IN JUNI TWEE AC-RESTAURANTS IN ZAANSE SCHANS AH WAALWIJK NAAR PARIJS ZEVEN APARTE WINKELS IN EEN FILIAAL AH Kanaleneiland Utrecht: 'proeftuin' voor shop-in-de-shop Pakhuis "De Kraai" aanwinst voor hout-bouw-reservaat 1 pagina 3 "One-stop-shopping bij de shop-in-the-shop.Binnen Het Ahold-bedrijf zit men nooit om een Engelse uitdrukking verlegen als het er om gaat nieuwe ontwikkelingen aan te duiden. De heer P. J. van Wissen, marketing- specialist binnen de afdeling Verkoop van AHSM, geeft een toelichting op de voor een buitenstaander schier onbe grijpelijke term: "Het gaat om een nieuwe indeling van de supermart. Om het systeem van 'de winkel in de winkel'. De diverse sektoren van het supermart- gebeuren zijn daarbij duidelijk herken baar als een afzonderlijke winkel in het grote geheel. Het blijft echter in totali teit duidelijk een supermart, waarin men terecht kan voor het uitgebreide assortiment, zoals men dat bij Albert Heijn gewend is te brengen." het ei is uitgebroed Men heeft op deze nieuwe ontwikkeling enkele jaren zitten broeden en - om in stijl te blijven - er is nu een ei uitgekomen. Filiaal 1030, Kanaleneiland te Utrecht, is uitverkoren als 'proeftuin' voor de winkel - in - de - winkel. Eigenlijk gaat het om twee hoofdlijnen, zegt de heer Van Wissen: 1. indeling supermart in aantal duidelijk herkenbare winkels voor een bepaald assortiment; 2. een daaraan aangepaste wareninde- ling met artikelen die bij elkaar horen in dezelfde winkel (familygrouping). Filiaal Kanaleneiland is sinds begin april (de verbouwing en nieuwe inrich ting geschiedden zo snel, dat na een verbouwing van 7 weken waarin de zaak slechts vier dagen gesloten behoefde te worden), in zeven winkels onderver deeld: x zuivelwinkel (artikelen als melk, boter, kaas, eieren, diepvries-ijs, pud dingen, papprodukten, koffiemelk, puddingsauzen enz.); x groentezaak (verse groenten, vers fruit blikgroente, diepvries, aardappelver vangers als macaroni, spaghetti e.d., vruchtenconserven, sauzen en zuren enz.); x slagerij (bediening en zelfbediening vers vlees, vleeswaren, delicatessen, voorverpakte vis, diepvries vleessnacks soepen, specerijen, vis- en vleescon- serven enz.); x bakkerij (brood, banket, gebak, broodvervangers als knackebröd, toast koek, snoep, broodbeleg, zelfbakar- tikelen, enz.); x drogisterij (ook foto/film, horloges, kosmetica, tijdschriften, panties e.d.); x drankenwinkel (koffie, thee, poeder koffie, frisdranken, bier, wijn, sherry, zoutjes enz.); x bloemen en planten (ook keramiek e.d.); bediening én zelfbediening Tenslotte is er nog een 'restgroep' artikelen, die niet in één van bovenge noemde 'shops' zijn onder te brengen. Onder meer betreft dit bijv. dieren- voeding en de artikelen van de 'schoon- maakstraat' (wasmiddelen en alles wat daarmee annex is). Van Wissen: "In de winkels is naast een belangrijk stuk bediening ook de zelf bediening gehandhaafd. Dat is belang rijk voor mensen die snel willen winkel en." De gehele winkelcombinatie blijft zich toch als een grote supermarkt gedragen op het gebieavan het atrekenen: er zijn centrale check-outs. "Wat belangrijk is," zo zegt de heer Van Wissen, "is de inrichting van elke winkel. Door decoratie en sfeer, onder meer op het gebied van toepassing van verlichting en kleur, en ook door de algehele aankleding moet een sfeer worden opgeroepen van een winkel die de betreffende afdeling pretendeert te zijn." Het is de bedoeling minimaal een half jaar te bestuderen hoe de ontwikke lingen in filiaal 1030 zijn. Met name is men natuurlijk zeer benieuwd naar de reakties van de consument. Die zal er naar de mening van de heer Van Wissen toch ook wel even aan moeten wennen. Hetzelfde geldt overigens ook voor