Winter net zo belangrijk als zomer "Als convenience-winkel blijven wij een toontje meeblazen" P.G. ZWARTS, FILIALENDIRECTEUR AHZB: ZB-FAN NOORDERMEER Ogen de kost geven SEIZOEN - AHZB KATWIJK: pagina 6 Hoe komt het nu dat kleine winkels nog levensvatbaarheid hebben? Wie deze vraag stelt aan AHZB-filialen directeur P. G. Zwarts, krygt eenvoudigweg als antwoord: "Omdat juist nu in Nederland en ook in het buitenland in wijken en in kleinere gemeenten behoefte bltfkt te bestaan aan bescheiden winkeleenheden. Daardoor geven deze winkels ook een by- zonder gunstige omzetontwikkeling te zien, zodat kan worden gezegd dat de "buurtwinkel" een toontje blyft mee- blazen". En dan praten we wat AH betreft over winkels met een op pen-lak van 60 m2 tot 350 a 400 m2. Waarbij het assortiment kan variëren van beperkte kruidenierswaren houdbaar en vers tot een "one-stop-shopping"-assortiment met een soort suoermart-functie. Dit laatste aspect wil men benaderen in de zogenaamde V(lees)ZB's, waar de formule er op is gericht dat de klant er ook haar weekaankopen doet. stuur geven Ongeacht de grootte van de winkel en de omvang van het as sortiment valt of staat het bestaansrecht van dit winkeltype volgens de heer Zwarts met het feit, dat men bijzonder nauwkeurig stuur moet geven aan de assortimentskeuze. - "Als je een zo volledig mogelijk levensmiddelenpakket op een zo geringe oppervlakte wilt verkopen; moetje een scher pe analyse maken van de concurrentie én van de groepen, waarin je sterk bent en moet zijn. Je moet je dus beperken. Verder zal je in dergelijke winkels moeten inhaken op ver anderingen in de omgeving. Als er bijvoorbeeld in de buurt een melkboer ophoudt, zal je de zuivelafdeling moeten uit breiden. Je moet aanvoelen wat de klant wil. En dat gaat veelal ge makkelijk. omdat de filiaalmedewerkers en de klant elkaar goed kennen. Door het wederzijdse kontakt wordt als het ware de handicap in ruimte opgeheven", aldus de heer Zwarts. Hij vertelt dat uit klantenenquêtes wel is gebleken dat de klant graag in kleine winkels koopt, "ook al stoot men met z'n wagentje tegen de stellingen aan". extra wissel op BL Als reden wordt vaak de gezellige sfeer genoemd. "Die sfeer", zegt de heer Zwarts, "wordt opgeroepen door de BL". "Hij is de spil, met het grote voordeel dat hij diréct leiding geeft aan zijn team. Dit is een groot pluspunt. Maar, aan de andere kant wordt er op commercieel gebied steeds meer van de BL gevraagd: het is nodig dat hij marktkennis bezit en inzicht heeft in assortimentsgroepen. Van filiaal-beheerder is de functie er één geworden, waarbij ook de commerciële kant een extra dimensie heeft gekregen". De heer Zwarts wijst er op dat hiermee een zware wissel op de BL wordt getrokken. "Hij moet worden opgeleid, dan wel worden bijgeschoold op het commerciële vlak. Al brengt het anderzijds met zich mee dat de taak van de BL Veel interes santer is geworden. Hij kan veel meer eigen initiatief tonen. Om een voorbeeld te noemen: de publiciteit wordt afgestemd op het supermart assortiment; de BI moet ze wel kunnen ver talen naar de behoefte die zijn filiaal stelt". beleid Het beleid is er volgens de heer Zwarts op gericht om binnen het winkelbestand dat er is, gebruik te maken van de moge lijkheden. "Juist omdat grote winkels minder makkelijk te krijgen zijn en de kleine winkels "in" zijn, gaan we daar bewust mee verder. Die mogelijkheden worden meer gezien dan een aantal jaren geleden en daarom worden ze ook aangepakt. Er zit nog steeds groei in de omzet van de ZB's: in de kleinere winkeltypen 11% meer dan in 1975 en in de "one-stop-shopping"-zaken zelfs 17% meer in vergelijking tot vorig jaar. Dat betekent dat wij voor 20% van de totale omzet van de onderneming zorgen", stelt de heer Zwarts vast. Waarbij hij overigens benadrukt: "Je kunt centraal nóg zoveel uitdokteren, maar het belangrijkste werk wordt door de BL en zijn medewerkers gedaan!" Bedrijfsleider C. Noordermeer van de AH-zelfbediening in het winkelcentrum "De Gaard" aan de Troosterhof in Utrecht is typisch zo'n man, die geen enkele moeite heeft om over zyn beroep en zyn zaak te praten. Noordermeer, 52 jaar nu, is al vanaf zyn prille jeugd actief in het gruttersvak en dat doet hy tot aan vandaag met zeer veel plezier. Hij noemt zichzelf zondermeer een ZB-fan en hij voegt er pijlsnel aan toe dat hij het zelfbedieningssysteem zoals dat in zyn zaak functioneert nog een lang leven beschoren ziet. Vooral de laatste jaren is er bij veel klanten weer meer be hoefte gekomen aan een persoonlijke benadering en ik ge loof, dat wij die hier nog steeds kunnen geven. We merken dat in onze zaak ook dagelijks. Veel klanten vragen regel matig om advies. Dat kan gaan over soorten broodbeleg, maar eveneens over wijnen. Ondanks het feit dat het behoor lijk aanpoten is in deze ZB