DIEPVRIESGEBAK STUKKEN BETER VOOR AH EN DE KLANT Diepgevroren gebak een renderend service artikel SNELTEKENEN BEGON BIJ GEHANDICAPTEN Mes snijdt van twee kanten Rijnreizen vullen nu leven Simon-BL pagina 10 flitsen bS Taart en gebak moeten lekker zijn, er aantrekkelijk en smake lijk uitzien, en dan natuurlijk ook vers smaken. Dan moeten we taart en gebak ijskoud maken, diepvries-koud, redeneerden de Ahold-deskundigen, en na anderhalfjaar is het nu zover. Diep vriesgebak zal allengs het tere gebak in de filialen gaan verdringen. Nadat in 20 filialen een half jaartje is proef gedraaid, zal nog een honderdtal winkels taart en gebak als diepvriesprodukt op de markt brengen. Waarom is dat nu allemaal nodig?, is de vraag die bedrijfsdirecteur G. Oudega van de bedrijfsbakkerijen al lang gele den in overweging kreeg. "Met welke problemen zitten wij met het zogeheten verse gebak?", is de weder vraag van de heer Oudega. "Dat moet zeer voorzichtig behandeld worden en is beperkt houdbaar. Wat loopt dat alles niet gevaar bij het transport naar de fi lialen? Bovendien worden de bedie- ningskosten steeds hoger. Dan staat het tenslotte onbeschadigd te lonken naar de klant in de winkel. Misschien heeft die wel trek, maar wat moet je met een wagentje boodschappen en dan nog zo'n tere taart? Breng die maar eens heelhuids thuis! Welnu, diepvriesgebak heeft die proble men niet. Dat kan men onbeschadigd thuisbrengen en laten ontdooien op een tijdstip dat men goeddunkt. Wat is het belangrijkste van zo'n procedure? Dat die taart en het gebak erg lekker zijn, er aantrekkelijk en smakelijk uitzien, en dan natuurlijk ook vers van smaak zijn, alsof ze kortgeleden zijn gemaakt. Maar dan moet tevoren wel aan een aantal voorwaarden zijn voldaan", zegt de heer Oudega. koelstroom "Het is een kwestie van goede grond stoffen en een perfecte bereiding. Voor een kwaliteitsprodukt is een goede in gangscontrole op de produktielijn nodig, alsmede een zorgvuldige productencon trole en de juiste temperatuurafstelling als het in de koelstroom komt. Dat geldt voor zowel de produktielijn als het ver voer naar de filialen. We brengen nu 12 soorten taarten en gebak, zowel met vruchten-, slagroom als met crème. Het vers gemaakte produkt ondergaat tien minuten lang een zogeheten shock-be vriezing van 85 graden onder nul in een koeltunnel in het Tilburgse Produktie- bedrijf. Het wordt daarna verpakt, geëtiketteerd en geprijsd door gehand- schoende meisjes. De grootste proble men lagen vóór de ingang van de koel tunnel. Dat was de samenstelling van de receptuur en de werkwijze om het shockvriezen en dan straks het ontdooi en onbeschadigd te doorstaan". klant vertrouwd maken "We kunnen het nóg zo goed doen, maar de klant kan het toch bederven", zegt bedrijfsdirecteur Oudega. "De klant moet met het diepvriesgebak ver trouwd raken. De aanwijzing staat op de doos. Taart en gebak moeten uit de doos bij het ontdooien, want dat is een essen tiële voorwaarde voor het behoud van de smaak. Anders kan er een vleugje kar ton bij zitten.... Uit een enquête die we in de 20 proef-filialen onder de klanten hebben gehouden, blijkt dat de reacties positief zijn. Dat was niet alleen een kwestie van woorden, want er was ook duidelijk sprake van een omzet-stijging. We verwachten niet anders, omdat diepvriesgebak inhaakt op het systeem van boodschappen doen. Meer tractaties thuis omdat het vervoer nu zoveel ge makkelijker is geworden. De banket bakker moge dan beter lijken, maar ook hij maakt veelvuldig gebruik van een diepvriezer", betoogt de heer Oudega. introduktie Vanaf september wordt A.H.