Samenwerking met respect Jaarverslag over sociaal beleid 1976 Albert Heijn Produktiebedrijven 1975 1976 Meester Wijhe 1975 1976 Restaurants 1975 1976 Overige activiteiten Flitsen extra editie pagina 3 Alberto opende 20 nieuwe zaken en is nu Nederlands goedkoopste en snelst groeiende slijterijketen. Ondanks de prijzenslag na de opheffing van de verticale prijsbinding toch een positief resultaat De Etos discount-drogisterijen hebben de geplande winst behaald. Wel moest het saneringsprogramma bij de traditionele winkels sneller worden aangepakt om verliezen te beperken De accijnsverhogingen zullen de omzet van Alberto in het eerste halfjaar wat remmen, maar het moet toch mogelijk zijn de uitdagende omzetplannen te realiseren. Het aantal vestigingen wordt verder uitgebreid Bij Etos zullen weer een aantal discountd.rogisterijen worden geopend. Wat kleinere filialen zullen worden gesloten. Het rendement zal ongetwijfeld verbeteren. Aantal personeelsleden 300, exclusief de part-timers die minder dan 33 1 /3% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn. incl. Lita Omzet f 159.312.000, een daling van 0,2% Wat teleurstellend jaar doordat prijsverschil tussen eigen en nationale merken kleiner werd. Daardoor daalde afzet eigen merkartikelen aan Albert Heijn. Onvoldoende compensatie door stijgende verkoop aan Simon en Miro. Verkoop aan derden nog gering percentage op totaal. Beleid blijft gericht op levering aan onze filiaalbedrijven, al zal die nog wat verder teruglopen. Verder levering aan derden. Verdere produktve.rnieuwing, kostenbesparende programma's en produktiviteitsverbeteringen Daardoor iets hogere omzet en winst Aantal personeelsleden 888, exclusief part-timers die minder dan 33 1 3% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn. Geïnvesteerd vermogen f 40.813.000,-. Omzet f 86.456.000,-. een stijging van 6,7% Naamsverandering van Albert Heijn Vleeswarenfabriek in Meester Wijhe gaf impuls aan leveranties aan derden. Omzet binnen Ahold organisatie bleef behoorlijk op peil. Hoge grondstoffenprijzen en felle concurrentie verhinderden dat de ambitieus geplande omzetstijging werd gehaald. Rendement had te lijden van grondstoffenprijzen en concurrentie, maar efficiencyverbetering zorgde toch dat het op redelijk peil bleef. Mede door nieuwe activiteiten kan een redelijke omzetgroei worden verwezenlijkt. Grote aandacht voor rendementsverbetering. Een iets beter resultaat is mogelijk Geïnvesteerd vermogen f 18.077.000,-. Aantal personeelsleden 490, exclusief part-timers die minder dan 33 1/3% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn. Omzet f 29.292.000, een stijging van 27,4%, 17 vestigingen met 5.185 zitplaatsen tegen 1974 15 vestigingen met 3.800 zitplaatsen Omzetgroei overtrof alle verwachtingen. Wegrestaurantformule werd verder uitgediept. Weggebruiker reageerde duidelijk positief. Resultaat duidelijk verbeterd, ook door sluiting onrendabele vestigingen. Nieuwe restaurants geopend in Oosterhout, Stroe en in België Motel Leuven met aan beide zijden van de E5 een restaurant. Resultaten van de laatste vestiging waren teleurstellend omdat het autoverkeer ver beneden de officiële prognose bleef. Het na brand herbouwde restaurant bij Zevenaar behaalde zeer behoorlijke omzetten Verdere expansie lijkt verantwoord. Nieuwe Zoals gebruikelijk is ook nu weer in het jaarverslag van Ahold ruim aandacht besteed aan het sociaal beleid. De tekst van dat hoofdstuk laten we hier woordelijk volgen: Ons personeelsbestand vormt bepaald geen doorsnee van de Nederlandse beroepsbevolking. Opvallende afwijkingen zijn de vele part-timers, de vele jeugdigen en het vele vrouwelijke personeel. Karakteristieken van ons werken aan de ontwikkeling van organisatie en medewerkers In 1975 zijn wij door middel van een onderzoek begonnen de bestaande organisatie beter in kaart te brengen. Ons streven is erop gericht om de functies goed op elkaar af te stemmen: op duidelijke wijze de bevoegdheden en verantwoordelijkheden van deze functies te structureren. Wanneer dit onderzoek teneinde is hebben we de basis gelegd om de functies van het kader en hoger kader beter te beschrijven en te evalueren. In 1975 is al met deze laatste activiteit begonnen bij een groot deel van de