ZB-opleiding verloopt nu ook langs geleide banen 20 JAAR PINKSTERKAMP Vorstelijk bezoek in de Miro's Persoonlijk promotiepakket tot en met le verkoper le VERKOOPSTERS ETOS-DISCOUNTS GESLAAGD pagina 10 FLITSEN De tyd dat de opleiding van ZB-medewerkers by AH op een laag pitje stond, is voorby. Afgelopen voorjaar werd aan de basis een begin gemaakt met de introduktie van een geheel eigentijds opleidingsschema. De boekvorm waarin dit overzichtelijk is uiteengezet, geeft de totale promotielyn aan tot en met de functie van le verkoper. Doordat het boekwerkje op naam is gesteld, heeft iedere AHZB-er de mogelijkheid om via de inhoud persoonlijk te bepalen in welk tempo hy of zij de promotieladder wil beklimmen. "Dit is een nieuw element", zegt de heer C. Jenster, opleidingsfunctionaris De- tailhandelsgroep en als zodanig onder meer belast met de AHZB-opleidingen. "Door de individuele verantwoordelijk heid om vérder te komen aldus dichter bij de betrokken jongen of het meisje zélf te leggen, rest eigenlijk alleen nog de vraag - 'komt hij/zij op de opleiding af'. Je zou het zó kunnen zien dat het bedrijf met het bieden van opleidingsmogelijk heden als het ware een hand uitsteekt, die een bewuste medewerker kan pak ken of niet. Dat betekent een groot stuk vrijblijvendheid. Het is dan ook duide lijk dat de zaak valt of staat met het feit wat de mensen er mee doen". Rol mentor Aan de andere kant wijst de heer Jen ster op de belangrijke taak die de mentor in dit verband kan vervullen. In dit geval is die begeleidende rol toe bedeeld aan de ZBBL, wat vooral be langrijk is nu de hele opleiding in de fi lialen zélf gebeurt. Ook dit is "puur nieuw". De 180 bestaande ZB's zijn in groepen verdeeld. Verheugd constateert de heer Jenster dat in minstens de helft van dit aantal de nieuwe opleiding al functioneert. Zodat te verwachten valt, dat de overige ge leidelijk in dezelfde lijn zullen volgen. Eind van dit jaar moet dan het hele sy steem gestroomlijnd verlopen. Inclusief de caissière-opleiding, die twee maan den eerder werd geïntroduceerd en die volgens de heer Jenster ook "geweldig draait". Opleidingsfases Evenals overige opleidingen binnen het concern maken nu ook de ZB's ge bruik van de beproefde teletrip-casset- tes. Hiermee wordt in "clusters" van bijvoorbeeld vijf filialen gewerkt door onderling te rouleren. Verder wordt eveneens gebruik gemaakt van toetsfor- mulieren waarop de opgedane vaardig heden per afdeling nauwkeurig worden bijgehouden. Heeft een aankomend ver koper het op een gegeven moment tot verkoper C gebracht, dan kan hij door selectie in aanmerking komen voor opleiding tot le verkoper A. Deze de centrale opleiding bestaat uit een al gemeen vormende, vaktechnische cursus die in het voor- en in het najaar op een aantal plaatsen wordt gegeven. Is men hiervoor geslaagd en blijkt men ook in de praktijk te voldoen, dan kan be noeming volgen, indien er plaatsings mogelijkheid is. Volgens de heer Jenster is die er meestal vanwege natuurlijke doorstroming en bovendien zijn er ZB's" die intern groter worden (vlees- of groen- te-ZB's), waardoor men meer le verko pers nodig heeft. De volgende sport op de ladder om hoog is die naar de functie van eerste verkoper B. Ook voor deze voortgezette opleiding kan men via selectie in aan merking komen. De kandidaten worden aangewezen door een uit diverse groepen samengesteld "management-team", be staande uit een groepsleider, een per- soneelchef en een administrateur. Komt men voor opleiding in aanmerking, dan bestaat deze uit vier cursusblokken van drie aaneengesloten dagen die - ook weer tweemaal per jaar - in Papendal worden gegeven. De hoofdmoot van deze oplei ding omvat het bijbrengen van sociale vaardigheden, administratie en inzicht in omzet en verkoop. Benoeming na welslagen is ook in dit geval afhankelijk van plaatsingsmogelijkheid. Bovendien wordt hier gelet op het feit of de be trokkene in de praktijk met goed re sultaat de BL heeft vervangen gedurende een periode van in totaal zes aaneen gesloten