ZPOFAdviseur van area-manager zone-manager en bedrijfsleider Eerste verkopers moeten ook betrokkenheid en eigen initiatief tonen Stille werkers achter personeelsschermen AHSM-filialen FLITSEN pagina 11 In filiaalkringen van AHSM heeft de functie-aanduiding "ZPOF" een vertrouwde klank. Velen weten dat het een af korting is van Zone Personeels Opleidings Functionaris, maar menige filiaal-medewerker bij AHSM heeft waarschijnlijk nauwelijks een idee, welke taken een ZPOF in de organisatie vervult. Om hierin wat meer inzicht te geven, sprak "Flitsen" met de heren J. de Groot en M. de Rijke - twee van de in totaal negen ZPOF's die momenteel bij AHSM in dienst zijn. Omwille van de duidelijkheid vertelden de heren De Groot en De Rijke niet over ervaringen die zij in de dagelijkse prak tijk in zo'n zestig filialen opdoen. Zij schetsten daarentegen een beeld van de feitelijke aard van de werkzaamheden, waarmee elke ZPOF is belast. van onder af De bemoeienis van een ZPOF begint al bij de medewerker die pas "aankomt" in een filiaal. Althans waar het diens oplei ding betreft. Hoewel dit in wezen de zorg is van de betreffende BL, wordt er door de betrokken ZPOF op toegezien dat het opleidingsprogramma binnen de gestel de tijd wordt afgewerkt. Zo heeft de ZPOF ook inzage in de eindtoets van iedere medewerker om als aan de eisen is voldaan zijn fiat te kunnen hechten aan aanstelling tot verkoper/ ster A, B of C. Tevens stimuleert de ZPOF dat er in iedere opleidingsfase eens per jaar op bepaalde tijdstippen een beoordeling van de individuele medewerkers plaats heeft. Ook van zo'n beoordeling wordt de ZPOF in kennis gesteld. Het vormt de basis voor eventuele verdere stappen in de promotielijn (kadervorming). Met andere woorden: het met goed gevolg doorlopen van het opleidingspakket én de persoonlijke beoordeling van een medewerker zijn maatgevend voor pro motie naar een volgende functie; in dit geval die van 1 ste verkoper/ster. selectie Vrijwel identiek is de rol van de ZPOF bij de bewaking van de opleidings procedure die vervolgens mogelijkheden opent naar de functie van sectorchef. Naast het "bijhouden" van toetsing en beoordeling heeft de ZPOF echter wat dit betreft ook bemoeienis met de voor deze functie noodzakelijke benoemings procedure. In eerste instantie dient de betreffende BL een voorstel in om een 1 ste verkoper tot sectorchef te benoemen. De uiteinde lijke aanstelling geschiedt daarna op grond van selectie in nauw samenspel tussen de zone-manager, de ZPOF en de BL. Eenmaal sectorchef, wordt een mede werker opnieuw getoetst en beoordeeld. Door de bank genomen staat hij dan op de nominatie om als volgende trap op de promotieladder in aanmerking te komen voor de functie van BL. Wéér allereerst op voordracht van een betreffende BL, waarna een selectie- geSprek plaats heeft tussen de ZPOF, de zone-manager en de kandidaat BL-in- opleiding. Tenslotte komt zo'n gegadig de voor een speciale selectie-commissie, waarin o.a. een area-manager zitting heeft. Deze commissie heeft dan het laatste woord inzake benoeming, wat overigens wel afhankelijk is van de aan wezigheid van een formatieplaats. Verder heeft een ZPOF aan het eind van elk jaar gesprekken met BL's over de zogenaamde tredenverhogingen voor 1 ste verkopers en sectorchefs. Een andere taak wordt gevormd door de bemoeienissen van een ZPOF met voor komende organisatiewijzigingen binnen het bedrijf. Een voorbeeld was indertijd de overgang van afdelingschef organi- Eind augustus is door een aantal eerste verkopers van filialen van AHZB uit Noordw(jk en omgeving, een vergadering belegd om na te gaan in hoeverre het mogelyk is dat zowel van beneden als van boven af de interne communicatie verbeterd kan worden. De heer J. A. van Tol, le verkoper AHZB, vroeg ons hier aandacht aan te besteden. Hjf stelt het volgende: Gebrek aan contact brengt vaak teweeg dat gemis aan betrokkenheid ontstaat ten opzichte van het werk. Het is niet altijd even eenvoudig om in een organisatie, hoe klein ook, de onderlinge contactsituatie zo opti maal mogelijk te doen funktioneren, omdat als een organisatie goed draait een ieder geacht mag worden te weten wat hem als (stilzwijgende) taak is opgedragen. Teveel bijeenkomsten beleggen om met alleen als doelstelling het contact te verbeteren maakt ander zijds ook dat binnen de geplande werkuren de taak niet kan worden volbracht. Bij een aantal eerste verkopers is allengs het gemis ontstaan aan een adequaat op de praktijk gerichte opleiding, die de eerste verkoper beter gereed maakt voor zijn taak, indien hij bijv. moet invallen als BL van een ZB. Als oorzaak wijst men meestal aan het gebrek aan contact tussen de eerste verkopers en de leiding die daarboven ligt. Dit gebrek aan contact is er mede de oorzaak van dat aan de wensen t.a.v. een gedegen opleiding niet altijd voldaan kan worden en dat er moge lijkerwijs gemis aan betrokkenheid t.a.v. het werk kan ontstaan. geen generatiekloof In een gesprek dat eerste verkoper van het AHZB filiaal te Noordwijk, de heer J. A. Tol, met ons had, verklaarde hij duidelijk niet te gelo ven dat de communicatiestoornis ontstaan is als gevolg van een zgn. generatiekloof. Het kèn zijn dat een aantal bedrijfs leiders door het