-diepvries- gebak in fasen in de filialen gebracht in een speciaal diepvriesmeubel. Er is een speciale introduktie-middag voor het personeel dat ook een boekje over dit thema krijgt. Daarna zal een keurmees ter voor steekproeven in de filialen het land afreizen opdat het kwaliteitsgehal te niet door enig verzuim afbreuk wordt gedaan. "De klant heeft echter het laatste woord. Als die het ontdooi-advies volgt, staat daar na ZV2 uur op het gebaksblad een lekkernij die aan zijn verwachtingen be antwoordt, en dus ook aan de onze", is de overtuiging van bedrijfsdirecteur Oudega. "De mensen zeggen wel eens dat het een pure gave is wanneer je goed kunt tekenen. Maar ze vergeten dat er heel veel oefening voor nodig is om het bij te houden! Daarom zit ik nog altijd vaak een avond alléén maar koppen te te kenen. Men heeft me wel eens gevraagd: waarom ga je er niet in verder, waarom maak je niet je beroep van tekenen? Misschien ben ik wel te bescheiden geweest, maar ik heb het altijd alleen als mijn hobby willen zien. Zodra je van je hobby je beroep zou maken, zou het misschien minder leuk zijn!" boot "Ja, en met dat sneltekenen, daarmee ben ik begonnen op een boot, tijdens een tochtje waaraan ik mijn tweede en eigen lijk veel belangrijker hobby te danken heb. Als lid van de Old Fellows een broederschap die zich o.a. intensief bezighoudt met maatschappelijk werk kwam ik in aanraking met de lande lijke stichting OFINKA die in zijn beginperiode voor jeugdige gehandi capte kinderen kampen organiseerde. Maar al spoedig bleken de ouderen onder hen hiervoor te groot, zodat voor hen jaarlijkse boottochten op de Rijn werden georganiseerd. En van de zestien jaar dat dit nu gebeurt, ben ik de laatste twee jaar meegeweest, en ook bij de volgende tochten ben ik beslist van de partij!" De heer Dekker in aktie en het resultaat! voldoening "Je hebt telkens weer zo'n voldoening van je werk, daar heb je geen idee van. Om te beginnen neem je in vele gevallen de zware belasting af van de ouders, die er zelf ook even tussenuit kunnen in de geruststellende wetenschap, dat hun kind in veilige handen is. Bovendien is het vaak het enige uitje dat deze soms zwaar gehandicapten hebben en voel je hoe iedereen geniet. Er is slechts één probleem, en dat is zoals zo dikwijls geld!" "Zo'n boot moet je in feite zien als een varend hotel, waarvan behalve de reis van de 55 kinderen ook die van de 35 dames en heren in de leiding, de 10 man scheepspersoneel en de arts moeten worden gefinancierd. De 35 dames en heren leiding en de arts doen het werk geheel kosteloos. Echter de boten wor den jaarlijks steeds duurder, mede door de oliecrisis van enige tijd terug. Nóg gaat het elk jaar net aan, maar de situatie wordt steeds zorgelijker: voor twee boten moesten we vorig jaar maar liefst 56.000 neertellen. Voor 1976 zelfs/ 67.500,-. Dit jaar willen we weer met twee boten gaan varen, maar het blijft de vraag of we het geld ervoor bij elkaar krijgen. We zijn wel wat afgedwaald hè, van tekenen naar het begeleiden van spas tisch gehandicapte kinderen op hun Rijnreizen! Toch maken beide hobbies een belangrijk deel uit van mijn privé- leven en zou ik geen van beide willen missen!" Eerst voorzichtig, maar na een ge slaagde proefperiode, allengs meer, is men zowel btf Albert Hetfn als bjj Simon de Wit begonnen met de ver koop van diepgevroren gebak, waar van de produktie in PB Tilburg plaats vindt. Gebak is nooit een 'wild' artikel in het assortiment geweest, vooral door de beperkte houdbaarheid. Dit betekende dat dit artikel voort durend te grote aandacht opeiste. Met het thans door AH ontwikkelde diepvrifesgebak, heeft men voor de huisvrouw ook vele voordelen weten te scheppen. In eerste instantie de prijs. Die ligt 20 tot 25 