"Om een stuk vrije tijd voor zelfontplooiing te hebben" Er zit nu geen verplichting van zo-nodig-moeten meer achter Werk is voor mij onmisbare uitlaatklep" Arbeidskundige John van Ommen 29) Data-typiste Lies IJdd-Kornet (40) Bestel-telefoniste Wil in 't Veld (38): pagina 12 Flitsen extra editie Wat misschien erg alternatief lijkt, is voor John van Ommen al vele jaren een doodnormale zaak: als man part-time werken. Dat doet hij met grote voldoening sinds augustus 1972, oorspronkelijk als arbeidsanalist in het PB (nu Meester BV) Wijhe en hij zegt: "Het is natuurlijk een rolwisseling binnen het huwelijk, maar in principe is het voor iedereen mogelijk. Ik kan het dan ook iedereen aanraden". John, die in 1967 trouwde, kwam hetzelfde jaar in dienst bij Ahold in Zaandam om er gedurende een stage van een jaar en studie bij Bureau Berenschot Amsterdam te worden opgeleid tot arbeidsanalist. Praktijk deed hij tot medio '68 op bij het PB en DC-Zaandam. Daarna werd hij definitief overgeplaatst naar Wijhe - een bedrijf, dat een paar jaar eerder door Albert Heijn was overgenomen. Tot augustus vorig jaar hield hij zich er intensief bezig met een stuk voorbereidende investeringsselectie met het oog op produktieverbetering en mechanisatie aan de hand van een bepaalde normstelling voor mensen en machines. Vanwege de algemene budgetverlaging voor het concern kreeg hij tijdelijk een administratieve functie toebedeeld en dat doet hij nu nog. Studie Intussen had John 3 jaar geleden besloten om te gaan studeren voor MO-economie - via de Ring van Rotterdamse Repetitoren met avondcolleges in Zwolle. Dat besluit vormde de directe aanleiding om een verzoek in te dienen of hij part-time kon gaan werken. Het werd tot zijn blijdschap ingewilligd en hij moet zeggen dat grote soepelheid aan de dag wordt gelegd. Tweede aanleiding vormde dat het echtpaar Van Ommen destijds een vrijstaand huis uit het midden van de vorige eeuw kocht in een naburig dorp. Daaraan moest het nodige worden vertimmerd. - Een vroeger schoolmeestershuis, met een grote omliggende tuin en vruchtbomen en een oprijlaantje. Nieuw leefpatroon Zijn vrcuw, die vakleerkracht is bij het mavo werkt ca. twintig uur per week. Hij doet ongeveer hetzelfde. Maar zij is als kostwinster aangemerkt door belastingtechnische rolwisseling. Maar lasten als hypotheekrente studie mogen alleen van het inkomen van de man worden afgetrokken. Met als gevolg dat hij via een loonbelastingsbeschikking bijna geen belasting hoeft te betalen en zij samen dus redelijk verdienen. John; "Ik hoef niet zo nodig allerlei elektrische apparaten, een steeds duurdere auto of andere luxe. Ik ben dik tevreden met wat ik heb en dat is vooral dat stuk vrije tijd datje kunt gebruiken voor zelfontplooiing. Mevrouw IJdel-Kornet "zeg maar Lies; zo noemen ze me hier allemaal" werkt al weer twee jaar op de Pons en Lichtkamer van het HK in Zaandam. Part-time. Waarom eigenlijk? Lies: "Nou, zo'njaarof twintig geleden heb ik al bij AH gewerkt als ponstypiste. Dat was toen nog aan de Westzijde, boven de winkel. Ik heb er bijna drie jaar gewerkt, tot aan m'n huwelijk. En ik dacht altijd: "Als 't kan, wil ik 't weer". De tijd was er rijp voor, toen haar beide jongens groot genoeg waren dat ze zelf naar en van school konden komen. Kniezen Lies vertelt dat ze zich thuis van die tijd af een beetje opgesloten begon te voelen. "Ik ging zitten kniezen, ook al door het idee dat ik eigenlijk overal wat buiten stond. Steeds maar weer die maalstroom van het huishouden. Zo werd de gedachte om weer te gaan werken met de dag sterker. Maar, ik wist niet dat het zo moeilijk was om aan de slag te komen. Allereerst bleek ik m'n leeftijd tegen te hebben en ik had geen