Caissière van Simon in Den Helder deed mee aan Miss-verkiezing JAPANSE STUDENT BOOG ZICH VOOR AHOLD OVER MENS EN MACHINE yfr D /f* "Ergonomische" kant van Sigma-projekt nader bekeken P. J. Troost: een realistische 65-plusser Miro Assen Hoofd Opleidingen benoemd Uitslag: nog even hartenjagen.... FLITSEN pagina 11 'De gewone burger heeft meer aan een AH-voordeel dan aan een AH-aandeel". Laatste stelling uit de dis sertatie van Margo F. An- driessen, Groningen. *^**^^*^rrMVvvvvtfvvuwwirinnnnnAnft Onopvallend voor de meeste medewer kers heeft Kensuke Taniguchi, een student uit Japan, zich drie maanden achtereen intensief ingezet voor de ont wikkeling van een basisstudie t.b.v. het zogenaamde Sigma-projekt. Aan de door Ahold aldus aangeduide voorbe reiding voor de toekomstige invoering van een volautomatisch IBM-afreken- systeem is in het meinummer van "Flitsen" uitvoerig aandacht besteed. Toen wij eind juni de 22-jarige Japanner Kensuke opzochten in het kantoor aan de Westzijde in Zaandam, had hij zo juist de laatste hand gelegd aan een lijvig rapport, getiteld: "An Ergonomie Study on the Check-Out-Operation". Wat vrij vertaald zoveel wil zeggen als: "Een onderzoek naar de "ergonomische" kan ten van het kassa-gebeuren". Waarbij men moet weten, dat "ergonomie" de naam is van een wetenschap waarmee de relatie - ruwweg gezegd - tussen mens en ..lachine wordt bestudeerd. Feitelijk komt dit er op neer dat Kensuke een studie heeft gemaakt van de lichaams houding van caissières bij het bedienen van verschillende kassa-types. Speurwerk Wat dit te maken heeft met het ambi tieuze, automatische af rekensysteem? - Er moeten immers om het zover te kunnen laten komen, nieuwe check-outs TANIGUCHI KENSUKE (afrekenmeubels) worden ontworpen? Welnu, in het speurwerk daarnaar speelt de houding van de mens die zulke machines moet bedienen, een hele be langrijke rol. Hoort men tegenwoordig nog wel eens klachten over pijn in rug en/of schouder bij caissières: dat tracht men bij de kassa-van-de-toekomst te voorkomen. Kensuke hoopt met zijn eindrapport over deze problematiek een bruikbare bijdrage aan dit deel van het Sigma-projekt te hebben geleverd. Als proefkonijnen voor zijn studie stonden de jeugdige Japanner de Miro Purmerend en de AHSM in Heemskerk ten dienste. Het kassagebeuren in deze vestigingen verschilt vandaag nog aan merkelijk: in Purmerend gebruikt men momenteel het (Wa)gen (Ba)nd (Wa)gen-systeem, terwijl het AH-filiaal in Heemskerk zich bedient van een zo genaamde Twee-bander. Het ligt nu in de bedoeling om in Heemskerk van januari a.s. af te gaan experimenteren met het volautomatische afrekensysteem. Uitgewisseld Hoe komt het nu dat Kensuke zich met een deel van de voorbereiding daartoe heeft kunnen bezighouden? Hij had zich destijds opgegeven bij de Japanse afdeling van de wereldomspan nende studentenuitwisselings-orga- nisatie International Association for the (E)xchange of (S)tudents for (Tech nical (E)xperience". Ooit opgericht in Engeland, zijn tegenwoordig 41 landen bij deze organisatie aangesloten, waarbij Nederland en West-Duitsland volgens Kensuke de kroon spannen wat de aantallen -vooral zomers - uit te wisselen studenten betreft. Zo kwam Kensuke 5 april jl. bij Ahold terecht, met in zijn mars een dit jaar af te ronden 4-jarige studie "management science", met als specialisatie "indust rial engineering" aan de beroemde Keio