Al- bert Heijn zelf, met name met betrek king tot de z.g. operationele aspekten (aflevering goederen, beprijzing, door voer naar de winkeltjes, bestellen enz.) verschuiving in afzetpatroon Ook moet worden nagegaan of zich ver schuivingen voordoen in het afzetpa troon. Het zou bijv. kunnen zijn, dat de consument wat meer aandacht krijgt voor de versgroepen, die wat nadruk kelijker naar voren kunnen komen. Een grotere verkoop in de versgroepen (waar van men als consument niet altijd eens per week voldoende kan inkopen voor een gehele week) zou kunnen betekenen, dat het klantenbezoek op de doorgaans wat minder drukke dagen aan het begin van de week wat zal toenemen. "We gaan misschien wel toe naar de dagelijkse one-stop-shopping," meent de heer Van Wissen, "De consument zal dan duidelijk moeten leren 'winkelen'. Bij eenzelfde groep klanten onderzoekt Albert Heijn vóór en na de proefneming met het nieuwe systeem hoe de er varingen zijn. Ook de klantenherkomst wordt nagegaan. AH-fil. 1030, Kanaleneiland, Utrecht "Voor Albert Heijn betekent de nieuwe ontwikkeling in eerste instantie wat hogere kosten, onder andere door meer diepvriesvitrines, meer onderscheid in kleding personeel e.d. Voor Kanalen eiland moesten we ook overgaan tot dagelijkse bevoorrading," zo vertelt de heer Van Wissen nog. "Wij hopen echter straks voldoende gegevens te verkrijgen om te weten wat er mogelijk is in filialen van een bepaalde omvang, vooral bij de kleinere". Manager W. Zandt van AC Restaurant "De Walvis" in de toeristische trekpleister De Zaanse Schans te Zaandam krijgt het drukker: er wordt in juni een tweede restaurant geopend in de buurtschap, waar voorbeelden van de historische Zaanse houtbouw in bewoonde staat voor het nageslacht bewaard blijven. "Dat maakt het mogelijk een taakver deling tussen deze twee vestigingen tot stand te brengen", vertelt de heer Zandt. "De Walvis" is een aantrekkelijk pand voor het houden van recepties, ver gaderingen en andere bijeenkomsten. Het kon haast niet uitblijven, dat de belangen van de betrokken groepen publiek wel eens botsten. Die leidde soms tot enige ontevredenheid, omdat niet kon worden geboden wat men er van verwachtte". aanwinst De oplossing is gevonden in de vorm van de bouw van een tweede restaurant in De Zaanse Schans. Het oude houten pak huis "De Kraai" werd uit Wormerveer overgeplaatst en het is beslist een aanwinst voor het houtbouw-reservaat. Voor de dagelijkse gang van zaken zal de heer H. Claasen verantwoordelijk zijn. "In de loop van juni gaat "De Kraai" open, waarbij tevens aandacht zal worden gevestigd op de gedaante veranderingen, die "De Walvis" heeft ondergaan. Hoe een en ander zal ver lopen weten we nog niet, maar het zal stellig met enige fanfare gepaard gaan". Het restaurant "De Kraai" zal zich vooral richten op de vele bezoekers van de Zaanse Schans, met de nadruk ook op de gezellige aankleding en inrichting. Gelijkvloers komen ongeveer 200 zit plaatsen. Het buffet zal 'semi-zelfbediening' zijn, d.w.z. dat er in de wat rustiger uren normaal zal worden bediend, maar dat er bij grote drukte om de wachttijden voor het publiek te beperken wordt overgegaan op zelfbediening. sfeer van vroeger herleeft Alle 'zichtbare' delen van het binnen werk zullen van hout zijn, dit om de sfeer van "grootmoeder's tijd" op te roe pen. Antieke tegeltableau's leveren hier aan ook hun bijdrage. Veel inventaris stukken zijn van email, ook een oud materiaal. De heer Duyser, verantwoor delijk voor de binnenhuisarchitectuur bij AC Restaurants, heeft zich met een en ander beziggehouden. De aanwijs borden zijn van Oudhollandse belettering voorzien. Het schilderwerk van balken, staanders enz. is geschied in Zaanse