OR-LEDEN LEREN ELKAAR SPELENDERWIJS VERSTAAN LTP en arbeidsbesparende methoden Communicatie-cursus vindt weerklank Ull.Llj.BMl Uit de COR pagina 2 FLITSEN "Sprekers en hoorders, schavers en lezers plegen verzot te ztfn op nieuwe modewoorden, vooral als z(f van vreemde makely zjjn". Dat is eens opgemerkt door een van de voorvechters voor het gebruik van zuiver Nederlands; vrtf van taal- en stijlslordigheden. Hoezeer hy gelijk had, blijkt nog dagelijks. Zowel het geschreven als het gesproken woord is nog vaak doorspekt met "dure kreten". -Een soort stadhuistaal die nu eenmaal niet voor iedereen begrijpelijk is, Iaat staan verstaan baar. Niettemin worden er nog vellen mee volgeschreven; vergaderingen mee volge praat. Met het gevolg dat menige pen blijft steken en dat mensen die - om welke reden dan ook - niet zo goed van de tongriem zijn gesneden, de mond wordt gesnoerd. Zo ging en gaat het helaas ook dikwijls bij het overleg in de diverse OR's en daaraan wordt sinds kort iets gedaan. Immers, als er één orgaan is waarin het van belang is om te kunnen meepraten met het doel mee te beslissen, dan is dat toch juist de ondernemingsraad. Vrijwillig De interne communicatie-cursus is er goed voor. Sinds december vorig jaar wordt deze gegeven door medewerkers van de afdelingen opleiding, waar ook de formule ervoor is ontwikkeld. Op vrijwillige basis kunnen de leden van de dertien OR's die Ahold telt, er om beurten in groepsverband aan deel nemen. Drie OR's, die van de Detail- handelsgroep Ahold, van Simon en van Miro, hebben er inmiddels zo'n twee daagse 'scholing' op zitten. De komende weken zijn opnieuw drie OR's aan bod en de hoop bestaat dat uiteindelijk de overige zich er eveneens voor zullen aanmelden. Dairvoor is dit verhaal bestemd. O Gwt*" 'tn I. im.cfuft1' In de film draait het om de totstand koming van een speelplaats op de plek van een bouwvallig huis dat er - dus - voor zal moeten wijken. Ziedaar de pro bleemstelling die voor alle partijen ver schillend is. Gemeente, huiseigenaar en bewoners; ze houden er alle drie een ver schillende mening op na die tenslotte toch zal moeten uitmonden in één op lossing waarin ze elkaar weten te vinden." ,,De opdracht na het zien van de film luidt: "Probeer de strekking ervan kort samen te vatten en zoek uit de woorden die er aan te pas komen, welke eigenlijk met de konfliktsituatie te maken hebben - "discriminatie" om een voorbeeld te noemen. Als iedereen aldus zijn of haar zegje heeft gedaan en ook de subgroepen indi vidueel overeenstemming hebben be reikt, volgt tenslotte een rollenspel, dat de feitelijke hoorzitting vormt. Dit komt er - net als in werkelijkheid - op neer dat er drie verschillende groepen worden gevormd van vertegenwoordigers van de gemeente, van huiseigenaren en van.be woners die gezamelijk hun standpunten naar voren brengen. Zo leren de OR-leden elkaar als het ware spelenderwijs verstaan. Reakties Om een indruk te krijgen hoe een en ander is overgekomen, legden wij het oor te luisteren bij twee willekeurige OR- leden die inmiddels een dergelijke com municatiecursus hebben gevolgd: Piet Schouten, boekhouder op Ahold's af deling distributie en lid van de OR Detailhandelsgroep en Jan Kroes, eerste verkoper groente in het Simon-filiaal aan de Amsterdamse Westerstraat, te vens lid van de OR-Simon. Vooropgesteld dat beiden de cursus per soonlijk als erg positief hebben ervaren, lopen hun reakties op diverse punten toch wel uiteen. Piet is over het geheel vol lof: "Het ging daar in dat hotel in Bergen helemaal echt toe. Hier noemt iedereen me gewoon Piet, maar daar stond keurig een bordje voor je met voorletters en achternaam en je werd aangesproken met 'mijnheer'. Maar dat is natuurlijk bijzaak. Het fijnste vond ik, dat je zelf werkzaam was. Zelf roer ik me tóch wel; ik ben nu eenmaal niet op mijn mondje gevallen, maar voor anderen die altijd wat stil op de achtergrond blijven, was het erg positief. Zo kreeg je het gevoel dat je allemaal op het zelfde niveau bezig was. Iedereen mocht uitpraten, maar dan wel zo kort mogelijk. Zonder af te dwalen, maar je beperken tot de hoofdzaak. Op die manier leerde je ook goed naar elkaar te luisteren en als iemand er niet uit kwam, stond de leiding altijd klaar om te helpen." Jan op zijn beurt vond het erg plezierig dat de deelnemers elkaar mochten bij