"Wij moeten voorkomen dat produktie stagneert" "Meester voorwaardig Ahold-partner" "Je kan de mensen niet een-twee-drie voor de kop schieten MEER BEKENDHEID GEVEN AAN WAT OR DOET 4 Wijhese jeugd zet meester in 't groen Jan van Assen, medewerker vlug-klaar3 groep: D. J. A. Wienbelt, sektorleider marketing: Ben Dijk, adm. medewerker technische dienst: Klaas Stap, medewerker expeditie: FLITSEN pagina 7 De jeugd van Wijhe heeft de eerste aanzet gegeven voor een houtwerf, die mettertijd het fabriekscomplex van Meester Wijhe BV moet omgeven. De 150 leerlingen werden in het kader van de nationale Boomfeestdag ontvangen in de kantine van de fabriek, waar zij werden toegesproken door burgemeester J. W. C. Teilegen van de gemeente. Deze legde uit dat Wijhe over te weinig grond beschikte om eigenlijk aan de Boomfeestdag deel te nemen. Hij was de direktie van Meester ook erkentelijk voor het beschikbaar stellen van een stuk terrein, waarop de plaatselijke jeugd haar plantwoede kon botvieren. Volgens velen is Jan van Assen een onmis bare kracht voor MeesterEen echte aU- rounder, overal inzetbaar. Niet alleen bij de voorbewerking aan de varkensbjn - uitsnijden, uitbenen, uitzagen - maar ook op de groep vers vlees bij het bewerken en verdelen van de runder-'achtervoet' [de bil van de koe, populair gezegd] en de achtervoet van het varken [de ham dus]. Na drie jaar voorbewerking ging Jan over naar de slagerij, die tijdelijk bij Meester was ondergebracht. "Ner gens heb ik zó'n fijne sfeer meege maakt als daar!" herinnert hy zich met voldoening. veel afwisseling Over het werk van die 'vlug-klaar' groep zegt Jan van Assen: "Wat niet rechtstreeks van afdeling produkt- ontwikkeling de produktie in gaat, proberen we naar ons toe te trekken. Alles wat nieuw is, pakken we aan: kroketten en kroketschijven, filet americain, hamburgers, slavinken, bami- en nasischijven, noem maar op. En hoewel we nog in een proef stadium zitten, begint het al aardig te lopen!" "Je bent bij Meester geen nummer," verklaart Jan van Assen, "en je staat niet tegen een muur "te praten. Je kunt alles tegen iedereen zeggen, en naar jouw mening wordt ook wel degelijk geluisterd - en daar gaat het om. Samenwerking en medezeggen schap werken hier prima, en ook de bedrijfsleiding staat voor iedereen open en heeft tijd voor je." Jan van Assen, Meester Wijhe BV De aanwezigheid van de onderne mingsraad zal volgens Jan heel zinvol z\jn - "maar ik geloof [en hopelijk zit ik ernaast!] dat de meesten niet weten wat hjj nou precies inhoudt en doet. Volgens my moet daar meer bekendheid aan gegeven worden!" Eén van de zeven sektorleiders die rechtstreeks onder de direktie ressor teren, is de heer D. J. A. Wienbelt, ver an twoordelij k voor de inkoop van grondstoffen, verpakkingsmaterialen en hulpstoffen (o.a. kruiden) enerzijds, voor de ver koop van het eindprodukt anderzijds. "In het prille begin van Meester rond 1847 beschikte de toenmalige familie Meester ook over een eigen slachterij", begint de heer Wiebel. "En naarmate het bedrijf groeide, werden steeds meer grondstoffen (zoals varkens uit de IJs- selstreek) bijgekocht. "Tot en met 1975 had Meester zo'n 1250 eigen varkens per week nodig," vervolgt hij, "maar deze werden elders geslacht. Vanaf 1 januari j.l. koopt Meester echter alleen nog die onderdelen van het varken die voor het bedrijf bruikbaar zijn (ca. 85%); de rest blijft bij de slachter. Meester koopt ongeveer 75% varkens onderdelen op leveringskontrakt en het restant op de vrije markt om gebruik te kunnen maken van 'speciale' partijen", gaat de heer Wienbelt verder. In het verleden was Meester Wijhe BV uitsluitend produktiebedrijf voor Albert D.J. A. Wienbelt, Meester Wijhe BV Heijn, waarbij de verkoopgroep van AH bepaalde welke hoeveelheden en kwali teiten voor haar filialen vervaardigd moesten worden. Via de AH-kanalen werden de goederen vervolgens naar de distributiecentra vervoerd. "Nü is de AHSM-organisatie echter vrij in haar inkoopbeleid van produkten, dus de mogelijkheid bestaat ook bij derden in te kopen, tenzij kwaliteit en prijs gelijkwaardig zijn (dan gaat het eigen PB vooraldus de heer Wienbelt Deze 'zelfstandigmaking' betekende te vens dat Meester Wijhe BV z'n pro dukten uit konkurrentieoverwegingen ook aan derden kon leveren. Door deze ontwikkeling is de naam Meester weder om teruggehaald, omdat die 'derden' markt Albert Heijn toch als de grote konkurrent zag waarmee men liever zaken deed. "De eindkontrole op het produkt heeft de verkoopafdeling, nadat de produktie- lijn een en ander al heeft vóórgekeurd. Treft de produktieafdeling een afwijking aan, dan lost zij deze zelf op of schakelt de verkoop in. Dagelijks kontroleert de verkoopafdeling het eindprodukt visueel terwijl tussentijds keuringen van het produkt plaatsvinden." Meester