weken. Hieraan valt uiteraard ondermeer te toetsen of de kandidaten over de vereiste leidinggevende capaci teiten beschikken. BL in spe Een hoofdstuk apart vormt een cursus ZBBLIO (in opleiding, red.) die in sep tember a.s. van start gaat. De heer Jen ster wil nu al kwijt dat men daarvoor - alweer door selectie - vijftien kandidaten heeft uitverkoren. Ze moeten een ambitieus programma afwerken: 16 contactdagen plus een aantal aaneengesloten dagen plus twee weken Outward Bound School. Bij ge bleken geschiktheid na een examen, dat in maart 1977 wordt afgenomen, krijgt men een verklaring dat men "benoem baar is tot ZBBL". De heer Jenster vertelt dat het oogmerk van deze cursus is, een aanstaande be drijfsleider bij voorbaat "langer houd baar" te maken. Om even in AH-termen te spreken. Men verwacht dat dit een uitdaging zal betekenen voor het kader. "Vroeger hield het immers op bij le verkoper, maar nu zijn er mogelijkheden gescha pen om aan de top te komen", aldus de heer Jenster. 'Bijschaven' BL's Tenslotte nog even terug naar september vorig jaar, toen voor het eerst aan de ZBBL's een cursus sociale vaardigheid werd gegeven. Dit was een typisch voor beeld van een "bijblijf-procedure", die nu eenmaal past bij de eisen die de te genwoordige tijd aan de medewerkers stelt. Oók in een ZB. De heer Jenster vertelt dat, aan de hand van een schriftelijke enquête onder de deelnemers én op basis van een behoef tepeiling inmiddels is besloten om hier op komend najaar een aansluitende cur sus te laten volgen. Het gaat om in totaal twaalf groepen van telkens 14 tot 15 Met deze vervolgcursus in Papendal wordt volgens de heer Jenster beoogd, "de ervaringsgebieden van een ZBBL te onderstrepen en eigentijds te vertalen". Het spreekt bijna vanzelf dat hierbij het aspect leiding geven aan de orde komt, maar even zeer bégeleiding in de hoeda nigheid van mentor zijn. Het één is onder de huidige omstandigheden niet meer te onderscheiden van het ander en dat stelt nu eenmaal eisen aan de plooi baarheid van een BL. De heer Jenster: "De deelnemers verke ren om het zo maar te zeggen in een groep van „eigen mensen". Hierdoor hoopt men te bereiken dat men onder ling de komende jaren kan bepalen waar men staat, in de zin van: „Hoe blijf je bij met elkaar?" Tot zover de sociale kant van de zaak. Daarnaast mag de vaktechnische kant evenmin uit oog worden verloren. Van daar dat men in het voorjaar een twee daagse cursus verkoopbevordering heeft gehad om ook op dat gebied „bij de tijd" te blijven. Aanpassen Wat dat bijblijven betreft, benadrukt de heer Jenster dat feitélijk voor alle op leidingen geldt dat de programma's minstens ieder half jaar dienen te wor den aangepast aan de hand van evalua ties. "itöet elkaar zal je er steeds attent op moeten zijn of bepaalde zaken niet al weer zijn achterhaald. Waarschijnlijk zullen de opleidingspakketten er over twee jaar daarom weer heel anders uit zien. Je zult je telkens moeten afvragen „wat stop je erin; wat zijn de behoef ten".Daarvoor is een goed wederzijds contact nodig, want de tijd dat een af deling een opleiding - eenzijdig - uit dokterde, behoort tot het verleden. Je zult het gezamenlijk moeten doen,waar door je uiteindelijk als groep gemakke lijker functioneert. De heer Jenster gaat nog vérder: "Als het aan mij ligt, komt in de toekomst de verantwoordelijkheid helemaal bij het individu te liggen, op alle niveau's. Het is duidelijk: de ZB-organisatie is springlevend en volop in beweging. Het is aan de medewerkers - van aankomend verkoper tot en met de BL - om het zo te houden. Van 17 tot en met 26 juni 1976 hebben alle Miro's in Nederland Duitse pro- dukten onder de aandacht van de consument gebracht. In het bijzonder waren daar de Duitse delicatessen, waarmede de Miro-klanten kennis konden maken en zelfs konden proeven, alsmede de tientallen soorten Duits brood en 'Schwarzwalder Kirsch- taarten'. Natuurlijk ontbraken de Duitse bier- en wijnprodukten niet. Het geheel kreeg een extra facet door het Koninklijk bezoek