i ii~t w ALADIN' MET ÉÉN „D Gepensioneerden over vroeger (en nu) PROBLEMEN OUDERE WERNEMER' ONDER DE LOEP P. Korzilius en Schwarz nog altijd aktief voor AH J. Ph. Ypma: „Oplossingen zoeken in persoonlijke sfeer:" FLITSEN pagina 9 J. P. Korzilius in filiaal Ferd. Bol; geheel rechts "Ouwe Makkes Flitsen wil in de toekomst meer aandacht gaan besteden aan de oudere, gepensioneerde werknemer. Niet alleen door middel van tips in de "vrijetijdsverhalen", waarin aparte en interes sante hobbies en de verschillende mogelijkheden daarvan worden beschreven. Maar juist ook door die 'oudere gepen sioneerde werknemer zélf in Flitsen aan het woord te laten komen. Over hoe het leven vroeger was. Over hun beleving van deze tijd en deze generatie. Of over hoe hij het gepensioneerd zijn - soms tegen wil en dank! - ondergaat. Als eerste aan het woord: de heren J. P. Korzilius en J. J. Schwartz uit Amsterdam. Van Amerongen Beiden heren begonnen bij het levens- middelenbedrijf Van Amerongen, dat indertijd ongeveer zeventig winkels om vatte in Amsterdam, Haarlem en om streken. De heer Korzilius was 25 jaar 'Amerongen', de .heer Schwarz 22 jaar, vóór zij door de fusie met Albert Heijn aan een ruim twintigjarige carrière bij AH begonnen. "Voor de oorlog was Van Amerongen veruit de grootste in Amsterdam," her innert de heer Korzilius zich. "Albert Heijn had toen nog maar zestien winkels in de hoofdstad. Maar de fusie is in geen enkel opzicht een verslechtering geweest, integendeel. Trouwens, ook Van Nelle en Unox waren toen geïnteres seerd in de overname van Van Amerongen, maar het is tenslotte AH geworden." 'fietsjongen' De heer Schwarz: "Ik ben op m'n zes tiende begonnen als 'fietsjongen' bij Gijtenbeek. Als kruideniersbediende deed je alle bestellingen per fiets, later ook met de bakfiets. Je begon 's morgens vroeg met de bestellingen op te nemen in de klantenboekjes, daarna ging je terug naar de winkel om die bestellingen klaar te maken, en tenslotte bracht je deze weer weg. Omdat je je klanten in een bepaalde volgorde afwerkte volgens een vaste route, moest je hierbij rekening houden met het inpakken van je mand: onderin kwamen de spullen voor de laatste klant te liggen. En dit kon zich 's middags herhalen bij de nabestellingen! lange dagen "Ja, je maakte lange dagen in die tijd," vult de heer Korzilius aan. "Door de week was de winkel open van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds en op zaterdag zelfs van acht tot tién uur. En omdat je als chef de winkel deed met je vrouw - dat moest volgens kontrakt - ging je na achten nog 's bijvullen, schoonmaken, de koperen gewichten oppoetsen (er bestonden nog geen mo derne weegschalen) en de etalages in richten. En was je fietsjongen ziek, dan reed de chef zélf de klanten af en deed z'n vrouw de winkel. Want het belang van de klant stond voorop en het persoonlijk kontakt met die klant was zoveel sterker dan tegenwoordig." elke cent één "Het was heel gewoon als je 's avonds nog werkte," beaamt de heer Schwarz, "want elke cent moest worden omge draaid. En omdat een klant nog echt werd bediend, zat je toen gauwer met meer personeel dan nu. Vroeger konden de bazen ook meer op hun poot spelen als je je werk niet goed deed, wantje werk wasje boterham. Nee, dan nu: nu staan ze om zes uur buiten, werk af of niet..." "De denkwijze is zo veranderd," gaat Schwarz peinzend verder, "in tegenstel ling tot nu werd verantwoordelijkheids gevoel je vroeger ingepompt. Was je werkeloos, dan had je niks. Niet dat die situatie goed was, maar nü denken ze er te makkelijk over: ze gaan zo de WW in! Als we daar maar niet op stuklopen..." En de heer Korzilius voegt hier