Kassa "geheugen kan 40.000 cijfercodes opnemen Verkiezing bestuur NV Pensioenfonds Ahold NIEUWE S-D1SC0UNT Joegoslavische medewerker exposeert in hal van HK pagina 4 FLITSEN De invoering van een automatisch afrekensysteem betekent niet alleen voor Ahold een krachttoer, ook voor IBM Nederland NV te Amsterdam is het een belangrijke ontwikkeling. "Eigenlijk waren we al vlak na de tweede wereldoorlog met een dergelijk systeem bezig", vertelt de heer J. Oord, auto matiseringsadviseur bij IBM Nederland. "Het gaat om artikelgewijze omzet- registratie en dat is een oude wens van de detailhandel". Het probleem was altijd, dat een derge lijk systeem in winkels met laaggeprijsde artikelen naar verhouding veel te duur uitkwam. De winstmarges werden en worden in het kruideniersbedrijf (en alles wat daar tegenwoordig onder wordt gerekend) in tienden van centen uitge drukt. Elk systeem dat ook maar enigs zins kostenverhogend zou werken, hield het gevaar in zich dat de invoering daarvan de gehele of nagenoeg de gehele winst zou opslorpen. aanvaardbaar systeem "De kunst was dan ook", aldus de heer Oort, "een systeem te vinden, waarvan de kosten/opbrengsten verhouding aan vaardbaar was. IBM meent nu aan deze eis te kunnen voldoen. In 1973 is men er in de Verenigde Staten mee gekomen. Het daaropvolgende jaar kwam het naar Europa en sindsdien zijn wij er mee bezig om te kijken wat de praktische mogelijkheden zijn". De heer Oord meent dat door het systeem een ver laging van distributiekosten kan worden bereikt, hetgeen hij ziet als een stuk maatschappelijke winst. Als belangrijke voordelen ziet hy verder een groter dienstbetoon aan de consu ment [naast de pr(js ook de artikel- omschrijving op de kassabon], werk- verryking voor het personeel [routine werk wordt door machines overgeno men] en een verbetering van de arbeids- produktiviteit. hoe het werkt De heer Oord geeft in eenvoudige be woordingen weer hoe het systeem in zijn werk gaat: het artikel gaat met de streepjescode over het leesvenster, dat \yprdt in de kassa omgezet in een cijfer code, die gaat naar de winkèlbesturings- eenheid, in het geheugen waarvan zijn opgenomen dezelfde cijfercode, artikel- naam, prijs, eventuele aanbiedingscom binatie, statiegeld, zegelinformatie enz. In een onderdeel van een seconde resul teert dat in een afdruk op de kassabon, alsmede op de interne journaalrol. De winkelbesturingseenheid kan maxi maal 40.000 cijfercodes in het geheugen opnemen, hetgeen voor AH-filialen ruimschoots voldoende is. In feite is de capaciteit twee maal zo hoog, omdat er een schakeling is met een zusterfiliaal, waardoor in geval van storing op de al daar aanwezige besturingseenheid kan worden overgeschakeld. klant kan meelezen De gegevens voor de kassabon en de journaalrol komen via een ringleiding by de afdrukeenheid, waar ook nog een beeldschermpje boven de kassa is aan gebracht. De klant kan daardoor mee lezen. Het geheugen van de winkelbesturings eenheid kan zodanig worden ingericht (geprogrammeerd), dat diverse gegevens worden bijgehouden. Via een code kun nen deze worden opgevraagd. Er zijn verder nog diverse technische mogelijk heden, zoals een code voor personeels leden voor het opvragen van bepaalde gegevens. Onbevoegden krijgen daar door geen kans. Het is ook mogelijk, zo vertelt de heer Oord, de winkelbesturingseenheid te koppelen aan een centrale computer el ders, via een 'telefoonlijn'. Dit kan voor delen hebben ten aanzien van bijv. voor- raadbewaking en in de toekomst een daaruit voortvloeiend automatisch be stellen. ook prijswijzigingen Zo zou men ook prijswijzigingen vanuit een centrale computer aan alle aange sloten winkelbesturingseenheden kun nen doorgeven. Overigens zal het zo zijn, dat deze prijsveranderingen via een (code) goedkeuring van de bedrijfsleider in de winkelbesturingseenheid worden ingebracht. Per winkelbesturingseenheid kunnen 24 kassa's worden aangesloten. In feite is de capaciteit twee maal zo groot, maar de andere helft is bestemd voor het zus terfiliaal waarmee in bijzondere