Belangrijke cijfers Ahold - financieel /economisch Positie in onze branche is verstevigd Dividendvoorstel 1975 stijging 1975 1974 in geld in pagina 4 Flitsen extra editie Niet op lauweren rusten, creatief doorploeteren Ahold is vorig jaar aardig uit het dal omhoog geklommen, waarin het concern in 1974 terecht gekomen was. De minnetjes in het huishoudboekje zijn weer plusjes geworden. Daaruit blijkt dat het ingrijpende pakket maatregelen, waarmee in 1973 is gestart, vruchten gaat afwerpen. Op elke gulden omzet werd in het afgelopen jaar, net als in 1973, tweederde cent verdiend. In 1974 was dat minder dan een halve cent. Een hele verbetering dus en reden voor grote tevredenheid. Maar geen reden om nu op de lauweren te gaan rusten. "Creatief doorploeteren", dat is de sleutel tot succes in het detailhandelsvak. Een formule waarop ook het programma voor 1976 is Dat betekent vasthouden aan een zo groot mogelijke efficiency en produktiviteit. Doorlichtingsonderzoeken van de laatste paar jaar hebben aanzienlijke besparingen opgeleverd. Daarbij mag het echter niet blijven, want de gunstige effecten daarvan zullen dan weer snel verdwijnen. De aandacht voor kostenbeheersing zou spoedig verslappen wanneer daarop niet bij voortduring wordt gelet. Projectteams houden zich daarom op systematische wijze met de doelmatigheid van organisatie, bemanning en werken bezig. Ook naar de klant toe zal het creatieve element meer dan ooit naar voren moeten komen. Dat betekent veel aandacht voor "remodeling". Dat wil zeggen het aanbrengen van grondige veranderingen in de inrichting van de winkels. In 1975 is daaraan al ruim f 4 miljoen besteed. In het lopende jaar zal dat zeker niet minder zijn. Er moet echter ook al worden nagedacht over de verdere toekomst. Aan de ontwikkeling van een toekomstperspectief wordt dan ook hard gewerkt, zodat een lange termijn planning kan worden opgesteld. Dat zal dit jaar veel tijd in beslag nemen. De aanzet die daartoe in 1975 is gegeven, wordt in de onderneming als zeer positief ervaren. De geplande investeringen zullen een bedrag vergen van ongeveer f 60 miljoen. Niet alleen voor de zo noodzakelijke vervangings-objecten, maar ook voor uitbreiding van het filialenbestand en de wegrestaurants. In Nederland zijn de uitbreidingsmogelijkheden beperkt. Om in de toekomst in de bestaande filialen toch omzetgroei te kunnen realiseren zal het nodig zijn die steeds zoveel mogelijk aan nieuwe ontwikkelingen aan te passen. Bovendien wordt er naar gestreefd om activiteiten in het buitenland te ontplooien. "Al met al voeren we nu een beleid dat gezonde perspectieven biedt voor de komende jaren", zo zegt de Raad van Bestuur in het jaarverslag. Een mening die mede is gebaseerd op het feit dat de Ahold-bedrijven relatief meer in de gunst van de consument zijn geraakt. Het marktaandeel is gestegen. In een markt, die ondanks het aanhouden van de economische recessie weer een groei vertoonde. De consument, die aanvankelijk bij zijn aankopen uiterst prijsgevoelig reageerde, ontdekte dat zijn koopkracht ondanks de crisis intact bleef. De consumptieve bestedingen zijn daardoor toch toegenomen, vooral in de voedings- en genotmiddelen. Voor onze branche een plezierig verschijnsel. Het gestegen marktaandeel maakte dit verschijnsel voor Ahold nog plezieriger. Vooral omdat dat als een resultaat kan worden gezien van de wijze waarop de consument de laatste jaren tegemoet is getreden. Door met nieuwe marktformules te komen, waardoor een variatie aan winkelvormen is ontwikkeld, waarbij iedere consument terecht kan. Door iedere mogelijkheid tot het laag houden van de prijzen aan te grijpen door uiterste concentratie op verhoging van produktiviteit en efficiency. In het jaarverslag wordt nog eens op een rijtje gezet wat er de afgelopen jaren op verschillende terreinen zoal is gedaan. Maatregelen die tevens hebben bijgedragen tot een herstel van de resultaten, tot een winst die nu 79,7% beter was dan over 1974. De formulering van één detailhandelsgroep heeft verder gestalte gekregen. Alle winkelvormen worden nu door één directie geleid en dat heeft de voordelen opgeleverd die er van waren verwacht. De part-time arbeidsplaatsen zijn beter afgestemd op het werkaanbod in de filialen. Er zijn overhead waarde-analyses gemaakt om dienstverlenende afdelingen, administratieve organen en stafdiensten te stroomlijnen. In de winkels zijn produktiviteitsdoorlichtingen