functies in de verschillende filialen, distributiecentra en centrale slagerijen. Deze organisatie analyse is nodig om effectief te kunnen reageren op veranderingen die van binnen en van buiten op ons afkomen. Voor de organisatie betekent dit dat wij deze voortdurend dienen aan te passen. Juist deze aanpassingen maken het des te noodzakelijker om ook door opleiding de medewerkers de mogelijkheden te bieden om enerzijds hun capaciteiten en persoonlijkheid tot verdere ontwikkeling te brengen en anderzijds om hen op juiste wijze te kunnen laten inspelen op deze veranderingen. Uit onderstaande tabel moge blijken dat in 1975 hiermede een bedrag van circa f 3.637.000,-. was gemoeid. Opleidingskosten inclusief betaalde studiedagen, exclusief reis- en verblijfkosten van buitenlandse studiereizen; ondernemingsraden f 275.000 topkader f 236.000 leidinggevend kader f 353.000 •kader f 1.065.000 overige medewerkers f 1.708.000 Karakteristieken van ons arbeidsvoorwaardenpakket De totale loonsom bedroeg f 289.128.000. De grafiek op pagina 8 laat de verdeling zien van de opbouw naar loonklassen op 4 weken basis (exclusief overwerk en andere bijzondere beloningen) in procenten van het personeel van 23 jaar en ouder en meer dan 33 1 /3% van de normale arbeidstijd werkzaam. De basis is gelegd voor een aan de full-timers gelijkwaardige honorering van part-timers. Gezien onze specifieke personeelssamenstelling is ons beleid erop gericht deze categorie meer en meer als volwaardige medewerkers te erkennen. Wij betreuren het dan ook dat wij, als gevolg van de loonmaatregel, onze in 1975 gedane toezegging de part-timers op te nemen in het pensioenfonds - voor zover dezen tenminste 33 1 /3% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn - nog niet gestand hebben kunnen doen. Wel hebben wij nog in 1975 kunnen realiseren dat we aan allen tenminste het minimumloon betalen in relatie tot het aantal gewerkte uren. Veel moeite hebben wij ondervonden van de doorwerking van het minimumloon op de inkomens die hierboven liggen. Immers door invoering van het minimumloon is een nivelleringseffect ontstaan dat niet was bedoeld. Bij de produktiebedrijven te Zaandam en Tilburg zijn in goed overleg met de AVCO-bonden de arbeidsvoorwaarden geharmoniseerd. De salarisstructuur is inhoudelijk hierdoor niet veranderd, maar wel aanzienlijk verduidelijkt. Om de gevolgen van de inflatie voor de gepensioneerden enigszins te kunnen compenseren heeft Ahold aan het pensioenfonds een bedrag van f 1.000.000 gedoteerd. De toename van de arbeidsongeschiktheid baart ons grote zorgen. Zo is in 1975 het aantal medewerkers dat volledig arbeidsongeschikt werd verklaard gestegen van 320 tot 380. Met de vrijwillige suppletie op de WAO-uitkeringen en voortzetting van de pensioenopbouw voor deze categorie was in 1975 een bedrag van f 2.000.000 gemoeid. In 1975 hebben wij verdere uitbreiding gegeven aan het reglementeren van arbeidsvoorwaarden. In overleg met de betrokken partners zijn overeenkomsten tot stand gekomen die de rechtspositie van vele medewerkers regelen. Er is het afgelopen jaar veel concreets toegevoegd aan ons sociaal beleid. Maar er zijn ook nog problemen blijven liggen en nieuwe ontstaan. Voor 1976 blijft er genoeg te doen aan verdere verhoging van het peil van ons sociaal beleid. Het relatief grote aantal part-timers is eigen aan de detailhandel. De openingstijden van de winkels overtreffen immers de 40-urige werkweek. Bovendien is het verkooppatroon zeer onregelmatig over de week verspreid. Circa 50% van de aankopen vindt plaats op vrijdag en zaterdag. Uit de combinatie van bovengenoemde karakteristieken vloeit onvermijdelijk voort dat in het algemeen de duur van het dienstverband kort is. Een ander kenmerk dat de nodige problemen in het personele vlak met zich meebrengt is de sterke regionale spreiding van ons personeelsbestand; 13% in Zaandam en 87% verspreid over ongeveer 700 vestigingsplaatsen. Het totale personeelsbestand bedroeg ultimo 197526.256 medewerkers. Omgerekend naar volledig dienstverband komt dit neer op 15.302 zogenaamde full-time equivalenten. Karakteristieken van onze samenwerkingsstructuur Wij zien toenemende tegenstellingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. Verschillende