gevallen moet worden samengewerkt in één win kelbesturingseenheid. "Het moet niet zo zijn dat het hele systeem meteen stop staat wanneer ergens een mankementje is", zegt de heer Oord. "Vandaar die aaneenschake ling van twee winkelbesturingseenheden. Het moet al gek gaan wanneer ze beide tegelijk stuk zouden zijn". Wanneer hy het gehele IBM 3660 Su permarkt Systeem nog eens in het kort karakteriseert, komt hjj tot deze uit spraak: "Een heel belangrijke stap op de weg naar een volledig geautomatiseerde registratie van de geld- en goederen stroom in een bedrijf a's Ahold, vooral ook door de mogelijkheden tot koppe ling aan computers in het hoofdkantoor en de distributiecentra". In 1976 moet een nieuw bestuur gekozen worden voor de NV Pensioenfonds Ahold. Door de COR is een stemcom- missie benoemd die een en ander volgens een bestaand reglement uitvoert. Dit houdt in dat: deelnemerslijsten opgemaakt worden, opgesplitst in deelnemersgroepen; de samenstelling van deelnemersgroe pen is gekoppeld aan de opbouw van de ondernemingsradenstruktuur, d.w.z. dat de deelnemersgroepen zijn opgebouwd uit de achterban van de 14 ondernemingsraden; er dus 14 deelnemersgroepen zijn; indien een deelnemersgroep kleiner is dan 2Va% van het totaal aantal deel- Op 15 april j.l. opende om 10.00 uur de hoven zijn deuren. De BL, de heer F. J. Th. van Mierlo [r. klanten te ontvangen. S-discount aan de Gerritsonlaan te Eind- en zijn medewerkers staan klaar om de nemers, zij wordt toegevoegd aan een andere groep. Dit betekent dat: deETOS-groep wordt toegevoegd aan de groep Diensten Detailhan del; PB Zwanenburg en PB Tilburg worden samengevoegd; Restaurants en Sterovita worden samengevoegd. Aan de ondernemingsraden wordt ver volgens gevraagd per zetel in het pen sioenfonds een kandidatenlijst met 4 namen op te stellen. Kandidaten kunnen gesteld worden door: de OR; elke deelnemer (ieder kan kandida ten stellen). Indien deelnemers kandidaten willen stellèn, kunnen zij namen van kandi daten opgeven aan de secretaris van hun ondernemingsraad. Elke OR kiest uit de opgegeven kandidaten 4 personen per zetel. Alleen de ORAHSM dient ten minste 16 kandidaten te stellen, omdat uit deze grote groep 4 leden in het bestuur pensioenfonds dienen te worden benoemd. Alle secretarissen de COR-vertegenwoordigers) ontvangen nauwkeurige instrukties. De OR'en diene hun kandidaten voor 1 september op te geven aan de COR. De COR maakt een totaallijst op, waarbij per zetel 2 personen worden voorgedragen. De COR-voordracht gaat naar de alge mene vergadering van aandeelhouders Pensioenfonds, die uit de COR-voor dracht de leden benoemt. Dit betekent dat de COR op 14 oktober 1976 de voordracht opstelt, zodat no vember 1976 het nieuwe bestuur kan worden geïnstalleerd. Hoewel vele medewerkers bepaald niet dagelijks aan pensioen e.d. zullen den ken, is het toch belangrijk er even bij stil te staan dat het hier gaat om een fonds dat: 6000 deelnemers kent; 170 miljoen onder haar beheer heeft; bestuurd wordt door 14 gekozen leden en vermoedelijk 7 door de RvB aangewezen leden, en qua voorzie ningen bijzonder ver gaat. Het jaarverslag van het fonds spreekt duidelijke taal, maar het is niet de bedoeling hier nu verder op in te gaan. Postchauffeur Branko Jovanovic [28] leeft eigenlijk twee levens: overdag is hij voortdurend in touw als medewerker van de reproduktie- en verzendafdeling [ARVAmaar 's avonds studeert hij met minstens dezelfde inzet aan de Rietveld Academie in Amsterdam. Nu hij daar het derde jaar heeft afgerond, heeft hij zich door zijn omgeving laten overhalen om eens wat van zijn werk in de openbaarheid te brengen. Dat gebeurt in de maand juni met een heuse expositie in de hal van het HK in Zaandam. Branko is er feitelijk een beetje verlegen van: "Het komt echter door dat ze me hier bij AH hebben gesti muleerd om het te doen. Voor mezelf was ik nog niet aan een tentoonstel ling toe, omdat ik meen dat de werk stukken die er straks komen te hangen nog niet representatief zijn voor mijn eigen stijl. Maar daarover ben