springen, als het er om ging een eenmaal ingenomen standpunt te verdedigen. Zo hebben we geleerd om in voorver gaderingen voortaan zó met elkaar te praten dat we samen met één mening naar buiten treden. Hoewel ik pas twee maanden in de OR zit, was het vóór de cursus vaak zo, dat je om het onderwerp heen praatte, terwijl ik nu al merk dat je door de opgedane manier van praten de voorzitter dwingt, dat hij niet meer om het onderwerp heen kan. Al blijf je volgens mij houden dat de voortzitter nu eens een pet en dan weer een hoed op zet..." Piet is het daarmee niet eens; "Je moet naar elkaar kunnen luisteren en begrip opbrengen voor de wederzijdse stand punten. Ik voelde juist dat, op de laatste cursusdag toen de voorzitter er bij was, bepaald een hechtere onderlinge band was ontstaan. Het gaat er niet om steeds maar "ja" tegenover "nee" te stellen; dan houd je een eindeloze discussie en komt het nooit tot een goede besluitvorming". Spel Terug naar de cursus en het discussie thema dat via de Jordaanfilm centraal stond. Jan: "Hoewel ik er van heb genoten, ook al doordat ik toevallig zelf in de Jordaan heb gewoond, vond ik het alles teveel gespeeld. De helft van de deelnemers bij ons heeft het als een geintje gezien. Ze hadden beter een ander onderwerp kunnen nemen. Bijvoorbeeld dat in een bepaalde buurt een winkel weg moet. Dat pakt veel eerder. Daarmee zou je als personeel zélf te maken hebben". Piet daarentegen vond het filmthema juist een hele simpele manier om met een konfliktsituatie te worden geconfron teerd. "Je hebt destijds over dat onder werp in kranten kunnen lezen, zodat het iedereen kon aanspreken. Daardoor had Personeelsblad Ahold NV Augustus 1976 33e jaargang no. 6 verschijnt 10x per jaar. Oplage: 25.500 Redaktiesecretariaat: Ankersmidplein 2, Kamer 1719 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredaktie: Mevrouw T. Plooijer Redaktieleden. H. M. Christiaanse R. Dinsbach J. D. Dreijer D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap P. Koster Th. v.d. Lee H. Malag M. de Ruyter J. J. F. Snepvangers M. D. A. Sneijder W. v.d. Ster J. van Wel Redaktie en vormgeving in samenwerking met Commas van Hulzen, Den Haag. Kim major IHR T.Tvr. T STQTTEld^ je een tastbaar probleem. Wat doe je er nu mee, gesteld dat je er mee te maken had. Ik vond juist die algemeenheid, dat neutrale van het onderwerp erg goed". Los van dat al vonden zowel Jan als Piet de manier waarop wordt aangeleerd om ergens zinvol over te discussiëren heel vruchtbaar. Eensgezind: "Voor de OR zijn we beslist een stap verder gekomen" Steekproef Tot eenzelfde conclusie kwam trouwens ook Ahold-portier E. Gijtenbeek, die als lid van de OR-concemdiensten eveneens aan een communicatie-cursus wil deel nemen. Hij vroeg onlangs deelnemers van verschillende OR's steekproefgewijs naar hun bevindingen. Een van de voornaamste ponten die hem daarb|j opviel, bracht h|j zó onder woorden? "De cursus besteedt aandacht aan doelmatig vergaderen. Juist dié leden van de OR, die moeilik op ver gaderingen 'loskomen' en die zich vaak veschuilen achter 'aktieve sprekers' [stopwoord: "ik sluit my by de vorige spreker [s] aan"] kunnen deze cursus zien als een begin van eigen inzet en dis cussievorming". Wie volgt? Doel Piet Koster, een van de cursusleiders, vertelt. "Bij het ontwerpen van de cursus leek het ons verstandig om ons te beperken tot een situatie in OR-ver- gaderingen zélf. Althans tot een daar mee vergelijkbare situatie. Ons doel daarbij is, de aan de orde komende zaak voor ieder helder te maken. Uitgangs punt voor dit cursusprogramma is dan ook geweest: wil je communiceren, dan moetje er in de eerste plaats voor zorgen dat je allen dezelfde taal spreekt." ,,Wij starten met een stukje theorie waarbij wordt uitgelegd wat communi catie eigenlijk wil zeggen: het onderling uitwisselen van gedachten, voorstellen of meningen om tenslotte toch tot één slotsom te komen. Dit wordt vervolgens verduidelijkt met een praktische oefening, waarbij een drietal deelnemers elkaar een verhaal moeten vertellen over een onderwerp naar keuze. Hierbij gaat het er vooral om dat men regelmatig terugkoppelt en zich afvraagt - "begrijp ik jou nou wel goed?" Jordaan „Om een discussiethema op tafel te leggen", vervolgt Piet,"hebben we ge kozen voor de vertoning van de Jor daanfilm, die de aktiegroep "De Pijp" indertijd