Het zijn de ménsen die bepalen wat het bedrijf bereikt "Samenspel tussen bedrijfsleiding en 'de vloer' belangrijk' "We hebben zóveel bazen dat we ons nooit vervelen Meester-direkteur P. van den Berg: Bea Schutte, alg. medewerkster secretariaat en PZ: Harry Hoogers, pr o dukt ontwikkelaar pagina 6 FLITSEN Wij waren twee volle dagen te gast bij Meester Wijhe BV, gelegen in de IJsseivallei tus sen Zwolle en Deventer. Het bedrijf is een voortzetting van de in 1847 opgerichte vieeswarenfabriek J. Mees ter. die in 1966 door Ahoid werd overgenomen; het is ondergebracht in een wel zeer afwisselende behuizing, va riërend van houten loodsen en vriendelijke villa's tot hoe kige hallen - én nieuwbouw, hoogst noodzakelijk, zeer ruim van opzet, niet storend tegen de landelijke achter grond van het idyllische Wijhe omdat deze nergens boven de boomtoppen uittorent. Hier werken dagelijks van kwart voor acht tot half vijf zo'n vierhonderd en tachtig mensen. Wij spraken met acht van hen. De hier afge drukte interviews geven een indruk van de werkaanpak en werksfeer bij Meester. "Als je koffie wilt, daar staat de kan. Melk en suiker staan in de kast. Ik sta zo tot je beschik king". De heerP. van den Berg is direkteur van Meester Wijhe BV. Hij verdeelt zijn leven tot op heden in drie perioden: die van de grote mis lukkingen ["tot m'n 21e was ik een dag dromer"], die van de gevechten om diploma's ["werktuigbouw kon je overal wel bij gebruiken"] en die van de carrière. uitgangspunt Wat staat een direkteur voor ogen als manager van zijn bedrijf? De heer van den Berg heeft drie uitgangspunten: a. streven naar een voor iedereen in het bedrijf begrijpelijke doelstelling; b. handhaven van een gezonde, econo mische bedrijfsstruktuur; c. het ontwikkelen van een samenwer- kingsstruktuur die de mensen, werk zaam in het bedrijf, de mogelijkheden biedt om het onder a. en b. genoemde mogelijk te maken. Dus een goede doelstelling, een goed doordacht technologisch apparaat, een duidelijke organisatiestruktuur maar "Een erg leuke, afwisselende baan die altijd wel iets nieuws te bieden heeft". Dat vindt Bea Schutte van haar werk op het secretariaat en afdeling personeelszaken, waar zij nu al weer 2'Vi jaar aktief bezig is - "voor zóveel bazen, dat we ons nooit vervelen werkster wel eens in aanraking met de produktiesektor? "Zeker! Behalve met de sektorleiders komen we regelmatig in kontakt met de mensen in de fabriek."Indertijd heb ik zelfs bijgesprongen aan de lijn bij de kassa vacuum vleeswaren. Reuze leuk om eens meegemaakt te hebben. Maar als 'kantoormens' ben je fysiek niet zoveel gewend, en dan is het zwaar werk om lang vol te houden". eikaars werk doen "Zo krijg je wél respekt voor wat de mensen aan de lijn aan werk verzet ten! In de fabriek merk je soms wel eens dat ze denken datje als kantoor meisje de hele dag kunt zitten en niks hoeft te doen. Maar we hebben hier wel dégelijk een boel werk dat hen misschien niet zal liggen", meent Bea Schutte strijdlustig. "Het is misschien goed om af en toe per jaar eens eikaars werk te doen, al was het alleen maar om zelf te kun nen constateren wat dat andere werk inhoudt en wat de ander allemaal doet", voegt z(| er peinzend aan toe. Intussen is direkteur Van den Berg binnengekomen en vraagt om een nieuwe kan koffie. "Daar staat er nog een, in de keuken", antwoord Bea eenvoudig. "Oké bedankt, ik vind 'm wel", is het even simpele ant woord. Een klein praktijkvoorbeeld van 'eikaars werk doen', zo af en toe! grote zelfstandigheid Als we melding maken van de grote zelfstandigheid van de mensen op de afdelingen die we inmiddels 'gedaan' hebben, haakt Bea daarop in: "Ja, het bedrijfsbeleid streeft dat ook duidelijk na en dat wordt op alle fronten erg gewaardeerd. Overigens valt het organisatorische niveauver schil bij ons nauwelijks op. Het is een I vanzelfsprekende zaak dat we hier I als team werken en dat iedereen I elkaar respekteert om wat hij of zij is I en doet". I Komt Bea als administratief mede bovenal mensen die van dit alles gebruik willen maken, dat ztfn de pijlers waarop de bedrUfsvoering rust. 'bloem' organisatie De heer van den Berg kan worden gezien als de geestelijke vader van de zoge naamde 'bloem' organisatie. Een cirkel vormige organisatiestruktuur, waarin taken, bevoegdheden, verantwoordelijk heden enz. niet van bovenaf door de bedrijfsleiding worden opgelegd, maar waarin deze in onderling overleg tussen de verschillende bedrijfssektoren worden vastgesteld. "Het gaat om tweerichtingsverkeer", stelt hij nadrukkelijk vast. ,,Noem het demokratisering van het bedrijf in de praktijk, waarbij iedereen kan meeden ken over wat hij zélf in de onderneming doet en betekent. Eén en ander vindt plaats in de vorm van projekt- en ge spreksgroepen, waarbij iedereen die het aangaat, wordt ingeschakeld, ongeacht het niveau waarop hij of zij werkzaam geen verplichting Hoewel bij Meester het streven erop is gericht om iedereen te laten 'integreren' in het beleid, is er geen enkele verplich ting om mee te denken. "Een werkgemeenschap" heeft drie ele menten nodig", vindt de heer