proberen mijn medewerkers en ik toch nog altijd even tijd te vinden om - als dat nodig is - een babbeltje met de klanten te maken. Ik moet zeggen, dat mijn personeel ook alle service geeft die maar mogelijk is. Als er even meegelopen moet worden naar de auto van een klant dan doen we dat ook". overgang naar vlees-zb .Toen de heer Noordermeer ruim twee jaar geleden vanuit een echte volkszaak in Amsterdam naar Utrecht kwam maakte hij daarjuist de overgang van gewone ZB naar vlees- ZB mee. "We konden toen een pand dat naast ons lag, bij de winkel trekken en daar heeft AH maar al te graag gebruik van gemaakt. Vanaf dat moment begon hier de verkoop van verse melk en van vlees, terwijl de groente-afdeling werd uit gebreid. Die verandering is niet zo maar ontstaan. Vanuit onze cliëntèle was duidelijk de vraag gekomen naar melk en vlees in onze ZB De heer Noordermeer schuwt verandering overigens toch niet. Dat liet hij kortgeleden op bijna specta culaire wijze zien en hij kon dat doen dankzij de vrijwillige medewerking van zijn medewerkers. Wat gebeurde er. De heer Noordermeer vertelt: "Naar aanleiding van een cursus, die ik had gevolgd, kwam ik op de gedachte om de lay-out van de zaak te wijzigen en de nodige veranderingen aan te brengen in het assortiment. Ik heb mijn ideeën met mijn groepsleider besproken en toen die er zijn goedkeuring aan gaf zijn wij hier aan het werk gegaan. De wijzigingen in deze zaak zijn zonder hulp vanuit Zaandam uitgevoerd. Notabene op een van de allerwarmste weekeinden van het jaar hebben mijn personeelsleden en ik op zaterdag en zondag de handen uit de mouwen gestoken. Toen onze klanten op maandag middag binnenstapten kwamen ze in een totaal veranderde U7inlrf»l betere omzet per meter Het idee van Noordermeer was er op gericht om tot een bete- re omzet per meter en tot een hogere winst te komen. De praktijk heeft hem inmiddels al in het gelijk gesteld. "De veranderingen in de lay-out van de zaak betroffen vooral het creëren van bredere paden, hetgeen natuurlijk voor de klant erg belangrijk is; het overzichtelijker maken van het geheel; groepen van artikelen meer bij elkaar leggen en het mogelijk maken voor de klant om het totale assortiment beter te be- Bedrijfsleider Van de Water wil er wel de nadruk op leggen dat, hoewel hij deze zomeropstelling belangrijk vindt, hij voor zijn vaste plaatselijke klantenkring de winteropstelling zeker zo belangrijk vindt. van SM naar ZB Voordat de heer Van de Water de bewindvoering van deze ZB op zich nam, werd de exploitatie van dit pand door AHSM als supermart uitgevoerd. kijken. Bovendien heb ik wat "langzaamlopers" uit ons pak ket afgevoerd en er artikelen bijgehaald, die een hogere winstmarge hebben. Die artikelen heb ik overigens niet ach teloos uit mijn mouw geschud, maar de suggesties waren duidelijk afkomstig van onze klanten, die er vele malen naar hadden gevraagd. De reacties van personeelszijde waren zondermeer enthousiast en de klanten hebben ook zeer positief gereageerd". Bedrijfsleider Noordermeer geniet duidelijk van zijn dage lijkse werk, dat hij overigens moeilijk van zich af kan zetten. Op familiebezoek in Amerika gaf hij destijds zijn ogen in tal van winkels goed de kost en ook op zijn zomervakantiestek Nice trekt hij zo af en toe eens voor wat boodschappen de Franse winkels in om te zien hoe het daar toegaat en of er misschien iets over te nemen valt". Bang voor concurrentie inzijn directe nabijheid is de AH-bedrijfsleider bepaald niet: De mensen weten wat wij te bieden hebben en ze kennen onze service. We hebben hier een groeiende klantenkring dat zie ik aan het aantal kassa-aanslagen en de groei in de ge middelde verkoop per klant en ik durf te zeggen dat we hier op de Troosterhof bijzonder sterk staan. BL L. P. N. A. M. van de Water voor zijn aantrekkelijke broodboetiek, waarin 's zomers dagelijks twee meter vers Duits brood beschikbaar is. Toen hij eind juni 1974 in Katwijk aan Zee kwam, mocht hij niets zeggen. Alleen maar kijken. Wij hebben het over L. P. N. A. M. van de Water, momenteel bedrijfsleider van de AHZB aan de Voorstraat 27, Katwijk aan Zee. Het filiaal dat nu in ZB-vorm aan zijn derde seizoen "bezig" is in deze 's zomers zo drukke badplaats, die vooral bij veel Duitsers in trek is. Dit Duitse klantenbezoek vormt voor deze AHZB in de zomer een belangrijk aspect. Het assortiment is dan niet alleen afgestemd op zomerse genoegens, maar voor een groot deel ook op de smaak van deze Duitse "tijdelijke gasten". Dit is in het verleden minder goed gegaan en het is vooral de kijken-kijken-en-niets-zeggen-periode geweest, die de ZB thans door reorganisatie tot een goed renderend bedrijf heeft gemaakt. Met andere woorden er wordt in de boeken niet meer met rood geschreven.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 6