Part-timers drukken belangrijk stempel op image van het winkelbedrijf Zonder part-timers zou kopje koffie f 2.50 gaan kosten Er zijn vaders die nooit anders dan schoolhuipen zien... pagina 8 Flitsen extra editie Part-time arbeid in praktijk "Dat part-time arbeid al lang uit de sfeer van minderwaardigheid is gehaald, wordt wel bewezen door het feit dat wij uit de part-timers zelf al meermalen mensen voor een leidinggevende functie recruteren, soms voortijdelijk, soms ook voor een vast dienstverband. Onder de part-time mensen bevinden zich namelijk ook vaak studenten van een detailhandelsvakschool die hun werkzaamheden bij ons beschouwen als een soort stage". Aldus de heer Van Trotsenburg, die het volkomen met de heer Van Dun eens is, dat part-time arbeid niet meer uit het detailhandelsbedrijf weggedacht kan worden. Dat geldt zowel voor het grootwinkelbedrijf als voor het kleine detailhandelsbedrijf: zo er hier al geen part-timers van buitenaf zijn, dan toch wel vaak uit het gezin zelf. Hoeveel komt het niet voor, dat moeder-de-vrouw of zonen en dochteren bijspringen op de drukke uren? Vier soorten In het winkelbedrijf van Ahold werken, zo vertelde de heer Van Trotsenburg, vier soorten part-timers: a. gehuwde vrouwen die gemiddeld ca. 20 uur per week werken; b. jonge ongehuwde mensen die (met name op zaterdagen en op koopavonden als veel gehuwde vrouwen liever thuis zijn of zelf inkopen willen doen) zo'n 8 12 uur per week maken; c. winkelvullers (vooral studenten) die op uren buiten de Het is nog vrij vroeg in de morgen als we in het AC-restaurant Lageweide praten met de heer Boot. Er heerst een geweldige drukte: heel veel chauffeurs om deze tijd, die nog voor het ochtendgloren vertrokken zijn of misschien een lange nachtrit achter de rug hebben. Een voortreffelijk ontmoetingspunt. Veel bekenden. Veel mensen ook, die hier net als in alle andere wegrestaurants hun eerste zakelijke besprekingen hebben van die dag. Koffie, ja veel koffie en zoals uniek in de AC-restaurants het tweede kopje gratis. "Dat kopje koffie zou wel eens twee-vijftig kunnen gaan kosten als we het in onze restaurants alleen van de vaste krachten zouden moeten hebben", zegt de heer Boot. "En dat is ook wel begrijpelijk, want in de wegrestaurantsektor zijn we een continuebedrijf, dag en nacht open, behalve op oudejaarsavond. De part-timer is bij ons dan ook een bijzonder welkome werkkracht". Plotselinge pieken "Maar, behalve dat we dag en nacht open zijn, hebben ook wij te maken met pieken. Zoals nu bijvoorbeeld, dat is vaste prik. In dat opzicht vervullen we een belangrijke sociale functie: zo'n restaurant is voor vee! chauffeurs een soort tweede huis, een ontmoetingspunt. Ja, en dan zijn er natuurlijk de speciale uren: van 12 tot2 uur voor de lunch, van 6 tot half 8 voor het diner. Tussen deze pieken in is het over het algemeen betrekkelijk rustig, maar daarop kan je je personeelsbezetting natuurlijk niet baseren, evenmin als andersom, op de piekuren. Je bent daarom, wil je redelijk rendabel draaien, aangewezen op een groot aantal part-time krachten. Daar komt nog bij, dat we bovendien nog te maken hebben met plotselinge vaak nauwelijks voorspelbare piekuren. Vooral in het zomerseizoen. Als er ineens een mooie dag komt, trekken de mensen er vaak massaal op uit en dan gebeurt het regelmatig datje restaurant van het ene uur op het andere plotseling volloopt. Voor deze gelegenheden hebben we een aantal part-timers 'achter de hand', mensen die bereid zijn om na het eerste het beste telefoontje op te komen draven om mee te helpen al die dorstige kelen te laven en de hongerige magen te vullen". De meerderheid De heer Boot, die zelf de supervisie over zeven AC-restaurants heeft, vertelt dat in het hele restaurantbedrijf van Ahold thans 757 medewerk(st)erszijn. Daarvan hebben er 299 een full-time functie, 145 werken 60 tot 130 uur per vier weken en 313 part-timers