s ECABO- opleiding geknipt voor partieel leerplichtig kantoorpersoneel Positieve reakties op 'paasvakantiekursus' Jonge mensen laten kursuskans té vaak onbenut ■i 'KRAS' EXAMEN SIMON FLITSEN pagina 5 'Ecabo' is de roepnaam van een landelijk orgaan dat zich ten doel stelt vorming en opleiding te bieden aan jongeren in een administratieve funktie. Hoewel het vaak wordt verward met vormingswerk is het daarentegen hét aangewezen leerlingstelsel voor kantoorpersoneel. Dat geldt dus ook voor administratieve medewerkers bij Ahold. Hoewel deze opleidingsmogelijkheid al sinds 1971 bestaat, naast de bekende opleidingen voor de praktijkdiploma's voor machineschrijven en steno, is het aantal medewerkers dat er bij ons aan deelneemt op de vingers van één hand te tellen. Toch kan iedereen die reeds op kantoor werkt, voor de Ecabo-opleidingen in aanmerking komen. subsidie De opleiding heeft het voordeel dat het ministerie van onderwijs subsidie ver leent. Dit betekent dat gedurende de studiejaren - op elk niveau - alleen de leerboeken behoeven te worden bekos tigd. Van dit bedrag neemt Ahold de helft voor haar rekening voorzover de kosten meer dan 100,-. belopen. Deze echte vakopleiding blijft erg dicht bij de praktijk van het dagelijks werk. Het leerprogramma bestaat in ers uit één schooldag per week voor hei opdoen van theoretische kennis, terwijl het praktijkgedeelte ook daadwerkelijk via de praktijk wordt bijgebracht volgens een met de werkgever overeengekomen programma gedurende de resterende vier werkdagen op kantoor zélf. aansluiting De Ecabo-opleidingen sluiten aan op vooropleidingen als huishoudschool (lhno), leao en mavo; maar ook voor leerlingen met alleen lagere school be staan mogelijkheden. De leerprogramma's kennen verschil lende richtingen: talen, boekhouden, secretarieel, commercieel, maar ook bestuurlijk, terwijl verder vakken als computerkunde, archivering en com municatietechniek zijn te volgen. Zo bestaan er negen programma's, die ieder meerdere vakken omvatten, zodat al te grote specialisatie (en dus eenzij digheid) wordt vermeden. staatsdiploma Elke tweejarige opleiding wordt afge sloten met een landelijk schriftelijk examen voor het schoolgedeelte, waar voor men een staatsdiploma krijgt, in- clusief een beoordeling van de prestaties in de praktijk aan de hand van een zelf bijgehouden werkboek, een werkstuk of scriptie en het verloop van bepaalde praktijkopdrachten. De aldus toe te kennen diploma's leerlingwezen kennen drie variaties: administratief assistent administratief medewerker A administratief medewerker B elk met afzonderlijke specialisaties. streekschool In het geval van Ahold zijn alle oplei dingen van Ecabo te volgen aan de Streekschool Zaandam, dichtbij het sta tion achter het hoofdkantoor. Wie er meer van wil weten, doet er ver standig aan allereerst kontakt op te nemen met de personeelschef of de afdelingschef. Ook kan men een overzichtelijke bro chure met alle gewenste inlichtingen over dit leerlingstelsel voor administra tieve beroepen opvragen bij Stichting Ecabo, Van Persijnstraat 25 in Amers foort, tel. 033 - 13342. Evenals in vorige jaren werd ook dit jaar aan havo-, mds- en meao-leerlingen van de voorlaatste klassen de gele genheid geboden achter de schermen van een bedrijf of instelling te kijken. Een ge weldige kans om uit te vinden wat het betekent om inge schakeld te zijn bij het ar beidsproces: men kan zich oriënteren, niet alleen in al gemene zin maar ook gede tailleerd ten aanzien van ver schillende beroepsmogelijk heden. Met Pasen j.l. bezochten vijftien scho lieren van 16 tot 23 jaar Ahold. Doel van de kursus was een algemene kennis making met Ahold NV, met name