„Ik ben een Zu HOE ZIJ HET VONDEN AH's voedingswaardewijzer AH MEDEWERKERS IN ZWEDEN VERDIENDEN: pagina 4 FLITSEN Voor ruim 400 personeelsleden van de zui- velafdelingen van de Albert Heijn filialen in den lande zijn de negentiende en de twintigste mei gedenkwaardige dagen geworden. Net zoals vorig jaar hun collega's van de groente en fruitafdelingen maakten ook zij een bui tenlandse reis, omdat de verkoop van melk en melkprodukten mede door hun toedoen royaal het gestelde doel van 10boven het omzet- plan overschreden had. In nauwe samenwerking met de firma Tetra Pak organiseerde AH twee reizen naar Stock holm. Tetra Pak een van oorsprong Zweed se firma met vestigingen over de gehele wereld levert aan Albert Heijn de bekende blauwe- melkverpakkingen. Een van onze verslaggevers reisde mee met de eerste groep deelnemers. Op deze pagina een verslag van een even vlek keloos verlopen als unieke trip naar Scandi navië.- Verkeerde gewoonten "De voedingswaarde-informatie die u zich voorstelt aan de consument te geven kan, wanneer die consument zich maar even wil inspannen, van grote waarde zijn om zich 'een inzicht te verwerven in de dagelijkse behoeften aan eet- en drinkwaren". Dit zei de heer Clay in zijn introductierede "Voeding en Voorlich ting" ter gelegenheid van de presentatie van de voedingswaardewijzer. Het is begrijpelijk dat de consumenten organisaties pleitten voor een verre gaande samenwerking en zo'n voor- de gezichten. Maar een stevig ontbijt mist zijn uitwerking niet. Overigens is het een stralende dag. De zon staat aan een strak blauwe hemel als de vijf bussen bij het hotel vertrekken op weg naar de melkfabriek, Aria. Het wordt een flit send bezoek. Na een kwartier staat iedereen weer buiten. Het volgende pro grammapunt - het Wasa museum- wordt een belevenis van formaat. Het museum is genoemd naar het in 1628 gebouwde oorlogsschip de Wasa. De boot heeft ruim driehonderd jaar op de bodem van de haven in Stockholm gelegen en kon in het begin van de zestiger jaren worden gelicht. Met financiële steun van de Zweedse regering zal de Wasa in oude luister worden hersteld. Het oorlogs schip ligt momenteel in een groot dok en moet constant worden nat gehouden, omdat anders het eeuwenoude houtwerk binnen een mum van tijd zou vergaan. Aan een verderop gelegen steiger liggen inmiddels de rondvaartboten Delfin 10 en 11 op de Nederlandse passagiers te wachten. Aan boord is er behalve brood ook bier en worden de AH-ers over de curiosi teiten op de walkant gemformeerd door de heer H. Hazevoet van Tetra Pak. Na een Vaartocht van anderhalf uur over de uitgestrekte meren wordt aangelegd in de omgeving van het Grand Hotel Saltsjöbaden. Een wonderschone plei sterplaats aan het water. Het bezoek aan het hotel waar een warme lunch de tong streelt en de maag gerieflijk vult, be tekent in wezen het einde van de festivi teiten op Zweedse bodem. In een korte toespraak complimenteert de heer Hazevoet zijn gasten. "U bent hier gekomen, omdat u zoveel melk heeft verkocht. Dat is een pres tatie. Ik weet niet onder welke benaming u op de loonlijst staat. Misschien als ver koper of als winkelbediende. Maar dat tent u niet. Ik praat hier tegen een groep zuivelspecialisten", aldus de ver tegenwoordiger van Tetra Pak. Waarna alle deelnemers een button met daarop de tekst "ik ben zuivelspecialist" krijgen uitgereikt. En dan met z'n allen weer in de bussen en terug naar het vliegveld na eerst nog even in de oude binnenstad van Stockholm gewinkeld te hebben, 't Is helaas bijna afgelopen en dat is te merken aan de stemming in het vlieg tuig. Zo'n dag is voorbij, voordat je er eigenlijk erg in hebt. Maar in de filialen praten ze er nu nog over.... "Ik heb helemaal niks hoeven doen. Je werd steeds bediend en door ieder een 'in de watten gelegd. Werkelijk geweldig... ik ging er vanuit, dat we een pilsje aangeboden zouden krijgen en dat het daarmee afgelopen was. Nou, dat is wel anders gegaan", aldus een opgetogen Maria Musters uit Putte [N.Br. Ook Ruud Wal raven [25] uitNuenen was vol lof over het etmaal in Zweden. "Die boot tocht was het einde. Aan dat gokken in het hotel heb ik me maar niet gewaagd. Dat is toch niks voor ons AH-ers". Samen met zijn kamerge noot Max Otten [25] uit Eindhoven was hij genoodzaakt met een taxi naar het Wasa museum te komen, omdat het duo zich had verslapen. "Erg jammer. Daardoor hebben we het bezoek aan de melkfabriek moeten missen", zegt Max spijtig. Ook de 26-jarige Anton Cremers uit Venray zag het in Zweden helemaal zitten. Hij had alleen best wat langer in het Wasa museum willen blijven. Daarentegen vond Louis Haans [29] uit Eindhoven, dat de bezichtiging van de Wasa wat al te veel tijd in beslag nam. "We moeten met z'n allen proberen nog meer melk te verkopen. Dan gaan we gewoon een keertje