"BIJ HEIJN KON JE NIET OP DE POF" "ALLES STAAT OF VALT MET OPLEIDING EN BEGELEIDING Cadeaubonnen parttimers Goede personeelsbezetting is basis voor bedrijfsresultaat JanusOosthoek uit s-Heerenhoek was 34 jaar venter bij AH pagina 11 De gunstige ervaringen met de methode voor het aantrekken van kaderpersoneel in de filialen in Noord-Holland is voor de heer H. Knoppert, zonemanager AHSM in Zuid-Holland, aanleiding geweest het ook op die manier te gaan proberen. "De gerichte aanpak lijkt de basis voor het welslagen van de werving te zijn, "meent hij. "Vooral het feit, dat men op een voorlichtingsavond rustig met be drijfsleiders kon praten, vond men erg plezierig. Men kreeg daardoor veel in formatie over de mogelijkheden die er zijn zonder dat men eigenlijk zelf aan het solliciteren was. Er zijn dan ook ver scheidene mensen geweest, die na zo'n avond helemaal niet hebben gesollici teerd. Die hadden om de een of andere reden geen trek meer. Dat zoiets voor komt, vinden wij helemaal niet erg. Het is beter dat men niet in dienst treedt wanneer men het niet ziet zitten, dan dat men het toch probeert en het later een al gemotoriseerd! In de serie gesprekken met gepensioneerden over hün tijd bij Albert Heün is in onderstaand verhaal aan het woord de heer Adrianus ("Janus") Oosthoek uit het Zeeuwse 's-Heerenhoek. De nu 74-jarige heer Oosthoek was 34 jaren werkzaam als venter in de omgeving van Goes; na zijn pensioen werkte hij nog 9 jaar in AH Middelburg. "Ik zag al vrij vroeg in dat Albert Heijn goed zou gaan boeren. Ik voelde aan dat dit dé zaak zou worden; er werden serieuze mannen aangesteld en er werd puur zakelijk gehandeld. Toén al, in 1933. Ik was boerenknecht in die tijd en dat leverde niet veel op. Mijn meisje, m 'n latere vrouw, wist dat er in Borssele een klein winkeltje werd opgeheven van Albert Heijn en adviseerde me eens te gaan praten met iemand in de winkel in Goes. Wel, dat pakte goed uit. Chef Versprille en rayonleider Daalhuijsen besloten om voor het rayon Goes een venter aan te stellen, en dat werd ik". M| krijgen. Dat viel niet mee, want in die krisisjaren moesten de mensen iedere cent wel twee keer omkeren voor-ie uit- Sm gegeven kon worden. In de dorpen waren winkeltjes waar veel gekocht werd HHH en als iemand voor twee gulden kocht en ■■M .0 g ij niet alles betalen kon, werd er gepoft. -«• Hf Bij Heijn kon dat niet, er moest kontant aBBillll t MI \fvCfo betaald worden!" teleurstelling wordt, voor beide par tijen." primair De heer Knoppert hecht er waarde aan te stellen, dat AHSM primair de kader- funkties wil laten vervullen door mensen die uit lagere funkties naar boven komen Dit is niet altijd mogelijk. Bij het aan trekken van kaderpersoneel denkt men aan de leeftijdsgroepen van 20 tot plm. 30 jaar. Ook met de werving in Amsterdam heeft de heer Knoppert zich intensief bemoeid Via de in advertenties opgenomen bon nen verkreeg men een 60-tal gegadig den. Op de voorlichtingsavond kwamen er 35 opdagen en met 23 van hen is een eerste selektiegesprek gevoerd. Knoppert: "Daarbij bleek wel hoe nood zakelijk het is, dat er doelbewust wordt gewerkt aan bekendheid van bepaalde beroepen. Wij zouden bij AH eens wat meer aan de weg moeten timmeren en bekendheid geven aan de funkties bin- nen AH. Dit kan o.a. door bezoeken aan scholen. Verder vinden wij, dat alles staat of valt met de begeleiding. Daar naast is natuurlijk ook de opleiding van groot belang. Het is erg plezierig te on dervinden, dat de bedrijfsleiders in onze z.g. opleidingsfilialen zich daar ook ver antwoordelijk voor voelen!" opleidingsprogramma's Gezien de problematiek van de kader bezetting acht de heer Knoppert het een noodzaak om de opleidingsprogramma's goed van de grond te krijgen. Daardoor zal het over enkele jaren wellicht beter mogelijk zijn uit eigen bedrijf aanvulling van het kader te halen. "Via de Teletrips heeft men de mogelijk heid de .opleidingen goed aan te pak ken," zo meent hij. Daardoor zal het naar zijn oordeel in de toekomst minder noodzakelijk zijn om over te gaan tot werving van personeel voor kaderfunk- ties. Voorts hecht hij grote waarde aan de begeleiding van de mensen die besluiten hun carrière bij AHSM voort te zetten. Iedereen krijgt een 'mentor' toegewezen die hem opvangt, begeleidt en bij mogelijke problemen terzijde staat. alleen procenten "De voorwaarden waren dat ik binnen drie maanden een omzet moest halen van 200,- per week ^en dat ik een provisie kreeg van tien procent en op suiker een provisie van twee procent. Geen loon nee, alleen procenten. Een week later ging ik met eerste bediende Piet van Wel op stap; er waren zestig wijkklanten in het gebied van de kerk dorpen Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele en we haalden de eerste week een omzet van 127,-; daarna ben ik het alleen gaan doen." "Op maandag en dinsdag ging ik bij de klanten de boodschappen opnemen die in de winkel werden klaargemaakt