met de werkmaatschappij AH Supermart BV, terwijl bovendien aandacht werd besteed aan de werkmaatschappij Miro BV, de Centrale Slagerij en het Distri butie Centrum. programma De kursusleidster, mevrouw Hilda M. van Kleij-van der Schoor ("het was zo leuk om te doen, dat ik deze kursus ook voor volgend jaar alvast heb ge claimd!"), gaf ons inzage in het pro gramma dat moest worden afgewerkt: Op 8 mei j.l. werd in het Amsterdamse Grand Hotel Krasnapolsky weer een groot examen afgenomen. Slachtoffers waren 85 kandidaten voor het le as sistentschap Simon, die onder het wa kend oog van de heer C. Sijbrandij van 10.00 tot 13.00 zwoegden over makke lijke en moeilijke vragen. Na de lunch werd de uitslag bekend gemaakt: 73 mensen waren geslaagd, 12 helaas ge zakt. - inleiding en gesprek over "Albert Heijn toen en nu" en over "Grond slagen beleid"; - bezoek aan Miro Purmerend en aan de Zaanse Schans, o.a. de Museum winkel en restaurant De Walvis; inleiding en gesprek over opleidingen "AH Supermart BV", met vertoning van cassettes en films; bezoek aan de Centrale Slagerij en aan het Distributie Centrum; inleiding en gesprek over "Perso- neelsaspekten en mogelijkheden bij Albert Heijn". Een 'waslijst' programmapunten, na tuurlijk afgewisseld met een diner, 'stappen' in Amsterdam en lunches op beide dagen. reakties positief "Het was een erg leuke groep," zegt me vrouw Van Kleij, "die van begin af een eenheid vormde. Iedereen was enthou siast over de 'efficiency' die ze bij Ahold aantroffen. Wat dat betreft heeft Ahold weer een brok goodwill ge kweekt!" Tenslotte enkele reakties van de deel nemers. Gerard Jansen uit Rotterdam: "Ondanks de vrij korte kursus kregen we toch een goede indruk van de vele aspekten van het Ahold-concem. We werden volop in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, want men wilde ons zoveel mogelijk informeren. Hierin is goed voldaan!" Ferdinand van Dongen, Didam: "Het was een zeer geslaagde kursus die enorm goed georganiseerd en verzorgd was. Jammer echter dat we slechts anderhalve dag ter beschikking hadden, anders hadden we bijvoorbeeld verder ingegaan op onderwerpen als opleidingen, weg van producent naar consument, en dergelijke. Bovendien hadden we meer tijd kunnen besteden aan de bezoeken van bijv. centrale slagerij, distributie centrum, Miro enz." kollegiaal Bernhard Vis uit Wateringen zegt: "Albert had er alles aan gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen, is uitstekend gelukt. Alles mocht je vragen en alles werd verteld. Ik vond de band van het personeel onderling zeer kolle giaal. Kwam uitstekend op mij over. Lessenubel theorieonderwijs H= 1 lesuur machineschrijven/ steno nedcrlands steno nedcrlands archivering moderne informatieverwerking nedcrlands communicatietechniek le vreemde taal') 2e vreemde taal bedrijfsadministratie creatieve handvaardigheid maatschappelijke begeleiding lichamelijke oefening (slechts étn vak mogelijk) Vind dat het drie dagen moet duren, met een avond om de anderen beter te leren kennen. Na een twijfelend begin ben ik blij dat ik erbij geweest ben!" En tenslotte zegt Bert van Nierop uit Bodegraven: "Ik kan zeggen dat het voor mijzelf een geslaagde kursus is ge weest, waarbij ik veel van Ahold te weten ben gekomen. Maar ik wilde toch nog wel enkele opmerkingen plaatsen: 1ik vond de snelheid waarmee alles werd afgewerkt eigenlijk te hoog; 2. er was vrijwel geen gelegenheid tot discussie; 3. een spreiding van het programma over drie dagen zou waarschijnlijk beter zijn geweest. Een drietal verstandige opmerkingen, het overwegen stellig waard! Teun Sabelschool, Streekschool Zaandam

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 5