DETAILHANDELEN IN MADRID KOEKLIJN' MECHANISERING ZONDER HEIMWEE NAAR WELEER Modernisering en uitbreiding theeafdeling PB Zaandam Cadadia, voor 'elke dag' in Spanje Ontbijtkoek niet uit assortiment weg te branden AC Restaurant Zurich: 17 september open FLITSEN pagina 3 Een levensmiddelen-concern als het onze, dat zorg draagt voor de levering van de levensmiddelen die de mens da- gelijks nodig heeft, laat regelmatig zijn oog vallen op hetgeen er in het bui tenland gebeurt en welke ontwikkelin gen zich daar voordoen. We kunnen vaak van deze kennis gebruik maken by de exploitatie van onze eigen winkels. Daarnaast vragen wjj ons af of we in an dere landen een goede functie zouden kunnen vervullen in het distributie patroon. Vooral de laatste tijd is dan ook door velen de vraag gesteld: "Wanneer gaan wij nu iets doen in het buitenland?" In het buitenland deden, of liever gezegd doen, wij reeds veel, met name op in- koopgebied. Daarbij doen we niet alleen veel produktkennis op, maar krijgen we ook inzicht in de markt en in het spe cifieke behoeftepatroon van het betref fende land". Onlangs is de keus voor wat betreft de eerste start in het buitenland op Een simpele druk op een knop is tegenwoordig voldoende om op de ontbijtkoek-afdeling van het PB Zaandam bepaalde fases van het bakproces gemechaniseerd te laten verlopen. Een voor beeld: zonder dat er nog een mensenhand aan te pas behoeft te komen, wordt op een gegeven moment de gebakken ont bijtkoekplaat keurig uit de bakplaat getild. Automatisch gaat de bakplaat daarna weer terug om te worden ingespoten met bakolie en om te worden gevuld met deeg. Wie deze voor de medewerkers belangrijke verbetering onvoldoende aanspreekt, moet weten dat nog maar enkele maanden geleden de nodige mankracht was vereist om de koekplaten met de hand te keren en ze daarna het koekrek in te rollen. - Een warm en zwaar kar wei, dat velen niet langer dan twee uur achtereen volhielden. Dit behoort nu dus tot het verleden, terwijl bovendien een aantal verbeterin gen bij het verpakken is ingevoerd. Om het geheel zover te krijgen, was wel een investering nodig van ongeveer 140.000,—. Maar dit bedrag lijkt al leszins verantwoord te zijn, nu blijkt dat het verbruik van ontbijtkoek in Ne derland - tegen verwachting - nog steeds stijgt. Wij Nederlanders consumeren per jaar zo'n 26 miljoen kg ontbijtkoek en dan spreken we nog niet eens over de export ervan. Geen wonder dat het vak blad „Het Levensmiddelenbedrijf" on langs schreef: "Ontbijtkoek niet uit het assortiment weg te branden". Eigen produktie In het PB wordt per jaar ongeveer twee miljoen kilo ontbijtkoek gebakken. Van A tot Z - dat wil zeggen dat de hele produktielijn er wordt beheerd. Ontbijtkoek bestaat uit een aantal half- produkten, zoals voordeeg en kunst - honing. Voordegen bestaan uit een hoe veelheid roggebloem, vermengd met al lerlei ingrediënten die de smaak aan brengen. Alvorens dit deeg gebakken kan worden, moet het eerst 24 uur in grote koelkasten "besterven". Daarna wordt het nadeeg "opgetrokken", zoals de bakkers dat noemen. Vervolgens wordt het vermengd met suikers, vruch- tensnippers of honing, naar gelang de soort. AH kent acht soorten ontbijtkoek. Tenslotte wordt de betreffende deeg soort gespoten in bakplaten van 1,5 x 0,5 meter, waarna het de bakoven in gaat. Eenmaal gebakken gaan de platen naar het koelrek, om pas na 24 uur "op maat "te worden gezaagd tot koeken zo als wij ze in het dagelijks gebruik kennen. Gastarbeid Alle mechanisering ten spijt vormen de