Wijhe BV hoopt in de nabije toekomst 10 15% van zijn omzet aan derden te kunnen leveren, inklusief export. Enkele grootwinkelbedrijven en gros siers nemen ons produkt, hetzij onder eigen label, hetzij onder Meester merk reeds af, terwijl de eerste kontakten met Duitsland, België en Engeland zijn gelegd. Dat onze voorverpakte produkten ook in het buitenland op prijs worden gesteld, blijkt wel uit de regelmatige leverantie van bacon en ontbijtspek naar Grieken land. De heer Wienbelt: "Ons doel is dit jaar voor het eerst een jaaromzet van 100 miljoen gulden te behalen." Een van de gelukkigen die inmiddels een plaatsje hebben gekregen in de nieuwbouw is Ben Dijk, sinds '67 bij Meester werkzaam, eerst als vakantiekracht, later in vaste dienst als assistent inkoop van technische onderdelen, machines en dergelijke vanwege z'n Mulo-achtergrond. "Na anderhalf jaar werd de inkoop van dergelijke centrale voorzieningen (o.a. ook gereedschappen, kleding, reini gingsmiddelen) geheel afgescheiden van die van grondstoffen (vlees), hulpstoffen (bijv. kruiden) en verpakkingsmate rialen. Ik werd toen toegevoegd aan de technische dienst, waar ik sinds drie Een kleurrijk figuur, Klaas Stap! Hij begon op z 'n veertiende jaar bij "Thoben op de groene loods, iedereen kent 'm.'", waar hij blik poetste en conserven in dozen pakte. "Na een paar jaar varen kwam ik in '62 in vaste dienst en ben ik in twee jaar alle afdelingen doorgelopen, ook 's nachts in ploegendienst, zegt Klaas over zijn start bij Meester. Klaas Stap, Meester Wijhe BV Nu is Klaas controleur bij de expeditie. Alles wat eruit gaat, passeert zijn kritisch oog: hij telt de aantallen fust (gele plastic bakken i.p.v. kartonnen dozen) en pallets, hii kiikt of de rookworst vetafzetting en/of kleurverschil vertoont. Van de 'bloem' organisatie die sinds de komst van Van den Berg als direkteur de struktuur van Meester bepaalt, vindt hij dat deze te snel is ingevoerd. "Aanvankelijk was men er erg enthou siast over, maar ik geloof dat het beter was geweest om via de weg van de ge leidelijkheid afdeling voor afdeling aan te pakken en in te passen in die nieuwe opzet," aldus Klaas Stap., De problematiek van het bedrijf, meent hij, moet eigenlijk éérst binnen de afdelingen worden besproken, met de mensen die er dagelijks 'aan de lijn' mee te maken hebben. Vervolgens - in groter verband - met de afdelingen die nauw met elkaar moeten samenwerken, en tenslotte met de bedrijfsleiding. "Waar de nieuwe opzet nü eenmaal is uitgelegd, is veel begrip voor de verande ringen. Maar je kan de mensen niet een-twee-drie voor de kop schieten, daar schiet je niets mee op!" ondernemingsraad Als belangrijkste taak van de onder nemingsraad ziet Klaas Stap: het op komen voor de personeelsbelangen en het controleren van het beleid van de direktie. "Maar," is hij van mening, "dat kunnen de OR-leden niet, want ze hebben er de kennis, het inzicht en de tijd niet voor. Daarom bemoeien ze zich met zaken, die allang soepel geregeld zijn, zoals bijvoorbeeld de vakantieregeling." "Als niet-ondememingsraadlid mag je de OR-vergaderingen bijwonen. Maar het komt erop neer dat daar hooguit een aantal ingediende, soms onbenullige vragen wordt beantwoord door de be drijfsleiding!" besluit Klaas z'n betoog. maanden de planning en kostenbewa king verzorg voor de onderhoudsdienst, naast de inkoop van genoemde centrale voorzieningen. Duidelijk een zelfstan dige funktie, waar ik erg gelukkig mee ben," zegt hij. geen stagnatie "Onze belangrijkste taak is te voor komen, dat er stagnatie optreedt in de produktie," gaat Ben verder. "Mits die produktie op gang kan blijven, is het zaak om goede én goedkope materialen te vinden, bijvoorbeeld ter vervan ging van de normale slijtage-onderdelen. Daartoe maken we ook afspraken met leveranciers die 'courante' slijtage-onder delen regelmatig in huis houden, zodat wij renteverlies kunnen voorkomen dat nauw samenhangt met de extra beno digde magazijnruimte. Overigens be schikken we over een goed magazijn, waarin van elk onderdeel wel enkele exemplaren voorradig zijn." Hij onderstreept nog eens dat men door die nieuwe struktuur veel meer open staat voor elkaar en dat problemen nauwelijks meer verdoezeld-worden. "Maar je moet wél goedbeslagen ten ijs komen en een positieve instelling hebben ten opzichte van het werk niet alleen de mannen op de vloer, maar ook de chefs!" Dat geldt natuurlijk ook voor de aanschaf van nieuwe machines, zeker waar het geheel nieuwe types betreft die nog niet eerder bij Meester werden toegepast. "In dat geval stellen de pro- duktieleiding en de technische ontwik - kelingsdienst een eisenpakket samen, volgens welke offertes worden aange vraagd en leveranciers worden geselec teerd," verduidelijkt Ben Dijk.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 7