Doorploeteren Uit de inhoud 8 10 15 16 13 Colofon Flitsen extra editie pagina 1 De 'minnetjes' in Aholds 'huishoudboekje 1974' zijn vorig jaar weer plusjes geworden. Het ingrijpende pakket maatregelen waarmee in 1973 een begin is gemaakt, gaat vruchten afwerpen: op elke gulden omzet werd in 1975 tweederde cent verdiend, net als in 1973. In 1974 was dat minder dan een halve cent. "We voeren nu een beleid dat gezonde perspectieven biedt voor de komende jaren", aldus de Raad van Bestuur in het jaarverslag. Een mening mede gebaseerd op het feit dat de Ahold-bedrijven relatief meer in de gunst van de consument zijn geraakt. In een markt die ondanks het aanhouden van de economische recessie weer een groei vertoonde, is het marktaandeel van Ahold gestegen. Een plezierige ontwikkeling, die als resultaat kan worden gezien van de wijze, waarop de consument de laatste jaren tegemoet is getreden. Door met nieuwe marktformules te komen. Door de prijzen zo laag mogelijk te houden op basis van een verhoogde produktiviteit en efficiency. Een en ander werd bewerkstelligd door (eind 1975) 26.256 medewerkers. Omgerekend naar volledig dienstverband komt dit neer op 15.302 full-time equivalenten, hetgeen betekent dat Ahold mede steunt op een relatief groot aantal part-timers waarvan opvallend veel jeugdigen en vrouwelijk personeel. Voor 'de part-timer' is in dit personeelsjaarverslag 1975 ruim baan gemaakt. Als een dun straaltje zand in een zandloper (omslag) lopen meningen en uitspraken van en over 'de part-timer' door deze zestien pagina's. Bovendien komen enkele van de talloze problemen zoals deze in de ondernemingsraden ter sprake kwamen, hier in beknopter vorm aan de orde, en worden ook de cijfers van het afgesloten boekjaar nog eens overzichtelijk op een rijtje gezet. Het resultatenherstel is mede te danken aan de werkkracht en gemotiveerdheid van onze mensen. "Dit is géén loze, beleefdheidshalve geplaatste opmerking", benadrukt de Raad van Bestuur in het jaarverslag. Nu moeten we verder, creatief doorploeterend. Dat wil zeggen, gewoon je vak goed uitoefenen, efficient en hard werkend, attent op iedere cent aangevuld met een op het juiste moment goed reageren op verlangens van en ontwikkelingen bij de consument. Want Ahold mag niet weer terug 'het dal in'! tewoon doorploeteren en een beetje creatief denken .In vogelvlucht gaat Kees Hagedoorn door het officiële jaarverslag heen. Hij geeft een impressie van de resultaten van de verschillende werkmaatschappijen over 1975, die tevens uit een aantal grafieken af te lezen zijn. Zegt bovendien iets over de verwachtingen voor het lopende boek jaar. Het sociale beleid krijgt ook dit jaar uitvoerig aandacht van de Raad van Bestuur. De tekst van dat hoofdstuk uit het jaarverslag wordt woordelijk en on verkort weergegeven. De ondernemingsraden toonden zich het afgelopen jaar zeer aktief. Vleessnijder Schoen en keldermeester De Groot spraken met Willem van Well Groeneveld over de sluiting van de Simon vleescentrale te Amsterdam en over de bestrijding van het ziekteverzuim. Part-time arbeid is volwaardige arbeid, zegt drs. P. J. van Dun. Zijn visie hierop geeft hij aan Klaas van der Veen, die een en ander toetste aan de praktijk op pagina 8. Part-time arbeid in de praktijk, in de vorm van gesprekken met vier Ahold- funktionarissen, die elk een van de sektoren 'winkels', 'restaurants', 'gegevensverwerking' en 'produktiebedrijf vertegenwoordigen. De part-timer zélf komt aan het woord bij monde van caissière Marijke Gelens - "het werkt ontspannend na een hele week op school" - en van ar beidskundige John van Ommen - "om een stuk vrije tijd voor zelfontplooiing te hebben". Over de part-timer oordelen chefs en full-timers. AHSM-bedrijfsleider Bob van der Knaap "zou ze tegenwoordig niet graag meer missen", en groente verkoper Jagdiesh Narain vindt dat "de scholieren het vorige zomer goed hebben gedaan". Arbeidsbureau Amsterdam voorspelt dat de "ongehuwde, jonge werkende vrouw" boven 25 statistisch niet meer zal bestaan", omdat "voor ieder volwassen meisje een huwelijks kandidaat klaar staat, doordat zich - onder de 35 jaar - een mannenoverschot aftekent". Drie fondsen en hun uitkomsten: een cijfermatig overzicht over 1975 van het Spaarfonds, Het Fonds Bijzondere Voorzieningen en het Studiebijdragen- fonds sluiten dit personeelsjaarverslag af. Personeelsjaarverslag 1975 Ahold N.V. Oplage: 25.500 Hoofdredaktie: Mevrouw T. Plooijer Tekst: K. van der Veen, A. W. van Well Groeneveld, K. Hagedoorn Foto's: Robert Scheers, Bob Fleumer, Wil Alberding en Capital Press Photo Service Ontwerp omslag: Nico Mondt Vormgeving: Commas Studio BV in samenwerking met Commas Public Relations BV te Den Haag Druk: Zaanlandse Drukkerij, Koog a/dZaan

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 1