Winkels - restaurants gegevensverwerking. produktiebedrijf Zo'n 7.000 aanslagen per uur, dat hou je maar enkele uren achtereen vol ym$y i/ f/i/f/f/ Part-timers zijn wel degelijk gemotiveerd Extra pauzes ingelast Ze doen aan alles mee Flitsen extra editie pagina 9 Part-time arbeid is in ons bedrijf volslagen onmisbaar geworden, zo verklaarde Ahold's directeur Personeelszaken, drs. P. J. van Dun, in een gesprek met Flitsen Maar, zo vroegen we ons af, in hoeverre is dat nou het geval in de praktijk?Daarom stapten we ook naar vier andere Ahold-functionarissen, nl. de heren A. S. P. van Trotsenburg, Groepsleider Filialen, Organisatieafdeiing Detailhandelsgroep Ahold, J. R. W. Boot, Districtsmanager AC Restaurants B.V., G. M. van der Ven, Hoofd Produktie Elektronische Gegevensverwerking Ahold en H. de Groot, Personeelschef van Meester Wijhe B.V. Het gebruik van 'de computer' is in elk groot concern van onmisbaar belang. Ook het reilen en zeilen van Ahold steunt in belangrijke mate op het cijfermateriaal zoals dat geproduceerd wordt door de afdeling Elektronische Gegevens Verwerking, kortweg EGV. Om dit cijfermateriaal te kunnen produceren zijn invoer-gegevens nodig, die voor het grootste gedeelte vervaardigd worden op 2 onderafdelingen van de EGV, n.l.: a)de bestelcentrale b)de dataroom, een mooie vertaling van de vroegere ponskamer. Op beide afdelingen werken zeer veel part-timers. Bestelcentrale 95, Dataroom 83. Over de werkzaamheden van beide EGV-afdelingen hadden wij een gesprek met de heer Van der Ven. Bestelcentrale en dataroom Op de bestelcentrale worden telefonisch alle bestellingen vastgelegd op z.g. streepkaarten, die vervolgens naar de computerafdeling gaan ter verdere verwerking. De dames werken hier op zeer uiteenlopende tijden. Zo zijn er maar liefst vijf verschillende mogelijkheden: men werkt vier uur per dag; men werkt twee uur per dag; men werkt van maandag tot en met vrijdag; men werkt een gedeelte van de week; men werkt uitsluitend twee uur op zaterdagmorgen. In de dataroom leggen de dames de gegevens vast op magnetische band vanaf ponsdokumenten, die door diverse afdelingen worden aangeleverd. Op deze afdeling werken de part-timers óf 's morgens of 's middags; omdat een aantal ponsdokumenten pas tegen 5 uur 's avonds wordt aangeleverd en de verwerking hiervan op de computer in de nachtelijke uren moet gebeuren, hebben we op de dataroom 8 jaar geleden een avondploeg in het leven geroepen. Aanvankelijk werkten deze dames iedere avond, dus 5 avonden per week, van 19.00 tot 23.00 uur. Toch bleek dit in de praktijk voor de dames een te zware belasting te zijn: én het huishoudelijke werk overdag én daarna 4 uur 's avonds ponsen. Dit kwam tot uitdrukking in een vrij hoog ziekte-percentage. Verklaring voor grafieken 1,2 en 3 Opbouw personeel in aantallen en in full-time equi\alenten I Full-time personeelsleden I 80% en van de normale arbeidstijd werkzaam Part-time personeelsleden f 80% van de normale arbeidstijd werkzaam Part-time personeelsleden 33'/<-80% van de normjle arbeidstijd werkzaam émè Part-time personeelsleden 'vf; 33'/*% van de normale arbeidstijd werkzaam Full-time equivalenten Full-time .•quivalenien Opbouw personeel naar leeftijdsgroepen in van het totaal Mannen 54.2% rouwen 45.8'. Daarom hebben we 3 jaar geleden besloten geen dames meer aan te trekken voor iedere avond, maar voor om de avond, dus de ene week 3 en de andere week 2 avonden. Dit blijkt een goede beslissing te zijn geweest, want het ziektepercentage is inderdaad voor deze groep behoorlijk gezakt. Ook van de dames, die oorspronkelijk iedere avond werkten is het grootste gedeelte op eigen verzoek op deze wijze gaan werken. Het aantrekkelijke van deze werkwijze is de mogelijkheid om nu ook door de week 's avonds aan het verenigingsleven te kunnen deelnemen of uit te gaan. Ook de mogelijkheid tot ruilen van avonden is, indien noodzakelijk, nu aanwezig. Ideaal voor part-timers Omdat dit werk zoveel aandacht en nauwkeurigheid vraagt (al is er natuurlijk kontrole achteraf), is het zo ideaal voor part-timers. Niemand is in staat zich een hele dag geconcentreerd met codes en cijfers bezig te houden; de ponstypistes leggen b.v. gemiddeld ongeveer 7000 aanslagen per uur op de magnetische band vast. Daarom zijn er extra pauzes ingelast. Gevraagd naar de motieven van de part-timers om een deel van hun tijd te