"Ik moet altijd bij eenmaal nu de mensen zijn Het werkt ontspannend na een hele week op school Verkoopster Janny Oud-Van Holland (31): Waarom wil men part-time werken Caissière Marijke Gelens (17): JJ pagina 10 Flitsen extra editie Wie Janny Oud-Van Holland heel diep in het hart kijkt, merkt al spoedig dat ze eigenlijk iets heel anders zou willen, dan ze nu doet. Maar omdat de omstandigheden er niet naar zijn, is ze op het ogenblik gewoon tevreden met haar baantje als verkoopster bij Etos Discountdrogisterij in Heerhugowaard. In principe elke maandag- en woensdagmiddag en bij toerbeurt op de koopavond en op vrijdag. Eén vraag, vele antwoorden. Zeven reaktles betekenen even zovele verhalen, opgetekend uit de mond van Janny en Marijke, Jan en Lia, John en Wil en Lies. Hun beweegredenen om als part-timer te gaan werken, waren achtereenvolgens: ik wil onder de mensen zijn het werkt voor mij ontspannend na schooltijd ik moest wel toen ik op kamers ging wonen ik zie AH gewoon als hobby vrije tijd heb ik nodig voor zelfontplooiing werken is voor mij een onmisbare uitlaatklep ik vind het fijn, zeker nu ik niet meer persé hoef te werken Zelf zeggen ze er het volgende van. Ze doet er bij een vluchtige kennisma king erg laconiek over: "Ja: ik heb een zoon en een dochter - meer soorten heb je niet. Die zijn groot genoeg, dat ze naar school zijn. En dan zit je, thuis. In een nieuwbouwwijk. Doodstil. Toen we er pas woonden zag je nog wel eens wat werklui, maar nu alles zo'n beetje klaar is - geen mens. Nou, en ik moet nu eenmaal altijd bij de mensen zijn. Dus ben ik gaan solliciteren. Via mijn broer die ook bij Etos werkt, ben ik hierheen Mij broer werkte in die tijd bij Ètos in Leidschendam en bij hem heb ik anderhalfjaar geleden ook parttime ge werkt toen hij zelf nog een drogisterij had in Castricum. Wij woonden toen nog in Alkmaar, aan een drukke gracht, maar het werd veel te klein en toen hebben we hier in Heer hugowaard een huis gekocht. April vorig jaar zijn we er gaan wonen en sinds oktober werk ik hier. Geen heilig moeten Het is niet zo, dat het een heilig moeten is: ik hoef er niet van te eten. Mijn man heeft een goede baan en ik werk nu zelfs wat minder uren, omdat dat voordeliger is voor de belasting. Maar hoe dan ook: je kunt nog 's wat extra's doen.- We hebben hier een tuin van vijftien meter en daar moeten heel wat boompjes in. Dat werken én het verdienen geeft ie een gevoel van eigenwaarde. Het geld gaat natuurlijk wel in één grote pot. Maar nu kén ik met Kerst tenminste eens zeggen - mijn man krijgt een pak van mij. Ik ben altijd vrij zelfstandig geweest, heb altijd m'n eigen geld verdiend, vroeger. Vóór mijn trouwen heb ik tweeënhalf jaar in de psychiatrische verpleging ge zeten in het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort en daarna in de particuliere verpleging bij demente bejaarden in Heemstede. Dat eerste zou ik eigenlijk graag weer willen, part-time, maar die hebben hele andere uren. Dus..." Loopwerk Janny vindt zichzelf geen kantoortype. Toch heeft ze onlangs haar diploma blind typen gehaald en nu wil ze steno gaan doen en...EHBO." Altijd gemak kelijk". Voor de rest houdt ze het 't liefst op "wat loopwerk". Ze vindt het leuk om met mensen om te gaan - "Mensen zijn boeiende wezens". Of het naast alle activiteiten reilt en zeilt in huis? "Ja, hoor, 's Maandags vangt een buurvrouw die kapster is en die dan toch vrij heeft, m'n dochtertje op en 's woensdags gaan de kinderen meestal naar m'n ouders in Alkmaar. Als ik eens een hele dag werk, ga ik voor de kinderen tussen de middag naar huis. Ik heb een eigen autootje. Moet ook wel, want de bussen gaan hier eens in 't uur. Ach, er is altijd wel wat te regelen". Janny draait nog eens een shagje en zegt: "Als je iets fijn vindt, lóópt 't ook". Toen ik vijftien was, ben ik al begonnen om part-time te werken", bekent Marijke Gelens stralend. Ze doet het nóg, elke zaterdag en „als het even kan" ook vrijdags direct uit school, als caissière in het Simon-filiaal aan de Gedempte Gracht in Zaandam. Waarom ze het zo graag doet? "In de eerste plaats doe ik het natuurlijk om wat bij te verdienen. Ik heb een brommer, maar die moet ook rijden. Ik houd van uitgaan: ook dét kan. Nét nog heb ik met m'n zelf verdiende geld carnaval kunnen vieren en dan leg verder opzij voor de vakantie. Ik bof trouwens, dat ik van mijn ouders alle geld helemaal zelf mag sparen om er dingen mee te doen die ik leuk vind. Maar verder werkt het voor mij erg ontspannend na een hele week op school. Ik houd van het contact met mensen. Je leert natuurlijk ook veel mensen kennen en zo doe je vanzelf veel mensenkennis op. Verder heb ik gemerkt dat je je leert beheersen: je kunt tegen een klant tenslotte niet zomaar uitvallen". Zo lang mogelijk Marijke zit nu in de vierde klas havo van het Zaanlands Lyceum. Volgend jaar moet ze eindexamen doen. Zij moet er hard voor werken, zegt ze, en dat doet ze tot nu toe zo: iedere dag gewoon huiswerk maken natuurlijk - vrijdags meestal van 4 tot 6 even in de winkel - zaterdags in de winkel - 's avonds uit en dan zondag weer "vossen" voor school. - "Ik probeer het zo lang mogelijk zo vol te houden". En als ze straks slaagt en van school af gaat? "Ik wil nog steeds stewardess worden, maar daarvoor ben ik dan nog te jong. Dus wil ik eerst maar een cursus ergens in gaan volgen en daarnaast wil ik graag bij Simon blijven werken." Moeder ook De moeder van Marijke wérkt trouwens inmiddels ook part-time in hetzelfde filiaal. Zodra er zieken zijn valt ze in bij de vleeswaren. Het bevalt haar al even goed als haar dochter, vertelt Marijke. Ze vindt zelf tenslotte het onderlinge kontakt met andere part-timers, die ze 's zaterdags en in de vakantie meemaakt, erg goed. - "Als ik wagentje ctoorduwen s.v.a zaterdagavond uit ga, doe ik dat bijvoorbeeld nooit met mensen van school. We gaan meestal met zo'n tien man van Simon op stap, bowlen of zo". En dan róept Marijke over haar BL, de heer W. Jut. "Ik noem maar een voorbeeld. Als je aan de kassa zit en je merkt dat sommige artikelen niet geprijsd zijn, dan geef ik wel eens een briefje door. En dan merk je altijd dat er wat aan wordt gedaan. Dat vind ik fijn. Regels zijn regels, nietwaar?"

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 10