. Voor jongelui met mavo of havo, die bovendien bereid zijn tot bedrijfsstudie, kan je de hele loopbaan uitstippelen". Uit kennismakingsgesprekken die hij kortgeleden tezamen met de filialendirectie en divisieleider voerde met jonge, aan komende ZBBL's is trouwens ook van die zijde het enthou siasme voor en het vertrouwen in de ZB-organisatie naar voren gekomen. Deze groep van vijftien man is 2 september jl. gestart met een opleidingsprogramma tot ZBBL (tot begin maart één dag per week). Volgens de heer Heeroma bestaat de verwachting dat deze kandidaten in de loop van volgend jaar allen kunnen worden geplaatst: de eerste stap in de richting van de beoogde BL's - nieuwe stijl. Voor marketing projektleider W. J. de Jong heeft de huidige hang naar de verkoop van vers-groepen een even koele als knellende ondertoon. Immers: by de toenemende vraag naar verse groenten, zuivelprodukten [melk!!] en vlees, staat hy voor de taak om de ZB's te helpen aan koelvitrines en/of -cellen, waarby het bepaald woekeren is met de beschikbare ruimte in de diverse filialen! Hoewel zulke aanpassingen van de winkelinrichting vanzelf sprekend de nodige hoofdbrekens kosten, weet de heer De Jong zich aan de andere kant gesterkt door het enthousiasme van de BL en zijn team, wanneer er zulk werk aan de winkel is. "Dan kijken ze nooit op een uurtje en als het moet gaan ze ook 's avonds nog door". planning Om een indruk te geven van wat er moet gebeuren voor men zelfs maar aan een remodeling toe is, schetst de heer De Jong de volgende procedure: "Aan de hand van de jaarlijkse begroting worden de bestaan de wensen allereerst afgewogen in onderling overleg tussen de BL en zijn groepsleider. Vervolgens gaan marketing service en de Dienst Technische Projekten (DTP) de situatie ter plaatse bekijken om de mogelijkheden te peilen. Daaruit vloeit een voorstel voort in de vorm van een viltstift-lay-out, die later zijn beslag krijgt in een definitieve blauwdruk. Nadat de kosten tegenover de baten zijn gesteld en een fiat van de AHZB-directie is verkregen, kan worden vastgesteld wanneer het karwei kan worden uitgevoerd. Vervolgens gaat marketing service zich verdiepen in de toekomstige warenin- deling van het aan te passen filiaal; er worden sluitingsbrie- ven en biljetten geproduceerd; er worden wijzigingen aange bracht in het bel- en afleverschema, alsmede voor de compu ter en er worden de nodige afspraken gemaakt met de BL. Intussen regelt de heer Van de Pauw Kraan van de DTP af spraken met de aannemer en wordt een draaiboek samenge steld en de Deco-Interieur-adviesafdeling wordt ingescha keld. "Een belangrijke rol bij een remodeling speelt het driemanschap Van Zijl, Buskermolen en Konings, die te zamen bergen werk verzetten", aldus de heer De Jong. bijverschijnselen Ongeacht of de remodeling groot of klein is, geeft de heer De Jong de volgende opsomming van zaken waaraan bovendien moet worden gedacht: seizoeninvloeden, valt de verbouwing niet juist samen met een plaatselijk gebeuren of met de ver plichte vakantiesluiting; kan de aanvoer van materialen via de normale aanvoerweg geschieden; is de elektrische bedra- 's j na (ZB. Links op de voor- links van hem, zit de ding zwaar genoeg voor extra belasting van bijvoorbeeld gro tere vitrines; zijn er nog lege electra-groepen ter beschikking; kan er nog een extra compressor bij in de compressorruimte of hoe moet het met de afvoer van oude inventaris? Het is maar een greep uit allerlei factoren waarmee rekening dient te worden gehouden. Van de bestaande 189 ZB's, stonden er dit jaar 124 op de be groting om te worden aangepast aan de wensen van deze tijd. Daarvan zijn er inmiddels 91 klaar, variërend van de plaat sing van een melkhuisje tot schilder- en decoratiewerk. De ZB's zitten in de lift, ook wat aanzien betreft.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7