Salarisspecificatie door de computer geproduceerd en door de Personeelsregistratie uitgelegd De Personeelsregistratie voert steeds actie SALARIS-SPECIFICATIE jq: BELANGRIJK FLITSEN pagina 3 Als vrijdagmiddag om 2.30 uur, in de tweede week van iedere periode, de salarisopgaven van de Afdeling Personeelsregistratie niet aan de bank- en giro-centrale zijn doorgegeven, dan is Ahold in last. Zware gewichtige woorden voor een operatie die elke periode op tijd moet plaats vinden en waarvan het belang niet onderschat mag worden, want anders zijn de ca. 26.000 medewerkers van Ahold en al haar onderdelen niet op tijd zeker van hun salarisuitbetaling. In nevenstaand artikel vertelt de heer J. W. Dekker, die aan het hoofd staat van 13 mensen van de Afdeling Personeelsregistratie, aan de redactie van Flitsen hoe deze afdeling periodiek voorberei dingen treft om ervoor te zorgen dat de medewerkers van Ahold naar juiste berekening hun salaris krijgen. Het krappe tijdschema aanhouden is al een moeilijke bezigheid. Met de "electronische geheugens" moet niets, maar dan ook niets fout lopen, of zoals men dat in vakjargon pleegt te noemen: in een dump lopen. Jaarlijks alleen al, worden er door de Afdeling Personeels registratie ca. 70.000 mutaties verwerkt, die veroorzaakt worden door wijzigingen in de salarissituatie: een loonronde, een adreswijziging, een huwelijk, de geboorte van een kind, de vakantietoeslagen, etc. In plaats dat door de automatisering het werk eenvoudiger wordt, is inmiddels* gebleken dat door de steeds grotere verfijning in de mutatievormen van de salarisadministratie, dit bestand eerder toe- dan afneemt. En u weet het, op het loonfront gebeurt jaarlijks wel het één en andere, zeker drie vier keer. Wat dacht u van de laatste loonronde (f 27,69)? Gezien vanuit ons systeem van salaris uitbetalen moest dit bedrag gedeeld worden door 160 uur! Hierbij gaat het bij de uitbetaling regelmatig om de afronding op hele centen. Een drietal medewerkers van Personeelsregistratie houdt zich voortdurend bezig met het bijhouden van de kinderbijslag; drie duizend kinderbijslaggerechtigden in totaal. Binnen ons hele automatiseringssysteem vergt deze administra tieve bezigheid nogal wat tijd, omdat de 300 buitenlandse kinder bijslaggerechtigden ook op tijd hun uitkeringen willen hebben, maar er vaak vertragingen ontstaan in verband met verificaties die met het buitenland moeten worden ondernomen. Uiteraard moet ook regelmatig de jaarlijkse jubileumlijst worden gecheckt om de informatie aan de chefs op tijd te laten plaats virfden. Aan het begin van het jaar zitten in het bestand van onze computer zo'n 25.000 adressen, die als gevolg van al de mutaties (wat dacht u van bijvoorbeeld de ongeveer 5.000 vakantiewerkers?), aan het eind van het jaar oplopen tot een bestand van 40.000 48.000 salarisgerechtigde adressen, die verwerkt moeten zijn in com putertaal. In het vakjargon noemt men dan dat het bestand in één jaar over de kop is gegaan. Voor de medewerkers van Ahold is het lezen en begrijpen van een dokument als de salarisstrook een belangrijke opgave, die door Personeelsregistratie eerst werd voorbewerkt. Betaalafd Filnr Dienstverband Geboortedatum Bruto salaris Belastbare vergoedingen Salaris in natura Pensioenpremie Fiscaal loon Beschikking Inspecteur Basis AOW/loonbelasting Waarvan belast vlgs tabel 2) Waarvan belast vlgs bijz tarief 3)| Basisbedrag premies sociale Zlektekostentoesl Koopavondtoeslag Dlptometoeslag Pensioenpremie AOW/AWW Loonbelasting Ziekenfonds WW WAO Vezeno COV 5) Voorschot Huurlnhou ding Bruto salaris Vergoedingen Inhoudingen Netto salaris Vorige vooruitbetaling Nieuwe vooruitbetaling Vorige afronding Nieuwe afronding Storting Spaarfonds Door U te ontvangen Wijze van uitbetalen Contant of cheque Tot en met standen Fiscaal loon AOW/AWW Loonbelasting Ziekenfonds WW WAO Vezeno Basis voor vakantietslg Vakantierecht was ala verpllcht-verzek het tijdvak Korte werkge Loonsllponthefflnganr. L Geldapeciflcatle 1). 