van den Berg, "een doel, een systeem, en véél tijd om de mensen te leren werken voor dat doel en binnen dat systeem. Dat systeem wordt overigens in Wijhe voortdurend verder ontwikkeld vanuit de behoeften die ontstaan binnen de bestaande struk- tuur. Een voortdurende begeleiding en ontwikkeling van alle medewerkers is daarom van essentieel belang". "Mensen moeten kunnen geloven in wat ze doen op basis van wederzijds vertrou wen en respekt", zo besluit 'Meester' van den Berg, "maar men hoeft niet lief voor elkaar te zijn, wél eerlijk. Je mag best fouten maken, als je daar maar rond voor uit komt. Want ook dat hoort bij de werkwijze, die wij nastreven". Hij kwam uit de verzekerin gen en begon in 1968 bij Meester als... kantinebaas. "En met véél plezier!" onthult Harry Hoogers, nu de besnor de produktontwikkelaar van Meester Wijhe BV. Niet als eenling werkzaam, maar als een-van-de-drie die het bedrijf rjjk is. Harry Hoogers' afdeling (technologie) is een team, dat optimaal draait, zegt hij. "Een afdeling als de onze heeft een belangrijke funktie voor het hele bedrijf: stilstand wat betreft nieuwe ontwikke lingen, grondstoffenprijzen en dergelijke betekent in feite achteruitgang. "We doen ook veel aan procesverbete- ring," vervolgt Harry, "zoals het uitpro beren van andere werkmethoden. Hier bij wordt de 'man op de vloer' voortdu rend betrokken, die heeft daar het vol ste recht op. pionierswerk in proefkeuken "Uit eigen initiatief of op verzoek van marketing ontwikkelen we telkens nieu we dingen, zoals bijvoorbeeld kroketten, ragouts en schouderfilets. Nu proberen we sojaprodukten uit. Beschouw ons werk als pionierswerk op kleine schaal, dat moet leiden tot produktie op fa- brieksschaai," gaat Harry verder. "We beschikken over een proefkeuken, waar we bijna alles hebben dat in het groot in de fabriek staat. Daar maken we het probeersel eerst met de hand - ambachtelijk! - op kleine schaal. Het resultaat daarvan wordt de dag daarop ter keuring aangeboden aan de afdeling, waar het artikel t.z.t. in produktie gaat. E. J. Fiechter, afdelingschef nabehandeling "In grote Ijjn ziet de organisatie by Meester er als volgt uit: een direkteur, zeven sektorleiders, 18 afdelingschefs en 38 groeps leiders, samen met de overige 380 medewerkers Meester Wyhe BV". Aan het woord de heer E. J. Fiechter, afdelingschef van de groep nabehande ling, nu alweer acht jaar bij Meester. "Ik ben begonnen als calculator, maar in de vakantietijd bijvoorbeeld moet je wel eens elders inspringen. Zo ook op de afdeling planning, waar ik toen meteen vier jaar ben gebleven en daarna nog eens driejaar als afdelingschef. Nu zit ik ruim een jaar in de produktiegroep, waar ik in opleiding ben en me o.a. verdiep in alle produktieproblemen". "Om dat samenspel tussen alle geledin gen binnen ons bedrijf te bevorderen, kennen we verschillende gespreksvor men; zoals groepsgesprekken met de mensen aan de lijn, de afdelingschef met zijn groepsleiders, de sektorchef met zijn afdelingschefs en voor iedereen over zijn persoonlijk funktioneren. Onderwerpen waarover o.a. gesproken wordt: de grondstoffenverantwoording, realisatiecijfers van de afdeling. Veran deringen t.a.v. werkwijzen, receptuur en het vier wekelijks financiële verslag". sanering, modernisering De gebouwen, produktiemachines en produktieprocessen zijn de laatste jaren grondig gesaneerd en gemoderniseerd. Het bedrijfscomplex omvat op een totaal beschikbaar terreinoppervlak van 60.000 mJ aan gebouwen en er wordt hard gewerkt aan de nieuwbouw, te beginnen met een expeditieruimte en een vriesruimte waaraan op dit moment nog een groot tekort is. Maar de proces- en hygiënebeheersing van het bedrijf zijn inmiddels zover, dat produkten geleverd worden van een kon stante kwaliteit en een zodanige houd baarheid, dat ze (afhankelijk van pro- dukt en distributie) via vele verkoop kanalen verkocht kunnen worden. En hoewel de grondstoffen nog hoofdzake lijk bestaan uit varkens- en rundvlees, heeft de diversifikatie van het assorti ment met andere produkten dan vlees waren ertoe geleid, dat in toenemende mate ook andere grondstoffen worden verwerkt. nabehandeling Voordat het eindprodukt tenslotte zijn 'gezicht' krijgt in de vorm van een Meester-etiket (voor Simon, Miro en derden) of een AH-etiket, hebben de ruwe grondstoffen heel wat bewerkingen moeten ondergaan. Ook een nabehan deling, waarover de heer Fiechter het volgende vertelt. "In deze afdeling doen we in hoofdzaak twee dingen: Het roken en koken en nabehandelen. Het roken en koken gebeurt in een 3-ploegendienst en is o.a. nodig voor de houdbaarheid, welke in een later sta dium bij het verpakken in overeenstem ming ls met de uiterste verkoopdatum. Behalve het verse vlees, zoals biefstuk, schnitzels, tartaar, slavinken, komen alle artikelen door deze afdeling. Naast het konserveren krijgen enkele artikelen een nabehandeling zoals bij voorbeeld de rundertongen, die van hun vel worden ontdaan, de rosbief die wordt gegrild en de gekruide ham, die hier zijn zwarte "jasje" krijgt".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 6