uitgevoerd. Er zijn verdere onderzoekingen gedaan naar mogelijkheden om de kosten te beperken, daar waar de kostenstijgingen altijd maar weer opnieuw uit de hand dreigen te lopen. Zaken waaraan de afgelopen twee jaar hard is gewerkt. Met waarneembaar positieve effecten. Veel is ook gedaan aan scherpere beheersing van de voorraden, die dan ook op een duidelijk lager niveau konden worden gebracht. Een winstpunt is ook de automatisering van de betalingen aan leveranciers. Dankzij een meer verfijnde besturing is een verantwoorde verhoging van het leverancierskrediet bereikt. Het resultatenherstel is ook te danken aan de werkkracht en gemotiveerdheid van onze mensen. "Dat is geen loze, beleefdheidshalve geplaatste uiting", zo benadrukt de Raad van Bestuur in het verslag. "Het waarmaken van een ambitieus beleid, met alle tegenslagen en startproblemen van dien, in een periode van economische recessie, is een prestatie waarvoor wij het totale personeel erkentelijk zijn". Wanneer de belangrijkste resultaten in de diverse sectoren nog eens in grote lijnen op een rij worden gezet, dan constateert de Raad van Bestuur dat binnen de detailhandelsgroep de oudste en grootste tak van het bedrijf, Albert Heijn Supermart, altijd weereen verrassende elasticiteit vertoont en een bijzonder goed jaar achter de rug heeft. Duidelijke resultatenverbeteringen waren er bij Miro, Simon de Wit en Alberto; de warme zomer leidde tot gunstige omzetten in frisdranken, hetgeen ook een positief effect had op de verkoop van andere artikelen. Het derde kwartaal gaf daardoor een extra goed beeld; de resultaten van de produktiebedrijven ten opzichte van voorgaande jaren wat achterbleven. De dalende afzet van de eigen merkartikelen aan de filiaalbedrijven is niet geheel gecompenseerd door verkoop van andere produkten aan derden; de formule van de wegrestaurants succesvol blijkt te zijn; de resultaten van de recreatieparken mede dankzij de prachtige zomer de begroting ruimschoots overtroffen. De verkoop van caravans was echter zeer teleurstellend; Ahead Advertising al de reclame-activiteiten uiterst vakbekwaam en efficient voor zijn rekening neemt. Al met al is er in het afgelopen jaar heel wat bereikt. Nu moeten we verder, creatief doorploeterend. Ook in onze branche zijn het slechts bij uitzondering de spektakelstukken of de briljante vondsten die de toekomst moeten veiligstellen. Gewoon je vak goed uitoefenen, efficient en hard werkend, attent op iedere cent. Dat is de ene kant, die moet worden aangevuld met een op het juiste moment goed reageren op verlangens van en ontwikkelingen bij de consument. Tekort aan inventiviteit en slagvaardigheid betekent in onze branche directe achterstand, dus omzetverlies, dus winstdaling. Onze positie in de branche is in het afgelopen jaar verstevigd en daarop moet nu worden voortgebouwd. Verwacht mag worden dat de consumptieve bestedingen per hoofd van de bevolking zich op een vrijwel gelijkblijvend peil zullen bewegen. Het pakket overheidsmaatregelen op loon- en prijsterrein zal vermoedelijk geen schokkende wijzigingen vertonen. Uitgaande daarvan verwacht de Raad van Bestuur dat de winst over 1976 tenminste het niveau van het afgelopen jaar zal evenaren. Aan de op 5 mei a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over 1975 vast te stellen per gewoon aandeel van f 20,- nominaal op 4 gulden (vorig jaar f 3,60) in contanten of ter keuze van de aandeelhouder f 2,40 (vorig jaar f 2,-) in contan ten met bovendien een uitkering uit de fiscaal vrije agio reserve van 3 1/3% (vorig jaar 3 1/3%). Bij aanvaarding van het dividendvoorstel wordt per 1 juli 1976 op de winstdelende klantenobligaties 1214% betaal baar (per 1 juli 1975 was dit 1114 Aanvaarding betekent tevens dat er een toeslag gegeven zal worden van 280% over de "vaste rente" aan de deelnemers van de Stichting Spaarfonds Albert Heijn. Omzet f 2.882 milj. f 2.431 milj. f 451 milj. 18,6 Loonkosten f 373 milj. f 318 milj. f 55 milj. 17,3 Bruto winst f 34,2 milj. f 18,8 milj. f 15,4 milj. 81,8 Netto winst (na belasting) f 18,8 milj. f 10,5 milj. f 8,3 milj. 79,7 Netto winst in van de omzet 0,65% 0,43% 51,2 Exploitatiesaldo na afschrijvingen f 43,0 milj. f 28,4 milj. f 14,6 milj. 51,3 Opbrengst eigen vermogen 9,0% 5,4% 66,7 Opbrengst totaal vermogen 6,7% 5,2% 28,8 Winst per aandeel f 20 f 11,64 f 6,83 70,4

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 4