2). 3), 4). 5). 1.0.x. De salarisspecificatie, die vele medewerksters en medewerkers elke periode ontvangen, is kennelijk niet eenvoudig te lezen. Dat blijkt tenminste uit de talrijke vragen, die over die specificatie iedere keer weer worden gesteld. De redactie heeft daarom de heer J. W. Dekker van de afdeling personeels registratie gevraagd, om een en ander over de salaris-strook te vertellen. De uiteenzetting van de heer Dekker geldt evenwel niet voor alle personeelsleden: Sterovita BV te Dordrecht, AC Restaurants BV, Ostara BV en Meester Wijhe BV voeren een eigen loonadministratie. Een aantal personeelsleden, die onder de zogenaamde concernregeling vallen, worden niet via de com puter op het hoofdkantoor betaald, maar via het salarissysteem van de afdeling sociale verzekeringen. Voor hen geldt de uiteen zetting ook niet. Zoals bekend moet elke computer, wil deze ingewikkelde machine zijn werk goed kunnen doen, worden "gevoed". Als er een goede salaris-specificatie uit moet komen, dan moet de computer over bepaalde gegevens van iedere mede werker (of medewerkster natuurlijk) kunnen beschikken. In de eerste plaats moet de computer een aantal persoonlijke gegevens weten. Die worden hem verteld op het sollicitatie formulier voor nieuw personeel, dat na verwerking als ponsdokument in zijn enorme geheugen wordt ingebracht. Verder wordt hem via dit formulier het zogenaamde N-formulier mee gedeeld, het aantal uren, dat in normale gevallen wordt gewerkt, en het uur salaris, dat wil zeggen het salaris van een periode gedeeld door het aantal te werken uren. Zo'n salaris, of het aantal te werken uren, wijzigt wel eens. Geen nood: via een, wat wordt genoemd, W- formulier delen we de computer die wijzigingen mee en die houdt er dan bij zijn berekeningen rekening mee. nog meer in computer De computer is nog niet tevreden: hij moet ook nog gegevens hebben over de bedragen, die voor aow, aww, loonbelas ting, premie sociale verzekeringen en pensioenpremie moeten worden inge houden. Tenslotte moeten in sommige gevallen gegevens worden ingevoerd over bijvoorbeeld persoonlijke vergoedingen en inhoudingen, zoals, om maar een paar voorbeelden te noemen, huurver- goeding of premie Vezeno. Een intern formulier, het zgn. pr-formulier is nodig om deze gegevens aan het "verstand" van de computer te brengen. wisselend Hoewel al die bovengenoemde zaken nog wel eens kunnen wijzigen, staan ze toch voor een bepaalde tijd vast. Dit in tegen stelling tot de variabele, dus wisselende gegevens, die elke periode kunnen wijzi gen. Dat zijn met name in elke periode de al dan niet gewerkte uren. Nadat ook deze gegevens in de computer zijn ingebracht, kan de salarisberekening worden gemaakt. Het is dagelijks moge lijk, vaste gegevens in de computer in te brengen. Het verwerken van de variabele gegevens gebeurt evenwel maar éénmaal per periode. Dat zijn er nu zo ongeveer 25.000, dus iedereen zal begrijpen, dat dit verwerken wel wat tijd vraagt. twee weken Ruim twee weken is er nodig voor het inbrengen van de variabele gegevens, het maken van de salarisberekening, het maken van de voor de boekhouding nodige stukken en het verzenden van de betalingsopdrachten aan de bank- giro centrale en de filialen. Daarom worden de salarissen altijd betaald in de derde week na afloop van een periode. Er is, zoals u