terug", liet hij weten. Els van de Ven [21] uit Valkenswaard over de reis: "Het diner vanmiddag vond ik het leukst. En natuurlijk het winkelen in Stockholm. Jammer dat we weer snel naar de bussen terug moesten". De 17-jarige Karin van Houtert uit Eindhoven vertelde een week niet of nauwelijks te hebben geslapen, omdat zij toch wel erg tegen de vliegreis opzag. "Maar het is bij nader inzien allemaal erg meegevallen. Dat pretpark vond ik geinig en dan dat fantastische hotel. Heerlijke bedden en een fijn bad", constateerde Karin. SCHIPHOL - dinsdagmiddag 18 mei - Bij de vertrekhal Zuid is het wachten op de bussen met AH-ers, die uit alle wind streken naar de luchthaven komen. Ze hebben vertraging, omdat het verkeer op de weg Amsterdam-Schiphol muurvast zit. Geen nood; in het lijvige draaiboek is overal waar mogelijk rekening ge houden met een niet voorzien opont houd. Omstreeks half drie arriveren de eerste reizigers met de AH-badge op de revers gespeld bij de incheck-balie. Het merendeel van de deelnemers heeft nog niet eerder gevlogen en dat schept direct een band. Op het platform staan een DC9 van Martinair en een KLM-toestel van hetzelfde type te wachten. Om kwart over vier glijdt Nederland in miniatuur formaat voorbij en wordt koers gezet naar het noorden. De spanning van de start is geweken. Na de koffie en diverse hartigheden landen beide toestellen ge lijktijdig op het vliegveld Arlanda van Stockholm. Dat Tetra Pak niet houdt van halve maatregelen, blijkt al direct uit de keuze van het hotel. Men heeft een groot aantal kamers gereserveerd in het Sheraton hotel, dat aan de rand van het centrum van de Zweedse hoofdstad ligt. In één van de grote zalen wordt een feestmaal aangericht, waarbij met een plezierig aandoende regelmaat de glazen worden gevuld met fruitige rode wijn. De stemming zit erin. AH-verkoop leider en organisator van de reizen, de heer B. P. Velema wordt onthaald op een gul applaus als hij het totale programma uit de doeken doet. De avond is gereser veerd voor een bezoek aan het pretpark Gröna Lund Tivoli. In ieder geval mogelijkheden te over voor enkele uren onbezorgd vermaak. En iedereen doet eraan mee. Van de achtbaan stappen ze over in de botsauto's. Stockholm bij avond is te zien vanuit de cabine van een vernuftig geconstrueerde lift. Een prachtig uitzicht op die kille maar glasheldere avond. Tegen half één zijn we weer terug in het hotel, waar een souper naar Zweeds model wordt geserveerd. Aan naar bed gaan denkt bijna niemand. Want als je dan eenmaal in Stockholm bent, verdoe je de tijd niet met slapen. Daarover is men het unaniem eens. Na de maaltijd zakken groepjes AH-ers af naar het in het hotel aanwezige casino. Eerst om te kijken, maar later willen ze best aan de roulettetafels of bij de fruitautomaten een gokje wagen. Rond vier uur in de nacht wordt het rustig. Toch maar even een paar uur horizon taal want ook morgen wacht een druk programma. WOENSDAG 19 mei - Zelfbediening in de sfeervolle ontbijtzaal. De (te) korte nachtrust en de met graagte ingenomen spiritualiën zijn duidelijk af te lezen op Vervolg van pag. I N.V., verheugd te zijn, dat er sprake is van toenadering tussen consument en producent. De heer Heijn verwachtte voor de toekomst meer pogingen tot toenadering. Vermeldenswaard is dat de collega's van Spar Nederland, eveneens besloten heb ben tot toepassing van het project in de eigen organisatie. Geleidelijk aan zal de voedingswaardewijzer op de verpakking van alle eigen AH-produkten worden afgedrukt en te hopen is dat in de naaste toekomst vele producenten zullen volgen AH's initiatief tot een gerichtere pro- dukt- en voedingsinformatie is bedoeld als een eerste aanzet. Het betekent niet dat nu een eindpunt is bereikt in de voedingsvoorlichting aan de consument. Of zoals Prof. Krol nog even bena drukte: "Het systeem is slechts een indi catie, geen garantie." lichting niet exclusief willen houden Mevrouw Hellman wilde in de voor lichting verder gaan dan alleen de levensmiddelen. Zij suggereerde dat ook de non food in het kader van de voor lichting dient te worden betrokken, waarbij men naar een soort keurmerk moet streven. Mevrouw Dommering van Konsu- menten Kontakt vond dat op en voor alle produkten een informatiesysteem wette lijk moet worden geregeld, waardoor bijv. voor de consument bij de keus een vergelijkend onderzoek mogelijk is. De heer Loggers haakte hierop in door te stellen dat het voorstellen van wettelijke maatregelen binnen een gezonde over legstructuur zeer wel mogelijk is. In zijn dankwoord zei de heer G.J. Heijn tot slot: "Persoonlijk zou ik het bij zonder toejuichen wanneer op meer plaatsen en ook op meerdere terreinen de bereidheid tot een zover mogelijk rei kende samenwerking zou blijken."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 4