universiteit in Tokio. Ter verduide lijking; zijn studierichting is in onze termen het best te vergelijken met een combinatie van de ingenieursstudie aan de TH in Delft en die voor econoom aan de EH in Rotterdam. De eerderge noemde wetenschap van de ergonomie maakt van zijn studiepakket deel uit waarbij Ahold hem de gelegenheid bood een studie op dat terrein te verrichten. Op 20 juli jl. was Kensuke's stagetijd in Nederland om. Een maand voordien kon hij al zeggen dat hij het een heerlijke tijd vond. - 'Omdat Ahold zoveel mogelijk heden biedt. Het is een dynamische onderneming, mede door een heel eigen distributieapparaat, eigen fabrieken en noem alle uiteenlopende bedrijfsdelen maar op", aldus een voldane Kensuke. Had hij er niets voor gevoeld om hier of elders in Europa te blijven? Kensuke: "ik vind het plezierig om overal een kijkje te nemen". Na Neder land maakte hij nog een rondreis door Frankrijk, Italië en Spanje. Eind van deze maand keert hij nog even terug naar Purmerend, naar zijn kost huis voor de afgelopen maanden bij een jong echtpaar van wie de vrouw bij Ahold werkt. Maar dan ga ik weer terug naar Japan. "Wij Japanners hebben nu eenmaal een "island-country nature" (de natuur van eiland-bewoners, red.) en die keren vroeg of laat altijd huiswaarts", licht Kensuke bijna excuserend toe. Aan de andere kant: bij de afdeling Organisatie DHG zal hij nog lang van zich doen spreken. Maar vier jaar Albert Heijn, tegen 32 jaar Philips; niettemin bewaart de heer P.J. Troost, werkzaam bij filiaal 1223 in Eindhoven, goede herinneringen aan die A.H. jaren. Dat bleek, toen hij in de besloten kring van het filiaalpersoneel afscheid nam. De heer Troost zal na zijn pen sionering geen problemen hebben met het vullen van zijn tijd; al heeft hij een hekel aan fietsen, wandelen doet hij graag. Met kaarten en biljarten worden twee wekelijkse middagen gevuld, en daarnaast is hij al sinds zijn jeugdjaren een trouw supporter van de VV Eindhoven. Hij zei zelfs: "Ik vrees, dat ik na de pensionering nog tijd te kort kom voor alle activiteiten", dus stillet jes oud gaan zitten worden is er voor de heer Troost niet bij. Spijt bij het afscheid is ook niets voor deze realistische man: 'Er is een tied van kommen en een tied van gaan; ik blijf actief en wie weet, haal ik het jaar 2000!' Zo luidt het gezonde principe van P.J. Troost. De negende Miro komt in Assen. Op 21 september a.s. is de officiële opening te verwachten van dit negende zelfbe dieningswarenhuis van Miro. Momen teel vordert de uitbreiding precies vol gens schema. De totale oppervlakte is 6350 m2, waarvan 1500 m2 voor voe dingsmiddelen is gereserveerd en 3500 m2 voor non-food is gepland. De twintig centrale kassa's zullen te zamen met de ca. 250 medewerkers van algemeen bedrijfsleider J. van Santé voor een vlotte bediening zorgdragen. Als Hoofd Opleidingen van de Detail- handelsgroep zal per 12 augustus a.s. in dienst treden Drs. W. Hoogenboom. De heer Hoogenboom, die bedrijfspsy chologie heeft gestudeerd, is momenteel nog werkzaam als senior adviseur bij het Raadgevend Bureau Berenschot. Het Simon-spel Hartenjagen, is tot het eind in groepen gespeeld. Op het slot van de aktie heeft ieder filiaal een lande lijke klassering gekregen. Het feestelijke resultaat is geworden.... HARTEN EEN FILIAAL HOENSBROEK HARTEN TWEE FILIAAL VOLEND AM HARTEN DRIE- FILIAAL AMERSFOORT HARTENDIEF