veelbe- tekend aan toe: "Je had toendertijd slapeloze nachten als je op een balans van een halfjaar vijf tientjes miste. Kom daar nou 's om!" ziekenbezoek Na hun filialen tijd kwamen beide heren in de buitendienst - "dat was een machtige tijd!" - en reisden ze het hele land door om in de winkels de voorraad en inventaris op te nemen. We kennen elkaar nu zo'n jaar of veertig," besluiten ze voldaan, "en al die rijd zyn we als collega's en goede vrienden met elkaar opgetrokken. En nog altijd zijn we aktief voor AH: samen bezoeken we zieke collega's om die op te beuren en te helpen. Zo zijn we nog dagelijks betrokken bij het bedrijf, en dat is ons heel wat waard na zo'n lange periode in aktieve dienst!" J. J. Schwarz, jaren terug in zijn filiaal Sumatrastraat 'i i Er gaat binnenkort wat gedaan worden aan de problemen van oudere werk nemers in het concern. De Raad van Bestuur heeft zich in positieve zin uitge sproken om hieraan iets te doen. Inmiddels is aan vakbonden toegezegd dat nog vóór het einde van 1976 definitieve plannen op tafel zullen worden gelegd. "Want," zegt de heer J. Ph. Ypma, hoofd beleidsvoorbereiding van de centrale personeelsdienst, "onze af deling wordt regelmatig geconfron teerd met een aantal gevallen van oudere werknemers en hun proble men. Tot nu toe hebben we voor die problemen slechts incidenteel een oplossing kunnen vinden. We hopen dat er nu wat meer mogelijkheden zullen komen." 'oudere werknemer' "Met oudere werknemers is het vaak zo, "aldus de heer Ypma, "dat ze in geestelijk of in lichamelijk opzicht hun taak soms moeiüjker of zelfs helemaal niet meer aankunnen." Onder 'oudere werknemer' verstaat hij iemand die het klimmen van de jaren dagelijks voelt in zijn werk. "Daarom wil ik deze term niet binden aan een bepaalde leeftijd. Een mens is nou eenmaal zo oud ais hij zich voelt," vindt hij. ondoorzichtig De hele problematiek van de oudere werknemer is binnen het Ahold- concem nog tamelijk ondoorzichtig. Onderzoek is er nooit gedaan, cijfers ontbreken. Dat werd als een gemis gevoeld als zich weer een geval voor deed. Er moest iets gebeuren. Bovendien werd er ook van buitenaf - onder andere door de vakbonden - druk uitgeoefend om de oudere werknemers in het landelijke be- drijfsgebeuren met wat grotere zorg te omringen. Want landelijke onder zoeken hadden uitgewezen dat de werknemers in ons land langzaam maar zeker verouderen: in 1965 was nog maar 13 procent ouder dan vijftig jaar. Volgens prognoses zal dat in 1980 zeker 30 tot 33 procent zijn. commissies "Wij vinden dat eventuele oplos singen binnen ons personeelsbeleid in de persoonlijke en niet in de kol- lektieve sfeer moeten worden ge zocht," zegt de heer Ypma. "We gingen na wat ons te doen stond. Er werd een concerncommissie opge richt die de hele problematiek eens wat nader ging bestuderen, die er literatuur over bij elkaar zocht, enzo voort." Nu de Raad van Bestuur positief op het advies van de commissie heeft gereageerd, is aan de direkties van de werkmaatschappijen gevraagd wat er in de situatie van hun maatschappij zou moeten worden gedaan. Per werkmaatschappij rijn daar nu spe ciaal commissies voor opgericht die ook nagaan hoe groot de behoefte is en wat er aan gedaan zou moeten worden. problemen verlichten "Op die eventuele oplossingen heb ben we ons al enigszins bezonnen," besluit de heer Ypma. "Het is denk baar dat in een bepaald geval de problemen van het ouder worden kunnen worden verlicht door het verstrekken van een tweede vakantie, door een kortere werkweek of door het verlichten van de funktie van de betrokkene." Korzilius [midden]: "Je maakte lange dagen in die tijd!" Gevraagd 1: prentbriefkaarten, boeken en tijdschriften over de scheepvaart, havens en marine. H. Teeken, filiaal 601 (tel. 075-164501) Gevraagd 2: oude AH-folders, adver tenties, prijscouranten, verpakkingen e.d. Stichting Museumwinkel, Ankersmid- plein 2, Zaandam. -o- U kunt de rubriek "Flitsjes" ook gebrui ken voor vraag-en-aanbod-tegen-beta- ling (met vermelding van de prijs) van elke vorm van roerend en onroerend goed. De redaktie behoudt zich echter het recht voor bepaalde inzendingen niet in Flitsen op te nemen. 