kleuren. Een open haard verhoogt de sfeervolle inrich ting waarbij zeker ook de Oudhollandse schouw beschikbaar gesteld door Schoemaker B.V. te Zaandam be langstelling zal tiykken. De grootste attraktie zal echter wel worden het pannekoeken-bakken in de zaal. Een ieder kan zien hoe dat toegaat. Er zal een leuk assortiment pannekoe ken zijn en dat wil men geleidelijk verder uitbreiden, ook met streekspecialiteiten. "We denken ook aan een wekelijkse mosselenavond". Voor bij het kopje koffie komt "De Kraai" met een speciaal gebakje, "Kraaiennestje", ontworpen door de specialisten van P.B. Zwanenburg. buitenlandse dagtoeristen Nu "De Kraai" een deel van het publiek van "De Walvis" gaat overnemen vooral de dagtoeristen,waaronder veel buitenlanders ontstond er gelegen heid om "De Walvis" een verandering te doen ondergaan om de inrichting meer af te stemmen op het publiek, dat wat meer geld wil uitgeven voor een' etentje. De heer Zandt: "Er is vloerbedekking gekomen, wat de rustige sfeer bevordert. De houten vloer werkte toch wel wat Een personeelsvereniging naar Parijs? Jawel, dankzy bingo-opbrengsten, con tributie en verkoop van oude jassen werd dit financieel haalbaar. Firma Van Gerwen die de hele dag fantastisch had voorbereid, leverde de bus en filiaal 1090 de passagiers. Niemand had problemen met de reistijd (ongeveer vijf uur), en op een uitzonde ring na hè Frans? stond iedereen keurig om zes uur 's morgens voor het filiaal. En daar gingen we, in opperbeste stemming door België en Noord-Frank rijk naar Parijs. Daar aangekomen bleek dat we wel wéken nodig zouden hebben om alles te zien. Maar wat genoten we van de Eifel- toren, de Champs Elysées, de Notre Dame, Sacré Coeur en van het vak kundig commentaar van de reisleiders! Overal even uit de bus o.a. om een stok- onrustig, ook al omdat de zaal niet zo groot is. Er is nu ook een ruime bar gekomen. Er is een flinke keuze in drankjes. Zo beschikken we over 14 sherrysoorten. Voor wie daar interesse voor heeft hebben wij een bibliotheekje van wijn- en kookboeken. Men kan daar rustig zitten". Vanuit de bar heeft men een fraai uitzicht over de Zaan. De heer Zandt kan niet alles vertellen wat er in zijn 'oude' vesting is veranderd en wat het 'nieuwe' restaurant (ook al is het gevestigd in een eeuwenoud pand) zal gaan betekenen. "Maar ik zie het in deze opzet héél goed worden!" zegt hij met nadruk. brood te kopen, vlug afscheid nemen onder de Eifeltoren van een kortstondige liefde, en hup weer in de bus. Als sluitstuk van deze onvergetelijke trip een heerlijk diner in de Rue Faydherbe, met paté, franse wijn en een stuk ijs waar je tegen zegt. Hoe geweldig iedereen het vond, bleek wel uit de foto's: waarschijnlijk door de opwinding was géén foto zodanig dat hij voor publikatie in aanmerking kwam En toen weer terug naar ons vertrouwde landje. Ettelijke ogen konden van ver moeidheid niet meer open blijven, on danks verwoede pogingen van enkele zangers om het gezelschap wakker te houden. Om half drie 's nachts lagen we weer in ons eigen bed, met een grandioze herinnering aan Parijs. Als het éven kan, gaan we over een half jaar wéér! medewerkers AH Waalwijk De heer W. Faber, docent op de caissière-cursus, zond ons bovenstaande foto. Hierop zijn de Simon-medewerksters vereeuwigd die op 7 april j.l. met goed gevolg het caissière-examen hebben afgeled. Het zijn de dames: C. Roozendaal, R. de Lang, L. K. Dipokromo, P. Pomp- stra, I. Th. B. Pasteuning, G. P. Muntenaar, G. C. P. Sanders-Twijnstra, J. J. de Jong, A. M. Collé, M. de Vette, H. C. M. Boon, C. T. de Vlies, J. A. G. van Dijk, A. Schoon-Smedinga, C. C. M. Schoon. Achteraan links de heer Faber.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3