moderne produktiemethoden nog lang niet voor alle medewerkers gesneden koek. Er wordt dan wel veel handwerk bespaard, maar om het systeem goed te laten functioneren moeten wel meters worden afgelezen of tabellen worden gevolgd met voorschriften van de af deling produktontwikkeling. Zolang men de Nederlandse taal be heerst, is dit uiteraard geen probleem. Maar doordat sedert de jaren '60 in het PB ook Turken, Italianen Portugezen en Spanjaarden werken, stuit men op dit gebied nog wel eens op taalmoeilijk heden. Ook daaraan is en wordt echter een mouw gepast. De heer H. Lamaker, produktieleider van de ontbijtkoekafdeling, heeft inder tijd in dit verband een speciale cursus Nederlands op touw gezet. En afdelings chef J. van Harlingen, gesteund door de heren J. C. Berghege en G. Onrust zijn bereid alles te doen om ook de nodige vaktechnische kennis te helpen bijbren gen. Het zijn aktiviteiten die al de nodige vruchten hebben afgeworpen en die dat zeker ook in de toekomst zullen doen. Dat is uiteindelijk het belangrijkste, want ook dit zijn factoren die produktie- verbeterend ;rken. En de kov is nog lang niet op. Op 17 september a.s. zal het AC Restau rant Zurich, gelegen aan de Friese zijde van de Afsluitdijk, officieel in gebruik worden genomen. In het bijzonder voor het beroepsverkeer zijn in Zurich de modernste faciliteiten samengebracht. Begin juli is men begonnen met de "warming up" van het proefdraaien. Als manager zal hier fungeren de heer D. Wouwenaar. distributiegebied gevallen op Spanje. In verband daarmee is begin juli in Spanje opgericht AHOLD ESPANA S.A. Deze naamloze vennootschap heeft ten doel om in Spanje levensmiddelen-detailza ken te exploiteren. De verwachting is dat in oktober a.s. de eerste supermarkt onder de naam "Ca dadia" zal worden geopend. Deze super markt zal gevestigd zijn in een buiten wijk van Madrid. "Cadadia" betekent "elke dag" en is de handelsnaam waaronder in Spanje de supermarkten zullen worden geëxploi teerd. Waarom Spanje "Waarom Spanje?" vroegen wij de heer J. van Meer, lid van de Raad van Bestuur". Het zal niemand ontgaan zijn dat wij allang bezig waren onze voel horen buiten onze eigen landsgrenzen uit te steken. Kijken wij naar de landen direct om ons heen, dan kunnen wij wel constateren dat op het ogenblik daar niet direct de mogelijkheden aan wezig zijn om er met redelijk succes een distrjbutiefunctie te vervullen. De le vensmiddelendistributie heeft er reeds een peil bereikt die een positie voor ons bedrijf niet interessant maakt. Onze onderzoekingen naar de distribu tie van levensmiddelen in Spanje, het consumentengedrag, de eet- en koop gewoonten en de mogelijkheden van vestigingsplaatsen, hebben ons tot de conclusie gebracht dat er in Spanje een taak voor ons is te verrichten," aldus de heer Van Meer. Ahold Espana SA. De directie wordt gevoerd door de heer M. Vangeel met de titel Consejero Delegado (afgevaardigde beheerder) onder toezicht van een Raad van Be heer (Consejo de Administracion), die overigens niet geheel met de in Ne derland bekende Raad van Commissa rissen is te vergelijken. Van deze Raad maken voorlopig deel uit de heren J. van Meer, D. Vethaaken M. Vangeel. De heer Vangeel, Belg van origine, maar reeds geruime tijd in Spanje werk zaam, wordt terzijde gestaan door een aantal medewerkers die thans reeds enkele maanden aan het werk zijn. (In één van de komende nummers van Flitsen zullen wij op deze Spaanse "tak" terugkomen). Zowel zij, als degenen op het hoofd kantoor die nauw bij de voorbereidingen