35 'ALADIN' - dat is in de wandeling de benaming die kortweg 'staat' voor een mondvol: "Ahold's voor LAngere ter mijn bruikbare Detailhandels INforma- tiesysteem". Het gaat om een ambitieus plan om ge leidelijk te komen tot volledige auto matisering van Ahold's retailbedrjjf. Een projekt dat beoogt om per 1 januari 1981 een geheel vernieuwd distributie informatiesysteem draaiend te hebben In de tussenliggende vjjf jaar zal een mogelijke richting moeten worden uit gestippeld, waarin moet worden gewerkt om tenslotte te bepalen op welke wijze de zaken moeten worden aangepakt. full time job De verwachting is, dat gedurende deze periode van voorbereiding ca. 35 man jaar van automatiserings-medewerkers zal moeten worden geïnvesteerd. Wat er in concreto op neerkomt dat zeven man er de komende vijf jaar een full-time job aan hebben. Het spreekt vanzelf dat automatiserings mensen dit niet alléén kunnen of om in Ahold-termen te blijven: niet louter medewerkers van de afdeling Elektro nische Gegevens Verwerking (EGV); ook de werkmaatschappijen die van dit 'brein' afhankelijk zijn - de gebruikers - zullen er mee moeten (leren) leven. oriëntatiereis Om die twee werelden alvast tot elkaar te brengen, werd in januari j.l. een veer tiendaagse oriëntatiereis gemaakt naar een vijftal met Ahold vergelijkbare retailbedrijven in Amerika. De deelnemers aan die leerzame groeps reis - zeg maar gerust studiereis - vormen het 'Gebruikerscomité'. De leden ervan zijn uit diverse werkmaat schappijen afkomstig. Zij vertegen woordigen echter alle werkmaatschap pijen uit de detailhandelsdivisie, zij het voor hun specifieke vakgebied, zoals winkels, inkoop, verkoop, distributie/ transport. In alfabetische volgorde luiden hun namen: F. Andriesse, algemeen bedrijfs leider Miro-Leeuwarden; J. A. van Brakel, inkoopdirekteur; H. M. Duij- velshoff, hoofd planning AHSM; J. E. van Houts, distriktsleider Simon: J. C. van Kleij, afdelingschef logistiek; A. D. Rietman, administratieve procedures en systemen; Th. J. Scholten, hoofd be drijfsbureau Miro (non food); N. Th. van der Velde, projektmanager AHSMS. E. de Vries, verkoopleider Miro (food houd baar); A. M. Zoutewelle, chef afdeling DATA DCTilburg. Van EGVzijde namen aan de reis deel: H. J. Bouw meester, systeemanalist; M. van Marion afdelingschef nieuwe systemen en tevens ALADIN—projektleider; J. E. G. Slinkert, systeemanalist en H. M. E. L. Uringa, systeemanalist. Kortom, een dwarsdoorsnede van medewerkers, die eikaars raakvlakken zullen moeten zien te vinden. Met behulp van ALADIN. parallel Hierbij is de parallel met Duizend-en- één Nacht-held Aladin en zijn wonder lamp minder toevallig dan het lijkt. Al schrijft men die jiaam met twee "d" 's. Want van ALADIN worden dan mis schien geen wonderen verwacht, maar zéker daden waarvan de middelen het doel heiligen: "De Ahold-auto moet een passende motor hebben, maar je moet er ook mee leren rijden". Vandaar die Amerikareis waaraan ook werd deelgenomen door de heren D. Vethaak en drs. R. J. Stoelenga (pro jektmanager ALADIN). Flitsen vroeg een aantal deelnemers naar hun ervaringen. (zie pag. 2)

Personeelsbladen | 1976 | | pagina 9