gaan werken, antwoordt de heer Van der Ven: "De meeste dames willen wel eens wat anders zien dan de vier muren van hun huis. Anderen doen het om voor een bepaald doel een extraatje te verdienen en is dat gebeurd, dan blijven ze in de meeste gevallen omdat ze zich graag nuttig willen blijven maken. Bovendien speelt kontakt met andere mensen een belangrijke rol". De meeste dames zijn getrouwd, zo zegt de heer Van der Ven. Omdat verschillende dames schoolgaande kinderen hebben, kunnen ze als ze dat willen ook langer vakantie opnemen: tot zes weken in plaats van de gebruikelijke drie weken, het extra deel uiteraard voor eigen rekening. "Als het maar even kan, moet je daarin natuurlijk tegemoet komen", vindt de heer Van der Ven. Uitermate belangrijk werk De dames van de bestelcentrale en dataroom zien ontzettend veel codes en cijfers en cijfers en codes. Duizenden gegevens die foutloos vastgelegd moeten worden op magnetische banden en op streepkaarten. Deze gegevens worden door de computer verwerkt en resulteren in o.a.: inkoopcijfers, verkoopcijfers; per filiaal, persektor, landelijk, kortom alle gegevens die binnen een groot concern als Ahold nodig zijn om een goed beleid te kunnen voeren. Informatie, informatie en nóg eens informatie: daarop is een groot stuk van het totale bedrijfsbeleid gebaseerd. Snélle informatie ook. liever binnen een uur, dan binnen een dag. Het werk dat de dames van de EGV verrichten, mag dan op routine lijken het is uiterst belangrijk werk, dat grote zorgvuldigheid vereist. "En de dames hebben er plezier in, dat is minstens zo belangrijk!" zegt de heer van der Ven tot besluit. "Onze ervaring is, dat in tegenstelling tot een conclusie van een rapport van de Commissie Opvoering Produktiviteit van de Sociaal-Economische Raad de part-time werkkrachten in het algemeen wel degelijk gemotiveerd zijn. Ik kan daar alleen maar erg positief over zijn". Dat zegt de heer De Groot en hij voegt er aan toe: "Ik durf zelfs wel te stellen, dat het onze part-timers in de regel niet primair om de centjes gaat. Hun belangrijkste doelstelling is er uit te zijn inplaats van thuis te zitten niksdoen, Dit wordt ook wel bewezen door het feit, dat ze aan vrijwel alle personeelsaktiviteiten meedoen en daarvoor ook rustig 's avonds komen opdraven. Dat zou je niet doen als je alleen maar naar de fabriek kwart] om wat geld te verdienen, hoe belangrijk dit laatste natuurlijk ook is". Tweelingbanen De heer De Groot vertelt, dat Meester Wijhe in 1972 eigenlijk pas goed aan de werving van part-timers begonnen is, vooral om de pieken in de produktie beter te kunnen opvangen (zoals rondom de Kerstdagen als er altijd een sterk stijgende vraag naar vlees en vleeswaren is). De werving geschiedde via een advertentie en dat is goed gelukt, al was er aanvankelijk wel enige aarzeling om in een vleeswarenindustrie te gaan werken. Thans is ruim 10 procent van de totale personeelsbezetting (rond 500 man) part-timer. Een groot deel daarvan vervult een zgn tweelingbaan: twee mensen die dezelfde taak hebben en elkaar daarin aanvullen. Bij ziekte of verlof vervangen de 'tweelingen' elkaar. "Een erg fijn systeem", vindt de heer De Groot, wiens part-time personeel al eveneens voornamelijk uit gehuwde vrouwen bestaat. Hij onderscheidt daarin drie categorieën: jonge gehuwde vrouwen zonder kinderen, gehuwde vrouwen die kinderen op school hebben en gehuwde vrouwen met kinderen die groot genoeg zijn om zichzelf te redden of de deur al uit zijn. De werktijden worden zoveel mogelijk bij hun behoeftenpatroon aangepast. Ook mannen De part-time dames doen hun werkzaamheden vooral op de afdeling verpakking van vleeswaren, hetgeen voor een belangrijk deel machinaal gebeurt. Daarnaast ook het klaarmaken van slavinken, biefstukjes e.d., dat nog voor een groot deel met de hand gebeurt. De leidinggevende personeelsleden, als ook het kantoorpersoneel, hebben in het beain wel wat moeite gehad met de inschakeling van part-time krachten, zo zegt de heer De Groot, maar dat is nu wel helemaal over. ledereen ziet duidelijk de grote voordelen (ook voor zichzelf) en er heerst nu een goede sfeer. "Ik acht het niet .onwaarschijnlijk, dat we in de toekomst ook meer en meer mannen in part-time functies zullen krijgen. 'We hebben er nü al een, voor halve dagen", aldus de heer De Groot.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 9