"Ziekte-risico is kleiner nu er part-timers zijn" „Wij van zitten hier helemaal op de toer de huisvrouw" i ImL Ponskamer-chef F. W. Vermaat (45): Hoof d-Bestelcentrale J. H. Jansen (41): Flitsen extra editie pagina 13 Is baas-zijn van één vrouw voor de man in deze eeuw van de emancipatie al een ongehóórde droom; baas-blijven van een heel vrouwvolk zou dan zeker een volkomen onmogelijkheid zijn. 0 eerste verdieping in het HK te Zaandam. En, als je dan terug denkt aan het begin, toen in 1961 de ponsafdeling aan de Westzijde binnen kamerbrede proporties met 18 medewerksters door hem werd overgenomen, moet worden toegegeven dat de "macht" van chef Vermaat sindsdien alleen maar is vergroot. Nu zwaait hij de scepter over maar liefst 107 medewerksters in totaal. Maar, voor wie daar tegen óp mocht kijken, merkt de heer Vermaat geruststellend op: "Ze krijgen veel inspraak en er wordt veel naar ze geluisterd". Daarmee zijn we dan weer helemaal bij de waarheid van onze hedendaagse maatschappij, waarin leiding hand in hand gaat met samenwerking. Als 't goed is. Zo gaat het feitelijk ook toe op de oonsafdeling - "het voorportaal tot oc computer voor wat betreft o.a. de invoer van gegevens voor voorraadbeheersing in de DC's én voor de lonen", zoals Vermaat het zelf omschrijft. Damesafdeling Toch even terug naar het vrouwelijke karakter van de afdeling die met recht een "damesafdeling" kan worden genoemd. Zo'n afdeling is om te beginnen veel kwetsbaarder dan een "gemengde" afdeling. De heer Vermaat stelt heel nuchter; "Denk maar aan het ingebouwde risico, dat er medewerksters kunnen zijn die eens per maand verstek moeten laten gaan. Als daar dan nog zieken bij komen, kampje snel met personeelstekort". Hij vertelt dat het toenemende ziekteverzuim twee jaar geleden aanleiding is geweest voor een onderzoek naar mogelijke interne oorzaken. De medewerksters kregen mede een beslissende stem bij de verandering van de werkomgeving. Het resultaat is, dat er van december jl. af wordt gewerkt in een soort kantoortuin, waarbij de planten midden tussen telkens vier dames in prijken. Een groot verschil met de lange rijen waarin ze vroeger zaten te ponsen. En bovendien wordt de werksfeer veraangenaamd door een welluidend achtergrondmuziekje. Dat is tegenwoordig het arbeidsveld voor de 24 full-timers incl. leiding en de part-timers die 's morgens 15; 's middags 15; elke avond incl. de leiding 12 en om de avond 44 "man" met elkaar tellen. Part-timers Een rekensommetje maakt snel duidelijk dat het de part-timers zijn, op wie deze afdeling eigenlijk grotendeels drijft. De heer Vermaat onderschrijft prompt dat het fijn is dat ze er zijn en dat daardoor ook het ziekterisico op zijn afdeling kleiner is geworden. "Ze zijn allemaal gehuwd: ik heb ze hier zitten van 18 tot 53 jaar. In principe nemen wij de part-time dames overdag alleen aan voor de middaguren om altijd verzekerd te zijn van een "volle bak". Later kunnen ze dan doorstromen naar de ochtend. Er is vooral veel vraag voor de avond. Een jaar of acht geleden zijn we met avondploegen gestart. We adverteerden voor 12 dames en kregen 50 sollicitanten. Sinds drieënhalf jaar zijn we bezig ook om de avond te werken, omdat bleek dat het voor sommigen toch wel te zwaar was iedere avond te werken. Als reden dat ze graag 's avonds willen, hoor ik o.a.; "Dan slapen de kinderen of m'n man zit te studeren, dus dan missen ze me toch niet zo erg". Uit de sleur Over het algemeen heeft de heer Vermaat de indruk dat de meesten van zijn part-timers het doen om wat uit de sleur van het huishouden te raken, maar in andere gevallen speelt ook de materiële kant van de zaak een grote rol. Maar voor allen geldt, dat ze erg trouw zijn. - „Sommigen die heel vroeger bij me hebben gewerkt, komen nu weer bij me terug". Harmonie Over de harmonie op de afdeling heeft hij trouwens nooit te klagen gehad: de afgelopen vijftien jaar zijn er hooguit 15 mutaties geweest van dames die van baan wilden veranderen. Of hij erg wordt verwend? Vermaat: "Och, ik heb het er best; er wordt goed voor me gezorgd. Eigenlijk ben ik natuurlijk niets anders gewend dan ze om mij heen te hebben. En als ik eens stoom wil afblazen - ik zit 35 jaar [waarvan de laatste 24 als trombonist] bij.de Verkade-harmonie. Ja, ik heb de AH-harmonie óók wel eens geholpen". Welks en hoe zijn de ervaringen van de chefs met'de part-timer'? Ponskamar chef F. W Vermaat vindt: "Het ziekte-risico is kleiner no er part-timers zijn". Hoofd-Bestelcentraie J. H. Jansen: "Wij zitten hier helemaal op de toer van de huisvrouw". En AHSM-Bedrijfsfeider A. J. van der Knaap zegt over part-timers: "Ik zou ze tegenwoordig niet graag meer missen'" In de hier vastgelegde gesprekken zetten zij hun standpunt nader uiteen. Dat is het niét voor de heer F.W. Vermaat, al vijftien jaar lang baas over Ahold's Pons- en Lichtkamer, die langzamerhand een fors aantal vierkante meters beslaat van de Als er één afdeling binnen de Ahold-gelederen is, waar de werkelijk ijzeren stelregel geldt, dat er geen fouten mogen worden gemaakt, dan is dat wel de Bestelcentrale. Aan het hoofd daarvan staat sinds zeven jaar de heer J. H. Jansen. Daarmee is hij op de eerste verdieping van het HK in Zaandam de tweede mannelijke medewerker, die een ware "harem" onder zijn hoede heeft. De andere staat immers onder aanvoering van de heer Vermaat in de Pons- en Lichtkamer. MEind van het jaar bestaat de Bestelcentrale in de huidige opzet alweer twaalf-en-halfjaar, zij het dat er hemelsbrede verschillen zijn met het begin. Aanvankelijk was het een onderdeel van de vroegere afdeling filiaal-bestellingen. Pas na zo'n jaar of vijf begon 't zich te ontwikkelen en dat was juist het moment waarop de heer Jansen de leiding kreeg. Niet bij toeval overigens. Hij kwam van de NS af in Amsterdam, waar hij hoofd was geweest van de huishoudelijke dienst. Wat dat nu met bestellingen te maken heeft? 'Wel achter mijn aanstelling zat wel degelijk een stukje filosofie. Uit hoofde van mijn vorige functie had ik kennis van het spoorboekje en nu zouden bestelschema's voortaan hetzelfde van opzet moeten zijn. Het is natuurlijk allemaal heel anders geworden Toch mag de heer Jansen zich een man van het eerste uur noemen, toen hij als specialist voor het schematische gebeuren nog maar over 14 telefonistes beschikte. Met computer mee Sinsdien is de afdeling sinds 1970 gëheel zelfstandig helemaal met de computer meegegroeid "Tiet is de schakel tussen de filialen en de computerafdeling voor vrijwel alle Ahold-bestellingen. Even een spelletje met aantallen om een indruk te krijgen: per dag worden ongeveer 600 verkooppunten gebeld, die per dag zo'n 2000 bestellingen doen goed voor een dagelijkse notering van circa 600.000 colli. Wanneer de heer Jansen dan onthult dat van de 600.000 bestellingen per jaar, er gemiddeld geer\tien fout zijn geweest "elk mens kan fouten maken" hoeft het geen betoog dat het hier om een "zeer streng gestructureerd geheel" gaat. Zes ploegen Naast de inzet van in totaal vijf full-timers, de leiding incluis, is dit dan het werk van maar liefst 95 part-timers. Onder anderen telefonistes, die nauwgezet de bestellingen opnemen op zogenaamde streepkaarten. Hiervoor komen de gegevens in handen van de groep planning en werkvoorbereiding, die de in- en output voor de computer verzorgt. Ook dit gebeurt bijna uitsluitend door part-timers. Jansen: "Het is geestelijk nogal inspannend werk, doordat het een volledige concentratie van de telefonistes eist. Ze hebben dan wel hoofdtelefoons op, maar die sluiten hooguit 60 procent van de geluiden in de omgeving uit. En dan steeds maar die cijfers aanhoren, die foutloos moeten worden overgebracht. Als je zulk werk acht uur achter elkaar zou moeten doen, zou het veel te zwaar zijn. Er zouden dan teveel vergissingen kunnen worden gemaakt. Daarom werken wij met zoveel part-timers. Telkens in ploegen. Er zijn zes verschillende groepen: Van maandag tot vrijdag van 8.15—10.15 uur. Van maandag tot vrijdag van 8.15—12.15 uur. Maandag en woensdag van 8.15—10.15 uur. Maandag t/m donderdag van 12.15—16.15 uur. Maandag t/m vrijdag van 12.15—16.15 uur. •Zaterdag van 10.00—12.00 uur. Voor de lol De heer Jansen: "Wij zitten hier met de samenstelling van de ploegen helemaal op de toer van de huisvrouw, vrijwel allemaal dames met een voltooid gezin en zoals het op mij overkomt werken ze allemaal voor de lol. Bij mijn weten spelen materiële motieven bij hen zelden of nooit een hoofdrol. Als ik sollicitanten krijg, zeggen de meesten: "Ik wil hier graa^ werken; thuis komen de muren op me af". Hier krijgen ze weer contact met de buitenwereld. Tenslotte zijn het allemaal huismoeders met in feite dezelfde huiselijke problemen. Die kunnen ze hier lekker uitwisselen, vooral tijdens de beide koffiepauzes van een kwartier. Dan hóór je ze toch kletsen En het is nog gezellig ook. Vaak een koekje bij de koffie bijvoorbeeld nooit één, maar twee! Dat is écht Zaans.

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 13