van de charmante wijnkoningin uit Rheinhessen, Gabriële. Zij vertelde 'Flitsen' en passant dat deze Miro-tour haar eerste buitenlandse trip was en dat zij in die korte tijd dat zij in Holland heeft mogen rondkijken een leuke indruk had van ons land. Het werk dat zij graag doet zal binnenkort geëin digd zijn. Begin oktober zit haar 'rege ringsperiode' er op en kan de nieuwe wijnkoningin haar representatieve taken overnemen. Dan kan Gabriële haar studie aanvangen voor meester in de rechten. Haar hof voor deze Miro-tour werd ver sterkt door de 'Weinnasen', die muzi kaal, kunstig of akrobatisch met wijn attributen overweg konden; uit trechters en slangen heldere klanken wisten te toveren. Meester wijnbouwer Heinz Seip van het wijngoed Kurfürstenhof uit Nierstein am Rhein, was bij deze feestelijke gelegen heid een rappe, deskundige muzikale kuiper en conferencier. Onze meester- wijnbouwer beveelt nog even zijn spe ciaal ontbijt bij ons aan: Dit jubileum-Pinksterkamp dat van 5 juni t/m 8 juni J.I. gehouden werd in Heino [by Zwolle] was weer een daverend succes. De deelnemertjes aan het kamp waren 177 kinderen van 8 tot en met 11 jaar met 29 lei ders en leidsters. Zaterdagmorgen bij het vertrek werkte het weer nog niet helemaal mee, maar bij aankomst in Heino scheen de zon en begon iedereen snel zijn huisje in te richten, om zo gauw mogelijk van het mooie weer te pro fiteren. Hierna was er geen vast programma onderdeel, maar de meeste kinderen gingen, onder leiding, hout zoeken voor het kampvuur, of zwemmen, iets wat trouwens dagelijks gedaan werd. 'sAvonds werden er tekenfilms gedraaid in de prachtige bioscoop van het kamp. De zondag werd voor het grootste deel in beslag genomen door een tien-kamp en 's avonds was er een speurtocht die om 21.00 uur afge lopen was, aangezien het toen nog te licht was om met het kampvuur te beginnen werd er om te tijd op te vullen nog een tekenfilm gedraaid. Maandag hadden de jongens in de tropische hitte een voetbaltournooi en de meisjes hielden zich bezig met diverse soorten handwerken. De avond werd gevuld door een optreden van Conny Vink, die door de kinde ren zeer enthousiast ontvangen werd. Hierna was er een denderend vuur werk. De dinsdagochtend werd gedeeltelijk besteed aan het opruimen en schoon maken van de huisjes, waarna er buiten gekiend werd. Na de lunch werd de terugtocht naar Zaandam aanvaard. De kinderen waren toen wel wat moe, maar zeer voldaan en verwend. Als afscheidscadeau kregen ze dit jaar een prachtige handdoek van het Wereld Natuurfonds. een origineel stuk boerenbrood liefst zelfgemaakte lever- of bloed worst met radijs, kaasblokjes en augurk; neem dan daarbij een Sil- vaner wijn uit het Rheinhessen-ge- bied. Deze is weliswaar iets droog, maar komt mild en harmonisch over. Vooral bij dit stevige ontbijt. Van de 18 kandidaten slaagden er op 19 mei en 15 juni j.l. 15. De heer J. van Rooten reikte de ver klaringen uit op 22 juni. Dit gebeurde tijdens een gezellig samen zijn in Eindhoven. "Het is", aldus.de heer Van Rooten, "verheugend dat u zich nu le verkoopster kunt noemen in de stijl zoals wij die voor ogen hebben. Uit de opleiding die nu achter de rug is heeft u kunnen constateren, dat de nadruk zeer duidelijk ligt op de klanten bij Etos. Een taak voor allen is nu er voor te zorgen dat we met onze vak kennis bij blijven. Dat we zorgen mee te groeien met de ontwikkelingen. Voor u als le verkoopster behoeft de top van de promotieladder niet bereikt te zijn, mits u bereid bent zich in het vak verder te bekwamen. "De heer Van Rooten sprak voorts de wens uft, dat begin volgend jaar een tweede groep verkoopsters in opleiding zou kunnen gaan. Hieronder de namen van de geslaagde dames: J. Coense-v. Dalen; A. Rutten; M. v. Hedel-v. Keulen; H. Woudsma; I. Huurman; E. v. Huiten; D. v. Hoek; C. v. Rijsingen-Janssen; C. Schils; J. Hees- akkers; M. Brands; H. van den Bigge- laar; M. Coppens-v.d. Heijden; H. Davidse en L. Raaymakers- Methorst.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10