zijn betrokken, wachten met spanning de resultaten van de eerste vestiging af. Immers, op papier en in theorie kan alles nog zo goed zijn uitgedokterd, het is altijd nog de praktijk die uitwijst of het vestigingspunt, de soort winkel en het assortiment bij de consument zijn aangeslagen. Thee is een artikel dat in iedere huis houding te vinden is. In 1975 was het verbruik per hoofd van de bevolking 641 gram. Dat is wel veel minder dan koffie, dat was n.l. 7,23 kg per jaar, dus ruim 10 keer zoveel. Maar hoeveel humeuren zouden 's morgens niet belangrijk minder goed gestemd zyn geweest als niet eerst een lekker kopje thee gedronken zou zyn! melange Zo bestond er reeds jaren bij Albert Heijn's Produktiebedrijven in Zaan dam een goede thee-afdeling. Thee is een moeilijk artikel ;de smaak wordt vastgesteld door een met zorg geko zen melange, waarvoor soorten uit meer dan tien landen worden aan gevoerd. Wie kent niet de bekende theekisten van triplex, van binnen met zilver papier bekleed. Eerst worden deze soorten iedere keer weer opnieuw onderzocht op hun kwaliteiten, daarna worden er verschillende soorten met elkaar ver mengd om zo iedere keer weer op nieuw de klant de smaak te brengen die hij of zij wenst. Als de thee gemengd is, moet hij rusten; "thee moet trouwen", zeggen de vaklieden. Nadat dit een tiental dagen heeft geduurd, is men aan het verpakken toe. verpakken Het verpakken gebeurt op twee ver schillende manieren, n.l. in pakjes of in zakjes, de zgn. 'teabags', welke in een doosje verpakt worden. Vooral de teabags hebben een stijgende om zet vertoond. Daardoor moest het aantal teabagsmachines uitgebreid worden van drie naar vier. Zo'n machine is een wonder van technisch vernuft. Iedere minuut worden er 140 builtjes thee afgele verd, die daarna per 20 of 40 stuks in een doos worden verpakt. Er wordt op deze inpakafdeling in twee ploegen" gewerkt met totaal 10 a 12 mensen. Altijd is daar het wakend oog van de machinedrijver, die zijn kostbare machine bewaakt als was het zijn eigendom. Dat mag ook wel, want één machine voor de teabags kost bijna een kwart miljoen gulden. Via transportbanden worden de doosjes naar de teabagsmachine ge voerd. Het aftellen en vullen van de builtjes doet de machine automa tisch; daarna worden de doosjes met banden afgevoerd naar de sluitma- chine. 'rangeerterrein' De rondgaande transportbanden doen denken aan een groot rangeer terrein. Vanaf de opzetmachine gaan de kartons naar de inpakmachine, maar de kartons die over zijn, hetzij door storing, hetzij door overcapaci teit blijven op een voorraadband. Om voor deze transportbanden vol doende lengte te creëren en dus buffercapaciteit te geven en omdat de rondgaande baan niet te veel de bewegingsvrijheid in ae afdeling mocht belemmeren, moest deze baan vrij hoog boven de vloer worden gemonteerd. De mechanisering heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar onze technici hebben de problemen over wonnen, waar de toeleveranciers van de nieuwe apparatuur niet uitkwa men. Zo'n mechanisatie betekent heel wat voor het bedienend personeel ten aanzien van aandacht voor de lijn en de kwaliteit van het produkt. Alles w(jst er echter op dat ze het aan kunnen. Bijzondere waardering ver dienen zy voor het feit dat zy zonder moedeloos te worden de vele moei lijkheden het hoofd wisten te bieden tijdens de opbouw van de mechani satie. Veel problemen moesten door de Technische Dienst nog tydens de produktie worden opgelost.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3