papieren. Verder wilde ik graag 's morgens werken, zodat ik er 's middags weer voor de kinderen zou zijn. We woonden toen al in Zaandijk nóg trouwens - en dus probeerde ik eerst iets daar in de buurt te krijgen - Duyvis, Honig allemaal voor hele dagen. Dat lukte dus niet. Voordat ik het verder van huis ging zoeken, ben ik in de avonduren m'n type-diploma gaan halen, bij Boot in Wormerveer. Daarna kreeg ik een baantje; tóch helemaal hier in Zaandam. Het viel niet mee vooral niet op de winterdag elke keer op een brommertje heen en weer naar cartonnagefabriek Molenaar aan de Oostzijde. Terug op honk Tótdat ik hier bij Ahold op de ponskamer kon komen. Weer als ponstypiste, maar tegenwoordig heet dat datatypiste. Aanvankelijk voor de middaguren, maar zodra de mogelijkheid zich voordeed, zou ik 's morgens mogen komen. Dat is inmiddels gebeurd ik werk nu meestal van ongeveer acht uur tot twaalf uur óf ze moeten me vragen of ik voor een ziektegeval of zo wat langer wil blijven. Dan doe ik dat, als 't van thuis even kan, tenminste. De eerste dag hier op deze afdeling was wel vreemd natuurlijk. Ik had vroeger dus wel geponst, maar op een veel kleinere afdeling en intussen waren de apparaten puur wat veranderd, zodat ik er wel weer helemaal in moest komen. Bovendien was ik niet een van de jongsten. Maar, als ik zo terugkijk dan is het me allemaal honderd procent meegevallen. Niet om 't geld Ik ben ervan opgeknapt. Nu voel ik me lekker opgenomen, doordat ik er voor mijn gevoel bij hoor. Je kunt nu weer ergens over praten, onder elkaar met collega-part-timers. Daarvoor zijn de koffiepauzes goed. Het gaat dan ook wel vaak over thuis, over de kinderen, maar het is toch énders dan het praatje met een buurvrouw. Het ging mij dan ook niet expres om bij te verdienen, al rijd ik nu zelfs in een tweede hands VW-tje. Dat had ik nooit voor mogelijk gehouden. Verder is het natuurlijk fijn, eens iets extra's te kunnen doen voor het gezin of voor jezelf. Zo had ik mijn leven lang al verlangd naar piano spelen. Maar vroeger was er nooit geld voor. Opeens zag ik een advertentie van een piano voor f 60 in de krant staan. Mijn man zei dat het niks was, maar ik zei dat het niets gaf, al waren er een paar toetsen kapot. Dus mijn man naar Krommenie waar hij stond en ik kreeg m'npiano. Noten leren leek me te moeilijk, maar met de "klavarskribo"-methode kwam ik een heel eind. Uiteindelijk ben ik toch maar aan het notenschrift begonnen, wat toch nog wel meeviel. Ik heb er ontzettend veel plezier van gehad. Orgel Maar daarbij is het niet gebleven. Via de pianostemmer werd ik attent gemaakt op elektronische orgels. Samen met een vriendin ben ik les gaan nemen en toen was ik prompt verloren.. Ik wilde zelf zo'n instrument hebben. Het kwam er; in huurkoop. Maar intussen is het allang mijn eigendom. Kijk, dat bedoel ik nou met iets extra's. Ik vind werken veel plezieriger dan in de zon liggen; er zit nu geen verplichting van zo-nodig-moeten meer achter. Daarnaast ben ik met twee anderen van de ponsafdeling momenteel bezig met een avondcursus algemene Hoewel mijn vrouw facultatieve uren geeft en ik in het algemeen 's morgens werk, komt het er in principe op neer dat ik het huishouden doe. Maar is dat nu zo uniek. Als je je maar uit het traditionele leefpatroon weet los te maken. Sommigen hier hebben vast wel eens gedacht; daar heb je weer van dat langharig werkschuw tuig, dat z'n vrouw de kost laat verdienen. Overigens, als ik straks met economie klaar ben, ga ik ook op voor de akte handenarbeid. Dan heb ik meer dan één been om op te staan. Verder verbouw ik groente op biologisch-dynamische wijze, ja". De overplaatsing nu zes jaar geleden van haar man heeft een fikse verandering gebracht