FILIAAL LEIDEN— DONKERSTEEG Proficiat! Net nooit eerste. In de loop van de vier potjes waren er filialen, die zeker drie keer bij de eerste drie van hun groep behoorden, maar er steeds niet in slaagden om nou net dat Gouden Hart te bereiken. Die "net nooit eerste filialen" waren Eindhoven, Strijp- sestraat, Valkenswaard, Soest, Amster dam, Postjesweg, Roermonden Weert. Of het meedoen aan "missverkie zingentot de hobby's mag worden gerekend, staat nog niet vast. Een feit is, dat het voor Lenneke van Veen, 18 jaar en sinds haar vijftiende werkzaam als full-time] caissière bij Simon in de Spoorstraat te Den Helder, niet de eerste keer is. Toen zij 14 was, deed zij mee aan een missverkiezing op Curaqao. Hoe dat kwam? Haar vader is marineman [wat dacht u anders in Den Helder?], majoormachinist op de 'Zeven Pro vinciën' en werd indertijd naar Curaqao uitgezonden. Daar leefde het gezin - 5 zusjes en 2 broers Lenneke en haar ouders - van 1969 tot 1972. Ik vond het niet zo leuk op Curacao, "vertelt zij" en die missverkiezing, daar ben ik eigenlijk door mijn zusje mee naartoe getroond. Ik vond me zelf toen nog te jong voor zoiets, maar zij wilde niet alleen gaan, daarom deed ik er ook aan mee. Zij is trouwens toen op Curaqao tweede geworden. Ik viel hier in Den Helder net niet in de prijzen - dit jaar tenminste-, ik werd vierde. Eerste werd een meisje van 19, Sins Otten, die ook met de laatste Miss Holland-verkiezing te Maarssen had meegedaan. Mis schien heeft dat wel gewicht in de schaal gelegd bij de jury. Toch vond ik deze miss-verkiezing wel leuk. Het was de Miss Rio Verkiezing, de eerste miss-verkiezing in Den Helder en zij stond qua sfeer en muziek geheel in het teken van Latijns Amerika. Alle zalen hadden Zuid- amerikaanse plaatsnamen... Zuid- amerikaanse ritmen werden gepro duceerd met het trio "Los Allegres", het kwartet "Los Cobanos" en de bekende groep "Los Rancheros". Het feest, dat in de Boerderij De Schooten plaatsvond, was een ge weldig succes. Een tussendoortje De meeste aandacht kreeg de Miss Rio Verkiezing. Er werd op twee avonden, door de deelneemsters geshowed. De eerste avond vrijetijds- en badkleding; de tweede de avond van de verkiezing zelf, badkleding en avondkleding. Hele mooie en smaakvolle kleding. Neen, houden mochten wij die spul len helaas niet. Toch gingen de deel neemsters niet met lege handen naar huis. De "Miss" zelf kreeg een beeldje van een engel als trofee en mocht van het Helders Weekblad bij een Juwelier 200,- aan sieraden besteden. Maar hoofdzakelijk deed iedereen meer voor de lol mee. Ook voor het publiek waren er prijzen, voor de leukste kostuums. Er waren heel veel klanten van Simon en ook op de zaak kreeg ik later veel reacties, heel leuke zelfs. Ze vroegen wel weer, of ik volgend jaar mee wil doen. Ik zei, dat zie ik dèn wel. Op de zaak vertelde ik het achteraf aan de bedrijfsleider, de heer Weerkamp. Deze vond het erg leuk, maar hem kennende, had ik niet anders verwacht. Hij organiseert van alles voor de medewerkers; we gaan bijvoorbeeld samen bowlen, terwijl wij daarvoor met z'n allen gezellig 'n drankje drinken. Er heerst een fijne sfeer in dat filiaal, net 'n groot gezin, enfin, dat ben ik van thuis gewend. Mijn hobby's? Nee, niet miss-ver- kiezingen da's meer een tussendoor tje, mijn hobby's zijn zwemmen, lezen en dansen..."

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11