heeft laten maken met betrek king tot het toenemende verval in de Amsterdamse buurt. Na een aanloopperiode van twee jaar komt de lange termijn planning [LTP] bij Ahold op gang. De Centrale Ondernemingsraad [COR] kreeg op woensdag 23 juni van de heer J. van Meer - als gast in de vergadering aanwezig - een toelichting op het hoe en waarom van deze LTP. De heer Van Meer benadrukte, dat het vooral gaat om het brengen van meer systematiek in de LTP voor het gehele concern. Individuele werk maatschappijen waren er wel al mee bezig, maar het ontbrak aan de af stemming in concemverband. Het punt waarom het gaat, is niet het doortrekken van de recente lijn van het verleden naar de toekomst, maar het ontwikkelen van een visie op langere termijn. Bij Ahold heeft men een tijdvak van vijf jaar gekozen. Elk produkt of elke dienst heeft een bepaalde "life-cycle", een levens loop. Deze gaat van de introductie via de groei naar de volwassenheid en dan komt de tijd, dat van "versleten" sprake is. Het produkt of dienst levert maar in een bepaalde periode winst op en daarna is het afgelopen. Voor elk artikel ligt deze periode anders en het is de kunst vast te stellen op welk moment van de "life-cycle" men op een bepaald tijdstip is. Men kan dan komen tot een stand punt ten aanzien van de verdere ontwikkeling. Dit vereist echter een bepaalde visie. Deze moet worden in gepast in het grote geheel. Soms zal een bepaalde gedachte ontwikkeling niet haalbaar zijn - bijvoorbeeld om financiële redenen van het concern - en dan moet de visie worden terugge koppeld. "Wat in de LTP uiteindelijk is goedgekeurd moet zijn weerslag vinden in de begroting van een volgend jaar," aldus de heer Van Meer. "Wanneer dat niet het geval In de COR-vergadering van woens dag 23 juni kwamen als korte punten nog ter sprake: overwerk middenkader; dit pro bleem is nog niet opgelost, met name niet met betrekking tot mensen die hun werktijd zelf kunnen indelen en die dat niet kunnen. De heer Heijn meende, dat dit punt mogelijk in de aan de gang zijnde onderzoekingen op het gebied van functie-evaluatie zou kunnen worden meegeno men. benoeming leden Kommissie is, moet dat worden gemotiveerd. Wanneer iemand een verdubbeling van iets voorziet in de komende vijf jaar zal hij eventueel moeten kunnen uitleggen waarom er in het eerstko mend jaar nog geen groei is." De heer Van Meer zei te hopen, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn de LTP mede met behulp van de computer te laten lopen. Hij noemde het een ongelooflijk moeilijke zaak om de LTP van de diverse sectoren samen te vatten, omdat dit een denken en werken in en met dezelfde begrippen vereist. Winstdeling. De bestaande rege ling voor de Kerstuitkering loopt af en is formeel opgezegd. De COR benoemde in de commissie de heren Jong, Van Casteren, Ott en Van der Laan. De heer Coren (directeur economische zaken) zal informatie geven. de COR uitte tevredenheid over de aanpassing van de pensioenen van ongehuwden, waarover infor matie was toegezonden. De COR heeft een verzoek gedaan aan de concemleiding maatregelen te nemen tegen het verzilveren van ca deaubonnen. Dit komt wel voor, soms met instemming van de BL en soms door het terugontvangen van wisselgeld na een kleine consumptie in het restaurant. De COR meent, dat het verzilveren van de cadeaubonnen niet juist is en tegen de instructies in gaat. Op verzoek van de COR - gedaan in de vergadering van woensdag 23 juni - wil Ahold proberen aanvullingen op het beleid te formuleren voor het op vangen van de gevolgen van de invoering van arbeidsbesparende methoden. Dit punt was in de rondvraag aan de orde gesteld in verband met de plannen tot invoering van automa tische kasregisters, automatische bestelsystemen e.d. De vrees werd geuit, dat dit ten koste zou kunnen gaan van de werkgelegenheid van zowel part- als full-timers. Er werd op gewezen, dat er weliswaar een regeling is voor bepaalde sociale gevolgen, maar dat deze aanpassing behoeft t.a.v. niet-kostwinners en part-timers. De heer Heijn erkende de mogelijk heid van bepaalde problemen. Hij wilde de zaak echter meteen wat breder bekijken en kwam toen tot de reeds gememoreerde toezegging om de gevolgen van arbeidsbesparende methoden in hun algemeenheid op nieuw onder de loep te nemen.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 2