en op donderdag, vrijdag en zaterdag werden bezorgd. Eerst op een fiets met mand, later op de bakfiets, weer later met een hond ernaast en tenslotte op een bakfiets met motor. Ik ging over dijken en grindweggetjes door hitte en kou, sneeuw, ijzel en storm, maar ik verdien- iekker en probeerde ondanks het drukke werk steeds meer klanten te "toen was 400 weekomzet heel wat" In het eerste jaar al heb ik de omzet tot 400,- per week op kunnen voeren en bij een koffie-reklame haalde ik eens 700 gulden. Nu worden de schouders opge haald voor zulke bedragen maar toen was het heel wat. Als venter haalde ik wel 36,- per week, een chef in de winkel had toen 28,- per week en een eerste bediende 18,-. De nieuwe rayonleider haalde dan ook prompt anderhalf procent van mijn pro visie af, loonsverlaging dus; ik was razend, maar naderhand zag ik toch wel in dat hij niet anders kon doen." "In die tijd waren er zo'n zeshonderd verschillende artikelen en een klant die voor twee of drie gulden in de week kocht, was een heel goede klant waar je wat voor over had. Ik fietste voor zo iemand gerust tien kilometer extra om vier pond soda voor negen cent te bezor gen! M'n grootste aantal klanten was 297 en die bezocht ik tweemaal in de week, voor opnemen en bezorgen. Hoeveel kilome ters ik gefietst heb, weet ik niet. Ik was erg blij toen ik een motor op de bakfiets kreeg, ik voelde me van de hel in de hemel gekomen. Erg fijn was ook, dat de bedienden in de winkel in Goes, die de door mij opgegeven boodschappen in zakken moesten pakken altijd voor me klaarstonden en altijd hielpen. Er werd wel eens gemopperd natuurlijk, ik her inner me nog een pinda-aktie: vier pond pinda's voor een kwartje! Ze hebben toen alleen al voor mijn klanten 300 zakken pinda's af moeten wegen en vroegen me op een gegeven ogenblik of er nou nog niemand in gestikt was." oorlogsjaren "De oorlogsjaren waren erg moeilijk. De mensen kregen levensmiddelenbonnen en wisselden die meteen in bij de winkeltjes in de dorpen, want dan hadden ze de boodschappen gelijk in huis. Daar stond ik dan, letterlijk. Want de burgemeester in 's-Heerenhoek was een fervent NS B-er en weigerde mij ben zinebonnen af te geven voor m'n bak fiets. Hij vond dat ik overbodig werk deed en dat ik maar moest gaan werken bij de weermacht. Een schurk van het eerste uur was dat! De burgemeester van Borssele heeft me toen geholpen en ik hielp hem met olie en boter van de boer, daar was hier geen gebrek aan. Er werd zoveel geritseld in die tijd, dat moést wel om op de been te blijven." "Na de oorlog ben ik gewoon hard door gegaan waar ik gebleven was. Bood schappen bezorgen met de bakfiets, ik was geloof ik één van de laatsten die dat nog deed in 1967, het jaar dat ik met pensioen ben gegaan. Nou ja met pensioen, ik ben nog een tijdje doorge gaan omdat ik het werken niet kon Hij besluit met te zeggen: "Voor een bedrijf als Albert Heijn is een goede per soneelsbezetting in de filialen kwanti tatief, maar juist ook kwalitatief de basis voor goede resultaten. Het is dan ook volkomen terecht, dat er aan de start van de loopbaan van nieuwe mensen grote aandacht wordt geschonken!" thuis een eigen depötje, waar men bij mevrouw Oosthoek terecht kon laten. Mijnheer De Haas en mijnheer Van Gils kwamen me vragen wat ik ging doen na al die inspanning en ik zei dat ik graag nog een poosje in een winkel zou willen werken. Daar hebben ze voor ge zorgd. Ik kwam in Middelburg bij de heer De Pundert in de zaak, een geweldi ge man is dat; ik zie hem nog wel, ik kom trouwens nog regelmatig in de winkel want mijn vrouw en ik willen alleen maar boodschappen van Albert Heijn!" een punt erachter Hoewel ik het in Middelburg enorm naar m'n zin had, heb ik er in januari dit jaar definitief een punt achter gezet. Mijn vrouw drijft hier op de Molendijk in 's-Heerenhoek een café en het werd haar wat teveel dat hele dagen te doen. Nu doe ik het 's morgens en zij 's mid dags, zodat ze tenminste wat ontlast is. 's Middags ga ik nu wel eens een kaartje leggen of ik ga een eind fietsen, dat gaat gelukkig nog best. Stilzitten is trouwens niet goed voor een mens; dat heb ik altijd gezegd, dat zeg ik nóg". Eind 1975 werd aangekondigd dat er voor parttimers per 1-1-1976 een andere regeling ten aanzien van cadeaubonnen zou worden doorgevoerd. De loonmaatregel die in elk geval voor het eerste halfjaar 1976 geldt, heeft echter een streep gehaald door deze afspraak. Elke verbetering van arbeidsvoorwaar den die kostenverhogend werkt, is en blijft voorlopig verboden, tenzij het gaat om: loonindexering volgens CAO (per 1/1 of 1/4/1976); jaartrede of leeftijdverhoging; vóór 3 december 1975 schriftelijk vast gestelde CAO-afspraken. Of (en zo ja, wanneer) er nieuwe regels of richtlijnen komen, is nog niet bekend. Het overleg hierover zal vermoedelijk bij het verschijnen van deze Flitsen gaande zijn.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 11