feit dat de ontwikke lingen die de winkel-vormen hebben aangenomen, er moeite genoeg mee hebben of hebben gehad om gericht management uit te voeren, waar onder ook een gerichte communicatie en delegatie hoort. Het zou ook wel eens kunnen zijn dat in zo'n kleine organisatie te weinig gedacht wordt aan medewerkers als medewerkers. Vooral in de 2e lijn zou men graag wat meer begrip willen tonen t.a.v. de communicatie van boven naar beneden die te dezer zake niet wordt doorgevoerd. Men vindt dat juist de eerste verko per een praktische en adviserende stem in groepszaken kan hebben die het funktioneren in het bedrijf ten goede kan komen. In dit opzicht heeft men op de vergadering die onlangs gehouden werd de grote steun ervaren van RPOF P. Samuel, die deze ontwikkelingsfase praktisch begeleidde. Het zijn een aantal praktische pun ten, waarover men gaarne beter geïn formeerd zou willen worden bv.een leidraad voor de uitleg van geprodu ceerde cijfers en percentages, verwer king van een salaris-administratie incl. de verantwoording van de uren- kaart, het voeren van sollicitatie gesprekken, het leiding geven aan de medewerkers (incl. straf- en correc tiemaatregelen), het opzetten van een communicatiepatroon tussen BL en eerste verkoper, een gerichtere contact- en informatiewijze met de O.R. (immers ook O.R. leden heb ben behoefte aan contact met de achterban), afhandeling van winkel diefstallen, balans- en voorraadver- schillen, gespreks- en vergadertech niek, etc. Al met al is het een hele lijst waarvan de eerste verkoper vindt dat daar aandacht aan besteed zou moeten kunnen worden. regio-contacten Eerste verkoper Tol hoopt dat in de regio's de eerste verkopers onderling ook wat meer contacten zullen zoe ken opdat overleg kan plaats vinden. Regio Amsterdam heeft reeds regel matig deze bijeenkomst, die echter van bovenaf wordt georganiseerd, hetgeen volgens Tol niet helemaal de bedoeling moet zijn. Eerste verkopers moeten ook betrok kenheid en eigen initiatief tonen. Het is bijzonder verheugend dat een aantal 1e Verkopers het initiatief genomen heeft om eens over hun eigen si tuatie te praten. Dat daarbij een stuk kritiek naar voren kwam op de be drijfsleiding is ook niet zo ver wonderlijk. In een gedecen traliseerd bedrijf als Albert Heijn zal iedere bedrijfsleider een eigen "kleur" aan zijn leiding geven, c.q. kommuni- katie. Ondanks kursussen, voorlichting e.d. Maar juist door de genoemde voorlichting weet het leiding gevend kader, dat tegenspel te verwachten is en zo moge lijk zelfs bevorderd moet wor den. Dat dat niet altijd ge makkelijk is bewijst bijgaand artikel. Maar beter een "moeilijk" tweerichtingsverkeer, dan een "gemakkelijk" éénrich tingsverkeer. In het eerste geval is de kans op succes groot, in het twee de geval nihil! De in het artikel genoemde praktische punten zijn opge nomen in de opleidingen 1e Verkoper A en B, die in 1975 van start zijn gegaan. Verder wijs ik nog op de on langs begonnen opleiding tot ZB-BL, waarbij waarborgen geschapen zijn m.b.t. vervan ging en opvolging. H. Heeroma satie naar sectorchef organisatie. Zeer actueel is op het ogenblik de omwente ling in de slagerij-afdelingen van de diverse SM's. Met name daar, waar een geïntegreerde eigen slagerij komt, of waar het vlees ook in bediening wordt verkocht. Bij het aantrekken van medewerkers op deze afdelingen gaat het er om wat de man moet kunnen en kennen. In dit verband hebben de ZPOF's te maken met werving, omscholing, functie evaluatie en taakomschrijving. Aldus ontstaat een opleidingsplan dat uitein delijk in samenwerking met de afdeling opleidingen wordt uitgewerkt, nieuwe vestigingen Ook bij de besluitvorming rond nieuw te vestigen SM's is de ZPOF nauw betrok ken. Wanneer op een gegeven moment door de area-manager wordt aangegeven waar een nieuwe SM komt, gaat de ZPOF de omgeving verkennen om "in de markt" te kijken. Zo wordt nagegaan wat het karakter van de buurt is, wie de toekomstige klanten zullen zijn, welk personeel daarbij het best kan worden aangetrokken. De werving van mede werkers geschiedt dan uiteindelijk in samenwerking met een arbeidsbureau en via advertenties in de plaatselijke kranten. Het spreekt vanzelf dat er ook hier een stukje selectie vereist is om de juiste personen op elkaar af te stemmen. Nog afgezien van de instructie aan solli citanten, die meestal in de avonduren moet gebeuren. Al met al een tijdrovend karwei. samenvatting Het spreekt bijna voor zichzelf dat de ZPOF's hun inbreng hebben op zone vergaderingen, wanneer het personele zaken betreft. Behalve het voorgaande zijn zij immers ook betrokken bij het samenstellen van toetsings- en beoor delingsformulieren; bij diverse oplei dingsactiviteiten treden zij als docent op; zij zien toe op de juiste naleving van de arbeidsvoorwaarden zoals die in het bedrijf zijn geregeld; zij zijn betrokken bij alle ontslagprocedures én zij voeren elk voor zich de administratie en regi stratie van benoemingen en ontslagen. En dat alles zonder de hulp van een secretaresse. Zie hier de bezigheden van de stille werkers achter de personeelsschermen van de filialen: een lange reeks taken vervult de man die kortweg ZPOF heet.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11