ziet, aardig wat werk nodig om u op tijd uw salaris en specificatie te bezorgen. We gaan nu die specificatie eens bekijken. vijf kolommen Zoals u op de bij dit artikel afgedrukte blanco salaris-specificatie ziet, telt zo'n specificatie vijf grote kolommen met daarboven de "titels": bruto, vergoedin gen, inhoudingen, verrekening en tot en met standen. We zullen nu behandelen, wat er in die kolommen alzo kan komen. En dan beginnen we met de eerste kolom: bruto. bruto In de kolom "bruto" staan de uren vermeld, zoals die zijn opgegeven via de zogenaamde PEROP, dat wil zeggen, de periodieke opgave, die de computer elke periode voor ieder personeelslid afdrukt naar gegevens van de urenverantwoor- dingskaart of het registratie werktijden- formulier. In de kolom "omschrijving" zult u onder meer kunnen vinden vermeldingen als: GEW. UREN, VAC/SNIPU, ZIEK, BCD-UREN en OVERUREN. Daar achter vindt u het aantal uren. Dat wordt vermenigvuldigd met uw uur- salaris, waarbij dan ook rekening wordt gehouden met dat wat in het percentage kolommetje staat. Het is immers zo, dat u voor "normale" uren 100% van het met u overeen gekomen uurloon ontvangt, maar dat u voor "overuren" meer krijgt. En die toeslag kan 25, 50 of 100 procent bedra gen, zodat u in totaal 125, 150 of 200 procent ontvangt. Als u ziek bent geweest, zult u achter het aantal "ziekte-uren" in de kolom drie sterretjes zien staan. Het percentage ziekengeld kan wisselen: het is afhanke lijk van de loonbelastinggroep en het bruto uursalaris. Voor degene, die zich wat meer in deze zaak willen verdiepen, zijn hierbij enkele voorbeelden afge drukt. Hieruit blijkt in elk geval duide lijk, dat het netto-salaris bij ziekte gelijk blijft. bruto-salaris We gaan nu al de bedragen bij elkaar optellen, zodat we het "bruto-salaris" vinden. Maar dat is niet het bedrag, dat u in handen krijgt. In de eerste plaats kan daar nog wat bijkomen. We noemen bijvoorbeeld enkele vergoedingen, waar over we het straks nog even zullen hebben. De pensioenpremie, die u even tueel betaalt, kan weer worden afgetrok ken en we komen dan bij het zogenaam de fiscale loon. persoonlek Maar bij de berekening van de loon belasting kan soms rekening worden gehouden met persoonlijke omstandig- Als Flitsenredaktie hebben wij bijzonder veel aandacht be steed aan de salarisspecifica tie. Wij zouden het daarom op prijs stellen wanneer u deze twee pagina's (3 en 4) zou willen uitknippen en bij uw andere belangrijke papieren opbergen. De redaktie heden. Zo kan iemand in aanmerking komen voor een "aftrek onvolledig gezin" of, om nog een voorbeeld te geven, voor een arbeidsongeschiktheids aftrek. Die bedragen mogen dan in min dering worden gebracht op het fiscale loon. Als iemand door bijzondere omstandig heden van de belastinginspecteur een "beschikking" heeft gekregen, kan hij het betreffende bedrag ook laten aftrek ken. Die "beschikking" moet dan wel aan de werkgever worden gegeven, zodat die haar in de computer kan invoeren. We houden nu het basisbedrag over waarover aow en loonbelasting wordt berekend. Dat bedrag kan dan ook nog worden gesplitst in een bedrag dat volgens de normale tabel wordt bere kend en een bedrag, waarover een bij zonder tarief wordt geheven. Dat kan bijvoorbeeld vakantietoeslag zijn. We vinden nu nog één regeltje in de eerste kolom: "basisbedrag premies sociale verzekeringen". Hier komt het bedrag, dat wordt gevonden door van het fiscale loon het bruto ziekengeld af te trekken. Zoals u in het voorbeeld kunt zien, worden namelijk geen premies sociale verzekeringen geheven over ziekengeld. [voor vervolg zie pag. 4]

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3