werken minder dan 60 uur in deze periode. Dat betekent dus, dat in deze bedrijfssector het aantal part-timers vrij aanzienlijk groter is dan het aantal full-timers; zij vormen de meerderheid. Van de part-timers is het merendeel scholier (universiteit, middelbare school of school voor voortgezet onderwijs) tussen 18 en 23 jaar; in veel mindere mate huisvrouwen. Voor het restaurantbedrijf zijn tot dusver steeds voldoende part-timers te krijgen. "We hebben eerder een tekort aan vèste medewerkers, vooral aan geschoolde mensen voor de keuken; deze zijn tegenwoordig erg schaars". Eén van de oorzaken is naar de mening van de heer Boot, dat steeds minder mensen voelen voor een vast dienstverband in een bedrijf met zo'n onregelmatige werktijd als het restaurantbedrijf: vaak 's avonds in touw, enkele weekenden dienst enzovoorts. "Al krijgen de mensen voor een zondagsdienst een loontoeslag van 50 procent, dan nog willen ze vaak liever vrij zijn. Dank zij het feit, dat de part-timers die 'ongunstige uren' nou net wèl willen werken, kiJnnen we draaiende blijven en daardoor weer een goed sociaal beleid met redelijke arbeidstijden en regelmatig vrij voor de full-time mensen uitvoeren", aldus de heer Boot, die er nog op wijst, dat de verhouding en de samenwerking tussen full-timers en part-timers bijzonder goed openingstijden met name op vrijdag of zaterdagochtend vroeg 3 tot 12 uur per week bezig zijn en tenslotte d. de vakantiehulpen, die worden ingeschakeld als de 'vaste' part-timers met vakantie zijn; deze worden echter voor een belangrijk deel gerecruteerd uit degenen die part-time arbeid op zaterdag verrichten. Een probleem hierbij is, dat de vakantiehulpen het liefst allemaal in het begin van de vakantieperiode willen werken om van het verdiende geld zélf met vakantie te gaan Image Door de sterke groei van het aantal part-time werkkrachten is er volgens de heer Van Trotsenburg nog een ander probleem ontstaan, nl. de zorg om de goede image van de winkelbedrijven die binnen Ahold opereren, te behouden. "Kijk, verreweg de meeste part-timers werken als het in de winkels het drukst is. Daar gaat het ook om. Maar dit betekent wel, dat de meeste klanten veelvuldiger met part-time mensen worden geconfronteerd dan met de vaste kern van het personeel. Er zijn vaders die nooit anders dan schoolhulpen zien Dit betekent ook, dat de part-timers een belangrijk stempel op de image van je winkels drukken! En dat is natuurlijk een reden temeer om ook aan hun opleiding en aan hun functioneren alle aandacht te schenken die maar mogelijk is. Het zou funest zijn als de klanten regelmatig naar huis terug zouden keren met een slechte indruk van de winkel waar-ze geweest zijn of met een reeks fouten geconfronteerd zouden worden. Er gaat dan ook geen enkele part-timer de winkel in zonder vooraf een korte, maar gedegen opleiding te hebben gehad. We doen dat door middel van video-cassettes, waarmee je in staat bent desnoods ook één nieuwe werkkracht te instrueren. Daarbij is het natuurlijk van groot belang de part-timers goed te motiveren en dat doen we weer o.m. door hen afwisselend werk te laten doen e.d. Daaraan ligt een goede planning ten grondslag, al moet ik daarbij wel zeggen, dat het creëren van afwisseling voor sommige part-timers erg moeilijk is: ze zijn er bijv. maar drie uur en worden in die tijd ook nog geconfronteerd met een grote drukte. In de regel komen we dan ook niet verder dan twee verschillende taken, maar ook dit zo is onze ervaring wordt op hoge prijs gesteld". Opbouw personeel naar lengte dienstverband, in van het totaal Vrouwen 45,87; Mannen 54,2"i Dienstjaren Opbouw personeel naar loonklassen in van het totale personeel van 23 jaar en ouder en meer dan 33'/i% van de normale arbeidstijd w Minimum loon 1250 1450 1650 1850 2050 2250 2450 2650 2850 3050 3250 3450 3650 3850

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 8