groeperingen trachten twijfel te zaaien over de waarde van samenwerking en overleg op basis van medeverantwoordelijkheid. Het regeringscompromis geeft weliswaar de personeelsraad geen kans uitsluitend de werknemersbelangen te bevorderen, maar toch laat ook dit voorstel meer ruimte tot polarisatie dan voorheen. De visie en het beleid van Ahold is vertolkt in de nieuwjaarsrede van de president van onze Raad van Bestuur. Hij wees er opdat juist nü de overheid, bedrijfsleven en vakbeweging de handen ineen moeten slaan'. Hij wees met grote nadruk de personeelsraad van de hand. Dat een goede samenwerking met respect en begrip voor elkanders standpunten (hoe verschillend dan ook) en met waardering en gebruikmaking van eikaars kennis, ervaring en visie, een oplossing kan geven voor vele problemen is de visie van waaruit wij dan ook aan ons personeelsbeleid gestalte trachten te geven. Langs deze lijnen hebben wij ook gewerkt met onze ondernemingsraden. In 1975 is de organisatie van de ondernemingsraden aangepast aan de gewijzigde organisatiestructuur. Omdat toch nieuwe verkiezingen moesten plaatsvinden is deze aanpassing op harmonische wijze tot stand gekomen. Gezien het enthousiasme waarmee de verkiezingen zijn gevoerd, mogen wij stellen dat het ondernemingsradenwerk meer in de belangstelling is komen te staan. De 15 ondernemingsraden kwamen in totaal 137 keer bijeen. Tientallen onderwerpen van uiteenlopende aard zijn aan de orde geweest. Om er een paar te noemen; reorganisatie, beëindiging activiteiten, integratie fabriek - kantoor, energiebesparing, vakantie voor eigen rekening, ziekteverzuim, verhouding ondernemingsraad en vakbeweging, autoregeling, geldtransport, opleiding, verlof buitenlandse werknemers. Met de Decom sloten wij een protocol af ten behoeve van het bedrijvenwerk. Gezien de opstelling van de Decom verwachten wij nog steeds dat deze ontwikkeling een positieve bijdrage kan leveren aan de werking van bestaande overlegstructuren. Hetzelfde valt te constateren van de Vereniging Ahold Hoger Personeel die wij sinds 1975 officieel erkennen als overlegpartner. Ten opzichte van het landelijk gemiddelde is in bepaalde onderdelen van onze onderneming het ziekteverzuim bepaald laag te noemen, maar bij weer andere bedrijfsonderdelen naar onze mening te hoog. Daar waar de oorzaak van het verzuim gezocht kan worden in omstandigheden binnen onze eigen onderneming zullen wij uit alle macht zoeken naar maatregelen om deze oorzaken uit de weg te ruimen. Het ziekteverzuim, uitgedrukt in de verhouding ziekte uren tot totaal betaalde uren, bedroeg in de: filialen 6,0% distributiecentra en centrale slagerijen 14,7 produktiebedrijven 11,4% kantoren 6,9% Totaal komt dit uit op een gemiddelde van circa 7%. Dit betekent dat dooreengenomen iedere dag circa 1.000 personeelsleden ziek zijn. projecten zijn een wegrestaurant aan de E10 bij Zurich, Friesland, een tweede restaurant voor dagtoerisme aan de Zaanse Schans Bijzondere aandacht voor de ontwikkeling van de Belgische vestiging Sterke nadruk op kostenbesparende maatregelen. Verwachten een beter resultaat dan over 1975. Geïnvesteerd vermogen f 17.269.000, -. Aantal personeelsleden 523, exclusief part-timers die minder dan 33 1 /3% van de normale arbeidstijd werkzaam zijn Resultaat van ons melkbedrijf was iets gunstiger dan in 1974. Albert Heijn Grootverbruik versterkte marktpositie. Belangrijke groei in de levering van personeelspakketten aan bedrijven. Resultaten beter dan in 1974. Verwachten voor 1976 door assortimentsuitbreiding en door actief reclamebeleid opnieuw hogere omzet en winst te realiseren. Ostara vakantiedorpen had een gunstig jaar. Resultaten waren beter dan verwacht. Mooie zomer was daarbij van invloed. 1976 waarschijnlijk nog beter door verbetering in de horecadiensten, uitbreiding van service en het volledig tot exploitatie komen van de "Wilsumer Berge" in Duitsland. Het weer zal echter ook van invloed zijn. De vorig jaar gestarte caravanverkoop was teleurstellend door de sterke teruggang van de markt. Maatregelen zijn in voorbereiding en ten dele reeds getroffen om dat probleem op te lossen. Voor Ostara als geheel wordt een beter resultaat verwacht.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 3