ik natuurlijk vol zelfkritiek. Het zijn allemaal studieopdrachten; houtsneden, pen- of houtskoolteke ningen en een paar schilderijtjes. Doordat het er niet zoveel zijn ik denk een stuk of twaalf wordt het een expositie samen met een meisje van de academie, zodat het geheel wel zo'n 22 werken zal omvatten, die ook te koop zullen zijn". kunstmin Ondanks alles is Branko beslist niet overdreven bescheiden. Hij is best overtuigd van zijn talent dat hij al veel eerder heeft bewezen te bezitten. Zijn kunstzinnige weg loopt voor deze geboren en getogen Joegoslaaf misschien alleen wat kronkeliger dan wanneer hij altijd in Nederland had gewoond. Branko kwam in november 1970 hierheen "om ervaring te krijgen hoe andere mensen leven en beslist niet uit financiële overwegingen, wat voor veel van mijn landgenoten misschien wél geldt". In het Joegoslavische Pirot in Z.O. Servië had hij inmiddels een oplei ding aan de Pedagogische Academie voltooid. Daarna vervulde hij zijn militaire dienstplicht, maar toen ook die achter de rug was, bleek hij maar moeilijk werk als onderwijzer te kunnen vinden. Althans niet in de steden en hij voelde er weinig voor om les te gaan geven aan een dorps school vanwege de slechte verbindin gen met welke stad dan ook. Dus besloot hij in Nederland zijn geluk te gaan beproeven. Eerst vol gens de voorschriften een jaar alleen, maar toen hij in Zaandam intussen een huis toegewezen had gekregen, liet hij ook zijn vrouw en dochtertje overkomen. Vijfjaar werkt Branko nu bij Ahold; de eerste vierenhalf jaar als machine- drijver in het PB aan de Oostzijde en pas sinds twee maanden bij de ARVA. kreatief Van het begin af aan heeft hij wel iets kreatiefs gedaan. Eerst had hij een bandje met andere Joegoslaven, waarin hij gitaar en orgel speelde. Later kwam er een dansgroepje bij. "We traden veel op feestjes en zo op, maar het ging slecht en tenslotte zijn we maar uit elkaar gegaan. Het heeft me wel veel geld gekost". Op dat moment nam Branko voor zichzelf de beslissing om voortaan op dit gebied alleen verder te gaan. "Daarvoor ben ik het meest ge schikt". Omdat hij in Pirot vroeger al veel had getekend en er ook al tot twee maal toe had geëxposeerd, besloot hij daarin verder te gaan. Hij koos voor de vijfjarige studie vrije grafiek en schilderkunst, waarvoor hij overi gens de helft van de kosten uit het AH-Studiebijdragenfonds vergoed krijgt. zichzelf blijven Bewondert Branko een bepaalde kunstenaar of richt hij zich op een zekere stijltrant? Branko: "Ik probeer steeds zoveel mogelijk mezelf te blijven. Sinds ik me bewust was dat ik iets kan scheppen, heb ik nooit de behoefte gehad om naar anderen te kijken. Dat geldt trouwens voor geen van m'n kreatieve uitingen. Ik heb vroe ger wel eens veel chansons gemaakt en poëzie, waarvan ik voor mezelf weet dat het erg goed was. Toch heb ik nooit veel gelezen, terwijl iedereen altijd tegen me heeft gezegd dat het nodig was. Maar ik ben wel tot de ontdekking gekomen dat er bewust of onbewust invloeden van buiten af zijn, die zich laten gelden. Daardoor kan je eigenlijk nooit zeggen: dit is van mij alleen. Ik heb wel eens iets gemaakt of geschreven in de overtui ging dat het uniek was en dan ineens kwam je het later toch weer ergens tegen van heel iemand anders". "Wel kan ik zeggen dat ik me voel aangetrokken tot het imaginaire het denkbeeldige. Na mijn studie wil ik me dan ook meer met 'karakter' gaan bezighouden, in abstrakte zin; dus geen realisme. Om een voorbeeld te noemen: ik beeldhouw ook en zo heb ik 's een beeldje gemaakt, waar aan eigenlijk alles lelijk was als het in werkelijkheid zou bestaan. Voor mij is het dan de kunst om er zo'n com positie van te maken dat het totaal toch mooi is". Wil hij later kunst als vak gaan beoefenen? "Dat weet ik nog niet, misschien. Voorlopig wil ik het liefst leraar worden of ontwerper op een reklame- studio. Maar ach, dat zie ik later wel. Ik heb nu te weinig tijd om de dingen zo grondig te doen als ik wel zou willen".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 4