procent lager dan het conventionele klein-gebak. Daarnaast de verpakking en de op- bergwijze. Het gebak blijft bijvoor beeld tijdens het vervoer van de winkel naar huis volledig onbescha digd. Op de doos staat de produktie- code, bijvoorbeeld 3356, hetgeen betekent 3e dag van week 35 1976. Het diepgevroren gebak is houdbaar tot zes weken na de produktiedatum. Het ontdooien duurt enkele uren. Het gebak moet daarvoor wel uit de doos gehaald worden. Een enquête heeft uitgemaakt dat de smaak van dit gebak als 100% vers wordt ervaren. ervaringen Aan de heer B. P. Velema, verkoop leider van Albert Heijn, vroegen wij hoe de ervaringen waren geweest gedurende de proefperiode. "We hebben een proefverkoop ge daan in zes winkels", aldus de heer Velema, "en natuurlijk was er bij de consument een aarzelende houding waar te nemen". "Voordien waren de omzetten en dus de belangstelling ten aanzien van gebak in de super markt gering". "Het voordeel van dit diepgevroren- gebak is dat er praktisch geen verlies is, met andere woorden er behoeft nu niets verloren te gaan, watje met dat verse gebak wel had". "We hebben ten aanzien van de pro duktie en samenstelling nauw overleg gepleegd met onze technologische afdeling en ik kan wel zeggen dat het smakelijk gebak is geworden. Voorts hebben wij de presentatie door mid del van decoraties aantrekkelijk ge maakt, zodat wij alle vooruitzichten hebben dat dit gebak een renderende omzet kan verwerven", zegt de heer Velema ons tot slot. Voorlopig i§ diepvriesgebak in 31 AH-filialen verkrijgbaar dat eind van dit jaar opgelopen zal zijn tot een to taal van 60 AH-filialen. en bü Simon Bij Simon heeft men langere ervaring met diepgevroren gebak. Vóórdat PB Tilburg de produktie op zich nam had men reeds enkele jaren een leve rancier van buiten, die slechts één maal per week de Simon-filialen bevoorraadde. "Wij hebben in twee filialen proef gedraaid. Tenslotte hadden wij een iets langere ervaring met de verkoop van diepvriesgebak dan Albert Heijn", zegt ons de heer J. van Eik van Simon, die de verkoop van dit diepvriesgebak van nieuw concept begeleidt. "Vijfendertig filialen van Simon, voornamelijk supermarkten, zullen nu de verkoop van diepvries gebak op zich nemen". Als pluspunten van de produktie van dit gebak via PB Tilburg noemt hij de verbetering van de kwaliteit, het verzorgder uiterlijk van de presenta tie en de beprijzing. Bovendien wordt de bevoorrading twee maal per week met echte vrieswagens geregeld en wel op dinsdag en op vrijdag, het geen de kwaliteit alleen ten goede kan komen. En juist in deze beginfa se is de kwaliteitscontrole van het begin tot het eind van ontzettend groot belang. PB Tilburg komt dan ook om de vijf weken de filialen langs voor controle. Gebak dat langer staat dan zes weken wordt uit de verkoop gehaald. "Wij hebben van het diepgevroren gebak 8 artikelen, waaraan toege voegd één reklame-artikel per 14 da gen. Hoewel het tijdstip van de proefperiode, het warme weer, niet zo gunstig is voor de verkoop van ge bak, hebben onze ervaringen ons toch geleerd dat een goede omzet ontwikkeling in dit gebak alleszins gerechtvaardigd is," meent de heer Van Eik. "Sneltekenen?" De heer C. Dekker, be drijfsleider van het Simonfiliaal te Heemskerk zoekt even naar woorden om ons gesprek over zijn hobby een goede start te geven. "Nou, ik ben indertijd op school gewoon begonnen met tekenen, zoals je dat daar werd geleerd. Het is altijd een heerlijk ontspannende bezigheid voor me ge weest. Het allerbelangrijkste is geloof ik wel het observeren, het waarnemen. Je moet eerst goed kijken naar hetgeen je wilt tekenen".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10