in het dagelijks leven van Wil in 't Veld, die sinds drie jaar een "ander mens" is geworden door het werken op de Bestelcentrale op het HK in Zaandam. Ze vertelt: "We woonden in Dordrecht en toen we hier kwamen - mijn man werkt bij het GAK in Amsterdam - voelde ik me erg alleen - wég van alle familie en kennissen". Haar zoon en dochtertje waren al hele dagen naar school en zij moest haar tijd maar zien door te brengen. "En ik ben nou eenmaal geen burentype, zo van de ene dag links koffie drinken en de andere dag rechts. Om wat ervaring op te doen, heb ik toen eerst een baan aangenomen voor drie hele dagen in de week. Voordat ik hier bij Ahold kon worden geplaatst, heb ik intussen een halfjaar op een wachtlijst gestaan. Maar toen het zover was, had ik meteen een betere werkverdeling. Doorgaans werk ik hier van kwart over acht 's morgens tot kwart over twaalf. Dat gaat prima. Als het mooi weer is, lig ik soms om half twee alweer heerlijk in m'n tuintje. Ik regel alles er naar om niets in het gedrang te laten komen. Man moest wennen Ik zou dat werken niet graag meer willen missen. Het betekent een geweldige uitlaatklep voor me. Af en toe moet er natuurlijk ook wel iets aan opgeofferd worden. Vooral op dinsdag en vrijdag - dat zijn piekdagen met bestellingen. Ik ben dan ook heus wel eens moe en dan heb ik 's middags minder zin in huiswerk. Mijn man heeft er eerst erg aan moeten wennen, maar ik heb gezegd - zolang ik het geestelijk en lichamelijk kan volhouden, blijf ik het doen. Het is werk waar je echt je hoofd bij moet houden: je mag bijvoorbeeld geen zorgen van thuis meenemen, want dan kan het misgaan en daarnaast is de financiële kant ook wel leuk. Je koopt eens iets duurders voor jezelf of voor het gezin. Wij hebben nu bijvoorbeeld een caravan kunnen kopen en dat had anders misschien nog wel twee jaar geduurd. Ja, en verder is de sfeer op de afdeling ontzettend leuk: je hebt tenminste weer wat aanspraak. Ook wel buiten het werk. Soms ga ik wel eens uit met een collega die naast me zit en we komen ook wel bij elkaar thuis over en weer. Dat is echt gezellig. Taal leren Mijn dagen zijn nu erg gevuld. Want als ik 's middaqs thuis kom. is er natuurliik het nodige in de huishouding te doen. Alleen in uiterste nood werk ik over, maar aan de andere kant neem ik ook wel twee uur eerder vrij als bijvoorbeeld een van de kinderen ziek is. Pas als dat soort dingen niet meer zou kunnen, zou ik er mee ophouden. Maar voorlopig heb ik zelfs nog tijd om te handwerken en te lezen; beide doe ik graag. Ik ben trouwens van plan om de komende winter aan de Volksuniversiteit 's avonds een cursus Engels te gaan volgen. Voor vakanties in het buitenland. Tegenwoordig benjk altijd afhankelijk van mijn man en straks ook van m'n zoon van 15. Die begint nu ook al aardig talen te spreken en dan vind ik mezelf zo dom". ontwikkeling (taal. rekenen en aardrijkskunde). In mei moeten we examen doen, maar ik heb nu alweer in het achterhoofd om daarna met een taalcursus te beginnen. Op zo'n manier heb ik het idee bij te kunnen blijven met de kinderen. Met huishoudschool alleen, weet je tenslotte van toeten noch blazen. En dan ga ik ook nog elke week een avond naar de zangvereniging in Koog aan de Zaan, dat was ik zo gewend van mijn zeventiende af. Niet, dat ik zo met alles en nog wat op de voorgrond wil treden, hoor. De mensen verkijken zich daar misschien op. Ik ben eigenlijk erg stil van aard. Maar ik heb het echt nódig en als ik soms denk, dat het alles te veel wordt, waardoor ik ergens mee wil ophouden, dan zegt m'n man, die huisschilder is, altijd: "Lieverd, doe dat nou niet, want morgen heb je er weer spijt van".

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 12